UEFA Europa League 2020-2021

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sari la navigare Sari la căutare
Pix.gif UEFA Europa League 2020-2021 Football pictogram.svg
PGE Arena Gdańsk (6018955265).jpg
Stadionul Miejski din Gdańsk a găzduit finala
Sport Fotbal
Organizator UEFA
Data începerii 18 august 2020
Data sfârșitului 26 mai 2021
Câștigătorul trofeului Spania Villarreal CF
Locul doi Anglia Manchester United
Meciuri 205
Goluri 618
Golgheter Portugalia Pizzi
Spania Borja Mayoral
Spania Gerard Moreno
Turcia Yusuf Yazıcı
(7 goluri fiecare)
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
UEFA Europa League 2021-2022
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
UEFA Europa League 2019-2020

UEFA Europa League 2020–2021 a fost cel de-al 50-lea sezon a celei de-a doua competiții fotbalistice inter-cluburi ca valoare din Europa, și a 12-a ediție de la redenumirea ei din Cupa UEFA în UEFA Europa League.

Echipa spaniolă, Villarreal CF, a învins formația engleză, Manchester United, în finala disputată pe Stadionul Miejski din Gdańsk, Polonia, cu 11–10 la penalty-uri în urma unei remize, 1-1, după prelungiri, câștigând astfel competiția pentru prima dată în istoria clubului.[1] Stadionul a fost numit inițial să găzduiască finala UEFA Europa League 2020, dar a fost mutat din cauza pandemiei de COVID-19 în Europa din 2020.[2] Câștigând competiția, Villarreal s-a calificat automat în faza grupelor Ligii Campionilor 2021-2022 și va avea, de asemenea, dreptul de a juca împotriva câștigătorilor Ligii Campionilor 2020-2021 pentru Supercupa Europei 2021.

Preliminarii[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți a avut loc pe 9 august 2020, ora 14:00 EEST. Meciurile s-au jucat pe 18, 20 și 21 august 2020. Meciul dintre Lincoln Red Imps și Priștina a fost anulat din cauza faptului că jucătorii formației din Kosovo au fost puși în carantină după ce opt jucători au avut rezultate pozitive pentru COVID-19, iar Lincoln Red Imps a primit o victorie 3-0 la masa verde.

Câștigătoarele se vor califica în Turul I.

Echipa 1 Scor Echipa 2
UE Engordany Andorra 1 – 3 Muntenegru FK Zeta
St Joseph's FC Gibraltar 1 – 2 Insulele Feroe B36 Tórshavn
NSÍ Runavík Insulele Feroe 5 – 1 Țara Galilor Barry Town AFC
FC Santa Coloma Andorra 0 – 0
(3 – 4 d.l.d)
Muntenegru FK Iskra
Glentoran FC Irlanda de Nord 1 – 0 Insulele Feroe HB Tórshavn
Coleraine FC Irlanda de Nord 1 – 0 San Marino La Fiorita 1967
SP Tre Penne San Marino 1 – 3 Kosovo KF Gjilani
Lincoln Red Imps FC Gibraltar 3 – 0 Kosovo FC Priștina

Calificări[modificare | modificare sursă]

Turul I[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți pentru primul tur de calificare a avut loc pe 10 august 2020, ora 14:00 EEST.[3] Cele mai multe meciuri s-au jucat pe 25, 26 și 27 august 2020, însă două meciuri au fost amânate pentru 9 și 10 septembrie 2020.

