Campionatul Mondial de Scrimă

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Campionatul Mondial de Scrimă este cea mai importantă competiție de scrimă după Jocurile Olimpice. Evenimentul este disputat la toate cele trei arme: floretă, spadă și sabie, masculin și feminin. Este organizat de Federația Internațională de Scrimă în fiecare an, cu excepția probelor prezente la Jocurile Olimpice.

Campioni mondiali[modificare | modificare sursă]

Floretă[modificare | modificare sursă]

An Loc Masculin la individual Feminin la individual Masculin pe echipe Feminin pe echipe
JO din 1924 Franța Paris Franța Roger Ducret Danemarca Ellen Osiier Franţa Franța
1926 Ungaria Budapesta Italia Giorgio Chiavacci
1927 Franța Vichy Italia Oreste Puliti
JO din 1928 Țările de Jos Amsterdam Franța Lucien Gaudin Germania Helene Mayer Italia Italia
1929 Italia Napoli Italia Oreste Puliti Germania Helene Mayer
1930 Belgia Liège Italia Giulio Gaudini Belgia Jenny Addams Italia Italia
1931 Austria Vienna Franța René Lemoine Germania Helene Mayer Italia Italia
1932 Danemarca Copenhaga Danemarca Danemarca
JO din 1932 Statele Unite ale Americii Los Angeles Italia Gustavo Marzi Austria Ellen Preis Franţa Franța
1933 Ungaria Budapesta Italia Gioachino Guaragna Regatul Unit Gwendoline Neligan Italia Italia Ungaria Ungaria
1934 Polonia Varșovia Italia Giulio Gaudini Ungaria Ilona Elek Italia Italia Ungaria Ungaria
1935 Elveția Lausanne Franța André Gardère Ungaria Ilona Elek Italia Italia Ungaria Ungaria
JO din 1936 Germania Nazistă Berlin Italia Giulio Gaudini Ungaria Ilona Elek Italia Italia
1937 Franța Paris Italia Gustavo Marzi Germania Nazistă Helene Mayer Italia Italia Ungaria Ungaria
1938 Cehoslovacia Piešťany Italia Gioachino Guaragna Cehoslovacia Marie Šedivá Italia Italia
1939–1946 nu a avut loc din cauza al Doilea Război Mondial
1947 Portugalia Lisabona Franța Christian d’Oriola Austria Ellen Preis Franţa Franța Danemarca Danemarca
1948 Țările de Jos Haga Danemarca Danemarca
JO din 1948 Regatul Unit Londra Franța Jehan Buhan Ungaria Ilona Elek Franţa Franța
1949 Egipt Cairo Franța Christian d’Oriola Austria Ellen Preis Italia Italia
1950 Monaco Monte Carlo Italia Renzo Nostini Austria Ellen Preis Italia Italia Franţa Franța
1951 Suedia Stockholm Italia Manlio Di Rosa Ungaria Ilona Elek Franţa Franța Franţa Franța
1952 Danemarca Copenhaga Ungaria Ungaria
JO din 1952 Finlanda Helsinki Franța Christian d’Oriola Italia Irene Camber Franţa Franța
1953 Belgia Bruxelles Franța Christian d’Oriola Italia Irene Camber Franţa Franța Ungaria Ungaria
1954 Luxemburg Luxembourg Franța Christian d’Oriola Danemarca Karen Lachmann Italia Italia Ungaria Ungaria
1955 Italia Roma Ungaria József Gyuricza Ungaria Lídia Sákovicsné Dömölky Italia Italia Ungaria Ungaria
1956 Regatul Unit Londra  Uniunea Sovietică
JO din 1956 Australia Melbourne Franța Christian d’Oriola Regatul Unit Gillian Sheen Italia Italia
1957 Franța Paris Ungaria Mihály Fülöp Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Alexandra Zabelina Ungaria Ungaria Italia Italia
1958 Statele Unite ale Americii Philadelphia Italia Giancarlo Bergamini Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Valentina Rastvorova
1959 Ungaria Budapesta Regatul Unit Allan Jay Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Emma Efimova
JO din 1960 Italia Roma Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Jdanovici Germania Adelheid Schmid  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1961 Italia Torino Polonia Ryszard Parulski Germania Adelheid Schmid  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1962 Argentina Buenos Aires Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gherman Sveșnikov România Olga Szabo-Orban  Uniunea Sovietică Ungaria Ungaria
