Evrei sefarzi

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Evreii sefarzi
יהדות ספרד (Yahadut Sfarad)
Populație totală

1.500.000 - 2.000.000
peste 20% din populația totală de evrei din lume

Regiuni cu populație semnificativă
Israel Israel
Franța Franța 310,000-350,000
Statele Unite SUA 50,000-80,000
Argentina Argentina 37,500-60,000
Canada Canada 30,000-60,000
Brazilia Brazilia 20,000-60,000
Turcia Turcia 25,000-30,000
Spania Spania 12,000
Grecia Grecia > 8,500
Maroc Maroc 5,500
Bulgaria Bulgaria 5,000
Columbia Columbia <5,000
Guatemala Guatemala 1,200
Cuba Cuba 3,500
Tunisia Tunisia 2000
Olanda Olanda 1,000
Portugalia Portugalia 500
Bosnia și Herțegovina Bosnia și Herțegovina 500
Italia Italia necunoscut
Mexic Mexic necunoscut
Limbă (Limbi)
ebraică, ladino, iudeo-portugheză, iudeo-catalană, shuadit
Religie (Religii)
Iudaism

Sefarzii sunt evreii de rit spaniol ce au emigrat la sfârșitul secolului al XV-lea din Spania și Portugalia în nordul Africii, în Italia, în Orientul Apropiat, în peninsula Balcanică și în Sudul României, ulterior și în Anglia, Olanda și America. Au vorbit vreme de sute de ani limba ladino sau iudeo-spaniola, bazată pe graiul castilian din evul mediu.

Vezi și[modificare | modificare sursă]

Bibliografie[modificare | modificare sursă]

  • DEX '98