Cupa Orașelor Târguri 1969-1970

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Cupa Orașelor Târguri 1969-1970 a fost cea de-a douăsprezecea ediție a Cupei Orașelor Târguri. Câștigătoare a devenit Arsenal FC, care a învins în finală pe RSC Anderlecht.

Prima rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Valur Islanda 0–8 Belgia Anderlecht 0–6 0–2
Jeunesse Esch Luxemburg 3–6 Irlanda de Nord Coleraine 3–2 0–4
Dunfermline Athletic Scoția 4–2 Franța Bordeaux 4–0 0–2
Vojvodina Iugoslavia 1–2 Polonia Gwardia Varșovia 0–1 1–1
Hvidovre Danemarca 1–4 Portugalia Porto 1–2 0–2
Dundee United Scoția 1–3 Anglia Newcastle United 1–2 0–1
Vitória de Guimarães Portugalia 2–1 Cehia Baník Ostrava 1–0 1–1
Rosenborg Norvegia 1–2 Anglia Southampton 1–0 0–2
Vitória de Setúbal Portugalia 7–2 România Rapid București 3–1 4–1
Liverpool Anglia 14–0 Republica Irlanda Dundalk 10–0 4–0
Las Palmas Spania 0–1 Germania de Vest Hertha BSC 0–0 0–1
Juventus Italia 5–2 Bulgaria Lokomotiv Plovdiv 3–1 2–1
Lausanne-Sport Elveția 2–4 Ungaria Győr 1–2 1–2
Barcelona Spania 6–0 Danemarca B 1913 4–0 2–0
Hansa Rostock Germania de Est 3–2 Grecia Panionios 3–0 0–2
Internazionale Italia 4–0 Cehoslovacia Sparta Praga 3–0 1–0
Zürich Elveția 4–5 Scoția Kilmarnock 3–2 1–3
Slavia Sofia Bulgaria 3–1 Spania Valencia 2–0 1–1
TSV 1860 München Germania de Vest 3–4 Norvegia Skeid 2–2 1–2
Dinamo Bacău România 7–0 Malta Floriana 6–0 1–0
Charleroi Belgia 5–2 Iugoslavia Zagreb 2–1 3–1
Rouen Franța 2–1 Țările de Jos Twente 2–0 0–1
Sporting CP Portugalia 6–2 Austria LASK Linz 4–0 2–2
Arsenal Anglia 3–1 Irlanda de Nord Glentoran 3–0 0–1
Carl Zeiss Jena Germania de Est 1–0 Turcia Altay 1–0 0–0
Aris Thessaloniki Grecia 1–4 Italia Cagliari 1–1 0–3
Sabadell Spania 3–5 Belgia Club Brugge 2–0 1–5
Partizan Iugoslavia 2–3 Ungaria Újpest 2–1 0–2
Stuttgart Germania de Vest 4–1 Suedia Malmö FF 3–0 1–1
Metz Franța 2–3 Italia Napoli 1–1 1–2
Hannover 96 Germania de Vest 2–4 Țările de Jos Ajax 2–1 0–3
Vienaer SK Austria 5–6 Polonia Ruch Chorzów 4–2 1–4

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Juventus Italia3–1Bulgaria Lokomotiv Plovdiv
Vieri A marcat în minutul 27 27' (pen.)
Leonardi A marcat în minutul 31 31'
Castano A marcat în minutul 71 71'
Vasilev A marcat în minutul 1 1'

Internazionale Italia3–0Cehoslovacia Sparta Praga
Boninsegna A marcat în minutul 68 68' A marcat în minutul 79 79'
Reif A marcat în minutul 84 84'

Aris Thessaloniki Grecia1–1Italia Cagliari
Spiridon A marcat în minutul 12 12' Martiradonna A marcat în minutul 82 82'

Metz Franța1–1Italia Napoli
Szczepaniak A marcat în minutul 67 67' Bosdaves A marcat în minutul 8 8'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Lokomotiv Plovdiv Bulgaria1–2Italia Juventus
Vasilev A marcat în minutul 62 62' Leonardi A marcat în minutul 21 21'
Anastasi A marcat în minutul 75 75'

Juventus s-a calificat cu scorul general de 5–2.


Sparta Praga Cehoslovacia0–1Italia Internazionale
Boninsegna A marcat în minutul 6 6'

Internazionale s-a calificat cu scorul general de 4–0.


Cagliari Italia3–0Grecia Aris Thessaloniki
Domenghini A marcat în minutul 10 10'
Riva A marcat în minutul 13 13'
Gori A marcat în minutul 76 76' (pen.)

The game was abandoned after Cagliari's third goal because three Greek players refused to return to the pitch after they were expelled by the police. UEFA ruled the 3–0 score as Finala.

Cagliari s-a calificat cu scorul general de 4–1.


Napoli Italia2–1Franța Metz
Bianchi A marcat în minutul 41 41'
Improta A marcat în minutul 60 60' (pen.)
Hausser A marcat în minutul 70 70'

Napoli s-a calificat cu scorul general de 3–2.

