Liga Campionilor 2000-2001

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Liga Campionilor UEFA sezonul 2000-2001 a fost cea de a 46-a editie a Ligii Campionilor UEFA

Turul 1 preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1   Gen.   Echipa 2   Tur     Retur  
Birkirkara Malta 2-6 Islanda KR Reykjavík 1-2 1-4
F91 Dudelange Luxemburg 0-6 Bulgaria Levski Sofia 0-4 0-2
Haka Finlanda (a)2-2 Irlanda de Nord Linfield 1-0 1-2
KÍ Klaksvík Insulele Feroe 0-5 Serbia și Muntenegru Red Star Belgrade 0-3 0-2
Total Network Solutions Țara Galilor 2-6 Estonia Levadia Tallinn 2-2 0-4
Shirak Armenia 2-3 Belarus BATE Borisov 1-1 1-2
Skonto Letonia 3-5 Azerbaidjan Shamkir 2-1 1-4(aet)
Sloga Jugomagnat Republic of Macedonia 1-2 Irlanda Shelbourne 0-1 1-1
KF Tirana Albania 4-6 Republica Moldova Zimbru Chișinău 2-3 2-3
FBK Kaunas Lituania 4-3 Bosnia și Herțegovina NK Brotnjo 4-0 0-3

Turul 2 preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1   Gen.   Echipa 2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia 4-2 Cipru Anorthosis Famagusta 4-2 0-0
Beșiktaș Turcia 2-1 Bulgaria Levski Sofia 1-0 1-1
Brøndby Danemarca 3-1 Islanda KR Reykjavík 3-1 0-0
Dinamo București România 4-7 Polonia Polonia Warsaw 3-4 1-3
Rangers Scoția 4-1 Lituania FBK Kaunas 4-1 0-0
Haka Finlanda 0-1 Slovacia Inter Bratislava 0-0 0-1(aet)
Helsingborg Suedia 3-0 Belarus BATE 0-0 3-0
Red Star Belgrade Serbia și Muntenegru 4-2 Georgia Torpedo Kutaisi 4-0 0-2
Shakhtar Donetsk Ucraina 9-2 Estonia Levadia 4-1 5-1
Slavia Prague Cehia 5-1 Azerbaidjan Shamkir 1-0 4-1
Shelbourne Irlanda 2-4 Norvegia Rosenborg 1-3 1-1
Sturm Graz Austria 5-1 Israel Hapoel Tel Aviv 3-0 2-1
Zimbru Chișinău Republica Moldova 2-1 Slovenia Maribor 2-0 0-1
Hajduk Split Croația 2-4 Ungaria Dunaferr 0-2 2-2

Turul 3 preliminar[modificare | modificare sursă]

Echipa 1   Gen.   Echipa 2   Tur     Retur  
Tirol Innsbruck Austria 1-4 Spania Valencia 0-0 1-4
Zimbru Chișinău Republica Moldova 0-2 Cehia Sparta Prague 0-1 0-1
Brøndby Danemarca 0-2 Germania Hamburg 0-2 0-0
Helsingborg Suedia 1-0 Italia Internazionale 1-0 0-0
Beșiktaș Turcia 6-1 Rusia Lokomotiv Moscow 3-0 3-1
Inter Bratislava Slovacia 2-4 Franța Lyon 1-2 1-2
Anderlecht Belgia 1-0 Portugalia Porto 1-0 0-0
Herfølge Danemarca 0-6 Scoția Rangers 0-3 0-3
Dynamo Kyiv Ucraina (a)1-1 Serbia și Muntenegru Red Star Belgrade 0-0 1-1
Polonia Warsaw Polonia 3-4 Grecia Panathinaikos 2-2 1-2
Leeds United Anglia 3-1 Germania 1860 Munich 2-1 1-0
Sturm Graz Austria 3-2 Olanda Feyenoord 2-1 1-1
Dunaferr Ungaria 3-4 Norvegia Rosenborg 2-2 1-2
St. Gallen Elveția 3-4 Turcia Galatasaray 1-2 2-2
Milan Italia 6-1 Croația Dinamo Zagreb 3-1 3-0
Shakhtar Donetsk Ucraina 2-1 Cehia Slavia Prague 0-1 2-0(aet)

