ȚSKA Moscova

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
ȚSKA Moscova
ȚSKA Moscova.svg
Informații generale
Nume complet Профессиональный футбольный клуб ЦСКА Москва
(PFK Clubul Sportiv Central al Armatei Moscova)
Poreclă Koni (Caii)
Krasno-sinie (Roș-albaștrii)
Armeițî (Militarii)
Data fondării 27 august 1911; acum 103 ani (1911-08-27)
Stadion Arena Himki
(18.636 locuri)
Campionat Prima Ligă Rusă
Președinte Rusia Evgheni Ghiner
Antrenor Rusia Leonid Sluțki
Site web http://pfc-cska.com
Echipament
Kit body cska1314h.png
Kit body.svg
Kit right arm cska1314h.png
Kit right arm.svg
Kit shorts cska1314h.png
Kit shorts.svg
Kit socks cska1314h.png
Kit socks long.svg
Acasă
Kit body cska1314a.png
Kit body.svg
Kit right arm cska1314a.png
Kit right arm.svg
Kit shorts cska1314a.png
Kit shorts.svg
Kit socks cska1314a.png
Kit socks long.svg
Deplasare

PFK Clubul Sportiv Central al Armatei Moscova, abreviat CSCA Moscova, cunoscut mai mult după pronunția în rusă ȚSKA Moscova, este un club de fotbal din Moscova, Rusia, care evoluează în Prima Ligă Rusă. Clubul își dispută meciurile de acasă pe Arena Himki, ce are o capacitate de 18.630 locuri.

Fondat în 1911, ȚSKA a avut cea mai de succes perioadă după Al Doilea Război Mondial, câștigând 5 titluri în 6 sezoane. Per total echipa a cucerit 7 campionate ale URSS, inclusiv ultimul sezon din istorie - 1991-92. De asemenea clubul a câștigat 4 titluri de campioană a Rusiei, și Cupa UEFA 2004-2005.

ȚSKA a fost echipa oficială a armatei sovietice în perioada comunistă. De la Dezmembrarea Uniunii Sovietice, clubul a devenit privat, Ministerul Apărării fiind unul din acționari. Corporația Sibneft a businessmanului rus Roman Abramovici a fost principalul sponsor al clubului între 2004 și 2006.

Palmares[modificare | modificare sursă]

Național[modificare | modificare sursă]

Vice-campioană (4): 2002, 2004, 2008, 2010
Vice-campioană (5): 1938, 1945, 1949, 1990, 1998
  • Cupa Rusiei (5): 2002, 2005, 2006, 2008, 2009, 2011, 2013
Finalistă (1): 2000
  • Cupa URSS (5): 1945, 1948, 1951, 1955, 1991
Finalistă (5): 1944, 1967, 1992, 1993, 1994
Finalistă (3): 2003, 2010, 2011
  • Cupa Progresului: (1): 1990

Internațional[modificare | modificare sursă]

Finalistă (1): 2005

Neoficiale[modificare | modificare sursă]

  • Cupa La Manga (1): 2013

Jucători[modificare | modificare sursă]

Lotul actual[modificare | modificare sursă]

La 25 September 2013. [1]
Nr. Poziție Jucător
1 Rusia P Sergei Chepchugov
2 Brazilia F Mário Fernandes
3 Suedia M Pontus Wernbloom
4 Rusia F Sergei Ignashevich (Vice-captain)
5 Rusia F Viktor Vasin
6 Rusia F Aleksei Berezutski
7 Serbia M Zoran Tošić
8 Elveția M Steven Zuber
10 Rusia M Alan Dzagoev
14 Rusia F Kirill Nababkin
15 Rusia M Dmitri Yefremov
18 Nigeria A Ahmed Musa
Nr. Poziție Jucător
19 Letonia M Aleksandrs Cauņa
20 Suedia M Rasmus Elm
23 Bulgaria M Georgi Milanov
24 Rusia F Vasili Berezutski
25 Bosnia și Herțegovina M Elvir Rahimić
31 Brazilia A Vitinho
35 Rusia P Igor Akinfeev (Captain)
39 Rusia F Vyacheslav Karavayev
42 Rusia F Georgi Schennikov
71 Rusia A Konstantin Bazelyuk
88 Coasta de Fildeș A Seydou Doumbia
95 Rusia P Sergei Revyakin

