Sari la conținut

40000 (număr)

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
← 39999 40000 40001 →
CardinalPatruzeci de mii
Ordinal40000-lea
Patruzeci de miilea
Factorizare26· 54
Divizori1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 625, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 4000, 5000, 8000, 10000, 20000, 40000
Cifre romaneXL
Binar10011100010000002
Ternar20002121113
Cuaternar213010004
Cvinariu22400005
Senar5051046
Octal1161008
Duodecimal1B19412
Hexazecimal9C4016
Vigesimal500020
Baza 36UV436

40000 (patruzeci de mii) este numărul natural care urmează după 39999 și precede pe 40001 într-un șir crescător de numere naturale.

În matematică[modificare | modificare sursă]

40000:

În știință[modificare | modificare sursă]

În astronomie[modificare | modificare sursă]

În alte domenii[modificare | modificare sursă]

40000 se poate referi la:

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 58
  2. ^ Șirul A002113 la Enciclopedia electronică a șirurilor de numere întregi (OEIS)
  3. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 22
  4. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 13
  5. ^ Șirul A005101 la Enciclopedia electronică a șirurilor de numere întregi (OEIS)
  6. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 125
  7. ^ Șirul A000069 la Enciclopedia electronică a șirurilor de numere întregi (OEIS)
  8. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 77
  9. ^ Șirul A048098 la Enciclopedia electronică a șirurilor de numere întregi (OEIS)
  10. ^ Coman, Enciclopedia…, p. 57
  11. ^ Daniela-Adina Andrei, Circumferința Pământului și trigonometria, Didactica Mathematica, Vol. 36, 2018, p. 1–11, accesat 2021-05-09

Bibliografie[modificare | modificare sursă]

  • Marius Coman, Enciclopedia matematică a claselor de numere întregi, Columbus, Ohio: Education Publishing, 2013, ISBN: 978-1-59973-237-4

Legături externe[modificare | modificare sursă]