Grupe[modificare | modificare sursă]

Grupa A[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Real Madrid 6 4 1 1 15 8 +7 13
Rusia Spartak Moscow 6 4 0 2 9 3 +6 12
Germania Bayer Leverkusen 6 2 1 3 9 12 -3 7
Portugalia Sporting CP 6 0 2 4 5 15 -10 2
Matchday One
Spartak Moscow 2–0 Bayer Leverkusen
Sporting CP 2–2 Real Madrid
Matchday Two
Bayer Leverkusen 3–2 Sporting CP
Real Madrid 1–0 Spartak Moscow
Matchday Three
Bayer Leverkusen 2–3 Real Madrid
Spartak Moscow 3–1 Sporting CP
Matchday Four
Real Madrid 5–3 Bayer Leverkusen
Sporting CP 0–3 Spartak Moscow
Matchday Five
Bayer Leverkusen 1–0 Spartak Moscow
Real Madrid 4–0 Sporting CP
Matchday Six
Sporting CP 0–0 Bayer Leverkusen
Spartak Moscow 1–0 Real Madrid

Grupa B[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Anglia Arsenal 6 4 1 1 11 8 +3 13
Italia Lazio 6 4 1 1 13 4 +9 13
Ucraina Shakhtar Donetsk 6 2 0 4 10 15 -5 6
Cehia Sparta Prague 6 1 0 5 6 13 -7 3
Matchday One
Sparta Prague 0–1 Arsenal
Shakhtar Donetsk 0–3 Lazio
Matchday Two
Arsenal 3–2 Shakhtar Donetsk
Lazio 3–0 Sparta Prague
Matchday Three
Arsenal 2–0 Lazio
Sparta Prague 3–2 Shakhtar Donetsk
Matchday Four
Lazio 1–1 Arsenal
Shakhtar Donetsk 2–1 Sparta Prague
Matchday Five
Arsenal 4–2 Sparta Prague
Lazio 5–1 Shakhtar Donetsk
Matchday Six
Shakhtar Donetsk 3–0 Arsenal
Sparta Prague 0–1 Lazio

Grupa C[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Valencia 6 4 1 1 7 4 +3 13
Franța Lyon 6 3 0 3 8 6 +2 9
Grecia Olympiacos 6 3 0 3 6 5 +1 9
Olanda Heerenveen 6 1 1 4 3 9 -6 4
Matchday One
Valencia 2–1 Olympiacos
Lyon 3–1 Heerenveen
Matchday Two
Olympiacos 2–1 Lyon
Heerenveen 0–1 Valencia
Matchday Three
Valencia 1–0 Lyon
Olympiacos 2–0 Heerenveen
Matchday Four
Lyon 1–2 Valencia
Heerenveen 1–0 Olympiacos
Matchday Five
Olympiacos 1–0 Valencia
Heerenveen 0–2 Lyon
Matchday Six
Lyon 1–0 Olympiacos
Valencia 1–1 Heerenveen

Grupa B[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Austria Sturm Graz 6 3 1 2 9 12 -3 10
Turcia Galatasaray 6 2 2 2 10 13 -3 8
Scoția Rangers 6 2 2 2 10 7 +3 8
Franța Monaco 6 2 1 3 13 10 +3 7
Matchday One
Galatasaray 3–2 Monaco
Rangers 5–0 Sturm Graz
Matchday Two
Monaco 0–1 Rangers
Sturm Graz 3–0 Galatasaray
Matchday Three
Galatasaray 3–2 Rangers
Monaco 5–0 Sturm Graz
Matchday Four
Rangers 0–0 Galatasaray
Sturm Graz 2–0 Monaco
Matchday Five
Monaco 4–2 Galatasaray
Sturm Graz 2–0 Rangers
Matchday Six
Rangers 2–2 Monaco
Galatasaray 2–2 Sturm Graz