A doua rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia 13–4 Irlanda de Nord Coleraine 6–1 7–3
Dunfermline Athletic Scoția 3–1 Polonia Gwardia Varșovia 2–1 1–0
Porto Portugalia 0–1 Anglia Newcastle United 0–0 0–1
Vitória de Guimarães Portugalia 4–8 Anglia Southampton 3–3 1–5
Vitória de Setúbal Portugalia (d)3–3 Anglia Liverpool 1–0 2–3
Hertha BSC Germania de Vest 3–1 Italia Juventus 3–1 0–0
Győr Ungaria 2–5 Spania Barcelona 2–3 0–2
Hansa Rostock Germania de Est 2–4 Italia Internazionale 2–1 0–3
Kilmarnock Scoția 4–3 Bulgaria Slavia Sofia 4–1 0–2
Skeid Norvegia 0–2 România Dinamo Bacău 0–0 0–2
Charleroi Belgia 3–3(d) Franța Rouen 3–1 0–2
Sporting CP Portugalia 0–3 Anglia Arsenal 0–0 0–3
Carl Zeiss Jena Germania de Est 3–0 Italia Cagliari 2–0 1–0
Club Brugge Belgia 5–5(a) Ungaria Újpest 5–2 0–3
Stuttgart Germania de Vest 0–1 Italia Napoli 0–0 0–1
Ajax Țările de Jos 9–1 Polonia Ruch Chorzów 7–0 2–1

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Hertha BSC Germania de Vest3–1Italia Juventus
Gayer A marcat în minutul 16 16'
Wild A marcat în minutul 31 31'
Steffenhagen A marcat în minutul 79 79'
Anastasi A marcat în minutul 14 14'

Hansa Rostock Germania de Est2–1Italia Internazionale
Hergesell A marcat în minutul 63 63'
Sackritz A marcat în minutul 89 89'
Boninsegna A marcat în minutul 1 1'

Carl Zeiss Jena Germania de Est2–0Italia Cagliari
Rock A marcat în minutul 63 63'
Irmscher A marcat în minutul 73 73' (pen.)

Stuttgart Germania de Vest0–0Italia Napoli

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Juventus Italia0–0Germania de Vest Hertha BSC

Hertha BSC s-a calificat cu scorul general de 3–1.


Internazionale Italia3–0Germania de Est Hansa Rostock
Jair A marcat în minutul 5 5'
Suárez A marcat în minutul 23 23'
Mazzola A marcat în minutul 32 32'

Internazionale s-a calificat cu scorul general de 4–2.


Cagliari Italia0–1Germania de Est Carl Zeiss Jena
Stein A marcat în minutul 8 8'

Carl Zeiss Jena s-a calificat cu scorul general de 3–0.


Napoli Italia1–0Germania de Vest Stuttgart
Canzi A marcat în minutul 75 75'

Napoli s-a calificat cu scorul general de 1–0.

A treia rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia (d)3–3 Scoția Dunfermline Athletic 1–0 2–3
Newcastle United Anglia (d)1–1 Anglia Southampton 0–0 1–1
Vitória de Setúbal Portugalia 1–2 Germania de Vest Hertha BSC 1–1 0–1
Barcelona Spania 2–3 Italia Internazionale 1–2 1–1
Kilmarnock Scoția 1–3 România Dinamo Bacău 1–1 0–2
Rouen Franța 0–1 Anglia Arsenal 0–0 0–1
Carl Zeiss Jena Germania de Est 4–0 Ungaria Újpest 1–0 3–0
Napoli Italia 1–4 Țările de Jos Ajax 1–0 0–4(aet)

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Barcelona Spania1–2Italia Internazionale
Fusté A marcat în minutul 21 21' Boninsegna A marcat în minutul 9 9'
Bertini A marcat în minutul 34 34'
Spectatori: 80,000
Arbitru: Jack Taylor (Anglia)

Napoli Italia1–0Țările de Jos Ajax
Manservisi A marcat în minutul 37 37'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Internazionale Italia1–0Spania Barcelona
Boninsegna A marcat în minutul 15 15'
Spectatori: 10,000

The game was abandoned in the 33rd minute due to low visibility and fog. It was Rejucareed.

Internazionale Italia1–1Spania Barcelona
Boninsegna A marcat în minutul 18 18' Rexach A marcat în minutul 29 29'
Spectatori: 10,000

Internazionale s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Ajax Țările de Jos4–0Italia Napoli
Swart A marcat în minutul 35 35'
Suurendonk A marcat în minutul 109 109' A marcat în minutul 113 113' A marcat în minutul 116 116'

The game was originally scheduled for ianuarie 7th, but was postponed due to fog in Amsterdam.

Ajax s-a calificat cu scorul general de 4–1.

Sferturi[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia (d)3–3 Anglia Newcastle United 2–0 1–3
Hertha BSC Germania de Vest 1–2 Italia Internazionale 1–0 0–2
Dinamo Bacău România 1–9 Anglia Arsenal 0–2 1–7
Carl Zeiss Jena Germania de Est 4–6 Țările de Jos Ajax 3–1 1–5

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Hertha BSC Germania de Vest1–0Italia Internazionale
Horr A marcat în minutul 22 22'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Internazionale Italia2–0Germania de Vest Hertha BSC
Boninsegna A marcat în minutul 47 47' A marcat în minutul 60 60' (pen.)

Internazionale s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Semifinalele[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia 2–1 Italia Internazionale 0–1 2–0
Arsenal Anglia 3–1 Țările de Jos Ajax 3–0 0–1

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Anderlecht Belgia0–1Italia Internazionale
Boninsegna A marcat în minutul 49 49'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Internazionale Italia0–2Belgia Anderlecht
Bergholtz A marcat în minutul 3 3' A marcat în minutul 45 45'

Anderlecht s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Finala[modificare | modificare sursă]

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Anderlecht Belgia 3–4 Anglia Arsenal 3–1 0–3

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Anderlecht Belgia3–1Anglia Arsenal
Devrindt A marcat în minutul 25 25'
Mulder A marcat în minutele: 30'74'
Kennedy A marcat în minutul 82 82'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Arsenal Anglia3–0Belgia Anderlecht
Kelly A marcat în minutul 25 25'
Radford A marcat în minutul 75 75'
Sammels A marcat în minutul 76 76'
Spectatori: 51,612

Arsenal a câștigat cu scorul general de 4–3.

Legături externe[modificare | modificare sursă]