Echipa 1 Scor Echipa 2
FK Riteriai Lituania 3 – 2 (d.p.) Republica Irlanda Derry City FC
FC Progrès Niederkorn Luxemburg 3 – 0 Muntenegru FK Zeta
FC Kairat Almatî Kazahstan 4 – 1 Armenia FC Noah
FC Ordabasî Shymkent Kazahstan 1 – 2 România FC Botoșani
FK Ventspils Letonia 2 – 1 Republica Moldova FC Dinamo-Auto Tiraspol
FK Borac Banja Luka Bosnia și Herțegovina 1 – 0 Muntenegru FK Sutjeska
KF Teuta Albania 2 – 0 Israel Beitar Jerusalem FC
FC Dinamo Minsk Belarus 0 – 2 Polonia GKS Piast Gliwice
Lincoln Red Imps FC Gibraltar 2 – 0 Luxemburg FC Union Titus Pétange
Sumqayıt FK Azerbaidjan 0 – 2 Macedonia de Nord KF Shkëndija
Alașkert FC Armenia 0 – 1 Macedonia de Nord KF Renova
Apollon Limassol FC Cipru 5 – 1 Georgia FC Saburtalo
FK Bodø/Glimt Norvegia 6 – 1 Lituania FK Kauno Žalgiris
Neftçi PFK Azerbaidjan 2 – 1 Macedonia de Nord FC Shkupi 1927
Fehérvár FC Ungaria 1 – 1
(4 – 2 d.l.d.)
Republica Irlanda Bohemian FC
NK Olimpija Ljubljana Slovenia 2 – 1 (d.p.) Islanda Víkingur
KF Gjilani Kosovo 0 – 2 (d.p.) Cipru APOEL FC
Malmö FF Suedia 2 – 0 Polonia MKS Cracovia Kraków
FC Locomotive Tbilisi Georgia 2 – 1 România Universitatea Craiova
Hammarby Fotboll Suedia 3 – 0 Ungaria Puskás Akadémia FC
PFK ȚSKA Sofia Bulgaria 2 – 1 Malta FC Sirens
Keșla FK Azerbaidjan 0 – 0
(4 – 5 d.l.d.)
Albania KF Laçi
FC Vaduz Liechtenstein 0 – 2 Malta Hibernians FC
AGF Aarhus Slovenia 5 – 2 Finlanda FC Honka Espoo
Rosenborg BK Norvegia 4 – 2 Islanda Breidablik
FK Žalgiris Vilnius Lituania 2 – 0 Estonia Paide Linnameeskond
FH Hafnarfjördur Islanda 0 – 2 Slovacia FC DAC 1904 Dunajská Streda
The New Saints FC Țara Galilor 3 – 1 (d.p.) Slovacia MŠK Žilina
FC Shakhtyor Soligorsk Belarus 0 – 0
(1 – 4 d.l.d.)
Republica Moldova FC Sfântul Gheorghe Suruceni
Hapoel Beer-Sheva FC Israel 3 – 0 Georgia FC Dinamo Batumi
FK Iskra Muntenegru 0 – 1 Bulgaria PFC Lokomotiv Plovdiv 1926
Petrocub Hîncești Republica Moldova 0 – 2 Serbia Backa Topola
FK Kukësi Albania 2 – 1 Islanda PFC Slavia Sofia
Valletta FC Malta 0 – 1 Țara Galilor Bala Town FC
HŠK Zrinjski Bosnia și Herțegovina 3 – 0 Luxemburg FC Differdange 03
B36 Tórshavn Insulele Feroe 4 – 3 (d.p.) Estonia FC Levadia Tallinn
Servette FC Elveția 3 – 0 Slovacia MFK Ružomberok
FCSB România 3 – 0 Armenia FC Shirak
Motherwell FC Scoția 5 – 1 Irlanda de Nord Glentoran FC
Aberdeen FC Scoția 6 – 0 Insulele Feroe NSÍ Runavík
NK Maribor Slovenia 1 – 1
(4 – 5 d.l.d.)
Irlanda de Nord Coleraine FC
KKS Lech Poznań Polonia 3 – 0 Letonia FK Valmiera
FK Partizan Serbia 1 – 0 Letonia RFS
Shamrock Rovers FC Republica Irlanda 2 – 2
(12 – 11 d.l.d.)
Finlanda Ilves Tampere
Budapesta Honvéd FC Ungaria 2 – 1 (d.p.) Finlanda FC Inter Turku
Maccabi Haifa FC Israel 3 – 1 Bosnia și Herțegovina FK Željezničar
Nõmme Kalju FC Estonia 0 – 4 Slovenia NS Mura

Turul II[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți pentru al doilea tur de calificare a avut loc pe 31 august 2020, ora 14:00 EEST.[4] Meciurile s-au jucat pe 16, 17 și 18 septembrie 2020.