Grupa E[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Deportivo La Coruña 6 2 4 0 6 4 +2 10
Grecia Panathinaikos 6 2 2 2 6 5 +1 8
Germania Hamburg 6 1 3 2 9 9 0 6
Italia Juventus 6 1 3 2 9 12 -3 6
Matchday One
Hamburg 4–4 Juventus
Panathinaikos 1–1 Deportivo La Coruña
Matchday Two
Juventus 2–1 Panathinaikos
Deportivo La Coruña 2–1 Hamburg
Matchday Three
Juventus 0–0 Deportivo La Coruña
Hamburg 0–1 Panathinaikos
Matchday Four
Deportivo La Coruña 1–1 Juventus
Panathinaikos 0–0 Hamburg
Matchday Five
Juventus 1–3 Hamburg
Deportivo La Coruña 1–0 Panathinaikos
Matchday Six
Panathinaikos 3–1 Juventus
Hamburg 1–1 Deportivo La Coruña

Grupa F[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Germania Bayern Munich 6 3 2 1 9 4 +5 11
Franța Paris Saint-Germain 6 3 1 2 14 9 +5 10
Norvegia Rosenborg 6 2 1 3 13 15 -2 7
Suedia Helsingborg 6 1 2 3 6 14 -8 5
Matchday One
Rosenborg 3–1 Paris Saint-Germain
Helsingborg 1–3 Bayern Munich
Matchday Two
Paris Saint-Germain 4–1 Helsingborg
Bayern Munich 3–1 Rosenborg
Matchday Three
Paris Saint-Germain 1–0 Bayern Munich
Rosenborg 6–1 Helsingborg
Matchday Four
Bayern Munich 2–0 Paris Saint-Germain
Helsingborg 2–0 Rosenborg
Matchday Five
Paris Saint-Germain 7–2 Rosenborg
Bayern Munich 0–0 Helsingborg
Matchday Six
Helsingborg 1–1 Paris Saint-Germain
Rosenborg 1–1 Bayern Munich

Grupa G[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Belgia Anderlecht 6 4 0 2 11 14 -3 12
Anglia Manchester United 6 3 1 2 11 7 +4 10
Olanda PSV 6 3 0 3 9 9 0 9
Ucraina Dynamo Kyiv 6 1 1 4 7 8 -1 4
Matchday One
PSV 2–1 Dynamo Kyiv
Manchester United 5–1 Anderlecht
Matchday Two
Dynamo Kyiv 0–0 Manchester United
Anderlecht 1–0 PSV
Matchday Three
Dynamo Kyiv 4–0 Anderlecht
PSV 3–1 Manchester United
Matchday Four
Anderlecht 4–2 Dynamo Kyiv
Manchester United 3–1 PSV
Matchday Five
Dynamo Kyiv 0–1 PSV
Anderlecht 2–1 Manchester United
Matchday Six
Manchester United 1–0 Dynamo Kyiv
PSV 2–3 Anderlecht

Grupa H[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Italia Milan 6 3 2 1 12 6 +6 11
Anglia Leeds United 6 2 3 1 9 6 +3 9
Spania Barcelona 6 2 2 2 13 9 +4 8
Turcia Beșiktaș 6 1 1 4 4 17 -13 4
Matchday One
Barcelona 4–0 Leeds United
Milan 4–1 Beșiktaș
Matchday Two
Leeds United 1–0 Milan
Beșiktaș 3–0 Barcelona
Matchday Three
Leeds United 6–0 Beșiktaș
Barcelona 0–2 Milan
Matchday Four
Beșiktaș 0–0 Leeds United
Milan 3–3 Barcelona
Matchday Five
Leeds United 1–1 Barcelona
Beșiktaș 0–2 Milan
Matchday Six
Milan 1–1 Leeds United
Barcelona 5–0 Beșiktaș

Fazele eliminatorii[modificare | modificare sursă]

Key to colours in group tables
Teams that progressed to the Quarter-finals are indicated in bold type
Teams eliminated from European competitions for the season are indicated in plain italics