Împrumutați[modificare | modificare sursă]

Nr. Poziție Jucător
Rusia F Pyotr Ten (at Rotor Volgograd)
Liberia M Sekou Oliseh (at PAOK)
Chile M Mark González (at Universidad Católica)
Nr. Poziție Jucător
Rusia M Ravil Netfullin (at Fakel Voronezh)
Cehia A Tomáš Necid (at Slavia Prague)

Numere retrase[modificare | modificare sursă]

  • 12Europa Clubul suporterilor (al 12-lea om)
  • 16Ucraina Serhii Perhun, portar (2001) – onorat post-mortem

Echipa tehnică[modificare | modificare sursă]

Fani ai lui ȚSKA Moscova
La 26 octombrie 2011, conform site-ului oficial al ligii ruse
Nume Post
Rusia Leonid Sluțki Antrenor principal
Rusia Viktor Onopko Antrenor secund
Rusia Vyacheslav Chanov Antrenor cu portarii
Rusia Sergey Yakunchikov Administrator
Rusia Oleg Ipatenko Doctor
Rusia Alexander Laktyukhin Masor
Rusia Vasili Demchenko Masor
Rusia Mikhail Nasibov Masor
Brazilia Ramon de Menezes Tulio Cesar Fizioterapeut

Jucători notabili[modificare | modificare sursă]

Istoric evoluții[modificare | modificare sursă]