Un total de 92 de echipe au jucat în a doua rundă de calificare. Ele au fost împărțite în două rute:

Ruta Campionilor
Echipa 1 Scor Echipa 2
Inter Club d'Escaldes Andorra 0 – 1 Republica Irlanda Dundalk FC
KuPS Kuopio Finlanda 1 – 1
(4 – 3 d.l.d.)
Slovacia ŠK Slovan Bratislava
Linfield FC Irlanda de Nord 0 – 1 Malta Floriana FC
Riga FC Letonia 1 – 0 San Marino SP Tre Fiori
Djurgårdens IF Suedia 2 – 1 Gibraltar Europa FC
FC Flora Tallinn Estonia 2 – 1 Islanda KR Reykjavík
FK Sileks Macedonia de Nord 0 – 2 Kosovo KF Drita
FC Astana Kazahstan 0 – 1 Muntenegru FK Budućnost Podgorița
FC Ararat Armenia 4 – 3 (d.p.) Luxemburg CS Fola Esch
Connah's Quay Nomads FC Țara Galilor 0 – 1 Georgia FC Dinamo Tbilisi
Ruta Principală
Echipa 1 Scor Echipa 2
FC Progrès Niederkorn Luxemburg 0 – 5 Țările de Jos Willem II
Hammarby Fotboll Suedia 0 – 3 Polonia KKS Lech Poznań
B36 Tórshavn Insulele Feroe 2 – 2
(5 – 4 d.l.d.)
Țara Galilor The New Saints FC
FC Kaysar Kyzylorda Kazahstan 1 – 4 Cipru APOEL FC
FK Ventspils Letonia 1 – 5 Norvegia Rosenborg BK
KF Renova Macedonia de Nord 0 – 1 Croația HNK Hajduk Split
KF Teuta Albania 0 – 4 Spania Granada CF
Lincoln Red Imps FC Gibraltar 0 – 5 Scoția Rangers FC
FC Botoșani România 0 – 1 Macedonia de Nord KF Shkëndija
FK Bodø/Glimt Norvegia 3 – 1 Lituania FK Kauno Žalgiris
FK Riteriai Lituania 1 – 5 Cehia FC Slovan Liberec
PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 Bulgaria 1 – 2 Anglia Tottenham Hotspur
IFK Göteborg Suedia 1 – 2 Danemarca F.C. Copenhaga
Neftçi PFK Azerbaidjan 1 – 3 Turcia Galatasaray AȘ
NK Olimpija Ljubljana Slovenia 2 – 3 (d.p.) Bosnia și Herțegovina HŠK Zrinjski
Hibernians FC Malta 0 – 1 Ungaria Fehérvár FC
KF Laçi Albania 1 – 2 Israel Hapoel Beer-Sheva FC
PFK ȚSKA Sofia Bulgaria 0 – 5 Belarus FC BATE Borisov
FC Sfântul Gheorghe Suruceni Republica Moldova 0 – 1 (d.p.) Serbia FK Partizan
OFI Creta FC Grecia 0 – 1 Cipru Apollon Limassol FC
FC Locomotive Tbilisi Georgia 2 – 1 Rusia FC Dinamo Moscova
Maccabi Haifa FC Israel 2 – 1 Kazahstan FC Kairat Almatî
Shamrock Rovers FC Republica Irlanda 0 – 2 Italia AC Milan
GKS Piast Gliwice Polonia 3 – 2 Austria TSV Sparkasse Hartberg
FK Kukësi Albania 0 – 4 Germania VfL Wolfsburg
FK Borac Banja Luka Bosnia și Herțegovina 0 – 2 Portugalia Rio Ave FC
Aris Thessaloniki FC Grecia 1 – 2 Ucraina Kolos Kovalivka
R. Standard de Liège Belgia 2 – 0 Țara Galilor Bala Town FC
NS Mura Slovenia 3 – 0 Slovenia AGF Aarhus
Víkingur Islanda 0 – 2 Scoția Aberdeen FC
Coleraine FC Irlanda de Nord 2 – 2
(0 – 3 d.l.d.)
Scoția Motherwell FC
NK Osijek Croația 1 – 2 Elveția FC Basel 1893
FC DAC 1904 Dunajská Streda Slovacia 5 – 3 (d.p.) Cehia FK Jablonec
Servette FC Elveția 0 – 1 Franța Stade de Reims
Backa Topola Serbia 6 – 6
(4 – 5 d.l.d.)
România FCSB
Budapesta Honvéd FC Ungaria 0 – 2 Suedia Malmö FF