Group A[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Valencia 6 3 3 0 10 2 +8 12
Anglia Manchester United 6 3 3 0 10 3 +7 12
Austria Sturm Graz 6 2 0 4 4 13 -9 6
Grecia Panathinaikos 6 0 2 4 4 10 -6 2
Matchday One
Valencia 2–0 Sturm Graz
Manchester United 3–1 Panathinaikos
Matchday Two
Panathinaikos 0–0 Valencia
Sturm Graz 0–2 Manchester United
Matchday Three
Sturm Graz 2–0 Panathinaikos
Valencia 0–0 Manchester United
Matchday Four
Panathinaikos 1–2 Sturm Graz
Manchester United 1–1 Valencia
Matchday Five
Sturm Graz 0–5 Valencia
Panathinaikos 1–1 Manchester United
Matchday Six
Valencia 2–1 Panathinaikos
Manchester United 3–0 Sturm Graz

Group B[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Deportivo La Coruña 6 3 1 2 10 7 +3 10
Turcia Galatasaray 6 3 1 2 6 6 0 10
Italia Milan 6 1 4 1 6 7 -1 7
Franța Paris Saint-Germain 6 1 2 3 8 10 -2 5
Matchday One
Milan 2–2 Galatasaray
Paris Saint-Germain 1–3 Deportivo La Coruña
Matchday Two
Deportivo La Coruña 0–1 Milan
Galatasaray 1–0 Paris Saint-Germain
Matchday Three
Galatasaray 1–0 Deportivo La Coruña
Milan 1–1 Paris Saint-Germain
Matchday Four
Deportivo La Coruña 2–0 Galatasaray
Paris Saint-Germain 1–1 Milan
Matchday Five
Galatasaray 2–0 Milan
Deportivo La Coruña 4–3 Paris Saint-Germain
Matchday Six
Milan 1–1 Deportivo La Coruña
Paris Saint-Germain 2–0 Galatasaray

Group C[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Germania Bayern Munich 6 4 1 1 8 5 +3 13
Anglia Arsenal 6 2 2 2 6 8 -2 8
Franța Lyon 6 2 2 2 8 4 +4 8
Rusia Spartak Moscow 6 1 1 4 5 10 -5 4
Matchday One
Bayern Munich 1–0 Lyon
Spartak Moscow 4–1 Arsenal
Matchday Two
Arsenal 2–2 Bayern Munich
Lyon 3–0 Spartak Moscow
Matchday Three
Lyon 0–1 Arsenal
Bayern Munich 1–0 Spartak Moscow
Matchday Four
Arsenal 1–1 Lyon
Spartak Moscow 0–3 Bayern Munich
Matchday Five
Lyon 3–0 Bayern Munich
Arsenal 1–0 Spartak Moscow
Matchday Six
Bayern Munich 1–0 Arsenal
Spartak Moscow 1–1 Lyon

Group D[modificare | modificare sursă]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Spania Real Madrid 6 4 1 1 14 9 +5 13
Anglia Leeds United 6 3 1 2 12 10 +2 10
Belgia Anderlecht 6 2 0 4 7 12 -5 6
Italia Lazio 6 1 2 3 9 11 -2 5
Matchday One
Leeds United 0–2 Real Madrid
Anderlecht 1–0 Lazio
Matchday Two
Lazio 0–1 Leeds United
Real Madrid 4–1 Anderlecht
Matchday Three
Real Madrid 3–2 Lazio
Leeds United 2–1 Anderlecht
Matchday Four
Lazio 2–2 Real Madrid
Anderlecht 1–4 Leeds United
Matchday Five
Real Madrid 3–2 Leeds United
Lazio 2–1 Anderlecht
Matchday Six
Leeds United 3–3 Lazio
Anderlecht 2–0 Real Madrid
  Quarter-finals Semi-finals Final
                                       