Uniunea Sovietică URSS
Sezon Div. Poz. M V E Î GM GP Pct. Cupa URSS Europa Note Golgheter Antrenor
1936(s) 1 4 6 2 1 3 13 18 11 - Șelagin - 3 Khalkiopov
1936(a) 1 8 7 2 0 5 9 20 11 Șaisprezecimi Mitronov/Isaev - 2 Khalkiopov
1937 1 9 16 3 1 12 18 43 23 Semifinale Kireev - 5 Rutshinsky
1938 1 2 25 17 3 5 52 24 37 Turul 1 G.Fedotov - 20 Zhiboedov
1939 1 3 26 14 4 8 68 43 32 Sferturi de finală G.Fedotov - 21 Zhiboedov
1940 1 4 24 10 9 5 46 35 29 - G.Fedotov - 21 Bukhteev
1941 - - - - - - - - - - Bukhteev
1942 - - - - - - - - - -
1943 - - - - - - - - - -
1944 - - - - - - - - - Finalistă Nikishin/Arkadyev
1945 1 2 22 18 3 1 69 23 39 Câștigătoare Bobrov - 24 Arkadyev
1946 1 1 22 17 3 2 55 13 37 Sferturi de finală Nikolayev - 16 Arkadyev
1947 1 1 24 17 6 1 61 16 40 Semifinale Nikolayev/Bobrov - 14 Arkadyev
1948 1 1 26 19 3 4 82 30 41 Câștigătoare Bobrov - 23 Arkadyev
1949 1 2 34 22 7 5 86 30 51 Semifinale G.Fedotov - 18 Arkadyev
1950 1 1 36 20 13 3 91 31 53 Semifinale Koverznev - 21 Arkadyev
1951 1 1 28 18 7 3 53 19 43 Câștigătoare Grinin/Solovyov - 10 Arkadyev
1952 - - - - - - - - - - Arkadyev
1953 - - - - - - - - - -
1954 1 6 24 8 8 8 30 29 24 Sferturi de finală Fyodorov - 6 Pinaichev
1955 1 3 22 12 7 3 35 20 31 Câștigătoare Yemyshev/Belyaev - 8 Pinaichev
1956 1 3 22 10 5 7 40 32 25 - Belyaev - 15 Pinaichev
1957 1 5 22 12 2 8 51 31 27 Semifinale Buzunov - 16 Pinaichev
1958 1 3 22 9 9 4 40 25 27 Optimi de finală Apukhtin - 10 Arkadyev
1959 1 9 22 8 3 11 29 27 19 - Apukhtin - 9 Arkadyev
1960 1 6 30 15 2 13 45 35 32 Optimi de finală Streshniy - 12 Pinaichev
1961 1 4 30 16 6 8 61 43 38 Turul 1 Mamykin - 18 Beskov
1962 1 4 32 14 12 6 39 22 40 Șaisprezecimi de finală V.Fedotov - 6 Beskov
1963 1 7 38 14 17 7 39 27 45 Șaisprezecimi de finală V.Fedotov - 8 Solovyov
1964 1 3 32 16 11 5 49 23 43 Sferturi de finală V.Fedotov - 16 Solovyov/Nikolayev
1965 1 3 32 14 10 8 38 24 38 Optimi de finală Kazakov - 15 Nikolayev
1966 1 5 36 16 9 11 60 45 41 Șaisprezecimi de finală Kazakov - 15 Shaposhnikov
1967 1 9 36 12 12 12 35 35 36 Finalistă Shulyatitsky - 6 Shaposhnikov/Kalinin/Bobrov
1968 1 4 38 20 10 8 50 30 50 Optimi de finală Polikarpov - 10 Bobrov
1969 1 6 32 13 11 8 25 18 37 Semifinale Abduraimov - 7 Bobrov
1970 1 1 32 20 5 7 46 17 45 Optimi de finală Kopeikin - 15 Nikolayev
1971 1 12 30 7 12 11 34 36 26 Optimi de finală Kopeikin - 8 Nikolayev
1972 1 5 30 15 4 11 37 33 34 Semifinale Polikarpov/Dorofeev/Tellinger - 6 Nikolayev
1973 1 10 30 10 9 11 33 36 25 Sferturi de finală Dorofeev - 9 Nikolayev
1974 1 13 30 7 12 11 28 33 26 Optimi de finală V.Fedotov/Smirnov - 5 Agapov
1975 1 13 30 6 13 11 29 36 25 Semifinale Kopeikin - 13 Tarasov
1976(s) 1 7 15 5 5 5 20 16 15 - Kopeikin - 6 Mamykin
1976(a) 1 7 15 5 5 5 21 16 15 Sferturi de finală Kopeikin - 8 Mamykin
1977 1 14 30 5 17 8 28 39 27 Optimi de finală Chesnokov - 12 Mamykin/Bobrov
1978 1 6 30 14 4 12 36 40 32 Optimi de finală Belenkov - 8 Bobrov
1979 1 8 34 12 8 14 46 46 32 Semifinale Chesnokov - 16 Shaposhnikov
1980 1 5 34 13 12 9 36 32 36 Optimi de finală Tarkhanov - 14 Bazilevich
1981 1 6 34 14 9 11 39 33 37 Optimi de finală Chesnokov - 9 Bazilevich