Turul III[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți pentru al treilea tur de calificare a avut loc pe 1 septembrie 2020, ora 14:00 EEST.[5] Meciurile s-au jucat pe 23 și 24 septembrie 2020.

Un total de 70 de echipe au jucat în a treia rundă de calificare. Ele au fost împărțite în două rute:

Ruta Campionilor
Echipa 1 Scor Echipa 2
FC Ararat Armenia 1 – 0 (d.p.) Slovenia NK Celje
KuPS Kuopio Finlanda 2 – 0 Lituania FK Sūduva
Floriana FC Malta 0 – 0
(2 – 4 d.l.d.)
Estonia FC Flora Tallinn
Djurgårdens IF Suedia 0 – 1 România CFR 1907 Cluj
Riga FC Letonia 0 – 1 Scoția Celtic FC
KÍ Klaksvík Insulele Feroe 6 – 1 Georgia FC Dinamo Tbilisi
FC Sheriff Tiraspol Republica Moldova 1 – 1
(3 – 5 d.l.d.)
Republica Irlanda Dundalk FC
FK Sarajevo Bosnia și Herțegovina 2 – 1 Muntenegru FK Budućnost Podgorița
Legia Varșovia Polonia 2 – 0 Kosovo KF Drita
Ruta Principală
Echipa 1 Scor Echipa 2
Apollon Limassol FC Cipru 0 – 5 Polonia KKS Lech Poznań
FC Viktoria Plzeň Cehia 3 – 0 Danemarca SønderjyskE
Fehérvár FC Ungaria 0 – 0
(4 – 1 d.l.d.)
Franța Stade de Reims
FC Rostov Rusia 1 – 2 Israel Maccabi Haifa FC
PFK ȚSKA Sofia Bulgaria 3 – 1 Insulele Feroe B36 Tórshavn
Beșiktaș JK Turcia 1 – 1
(2 – 4 d.l.d.)
Portugalia Rio Ave FC
Rosenborg BK Norvegia 1 – 0 Turcia Alanyaspor
R. Charleroi SC Belgia 2 – 1 (d.p.) Serbia FK Partizan
Malmö FF Suedia 5 – 0 Croația NK Lokomotiva Zagreb
NS Mura Slovenia 1 – 5 Țările de Jos PSV Eindhoven
Hapoel Beer-Sheva FC Israel 3 – 0 Scoția Motherwell FC
FCSB România 0 – 2 Cehia FC Slovan Liberec
APOEL FC Cipru 2 – 2
(4 – 2 d.l.d.)
Bosnia și Herțegovina HŠK Zrinjski
Galatasaray AȘ Turcia 2 – 0 Croația HNK Hajduk Split
F.C. Copenhaga Danemarca 3 – 0 Polonia GKS Piast Gliwice
R. Standard de Liège Belgia 2 – 1 (d.p.) Serbia FK Vojvodina
KF Shkëndija Macedonia de Nord 1 – 3 Anglia Tottenham Hotspur
Granada CF Spania 2 – 0 Georgia FC Locomotive Tbilisi
VfL Wolfsburg Germania 2 – 0 Ucraina FC Desna Chernihiv
FC Basel 1893 Elveția 3 – 2 Cipru Anorthosis Famagusta FC
AC Milan Italia 3 – 2 Norvegia FK Bodø/Glimt
LASK Austria 7 – 0 Slovacia FC DAC 1904 Dunajská Streda
FC St. Gallen Elveția 0 – 1 Grecia AEK Atena FC
HNK Rijeka Croația 2 – 0 (d.p.) Ucraina Kolos Kovalivka
Willem II Țările de Jos 0 – 4 Scoția Rangers FC
Sporting Clube de Portugal Portugalia 1 – 0 Scoția Aberdeen FC

Play-off[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți pentru play-off a avut loc pe 18 septembrie 2020, ora 14:00 EEST.[6] Meciurile s-au jucat pe 1 octombrie 2020.