  Turcia  Galatasaray 3 0 3  
Spania  Real Madrid 2 3 5  
  Spania  Real Madrid 0 1 1  
  Germania  Bayern Munich 1 2 3  
Anglia  Manchester United 0 1 1
  Germania  Bayern Munich 1 2 3  
    Germania  Bayern Munich (p) - 1 (5) 1 (5)
  Spania  Valencia - 1 (4) 1 (4)
  Anglia  Leeds United 3 0 3  
Spania  Deportivo La Coruña 0 2 2  
  Anglia  Leeds United 0 0 0
  Spania  Valencia 0 3 3  
Anglia  Arsenal 2 0 2
  Spania  Valencia (a) 1 1 2  

Quarter-finals[modificare | modificare sursă]

Echipa 1   Gen.   Echipa 2   Tur     Retur  
Leeds United Anglia 3-2 Spania Deportivo La Coruña 3-0 0-2
Arsenal Anglia 2-2(a) Spania Valencia 2-1 0-1
Galatasaray Turcia 3-5 Spania Real Madrid 3-2 0-3
Manchester United Anglia 1-3 Germania Bayern Munich 0-1 1-2

First leg[modificare | modificare sursă]

All times Central European Time (UTC+1)




Arsenal Anglia 2 – 1 Spania Valencia
Henry A marcat în minutul 58 58'
Parlour A marcat în minutul 60 60'
Ayala A marcat în minutul 41 41'

A doua rundă[modificare | modificare sursă]

Timpul în ora centrală europeană (UTC+1)

17 aprilie 2001
20:45
Deportivo La Coruña Spania 2 – 0 Anglia Leeds United
Djalminha A marcat în minutul 9 9' (pen.)
Tristán A marcat în minutul 73 73'

17 aprilie 2001
20:45
Valencia Spania 1 – 0 Anglia Arsenal
Carew A marcat în minutul 76 76'

18 aprilie 2001
20:45
Real Madrid Spania 3 – 0 Turcia Galatasaray
Raúl A marcat în minutul 15 15' A marcat în minutul 37 37'
Helguera A marcat în minutul 28 28'

18 aprilie 2001
20:45
Bayern Munich Germania 2 – 1 Anglia Manchester United
Élber A marcat în minutul 5 5'
Scholl A marcat în minutul 39 39'
Giggs A marcat în minutul 49 49'

Semi-finale[modificare | modificare sursă]

Echipa 1   Gen.   Echipa 2   Tur     Retur  
Leeds United Anglia 0-3 Spania Valencia 0-0 0-3
Real Madrid Spania 1-3 Germania Bayern Munich 0-1 1-2

Prima rundă[modificare | modificare sursă]

Toate orele în Ora Europei Centrale (UTC+1)


A doua rundă[modificare | modificare sursă]

Toate orele în Ora Europei Centrale (UTC+1)

8 mai 2001
20:45
Valencia Spania 3 – 0 Anglia Leeds United
Sánchez A marcat în minutul 16 16' A marcat în minutul 47 47'
Mendieta A marcat în minutul 52 52'

9 mai 2001
20:45
Bayern Munich Germania 2 – 1 Spania Real Madrid
Élber A marcat în minutul 8 8'
Jeremies A marcat în minutul 34 34'
Figo A marcat în minutul 18 18'

Finală[modificare | modificare sursă]

23 mai 2001
Bayern Munich Germania 1 – 1 Spania Valencia
Effenberg A marcat în minutul 51 51' (pen.) (Cronică) Mendieta A marcat în minutul 3 3' (pen.)
San Siro, Milano
Spectatori: 71,500
Arbitru: Dick Jol ( Olanda)
    Penaltiuri  
Paulo Sérgio Ratat (over the bar)
Salihamidžić Penalty marcat
Zickler Penalty marcat
Andersson Ratat (saved)
Effenberg Penalty marcat
Lizarazu Penalty marcat
Linke Penalty marcat
5 – 4 Penalty marcat Mendieta
Penalty marcat Carew
Ratat (saved) Zahovič
Ratat (saved) Carboni
Penalty marcat Baraja
Penalty marcat Kily González
Ratat (saved) Pellegrino
 
UEFA Champions League
2000–01 Câștigători
Germania
FC Bayern Munich
Al patrulea titlu

Legături externe[modificare | modificare sursă]