1963 Polonia Gdańsk Franța Jean-Claude Magnan Ungaria Ildikó Rejtő  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
JO din 1964 Japonia Tōkyō Polonia Egon Franke Ungaria Ildikó Újlaky-Rejtő  Uniunea Sovietică Ungaria Ungaria
1965 Franța Paris Franța Jean-Claude Magnan Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Galina Gorohova  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1966 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gherman Sveșnikov Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Tatiana Petrenko-Samusenko  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1967 Canada Montréal Polonia Viktor Putiatin Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandra Zabelina  România Ungaria Ungaria
JO din 1968 Mexic Ciudad de México România Ionel Drîmbă Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Elena Novikova-Belova Franţa Franța  Uniunea Sovietică
1969 Cuba Havana Germania de Vest Friedrich Wessel Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Elena Novikova-Belova  Uniunea Sovietică  România
1970 Turcia Ankara Germania de Vest Friedrich Wessel Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Galina Gorohova  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1971 Austria Vienna Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vasili Stankovici Franța Marie-Chantal Depetris-Demaille Franţa Franța  Uniunea Sovietică
JO din 1972 Germania de Vest Munich Polonia Witold Woyda Italia Antonella Ragno-Lonzi Polonia Polonia  Uniunea Sovietică
1973 Suedia Göteborg Franța Christian Noël Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Valentina Nikonova  Uniunea Sovietică Ungaria Ungaria
1974 Franța Grenoble Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandr Romankov Ungaria Ildikó Bóbis  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1975 Ungaria Budapesta Franța Christian Noël România Ecaterina Stahl-Iencic Franţa Franța  Uniunea Sovietică
JO din 1976 Canada Montréal Italia Fabio Dal Zotto Ungaria Ildikó Schwarczenberger RFG RFG  Uniunea Sovietică
1977 Argentina Buenos Aires Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandr Romankov Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Valentina Sidorova RFG RFG  Uniunea Sovietică
1978 Germania de Vest Hamburg Franța Didier Flament Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Valentina Sidorova Polonia Polonia  Uniunea Sovietică
1979 Australia Melbourne Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandr Romankov Germania de Vest Cornelia Hanisch  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
JO din 1980 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Smirnov Franța Pascale Trinquet Franţa Franța Franţa Franța
1981 Franța Clermont-Ferrand Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Smirnov Germania Cornelia Hanisch  Uniunea Sovietică  Uniunea Sovietică
1982 Italia Roma Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandr Romankov Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nailia Giliazova  Uniunea Sovietică Italia Italia
1983 Austria Vienna Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksandr Romankov Italia Dorina Vaccaroni RFG RFG Italia Italia
JO din 1984 Statele Unite ale Americii Los Angeles Italia Mauro Numa Republica Populară Chineză Luan Jujie Italia Italia RFG RFG
1985 Spania Barcelona Italia Mauro Numa Germania de Vest Cornelia Hanisch Italia Italia RFG RFG
1986 Bulgaria Sofia Italia Andrea Borella Germania de Vest Anja Fichtel Italia Italia  Uniunea Sovietică
1987 Elveția Lausanne Germania de Vest Mathias Gey România Elisabeta Tufan RFG RFG Ungaria Ungaria
JO din 1988 Coreea de Sud Seul Italia Stefano Cerioni Germania de Vest Anja Fichtel  Uniunea Sovietică RFG RFG
1989 Statele Unite ale Americii Denver Germania de Vest Alexander Koch Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Olga Veliciko  Uniunea Sovietică RFG RFG
1990 Franța Lyon Franța Philippe Omnès Germania de Vest Anja Fichtel Italia Italia Italia Italia
1991 Ungaria Budapesta Germania Ingo Weissenborn Italia Giovanna Trillini Cuba Cuba Italia Italia
JO din 1992 Spania Barcelona Franța Philippe Omnès Italia Giovanna Trillini Germania Germania Italia Italia
1993 Germania Essen Germania Alexander Koch Italia Francesca Bortolozzi Germania Germania Germania Germania
1994 Grecia Atena Cuba Rolando Tucker România Reka Szabo Italia Italia  România
1995 Țările de Jos Haga Rusia Dmitri Șevcenko România Laura Badea Cuba Cuba Italia Italia
JO din 1996 Statele Unite ale Americii Atlanta Italia Alessandro Puccini România Laura Badea Rusia Rusia Italia Italia
1997 Africa de Sud Cape Town Ucraina Serhii Holubîțkîi Italia Giovanna Trillini Franţa Franța Italia Italia
1998 Elveția La Chaux-de-Fonds Ucraina Serhii Holubîțkîi Germania Sabine Bau Polonia Polonia Italia Italia
1999 Coreea de Sud Seul Ucraina Serhii Holubîțkîi Italia Valentina Vezzali Franţa Franța Germania Germania
JO din 2000 Australia Sydney Coreea de Sud Kim Young-Ho Italia Valentina Vezzali Franţa Franța Italia Italia
2001 Franța Nîmes Italia Salvatore Sanzo Italia Valentina Vezzali Franţa Franța Italia Italia
2002 Portugalia Lisabona Italia Simone Vanni Rusia Svetlana Boiko Germania Germania Rusia Rusia
2003 Cuba Havana Germania Peter Joppich Italia Valentina Vezzali Italia Italia Polonia Polonia
2004 Statele Unite ale Americii New York NYC Italia Italia
JO din 2004 Grecia Atena Franța Brice Guyart Italia Valentina Vezzali Italia Italia
2005 Germania Leipzig Italia Salvatore Sanzo Italia Valentina Vezzali Franţa Franța Coreea de Sud Coreea de Sud
2006 Italia Torino Germania Peter Joppich Italia Margherita Granbassi Franţa Franța Rusia Rusia
2007 Rusia Sankt Petersburg Germania Peter Joppich Italia Valentina Vezzali Franţa Franța Polonia Polonia
2008 Republica Populară Chineză Beijing Italia Italia
JO din 2008 Republica Populară Chineză Beijing Germania Benjamin Kleibrink Italia Valentina Vezzali Rusia Rusia
2009 Turcia Antalya Italia Andrea Baldini Rusia Aida Șanaeva Italia Italia Italia Italia
2010 Franța Paris Germania Peter Joppich Italia Elisa Di Francisca uChina China Italia Italia
2011 Italia Catania Italia Andrea Cassarà Italia Valentina Vezzali uChina China Rusia Rusia
JO din 2012 Regatul Unit Londra Republica Populară Chineză Lei Sheng Italia Elisa Di Francisca Italia Italia Italia Italia
2013 Ungaria Budapesta Statele Unite ale Americii Miles Chamley-Watson Italia Arianna Errigo Italia Italia Italia Italia
2014 Rusia Kazan Rusia Aleksei Ceremisinov Italia Arianna Errigo Franţa Franța Italia Italia
2015 Rusia Moscova Japonia Yuki Ota Rusia Inna Deriglazova Italia Italia Italia Italia
JO din 2016 Brazilia Rio de Janeiro
2017 Germania Leipzig
2018 Republica Populară Chineză Wuxi

Spadă[modificare | modificare sursă]

An Loc Masculin la individual Feminin la individual Masculin pe echipe Feminin pe echipe
1921 Franța Paris Franța Lucien Gaudin
1922 Franța Paris și Belgia Oostende Norvegia Raoul Heidé
1923 Țările de Jos Haga Țările de Jos Wouter Brouver
JO din 1924 Franța Paris Belgia Charles Delporte Franţa Franța
1926 Ungaria Budapesta Franța Georges Taintufrier
1927 Franța Vichy Franța Georges Buchard
JO din 1928 Țările de Jos Amsterdam Franța Lucien Gaudin Italia Italia
1929 Italia Napoli Franța Philippe Cattiau
1930 Belgia Liège Franța Philippe Cattiau Belgia Belgia
1931 Austria Vienna Franța Georges Buchard Italia Italia
JO din 1932 Statele Unite ale Americii Los Angeles Italia Giancarlo Cornaggia Medici Franţa Franța
1933 Ungaria Budapesta Franța Georges Buchard Italia Italia
1934 Polonia Varșovia Ungaria Pál Dunay Franţa Franța
1935 Elveția Lausanne Suedia Hans Drakenberg Franţa Franța
JO din 1936 Germania Nazistă Berlin Italia Franco Riccardi Italia Italia
1937 Franța Paris Franța Bernard Schmetz Italia Italia
1938 Cehoslovacia Piešťany Franța Michel Pécheux Franţa Franța
1939–1946 nu a avut loc din cauza al Doilea Război Mondial
1947 Portugalia Lisabona Franța Édouard Artigas Franţa Franța
1948 Țările de Jos Haga
JO din 1948 Regatul Unit Londra Italia Dario Mangiarotti Italia Italia
1949 Egipt Cairo Franța Dario Mangiarotti Italia Italia
1950 Monaco Monte Carlo Danemarca Mogens Lüchow Italia Italia
1951 Suedia Stockholm Italia Edoardo Mangiarotti Franţa Franța
1952 Danemarca Copenhaga
JO din 1952 Finlanda Helsinki Italia Edoardo Mangiarotti Italia Italia
1953 Belgia Bruxelles Ungaria József Sákovics Italia Italia
1954 Luxemburg Luxembourg Italia Edoardo Mangiarotti Italia Italia
1955 Italia Roma Italia Giorgio Anglesio Italia Italia
1956 Regatul Unit Londra
JO din 1956 Australia Melbourne Franța Armand Mouyal Italia Italia
1957 Franța Paris Franța Armand Mouyal Italia Italia
1958 Statele Unite ale Americii Philadelphia Regatul Unit Bill Hoskyns Italia Italia
1959 Ungaria Budapesta Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Bruno Habārovs Ungaria Ungaria
JO din 1960 Italia Roma Italia Giuseppe Delfino Italia Italia
1961 Italia Torino Franța Jack Guittet  Uniunea Sovietică
1962 Argentina Buenos Aires Ungaria István Kausz Franţa Franța
1963 Polonia Gdańsk Austria Roland Losert Polonia Polonia
JO din 1964 Japonia Tōkyō Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Grigory Kriss Ungaria Ungaria
1965 Franța Paris Ungaria Zoltán Nemere Franţa Franța
1966 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksei Nikancikov Franţa Franța
1967 Canada Montréal Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksei Nikancikov Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
JO din 1968 Mexic Ciudad de México Ungaria Gyözö Kulcsar Ungaria Ungaria
1969 Cuba Havana Polonia Bogdan Andrzejevski Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
1970 Turcia Ankara Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Aleksei Nikancikov Ungaria Ungaria
1971 Austria Vienna Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Grigori Kriss Ungaria Ungaria
JO din 1972 Germania de Vest Munich Ungaria Csaba Fenyvesi Ungaria Ungaria
1973 Suedia Göteborg Suedia Rolf Edling RFG RFG
1974 Franța Grenoble Suedia Rolf Edling Suedia Suedia
1975 Ungaria Budapesta Germania Alexander Pusch Suedia Suedia
JO din 1976 Canada Montréal Germania Alexander Pusch Suedia Suedia
1977 Argentina Buenos Aires Suedia Johan Harmenberg Suedia Suedia
1978 Germania de Vest Hamburg Germania Alexander Pusch Ungaria Ungaria
1979 Australia Melbourne Franța Philippe Riboud _ Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică _
JO din 1980 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Suedia Johan Harmenberg _ Franţa Franța _
1981 Franța Clermont-Ferrand Ungaria Zoltán Székely _ Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică _
1982 Italia Roma Ungaria Jenő Pap _ Franţa Franța _
1983 Austria Vienna Germania Elmar Borrmann _ Franţa Franța _
JO din 1984 Statele Unite ale Americii Los Angeles Franța Philippe Boisse _ RFG RFG _
1985 Spania Barcelona Franța Philippe Boisse _ RFG RFG _
1986 Bulgaria Sofia Franța Philippe Riboud _ RFG RFG _
1987 Elveția Lausanne Germania Volker Fischer _ Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică _
JO din 1988 Coreea de Sud Seul Germania Arnd Schmitt _ Franţa Franța _
1988 Franța Orléans _ Franța Brigitte Benon _ RFG RFG
1989 Statele Unite ale Americii Denver Spania Manuel Pereira Elveția Anja Straub Italia Italia Ungaria Ungaria
1990 Franța Lyon Germania Thomas Gerull Cuba Taymi Chappe Italia Italia RFG RFG
1991 Ungaria Budapesta Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Andrei Șuvalov Ungaria Mariann Horváth Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică Ungaria Ungaria
JO din 1992 Spania Barcelona Statele Unite ale Americii Chris Cangioli _ Germania Germania _
1992 _ _ Ungaria Mariann Horváth _ Ungaria Ungaria
1993 Germania Essen Rusia Pavel Kolobkov Estonia Oksana Jermakova Italia Italia Ungaria Ungaria
1994 Grecia Atena Rusia Pavel Kolobkov Italia Laura Chiesa Franţa Franța Spania Spania
1995 Țările de Jos Haga Franța Éric Srecki Polonia Joanna Jakimiuk Germania Germania Ungaria Ungaria
JO din 1996 Statele Unite ale Americii Atlanta Rusia Aleksandr Beketov Italia Italia Italia Italia
1997 Africa de Sud Cape Town Franța Éric Srecki Cuba Mirayda García Cuba Cuba Ungaria Ungaria
1998 Elveția La Chaux-de-Fonds Franța Hugues Obry Franța Laura Flessel-Colovic Ungaria Ungaria Italia Italia
1999 Coreea de Sud Seul Germania Arnd Schmitt Franța Laura Flessel-Colovic Franţa Franța Ungaria Ungaria
JO din 2000 Australia Sydney Rusia Pavel Kolobkov Ungaria Tímea Nagy Italia Italia Rusia Rusia
2001 Franța Nîmes Italia Paolo Milanoli Germania Claudia Bokel Ungaria Ungaria Rusia Rusia
2002 Portugalia Lisabona Rusia Pavel Kolobkov Coreea de Sud Hyun Hee Franţa Franța Ungaria Ungaria
2003 Cuba Havana Franța Fabrice Jeannet Ucraina Natalia Konrad Rusia Rusia Rusia Rusia
JO din 2004 Grecia Atena Elveția Marcel Fischer Ungaria Tímea Nagy Franţa Franța Rusia Rusia
2005 Germania Leipzig Rusia Pavel Kolobkov Polonia Danuta Dmowska Franţa Franța Franţa Franța
2006 Italia Torino Republica Populară Chineză Lei Wang Ungaria Tímea Nagy Franţa Franța uChina China
2007 Rusia Sankt Petersburg Ungaria Krisztián Kulcsár Germania Britta Heidemann Franţa Franța Franţa Franța
JO din 2008 Republica Populară Chineză Beijing Germania Benjamin Kleibrink Germania Britta Heidemann Franţa Franța _
2008 Republica Populară Chineză Beijing _ _ _ Franţa Franța
2009 Turcia Antalya Rusia Anton Avdeev Rusia Liubov Șutova Franţa Franța Italia Italia
2010 Franța Paris Estonia Nikolai Novosjolov Franța Maureen Nisima Franţa Franța  România
2011 Italia Catania Italia Paolo Pizzo Republica Populară Chineză Li Na Franţa Franța  România
JO din 2012 Regatul Unit Londra Venezuela Rubén Limardo Ucraina Iana Șemiakina _ uChina China
2012 Ucraina Kiev _ _ Statele Unite ale Americii Statele Unite _
2013 Ungaria Budapesta Estonia Nikolai Novosjolov Estonia Julia Beljajeva Ungaria Ungaria Rusia Rusia
2014 Rusia Kazan Franța Ulrich Robeiri Italia Rossella Fiamingo Franţa Franța Rusia Rusia
2015 Rusia Moscova Ungaria Géza Imre Italia Rossella Fiamingo Ucraina Ucraina uChina China
JO din 2016 Brazilia Rio de Janeiro
2017 Germania Leipzig
2018 Republica Populară Chineză Wuxi

Sabie[modificare | modificare sursă]

An Loc Masculin la individual Feminin la individual Masculin pe echipe Feminin pe echipe
1922 Franța Paris și Belgia Oostende Țările de Jos Adrianus de Jong N/A N/A N/Ab
1923 Țările de Jos Haga Țările de Jos Adrianus de Jong N/A N/A N/A
JO din 1924 Franța Paris Ungaria Sándor Pósta N/A Italia Italia N/A
1925 Belgia Oostende Ungaria János Garay N/A N/A N/A
1926 Ungaria Budapesta Ungaria Sándor Gombos N/A N/A N/A
1927 Franța Vichy Ungaria Sándor Gombos N/A N/A N/A
JO din 1928 Țările de Jos Amsterdam Ungaria Odön Tersztyánszky N/A Ungaria Ungaria N/A
1929 Italia Napoli Ungaria Gyula Glykais N/A N/A N/A
1930 Belgia Liège Ungaria György Piller N/A Ungaria Ungaria N/A
1931 Austria Vienna Ungaria György Piller N/A Ungaria Ungaria N/A
JO din 1932 Statele Unite ale Americii Los Angeles Ungaria György Piller N/A Ungaria Ungaria N/A
1933 Ungaria Budapesta Ungaria Endre Kabos N/A Ungaria Ungaria N/A
1934 Polonia Varșovia Ungaria Endre Kabos N/A Ungaria Ungaria N/A