Un total de 42 de echipe au jucat în play-off. Ele au fost împărțite în două rute:

Ruta Campionilor
Echipa 1 Scor Echipa 2
FC Ararat Armenia 1 – 2 Serbia FK Steaua Roșie Belgrad
CFR 1907 Cluj România 3 – 1 Finlanda KuPS Kuopio
GNK Dinamo Zagreb Croația 3 – 1 Estonia FC Flora Tallinn
Legia Varșovia Polonia 0 – 3 Azerbaidjan Qarabağ FK
FK Sarajevo Bosnia și Herțegovina 0 – 1 Scoția Celtic FC
FC Dinamo Brest Belarus 0 – 2 Bulgaria PFC Ludogoreț 1945
Dundalk FC Republica Irlanda 3 – 1 Insulele Feroe KÍ Klaksvík
BSC Young Boys Elveția 3 – 0 Albania KF Tirana
Ruta Principală
Echipa 1 Scor Echipa 2
FC Slovan Liberec Cehia 1 – 0 Cipru APOEL FC
Malmö FF Suedia 1 – 3 Spania Granada CF
R. Charleroi SC Belgia 1 – 2 Polonia KKS Lech Poznań
Rosenborg BK Norvegia 0 – 2 Țările de Jos PSV Eindhoven
Hapoel Beer-Sheva FC Israel 1 – 0 Cehia FC Viktoria Plzeň
R. Standard de Liège Belgia 3 – 1 Ungaria Fehérvár FC
F.C. Copenhaga Danemarca 0 – 1 Croația HNK Rijeka
FC Basel 1893 Elveția 1 – 3 Bulgaria PFK ȚSKA Sofia
Rangers FC Scoția 2 – 1 Turcia Galatasaray AȘ
AEK Atena FC Grecia 2 – 1 Germania VfL Wolfsburg
Tottenham Hotspur Anglia 7 – 2 Israel Maccabi Haifa FC
Sporting Clube de Portugal Portugalia 1 – 4 Austria LASK
Rio Ave FC Portugalia 2 – 2
(8 – 9 d.l.d.)
Italia AC Milan

Faza grupelor[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți[modificare | modificare sursă]

Tragerea la sorți a grupelor a avut loc în data de 2 octombrie, orele 14:00 EEST la Casa Fotbalului European din Nyon, Elveția.[7] Cele 48 de echipe calificate au fost împărțite în 12 grupe de câte 4 echipe.

Grupa A[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare ROM YB CFR ȚSKA
1 Italia AS Roma 6 4 1 1 13 5 +8 13 Calificare în șaisprezecimi 3–1 5–0 0–0
2 Elveția BSC Young Boys 6 3 1 2 9 7 +2 10 1–2 2–1 3–0
3 România CFR 1907 Cluj 6 1 2 3 4 10 −6 5 0–2 1–1 0–0
4 Bulgaria PFK ȚSKA Sofia 6 1 2 3 3 7 −4 5 3–1 0–1 0–2
Sursa: UEFA

Grupa B[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare ARS MOL RAP DUN
1 Anglia Arsenal FC 6 6 0 0 20 5 +15 18 Calificare în șaisprezecimi 4–1 4–1 3–0
2 Norvegia Molde FK 6 3 1 2 9 11 −2 10 0–3 1–0 3–1
3 Austria SK Rapid Viena 6 2 1 3 11 13 −2 7 1–2 2–2 4–3
4 Republica Irlanda Dundalk FC 6 0 0 6 8 19 −11 0 2–4 1–2 1–3
Sursa: UEFA