1982 1 15 34 10 9 15 41 46 29 Calificări Tarkhanov - 16 Bazilevich/Shesternev
1983 1 12 34 11 12 11 37 33 32 Semifinale Kolyadko - 13 Shesternev
1984 1 18 34 5 9 20 24 55 19 Sferturi de finală Retrogradată Shtromberger - 4 Morozov
1985 2 2 42 21 14 7 81 37 56 Sferturi de finală Shmarov - 29 Morozov
1986 2 1 47 27 9 11 65 35 63 Șaisprezecimi de finală Promovată Berezin - 19 Morozov
1987 1 15 30 7 11 12 26 35 24 Șaisprezecimi de finală Retrogradată Tatarciuk - 6 Morozov
1988 2 3 42 23 10 9 69 35 56 Optimi de finală Masalitin - 16 Shaposhnikov
1989 2 1 42 27 10 5 113 28 64 Calificări Promovată Masalitin - 32 Sadyrin
1990 1 2 24 13 5 6 43 26 31 Semifinale Masalitin/Korneev - 8 Sadyrin
1991 1 1 30 17 9 4 57 32 43 Câștigătoare Kuznețov - 12 Sadîrin
1992 - - - - - - - - - Finalistă Sadyrin
Rusia Rusia
Season Div. Poz. M V E Î GM GP Pct. Cupa Rusiei Europa Note Golgheter Antrenor
1992 1 5 26 13 7 6 46 29 33 Finalistă LC Faza grupelor Rusia Grișin - 10 Rusia Sadîrin/Rusia Kostîlev
1993 1 9 34 12 6 16 43 45 42 Finalistă Rusia Faizulin/Rusia Sergheev - 8 Rusia Kostîlev/Rusia Kopeikin
1994 1 10 30 8 10 12 30 32 26 Optimi de finală CC Calificări Rusia Faizulin/Rusia Sergheev - 5 Rusia Kopeikin/Rusia Tarhanov
1995 1 6 30 16 5 9 56 34 53 Sferturi de finală Rusia Karsakov - 10 Rusia Tarhanov
1996 1 5 34 20 6 8 58 35 66 Optimi de finală UEFA 1/32 Rusia Hohlov/Rusia Gherasimov - 10 Rusia Tarhanov
1997 1 12 34 11 9 14 31 42 42 Sferturi de finală Rusia Kulik - 9 Rusia Sadîrin
1998 1 2 30 17 5 8 50 22 56 Semifinale Rusia Kulik - 14 Rusia Sadîrin/Dolmatov
1999 1 3 30 15 10 5 56 29 55 Finalistă LC Preliminarii Rusia Kulik - 14 Rusia Dolmatov
2000 1 8 30 12 5 13 45 39 41 Optimi de finală UEFA Runda 1 Rusia Kulik - 10 Rusia Dolmatov/Rusia Sadîrin
2001 1 7 30 12 11 7 39 30 47 Câștigătoare Serbia Ranđelović - 8 Rusia Sadîrin/Rusia Kuznetsov
2002 1 2 30 21 3 6 60 27 66 Șaisprezecimi de finală UEFA Runda 2 Rusia Gusev/Rusia Kiricenko - 15 Rusia Gazzaev
2003 1 1 30 17 8 5 56 32 59 Sferturi de finală LC Preliminarii Rusia Gusev - 9 Rusia Gazzaev
2004 1 2 30 17 9 4 53 22 60 Câștigătoare UEFA Câștigătoare LC — Faza grupelor Croația Olić/Brazilia Vagner/Rusia Kiricenko - 9 Portugalia Artur Jorge/Rusia Gazzaev
2005 1 1 30 18 8 4 48 20 62 Câștigătoare UEFA Faza grupelor Croația Olić - 10 Rusia Gazzaev
2006 1 1 30 17 7 6 47 28 58 Câștigătoare UEFA Șaisprezecimi de finală LC — Faza grupelor Brazilia - 14 Rusia Gazzaev
2007 1 3 30 14 11 5 43 24 53 Optimi de finală LC Faza grupelor Brazilia /Brazilia Vagner - 13 Rusia Gazzaev
2008 1 2 30 16 8 6 53 24 56 Câștigătoare UEFA Optimi de finală Brazilia Vagner - 20 Rusia Gazzaev
2009 1 5 30 16 4 10 48 30 52 Câștigătoare LC Optimi de finală Serbia Krasić, Cehia Necid – 9 Brazilia Zico / Spania Juande Ramos / Rusia Leonid Sluțki
2010 1 2 30 18 8 4 51 22 59 Optimi de finală UEL Optimi de finală Brazilia Vagner – 9 Rusia Leonid Sluțki
2011/12 1 3 44 19 9 16 72 47 73 Optimi de finală LC Optimi de finală Coasta de Fildeș Doumbia - 28 Rusia Leonid Sluțki
2012/13 1 1 30 20 4 6 49 25 64 Câștigătoare EL Preliminarii Nigeria Musa - 11 Rusia Leonid Sluțki
2013/14 1 1 30 20 4 6 49 26 64 Semifinale LC Faza grupelor Coasta de Fildeș Doumbia - 18 Rusia Leonid Sluțki