1935 Elveția Lausanne Ungaria Aladár Gerevich N/A Ungaria Ungaria N/A
JO din 1936 Germania Nazistă Berlin Ungaria Endre Kabos N/A Italia Italia N/A
1937 Franța Paris Ungaria Pál Kovács N/A Ungaria Ungaria N/A
1938 Cehoslovacia Piešťany Italia Aldo Montano N/A Italia Italia N/A
1939–1946 nu a avut loc din cauza al Doilea Război Mondial
1947 Portugalia Lisabona Italia Aldo Montano N/A Italia Italia N/A
1948 Țările de Jos Haga Italia Gastone Darè N/A Italia Italia N/A
JO din 1948 Regatul Unit Londra Ungaria Aladár Gerevich N/A Ungaria Ungaria N/A
1949 Egipt Cairo Italia Gastone Darè N/A Italia Italia N/A
1950 Monaco Monte Carlo Franța Jean Levavasseur N/A Italia Italia N/A
1951 Suedia Stockholm Ungaria Aladár Gerevich N/A Ungaria Ungaria N/A
1952 Danemarca Copenhaga Ungaria Pál Kovács N/A Ungaria Ungaria N/A
JO din 1952 Finlanda Helsinki Ungaria Pál Kovács N/A Ungaria Ungaria N/A
1953 Belgia Bruxelles Ungaria Pál Kovács N/A Ungaria Ungaria N/A
1954 Luxemburg Luxembourg Ungaria Rudolf Kárpáti N/A Ungaria Ungaria N/A
1955 Italia Roma Ungaria Aladár Gerevich N/A Ungaria Ungaria N/A
JO din 1956 Australia Melbourne Ungaria Rudolf Kárpáti N/A Ungaria Ungaria N/A
1957 Franța Paris Polonia Jerzy Pawłowski N/A Ungaria Ungaria N/A
1958 Statele Unite ale Americii Philadelphia Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Iakov Rîlskî N/A Ungaria Ungaria N/A
1959 Ungaria Budapesta Ungaria Rudolf Kárpáti N/A Polonia Polonia N/A
JO din 1960 Italia Roma Ungaria Rudolf Kárpáti N/A Ungaria Ungaria N/A
1961 Italia Torino Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Iakov Rîlskî N/A Polonia Polonia N/A
1962 Argentina Buenos Aires Ungaria Zoltán Horváth N/A Polonia Polonia N/A
1963 Polonia Gdańsk Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Iakov Rîlskî N/A Polonia Polonia N/A
JO din 1964 Japonia Tōkyō Ungaria Tibor Pézsa N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1965 Franța Paris Polonia Jerzy Pawłowski N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1966 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Polonia Jerzy Pawłowski N/A Ungaria Ungaria N/A
1967 Canada Montréal Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Mark Rakita N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1968 Mexic Ciudad de México Polonia Jerzy Pawłowski N/A  Uniunea Sovietică N/A
1969 Cuba Havana Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Sideak N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1970 Turcia Ankara Ungaria Tibor Pézsa N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1971 Austria Vienna Italia Michele Maffei N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1972 Germania de Vest Munich Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Sideak N/A Italia Italia N/A
1973 Suedia Göteborg Italia Mario Aldo Montano N/A Ungaria Ungaria N/A
1974 Franța Grenoble Italia Mario Aldo Montano N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1975 Ungaria Budapesta Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Nazlîmov N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1976 Canada Montréal Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Krovopuskov N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1977 Argentina Buenos Aires Ungaria Pál Gerevich N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1978 Germania de Vest Hamburg Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Krovopuskov N/A Ungaria Ungaria N/A
1979 Australia Melbourne Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Nazlîmov N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1980 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Moscova Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Krovopuskov N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1981 Franța Clermont-Ferrand Polonia Mariusz Wodke N/A Ungaria Ungaria N/A
1982 Italia Roma Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Viktor Krovopuskov N/A Ungaria Ungaria N/A
1983 Austria Vienna Bulgaria Vasil Etropolski N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1984 Statele Unite ale Americii Los Angeles Franța Jean-François Lamour N/A Italia Italia N/A
1985 Spania Barcelona Ungaria György Nébald N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1986 Bulgaria Sofia Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Serghei Mindirgasov N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1987 Elveția Lausanne Franța Jean-François Lamour N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
JO din 1988 Coreea de Sud Seul Franța Jean-François Lamour N/A Ungaria Ungaria N/A
1989 Statele Unite ale Americii Denver Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Grigori Kirienko N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1990 Franța Lyon Ungaria György Nébald N/A Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică N/A
1991 Ungaria Budapesta Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Grigori Kirienko N/A Ungaria Ungaria N/A
JO din 1992 Spania Barcelona Ungaria Bence Szabó N/A Echipa Unificată Echipa Unificată N/A
1993 Germania Essen Rusia Grigori Kirienko N/A Ungaria Ungaria N/A
1994 Grecia Atena Germania Felix Becker N/A Rusia Rusia N/A
1995 Țările de Jos Haga Rusia Grigori Kirienko N/A Italia Italia N/A
JO din 1996 Statele Unite ale Americii Atlanta Rusia Stanislav Pozdniakov N/A Rusia Rusia N/A
1997 Africa de Sud Cape Town Rusia Stanislav Pozdniakov N/A Franţa Franța N/A
1998 Elveția La Chaux-de-Fonds Italia Luigi Tarantino N/A Ungaria Ungaria N/A
1999 Coreea de Sud Seul Franța Damien Touya Azerbaidjan Elena Jemaeva Franţa Franța Italia Italia
JO din 2000 Australia Sydney România Mihai Covaliu N/A Rusia Rusia N/A
2000 Ungaria Budapesta N/A Azerbaidjan Elena Jemaeva N/A Statele Unite ale Americii Statele Unite
2001 Franța Nîmes Rusia Stanislav Pozdniakov Franța Anne-Lise Touya Rusia Rusia Rusia Rusia
2002 Portugalia Lisabona Rusia Stanislav Pozdniakov Republica Populară Chineză Tan Xue Rusia Rusia Rusia Rusia
2003 Cuba Havana Ucraina Volodîmîr Lukașenko România Dorina Mihai Rusia Rusia Italia Italia
JO din 2004 Grecia Atena Italia Aldo Montano Statele Unite ale Americii Mariel Zagunis Franţa Franța N/A
2004 Grecia Atena N/A N/A N/A Rusia Rusia
2005 Germania Leipzig România Mihai Covaliu Franța Anne-Lise Touya Rusia Rusia Statele Unite ale Americii Statele Unite
2006 Italia Torino Rusia Stanislav Pozdniakov Statele Unite ale Americii Rebecca Ward Franţa Franța Franţa Franța
2007 Rusia Sankt Petersburg Rusia Stanislav Pozdniakov Rusia Elena Neceaeva Ungaria Ungaria Franţa Franța
JO din 2008 Republica Populară Chineză Beijing Republica Populară Chineză Zhong Man Statele Unite ale Americii Mariel Zagunis Franţa Franța Ucraina Ucraina
2009 Turcia Antalya Germania Nicolas Limbach Statele Unite ale Americii Mariel Zagunis  România Ucraina Ucraina
2010 Franța Paris Coreea de Sud Won Woo-young Statele Unite ale Americii Mariel Zagunis Rusia Rusia Rusia Rusia
2011 Italia Catania Italia Aldo Montano Rusia Sofia Velikaia Rusia Rusia Rusia Rusia
JO din 2012 Regatul Unit Londra Ungaria Áron Szilágyi Coreea de Sud Kim Ji-yeon Coreea de Sud Coreea de Sud N/A
2012 Ucraina Kiev N/A N/A N/A Rusia Rusia
2013 Ungaria Budapesta Rusia Veniamin Reșetnikov Ucraina Olha Harlan Rusia Rusia Ucraina Ucraina
2014 Rusia Kazan Rusia Nikolai Kovaliov Ucraina Olha Harlan Germania Germania Statele Unite ale Americii Statele Unite
2015 Rusia Moscova Rusia Aleksei Iakimenko Rusia Sofia Velikaia Italia Italia Rusia Rusia
JO din 2016 Brazilia Rio de Janeiro N/A
2016 Brazilia Rio de Janeiro N/A N/A Rusia Rusia N/A
2017 Germania Leipzig
2018 Republica Populară Chineză Wuxi