Grupa C[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare LEV SLP HBS NIC
1 Germania Bayer 04 Leverkusen 6 5 0 1 21 8 +13 15 Calificare în șaisprezecimi 4–0 4–1 6–2
2 Cehia SK Slavia Praga 6 4 0 2 11 10 +1 12 1–0 3–0 3–2
3 Israel Hapoel Beer-Sheva FC 6 2 0 4 7 13 −6 6 2–4 3–1 1–0
4 Franța OGC Nice 6 1 0 5 8 16 −8 3 2–3 1–3 1–0
Sursa: UEFA

Grupa D[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare RAN BEN STL POZ
1 Scoția Rangers FC 6 4 2 0 13 7 +6 14 Calificare în șaisprezecimi 2–2 3–2 1–0
2 Portugalia SL Benfica 6 3 3 0 18 9 +9 12 3–3 3–0 4–0
3 Belgia R. Standard de Liège 6 1 1 4 7 14 −7 4 0–2 2–2 2–1
4 Polonia KKS Lech Poznań 6 1 0 5 6 14 −8 3 0–2 2–4 3–1
Sursa: UEFA

Grupa E[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare PSV GRA PAOK OMO
1 Țările de Jos PSV Eindhoven 6 4 0 2 12 9 +3 12 Calificare în șaisprezecimi 1–2 3–2 4–0
2 Spania Granada CF 6 3 2 1 6 3 +3 11 0–1 0–0 2–1
3 Grecia PAOK FC 6 1 3 2 8 7 +1 6 4–1 0–0 1–1
4 Cipru AC Omonia 6 1 1 4 5 12 −7 4 1–2 0–2 2–1
Sursa: UEFA

Grupa F[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare NAP RS AZ RJK
1 Italia SSC Napoli 6 3 2 1 7 4 +3 11 Calificare în șaisprezecimi 1–1 0–1 2–0
2 Spania Real Sociedad de Fútbol 6 2 3 1 5 4 +1 9 0–1 1–0 2–2
3 Țările de Jos AZ Alkmaar 6 2 2 2 7 5 +2 8 1–1 0–0 4–1
4 Croația HNK Rijeka 6 1 1 4 6 12 −6 4 1–2 0–1 2–1
Sursa: UEFA

Grupa G[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare LEI BRA ZAR AEK
1 Anglia Leicester City FC 6 4 1 1 14 5 +9 13 Calificare în șaisprezecimi 4–0 3–0 2–0
2 Portugalia SC Braga 6 4 1 1 14 10 +4 13 3–3 2–0 3–0
3 Ucraina FC Zarea Luhansk 6 2 0 4 6 11 −5 6 1–0 1–2 1–4
4 Grecia AEK Atena FC 6 1 0 5 7 15 −8 3 1–2 2–4 0–3
Sursa: UEFA

Grupa H[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare ACM LIL SPP CEL
1 Italia AC Milan 6 4 1 1 12 7 +5 13 Calificare în șaisprezecimi 0–3 3–0 4–2
2 Franța LOSC Lille 6 3 2 1 14 8 +6 11 1–1 2–1 2–2
3 Cehia AC Sparta Praga 6 2 0 4 10 12 −2 6 0–1 1–4 4–1
4 Scoția Celtic FC 6 1 1 4 10 19 −9 4 1–3 3–2 1–4
Sursa: UEFA

Grupa I[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare VIL MTA SİV QRB
1 Spania Villarreal CF 6 5 1 0 17 5 +12 16 Calificare în șaisprezecimi 4–0 5–3 3–0
2 Israel Maccabi Tel Aviv FC 6 3 2 1 6 7 −1 11 1–1 1–0 1–0
3 Turcia Sivasspor 6 2 0 4 9 11 −2 6 0–1 1–2 2–0
4 Azerbaidjan Qarabağ FK 6 0 1 5 4 13 −9 1 1–3 1–1 2–3
Sursa: UEFA

Grupa J[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare TOT ANT LASK LUD
1 Anglia Tottenham Hotspur 6 4 1 1 15 5 +10 13 Calificare în șaisprezecimi 2–0 3–0 4–0
2 Belgia Royal Antwerp 6 4 0 2 8 5 +3 12 1–0 0–1 3–1
3 Austria LASK 6 3 1 2 11 12 −1 10 3–3 0–2 4–3
4 Bulgaria PFC Ludogoreț 1945 6 0 0 6 7 19 −12 0 1–3 1–2 1–3
Sursa: UEFA