Recorduri interne[modificare | modificare sursă]

În campionat doar.

Meciuri jucate[modificare | modificare sursă]

  1. Uniunea Sovietică Vladimir Fedotov: 381
  2. Uniunea Sovietică Vladimir Polikarpov: 341
  3. Uniunea Sovietică Dmitri Bagrich: 312
  4. Uniunea Sovietică Comunitatea Statelor Independente Rusia Dmitri Galiamin: 292
  5. Uniunea Sovietică Comunitatea Statelor Independente Rusia Dmitri Kuznetsov: 291
  6. Rusia Sergei Semak: 289
  7. Uniunea Sovietică Vladimir Kaplichny: 288
  8. Uniunea Sovietică Albert Shesternyov: 278
  9. Rusia Aleksei Berezutski: 267
  10. Rusia Vasili Berezutski: 263
  11. Rusia Igor Akinfeev: 261
  12. Rusia Sergei Ignashevich: 257
  13. Lituania Deividas Semberas: 254
  14. Uniunea Sovietică Yuri Chesnokov: 252
  15. Uniunea Sovietică Aleksandr Tarkhanov: 249
  16. Uniunea Sovietică Valeri Novikov: 245
  17. Rusia Mikhail Kolesnikov: 244
  18. Uniunea Sovietică Sergei Fokin: 242
  19. Rusia Valeri Minko: 242
  20. Bosnia și Herțegovina Elvir Rahimić: 239

Goluri marcate[modificare | modificare sursă]

  1. Uniunea Sovietică Grigory Fedotov: 126
  2. Uniunea Sovietică Vladimir Fedotov: 93
  3. Brazilia Vágner Love: 85
  4. Uniunea Sovietică Vsevolod Bobrov: 82
  5. Uniunea Sovietică Vladimir Dyomin: 81
  6. Uniunea Sovietică Valentin Nikolaev: 79
  7. Uniunea Sovietică Aleksei Grinin: 76
  8. Uniunea Sovietică Vladimir Polikarpov: 74
  9. Rusia Valeri Masalitin: 73
  10. Uniunea Sovietică Yuri Chesnokov: 72
  11. Uniunea Sovietică Boris Kopeikin: 71
  12. Rusia Sergei Semak: 68
  13. Uniunea Sovietică Aleksandr Tarkhanov: 61
  14. Uniunea Sovietică Yuri Belyayev: 52
  15. Uniunea Sovietică Comunitatea Statelor Independente Rusia Dmitri Kuznetsov: 49
  16. Rusia Vladimir Kulik: 48
  17. Uniunea Sovietică Comunitatea Statelor Independente Rusia Igor Korneev: 48
  18. Uniunea Sovietică Rusia Vladimir Tatarciuk: 44
  19. Uniunea Sovietică Comunitatea Statelor Independente Rusia Oleg Sergeiev: 43
  20. Uniunea Sovietică German Apuhtin: 41

Players highlighted in bold are still playing professionally.

Cluburi afiliate[modificare | modificare sursă]

Referințe[modificare | modificare sursă]

Bibliografie[modificare | modificare sursă]

  • Marc Bennetts, 'Football Dynamo – Modern Russia and the People's Game,' Virgin Books, (March 2009), 0753513196

Legături externe[modificare | modificare sursă]

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de ȚSKA Moscova