Scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 1932

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Scrimă la Jocurile Olimpice din 1932
Olympic pictogram Fencing.png Olympic rings without rims.svg
Loc: Statele Unite ale Americii Los Angeles
Prezențe la Olimpiadă: a 9-a ediție
Număr de probe: 7
Participanți: 311
Scrimă după olimpiadă
1896190019041908191219201924192819321936194819521956196019641968197219761980198419881992199620002004200820122016
Recapitulare

Probele de scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 1932 s-au desfășurat în perioada 31 iulie13 august la Arsenalul de Stat Regimentului de infanterie nr. 160 Gardei Naționale din California. 108 de trăgători din 16 țări au participat.

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1  Italia (ITA) 2 4 2 8
2  Franța (FRA) 2 1 0 3
3  Ungaria (HUN) 2 0 2 4
4  Statele Unite ale Americii (USA) 0 1 2 3
4  Austria (AUT) 1 0 0 1
6  Marea Britanie (GBR) 0 1 0 1
7  Polonia (POL) 0 0 1 1

Evenimente[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Spadă  Giancarlo Cornaggia Medici
Italia (ITA)
 Georges Buchard
Franța (FRA)
 Carlo Agostoni
Italia (ITA)
Spadă pe echipe  Franța (FRA)
Fernand Jourdant
Bernard Schmetz
Georges Tainturier
Georges Buchard
Jean Piot
Philippe Cattiau
 Italia (ITA)
Saverio Ragno
Giancarlo Cornaggia-Medici
Franco Riccardi
Carlo Agostoni
Renzo Minoli
 Statele Unite ale Americii (USA)
George Charles Calnan
Gustave Marinius Heiss
Frank Stahl Jr. Righeimer
Tracy Jaeckel
Curtis Charles Shears
Miguel Angel De Capriles
Floretă  Gustavo Marzi
Italia (ITA)
 Joseph L. Levis
Statele Unite ale Americii (USA)
 Giulio Gaudini
Italia (ITA)
Floretă pe echipe  Franța (FRA)
Edward Gardère
René Bondoux
René Bougnol
René Lemoine
Philippe Cattiau
Jean Piot
 Italia (ITA)
Giulio Gaudini
Gustavo Marzi
Ugo Pignotti
Gioachino Guaragna
Rodolfo Terlizzi
Giorgio Pessina
 Statele Unite ale Americii (USA)
George Charles Calnan
Richard Clarke Steere
Joseph L. Levis
Dernell Every
Hugh Vincent Alessandroni
Frank Stahl Jr. Righeimer
Sabie  György Piller
Ungaria (HUN)
 Giulio Gaudini
Italia (ITA)
 Endre Kabos
Ungaria (HUN)
Sabie pe echipe  Ungaria (HUN)
Endre Kabos
Attila Petschauer
Ernő Nagy
Gyula Glykais
György Piller
Aladár Gerevich
 Italia (ITA)
Gustavo Marzi
Giulio Gaudini
Renato Anselmi
Emilio Salafia
Arturo De Vecchi
Ugo Pignotti
 Polonia (POL)
Tadeusz Friedrich
Marian Suski
Władysław Dobrowolski
Władysław Segda
Leszek Lubicz
Adam Papée

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Floretă  Ellen Preis
Austria (AUT)
 Judy Guinness
Marea Britanie (GBR)
 Erna Bogen
Ungaria (HUN)

Țări participante[modificare | modificare sursă]

108 de trăgători din 16 țări au participat:

Legături externe[modificare | modificare sursă]