Grupa K[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare DZG WLB FEY ȚSKA
1 Croația GNK Dinamo Zagreb 6 4 2 0 9 1 +8 14 Calificare în șaisprezecimi 1–0 0–0 3–1
2 Austria Wolfsberger AC 6 3 1 2 7 6 +1 10 0–3 1–0 1–1
3 Țările de Jos Feyenoord 6 1 2 3 4 8 −4 5 0–2 1–4 3–1
4 Rusia PFC ȚSKA Moscova 6 0 3 3 3 8 −5 3 0–0 0–1 0–0
Sursa: UEFA

Grupa L[modificare | modificare sursă]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare HOF SRB LIB GNT
1 Germania TSG 1899 Hoffenheim 6 5 1 0 17 2 +15 16 Calificare în șaisprezecimi 2–0 5–0 4–1
2 Serbia FK Steaua Roșie Belgrad 6 3 2 1 9 4 +5 11 0–0 5–1 2–1
3 Cehia FC Slovan Liberec 6 2 1 3 4 13 −9 7 0–2 0–0 1–0
4 Belgia KAA Gent 6 0 0 6 4 15 −11 0 1–4 0–2 1–2
Sursa: UEFA

Faza eliminatorie[modificare | modificare sursă]

Echipele calificate[modificare | modificare sursă]

Europa League - Caștigătoarele grupelor și echipele de pe locul 2[modificare | modificare sursă]

Grupa Câștigătoarele
(capi de serie)
Echipele de pe locul 2
(non-capi de serie)
A Italia AS Roma Elveția BSC Young Boys
B Anglia Arsenal FC Norvegia Molde FK
C Germania Bayer 04 Leverkusen Cehia SK Slavia Praga
D Scoția Rangers FC Portugalia SL Benfica
E Țările de Jos PSV Eindhoven Spania Granada CF
F Italia SSC Napoli Spania Real Sociedad de Fútbol
G Anglia Leicester City FC Portugalia SC Braga
H Italia AC Milan Franța LOSC Lille
I Spania Villarreal CF Israel Maccabi Tel Aviv FC
J Anglia Tottenham Hotspur Belgia Royal Antwerp
K Croația GNK Dinamo Zagreb Austria Wolfsberger AC
L Germania TSG 1899 Hoffenheim Serbia FK Steaua Roșie Belgrad

Echipele de pe locul 3 din Liga Campionilor[modificare | modificare sursă]

Loc Grupa Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Statut
1 H Anglia Manchester United FC 6 3 0 3 15 10 +5 9 Capi de serie
2 F Belgia Club Brugge 6 2 2 2 8 10 −2 8
3 B Ucraina FC Șahtar Donețk 6 2 2 2 5 12 −7 8
4 D Țările de Jos AFC Ajax 6 2 1 3 7 7 0 7
5 E Rusia FC Krasnodar 6 1 2 3 6 11 −5 5 Non-capi de serie
6 A Austria FC Salzburg 6 1 1 4 10 17 −7 4
7 G Ucraina FC Dinamo Kiev 6 1 1 4 4 13 −9 4
8 C Grecia Olympiacos FC 6 1 0 5 2 10 −8 3
Sursa: UEFA
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Diferență de goluri; 3) Goluri marcate; 4) Goluri marcate în deplasare; 5) Victorii; 6) Victorii în deplasare; 7) Puncte disciplinare; 8) Coeficientul clubului (Reglementări UCL Articolul 16.04).[8]

Șaisprezecimi[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Wolfsberger AC Austria 1 – 8 Anglia Tottenham Hotspur 1 – 4 0 – 4
FC Dinamo Kiev Ucraina 2 – 1 Belgia Club Brugge 1 – 1 1 – 0
Real Sociedad de Fútbol Spania 0 – 4 Anglia Manchester United FC 0 – 4 0 – 0
SL Benfica Portugalia 3 – 4 Anglia Arsenal FC 1 – 1 2 – 3
FK Steaua Roșie Belgrad Serbia 3 – 3 (a) Italia AC Milan 2 – 2 1 – 1
Royal Antwerp Belgia 5 – 9 Scoția Rangers FC 3 – 4 2 – 5
SK Slavia Praga Cehia 2 – 0 Anglia Leicester City FC 0 – 0 2 – 0
FC Salzburg Austria 1 – 4 Spania Villarreal CF 0 – 2 1 – 2
SC Braga Portugalia 1 – 5 Italia AS Roma 0 – 2 1 – 3
FC Krasnodar Rusia 2 – 4 Croația GNK Dinamo Zagreb 2 – 3 0 – 1
BSC Young Boys Elveția 6 – 3 Germania Bayer 04 Leverkusen 4 – 3 2 – 0
Molde FK Norvegia 5 – 3 Germania TSG 1899 Hoffenheim 3 – 3 2 – 0
Granada CF Spania 3 – 2 Italia SSC Napoli 2 – 0 1 – 2
Maccabi Tel Aviv FC Israel 0 – 3 Ucraina FC Șahtar Donețk 0 – 2 0 – 1
LOSC Lille Franța 2 – 4 Țările de Jos AFC Ajax 1 – 2 1 – 2
Olympiacos FC Grecia 5 – 4 Țările de Jos PSV Eindhoven 4 – 2 1 – 2

Optimi[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
SK Slavia Praga Cehia 3 – 1 Scoția Rangers FC 1 – 1 2 – 0
Manchester United FC Anglia 2 – 1 Italia AC Milan 1 – 1 1 – 0
FC Dinamo Kiev Ucraina 0 – 4 Spania Villarreal CF 0 – 2 0 – 2
AFC Ajax Țările de Jos 5 – 0 Elveția BSC Young Boys 3 – 0 2 – 0
Granada CF Spania 3 – 2 Norvegia Molde FK 2 – 0 1 – 2
Tottenham Hotspur Anglia 2 – 3 d.p. Croația GNK Dinamo Zagreb 2 – 0 0 – 3 d.p.
Olympiacos FC Grecia 2 – 3 Anglia Arsenal FC 1 – 3 1 – 0
AS Roma Italia 5 – 1 Ucraina FC Șahtar Donețk 3 – 0 2 – 1

Sferturi[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
GNK Dinamo Zagreb Croația 1 – 3 Spania Villarreal CF 0 – 1 1 – 2
AFC Ajax Țările de Jos 2 – 3 Italia AS Roma 1 – 2 1 – 1
Arsenal FC Anglia 5 – 1 Cehia SK Slavia Praga 1 – 1 4 – 0
Granada CF Spania 0 – 4 Anglia Manchester United FC 0 – 2 0 – 2

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Manchester United FC Anglia 8 – 5 Italia AS Roma 6 – 2 2 – 3
Villarreal CF Spania 2 – 1 Anglia Arsenal FC 2 – 1 0 – 0

Finala[modificare | modificare sursă]

Finala s-a jucat pe 26 mai 2021 pe Stadionul Miejski din Gdańsk.

Vezi și[modificare | modificare sursă]

Referințe[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Stone, Simon (). „Villarreal 1–1 Manchester United (11–10 on pens): David de Gea spot kick saved in epic Europa League final shootout”. BBC Sport. Accesat în . 
  2. ^ „UEFA competitions to resume in August”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  3. ^ „UEFA Europa League first qualifying round draw”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . 
  4. ^ „UEFA Europa League second qualifying round draw”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . 
  5. ^ „UEFA Europa League third qualifying round draw”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . 
  6. ^ „UEFA Europa League play-off round draw”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . 
  7. ^ UEFA.com. „UEFA Europa League - Matches”. UEFA.com (în engleză). Accesat în . 
  8. ^ „Regulations of the UEFA Champions League 2019/20” (PDF). UEFA.com. 
  9. ^ „Full Time Summary Final – Villarreal v Manchester United” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 

Legături externe[modificare | modificare sursă]

 
Search Wikimedia Commons
  Wikimedia Commons conține materiale despre: