Cupa Cupelor 1997-1998

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Cupa Cupelor
Sport fotbal
Echipe 32 (Prima rundă)
47 (Calificări)
Data începerii 14 august 1997 – 13 mai 1998
Câștigătorul trofeului Anglia Chelsea
Locul doi Germania Stuttgart
Meciuri 91
Goluri 272
Golgheter Italia Pasquale Luiso
(8 goluri)
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Cupa Cupelor 1998-1999
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Cupa Cupelor 1996-1997

Sezonul 1997-1998 al Cupei Cupelor a fost câștigat de Chelsea, care a învins-o în finală pe VfB Stuttgart.

Calificări[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
HB Tórshavn Insulele Feroe 1–7 Cipru APOEL 1–1 0–6
Hibernians Malta 0–4 Islanda ÍBV 0–1 0–3
Glenavon Irlanda de Nord 1–5 Polonia Legia Varșovia 1–1 0–4
Cwmbrân Town Țara Galilor 2–12 România Național București 2–5 0–7
Žalgiris Vilnius Lituania 1–2 Israel Hapoel Be'er Sheva 0–0 1–2 (d.p.)
Zimbru Chișinău Republica Moldova 1–4 Ucraina Șahtar Donețk 1–1 0–3
Dinaburg Letonia 2–0 Azerbaidjan Kapaz Ganja 1–0 1–0
Kilmarnock Scoția 3–2 Republica Irlanda Shelbourne 2–1 1–1
HJK Helsinki Finlanda 1–3 Serbia și Muntenegru Steaua Roșie Belgrad 1–0 0–3
Sloga Jugomagnat Macedonia de Nord 1–4 Croația Zagreb 1–2 0–2
Balzers Liechtenstein 1–5 Ungaria BVSC Budapest 1–3 0–2
Tallinna Sadam Estonia 2–5 Belarus Belshina Bobruisk 1–1 1–4
Primorje Slovenia 3–0 Luxemburg Union Luxembourg 2–0 1–0
Levski Sofia Bulgaria 2–3 Slovacia Slovan Bratislava 1–1 1–2
Dinamo Batumi Georgia 2–31 Armenia FC Ararat Erevan 0–3 2–0
Notes
  • Note 1: Ararat Erevan were awarded a 3–0 win in the Calificări Prima manșă after Dinamo Batumi were found guilty of fielding an ineligible jucătorul competiției ― Sotogashvili. The match originally ended as a 4–2 win for Dinamo Batumi.

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

HB Tórshavn Insulele Feroe1 – 1Cipru APOEL
Arque A marcat în minutul 19 19' Alexandrou A marcat în minutul 40 40'
Hibernians Malta0 – 1Islanda ÍBV
Gudmundsson A marcat în minutul 70 70'
Glenavon Irlanda de Nord1 – 1Polonia Legia Varșovia
Grant A marcat în minutul 60 60' Sokołowski A marcat în minutul 33 33'
Cwmbrân Town Țara Galilor2 – 5România Național București
Parfitt A marcat în minutul 76 76' (pen)
Townsend A marcat în minutul 84 84'
Vasc A marcat în minutul 34 34'
Niculescu A marcat în minutele: 47'62'
Lita A marcat în minutele: 77'90'
Zimbru Chișinău Republica Moldova1 – 1Ucraina Șahtar Donețk
Zgura A marcat în minutul 75 75' Alexandrou A marcat în minutul 45 45'
Dinaburg Letonia1 – 0Azerbaidjan Kapaz Ganja
Tarasovs A marcat în minutul 35 35'
Kilmarnock Scoția2 – 1Republica Irlanda Shelbourne
Wright A marcat în minutul 65 65' (pen) A marcat în minutul 90 90' Rutherford A marcat în minutul 12 12'
HJK Helsinki Finlanda1 – 0Republica Federală Iugoslavia Steaua Roșie Belgrad
Helin A marcat în minutul 58 58'
Sloga Jugomagnat Macedonia de Nord1 – 2Croația Zagreb
Petkov A marcat în minutul 68 68' Bule A marcat în minutul 76 76'
Čižmek A marcat în minutul 90 90'
Balzers Liechtenstein1 – 3Ungaria BVSC Budapest
Wörnhard A marcat în minutul 38 38' Telser A marcat în minutul 57 57' (o.g.)
Füzi A marcat în minutul 77 77'
Csordás A marcat în minutul 84 84'
Tallinna Sadam Estonia1 – 1Belarus Belshina Bobruisk
Olumets A marcat în minutul 49 49' Khripach A marcat în minutul 18 18'
Primorje Slovenia2 – 0Luxemburg Union Luxembourg
Sabadin A marcat în minutul 37 37'
Sculac A marcat în minutul 86 86' (pen)
Levski Sofia Bulgaria1 – 1Slovacia Slovan Bratislava
Ivanov A marcat în minutul 18 18' Novak A marcat în minutul 65 65'
Dinamo Batumi Georgia0 – 3
Awarded1
Armenia Ararat Erevan

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

APOEL Cipru6 – 0Insulele Feroe HB Tórshavn
Hörtnagl A marcat în minutele: 14'21'
Sotiriou A marcat în minutul 52 52'
Ioannou A marcat în minutele: 77'81'
Fasouliotis A marcat în minutul 87 87'

APOEL s-a calificat cu scorul general de 7–1.

ÍBV Islanda3 – 0Malta Hibernians
Helgason A marcat în minutul 21 21'
Gudmundsson A marcat în minutele: 33'90'

ÍBV s-a calificat cu scorul general de 4–0.

Legia Varșovia Polonia4 – 0Irlanda de Nord Glenavon
Kacprzak A marcat în minutul 73 73'
Sokołowski A marcat în minutele: 76'89' (pen.)
Skrzyek A marcat în minutul 86 86'

Legia Varșovia s-a calificat cu scorul general de 5–1.

Național București România7 – 0Țara Galilor Cwmbrân Town
Niculescu A marcat în minutul 15 15'
Pigulea A marcat în minutele: 20'40'80'
Albeanu A marcat în minutele: 30'37'
Savu A marcat în minutul 51 51'

Național București s-a calificat cu scorul general de 12–2.

Hapoel Be'er Sheva Israel2 – 1 (d.p.)Lituania Žalgiris Vilnius
Benayoun A marcat în minutul 105 105' (pen.)
Buchnik A marcat în minutul 116 116'
Radzius A marcat în minutul 96 96'

Hapoel Be'er Sheva s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Șahtar Donețk Ucraina3 – 0Republica Moldova Zimbru Chișinău
Orbu A marcat în minutul 25 25'
Alexandrou A marcat în minutul 43 43'
Kriventsov A marcat în minutul 82 82'

Șahtar Donețk s-a calificat cu scorul general de 4–1.

Kapaz Ganja Azerbaidjan0 – 1Letonia Dinaburg
Isayev A marcat în minutul 50 50'

Dinaburg s-a calificat cu scorul general de 2–0.

Shelbourne Republica Irlanda1 – 1Scoția Kilmarnock
Baker A marcat în minutul 39 39' McIntyre A marcat în minutul 21 21'

Kilmarnock s-a calificat cu scorul general de 3–2.

Steaua Roșie Belgrad Republica Federală Iugoslavia3 – 0Finlanda HJK Helsinki
Stanković A marcat în minutele: 6'26'
Njegus A marcat în minutul 89 89' (pen)

Steaua Roșie Belgrad s-a calificat cu scorul general de 3–1.

Zagreb Croația2 – 0Macedonia de Nord Sloga Jugomagnat
Sopić A marcat în minutul 2 2'
Bule A marcat în minutul 8 8'
Petkov A marcat în minutul 68 68'

NK Zagreb s-a calificat cu scorul general de 4–1.

BVSC Budapest Ungaria2 – 0Liechtenstein Balzers
Komlósi A marcat în minutul 12 12'
Bükszegi A marcat în minutul 89 89'

BVSC Budapest s-a calificat cu scorul general de 5–1.

Belshina Bobruisk Belarus4 – 1Estonia Tallinna Sadam
Smirnykh A marcat în minutul 3 3'
Timofeev A marcat în minutul 57 57'
Hlebasolaw A marcat în minutul 73 73'
Putrash A marcat în minutul 75 75'
Rychkov A marcat în minutul 69 69' (pen)

Belshina Bobruisk s-a calificat cu scorul general de 5–2.

Union Luxembourg Luxemburg0 – 1Slovenia Primorje
Rudonja A marcat în minutul 18 18'

NK Primorje s-a calificat cu scorul general de 3–0.

Slovan Bratislava Slovacia2 – 1Bulgaria Levski Sofia
Novak A marcat în minutul 15 15'
Muzlay A marcat în minutul 53 53'
Todorov A marcat în minutul 2 2'

Slovan Bratislava s-a calificat cu scorul general de 3–2.

Ararat Erevan Armenia0 – 2Georgia Dinamo Batumi
Torgashvili A marcat în minutul 2 2'
Makharadze A marcat în minutul 38 38'

Ararat Erevan s-a calificat cu scorul general de 3–2.

Prima rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Kocaelispor Turcia 3–0 România Național București 2–0 1–0
APOEL Cipru 0–4 Austria Sturm Graz 0–1 0–3
ÍBV Islanda 2–5 Germania VfB Stuttgart 1–3 1–2
Boavista Portugalia 3–4 Ucraina Șahtar Donețk 2–3 1–1
Germinal Ekeren Belgia 4–3 Serbia și Muntenegru Steaua Roșie Belgrad 3–2 1–1
AIK Suedia 1–2 Slovenia Primorje 0–1 1–1 (d.p.)
AEK Atena Grecia 9–2 Letonia Dinaburg 5–0 4–2
Slavia Praga Cehia 6–2 Elveția Luzern 4–2 2–0
Hapoel Be'er Sheva Israel 1–14 Țările de Jos Roda JC 1–4 0–10
Zagreb Croația 5–6 Norvegia Tromsø 3–2 2–4 (d.p.)
Copenhagen Danemarca 5–0 Armenia Ararat Erevan 3–0 2–0
Belshina Bobruisk Belarus 1–5 Rusia Lokomotiv Moscova 1–2 0–3
Chelsea Anglia 4–0 Slovacia Slovan Bratislava 2–0 2–0
Nice Franța 4–2 Scoția Kilmarnock 3–1 1–1
Real Betis Spania 4–0 Ungaria BVSC Budapest 2–0 2–0
Vicenza Italia 3–1 Polonia Legia Varșovia 2–0 1–1

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Kocaelispor Turcia2 – 0România Național București
Albayrak A marcat în minutul 41 41'
Moshoeu A marcat în minutul 45 45'
APOEL Cipru0 – 1Austria Sturm Graz
Spiteri A marcat în minutul 81 81'
ÍBV Islanda1 – 3Germania VfB Stuttgart
Olafsson A marcat în minutul 40 40' Bobic A marcat în minutele: 9'12'
Akpoborie A marcat în minutul 70 70'
Boavista Portugalia2 – 3Ucraina Șahtar Donețk
Rui Miguel A marcat în minutul 34 34'
Litos A marcat în minutul 44 44'
Zubov A marcat în minutul 24 24'
Atelkin A marcat în minutele: 62'64'
Germinal Ekeren Belgia3 – 2Serbia și Muntenegru Steaua Roșie Belgrad
Kovács A marcat în minutul 17 17'
Hofmans A marcat în minutul 57 57'
Dauwe A marcat în minutul 71 71'
Ognjenović A marcat în minutul 59 59'
Stanković A marcat în minutul 63 63'
AIK Suedia0 – 1Slovenia Primorje
Rudonja A marcat în minutul 85 85'
AEK Atena Grecia5 – 0Letonia Dinaburg
Kopitsis A marcat în minutul 37 37' (pen)A marcat în minutul 44 44'
Katsavos A marcat în minutul 64 64'
Kalitzakis A marcat în minutul 67 67'
Marcelo A marcat în minutul 76 76'
Slavia Praga Cehia4 – 2Elveția Luzern
Ašanin A marcat în minutul 5 5'
Vácha A marcat în minutul 14 14'
Vágner A marcat în minutul 54 54'
Labant A marcat în minutul 54 54'
Aleksandrov A marcat în minutul 7 7'
Koilov A marcat în minutul 76 76'
Hapoel Be'er Sheva Israel1 – 4Țările de Jos Roda JC
Benayoun A marcat în minutul 63 63' (pen) van Houdt A marcat în minutele: 15'31'
Torma A marcat în minutele: 24'34'
Zagreb Croația3 – 2Norvegia Tromsø
Lalić A marcat în minutul 44 44'
Sopić A marcat în minutul 50 50'
Baturina A marcat în minutul 52 52'
B. Johansen A marcat în minutul 56 56'
Årst A marcat în minutul 80 80'
Copenhagen Danemarca3 – 0Armenia Ararat Erevan
Jónsson A marcat în minutul 17 17'
Højer A marcat în minutul 53 53'
Tur A marcat în minutul 87 87'
Belshina Bobruisk Belarus1 – 2Rusia Lokomotiv Moscova
Hlebasolaw A marcat în minutul 14 14' (pen) Loskov A marcat în minutul 49 49'
Borodyuk A marcat în minutul 71 71'
Chelsea Anglia2 – 0Slovacia Slovan Bratislava
Di Matteo A marcat în minutul 6 6'
Granville A marcat în minutul 80 80'
Londra
Nice Franța3 – 1Scoția Kilmarnock
Kohn A marcat în minutele: 12'48'
Rol A marcat în minutul 79 79'
Wright A marcat în minutul 77 77' (pen)
Real Betis Spania2 – 0Ungaria BVSC Budapest
Alfonso A marcat în minutele: 58'72'
Vicenza Italia2 – 0Polonia Legia Varșovia
Luiso A marcat în minutul 10 10'
Ambrosetti A marcat în minutul 24 24'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Național București România0 – 1Turcia Kocaelispor
Colak A marcat în minutul 79 79'

Kocaelispor s-a calificat cu scorul general de 3–0.

Sturm Graz Austria3 – 0Cipru APOEL
Reinmayr A marcat în minutul 3 3'
Vastić A marcat în minutul 29 29'
Haas A marcat în minutul 42 42'

Sturm Graz s-a calificat cu scorul general de 4–0.

VfB Stuttgart Germania2 – 1Islanda ÍBV
Akpoborie A marcat în minutele: 73'76' Larusson A marcat în minutul 79 79'

VfB Stuttgart s-a calificat cu scorul general de 5–2.

Șahtar Donețk Ucraina1 – 1Portugalia Boavista
Potskhveria A marcat în minutul 78 78' Latapy A marcat în minutul 87 87'

Șahtar Donețk s-a calificat cu scorul general de 4–3.

Steaua Roșie Belgrad Serbia și Muntenegru1 – 1Belgia Germinal Ekeren
Drulić A marcat în minutul 18 18' Radzinski A marcat în minutul 66 66'

Germinal Ekeren s-a calificat cu scorul general de 4–3.

Primorje Slovenia1 – 1 (d.p.)Suedia AIK
Rudonja A marcat în minutul 110 110' Novaković A marcat în minutul 77 77'

NK Primorje s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Dinaburg Letonia2 – 4Grecia AEK Atena
Fedotovs A marcat în minutul 34 34'
Isayev A marcat în minutul 62 62'
Nikolaidis A marcat în minutele: 35'80'
Vlachos A marcat în minutul 50 50'
Kostis A marcat în minutul 72 72'

AEK Atena s-a calificat cu scorul general de 9–2.

Luzern Elveția0 – 2Cehia Slavia Praga
Koilov A marcat în minutul 55 55' (o.g.)
Vágner A marcat în minutul 74 74'

Slavia Praga s-a calificat cu scorul general de 6–2.

Roda JC Țările de Jos10 – 0Israel Hapoel Be'er Sheva
van Houdt A marcat în minutele: 19'32'70'
Lawal A marcat în minutele: 41'63'
Ooijer A marcat în minutele: 49'85' (pen)
Vrede A marcat în minutul 53 53'
Torma A marcat în minutele: 72'90'

Roda JC s-a calificat cu scorul general de 14–1.

Tromsø Norvegia4 – 2 (d.p.)Croația Zagreb
Lange A marcat în minutele: 15'115'
Årst A marcat în minutul 74 74'
S.M. Johansen A marcat în minutul 90 90'
Vukić A marcat în minutul 53 53'
Bule A marcat în minutul 57 57'

Tromsø s-a calificat cu scorul general de 6–5

Ararat Erevan Armenia0 – 2Danemarca Copenhagen
M. Nielsen A marcat în minutul 87 87'
Šestan A marcat în minutul 89 89'

FC København s-a calificat cu scorul general de 5–0.

Lokomotiv Moscova Rusia3 – 0Belarus Belshina Bobruisk
Maminov A marcat în minutul 23 23'
Kharlachyov A marcat în minutul 41 41'
Loskov A marcat în minutul 74 74'
Moscova

Lokomotiv Moscova s-a calificat cu scorul general de 5–1.

Slovan Bratislava Slovacia0 – 2Anglia Chelsea
Vialli A marcat în minutul 27 27'
Di Matteo A marcat în minutul 60 60'

Chelsea s-a calificat cu scorul general de 4–0.

Kilmarnock Scoția1 – 1Franța Nice
Reilly A marcat în minutul 31 31' Milinković A marcat în minutul 76 76'

Nice s-a calificat cu scorul general de 4–2.

BVSC Budapest Ungaria0 – 2Spania Real Betis
Alexis Trujillo A marcat în minutul 8 8'
Alfonso A marcat în minutul 48 48'

Real Betis s-a calificat cu scorul general de 4–0.

Legia Varșovia Polonia1 – 1Italia Vicenza
Kacprzak A marcat în minutul 57 57' Zauli A marcat în minutul 87 87'

Vicenza s-a calificat cu scorul general de 3–1.

A doua rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Tromsø Norvegia 4–9 Anglia Chelsea 3–2 1–7
Germinal Ekeren Belgia 4–6 Germania VfB Stuttgart 0–4 4–2
Lokomotiv Moscova Rusia 2–1 Turcia Kocaelispor 2–1 0–0
Șahtar Donețk Ucraina 2–5 Italia Vicenza 1–3 1–2
Real Betis Spania 3–1 Danemarca Copenhagen 2–0 1–1
AEK Atena Grecia 2–1 Austria Sturm Graz 2–0 0–1
Nice Franța 3–3 (a) Cehia Slavia Praga 2–2 1–1
Primorje Slovenia 0–6 Țările de Jos Roda JC 0–2 0–4

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Tromsø Norvegia3 – 2Anglia Chelsea
Nilsen A marcat în minutul 6 6'
Fermann A marcat în minutul 19 19'
Årst A marcat în minutul 81 81'
Vialli A marcat în minutele: 86'90'
Germinal Ekeren Belgia0–4Germania VfB Stuttgart
Bobic A marcat în minutele: 43'61'
Akpoborie A marcat în minutele: 55'75'
Veltwijckpark, Ekeren
Arbitru: Knud Erik Fisker (Danemarca)
Lokomotiv Moscova Rusia2 – 1Turcia Kocaelispor
Kharlachyov A marcat în minutul 32 32'
Janashia A marcat în minutul 82 82'
Uzun A marcat în minutul 73 73'
Moscova
Șahtar Donețk Ucraina1 – 3Italia Vicenza
Zubov A marcat în minutul 62 62' Luiso A marcat în minutele: 1'90'
Beghetto A marcat în minutul 55 55'
Real Betis Spania2 – 0Danemarca FC København
Oli A marcat în minutul 25 25'
Cañas A marcat în minutul 38 38'
AEK Atena Grecia2 – 0Austria Sturm Graz
Batista A marcat în minutul 74 74'
Marcelo A marcat în minutul 84 84'
Nice Franța2 – 2Cehia Slavia Praga
Aulanier A marcat în minutul 5 5' (pen) Vácha A marcat în minutele: 74'35'
Primorje Slovenia0 – 2Țările de Jos Roda JC
Lawal A marcat în minutul 15 15'
van Houdt A marcat în minutul 67 67'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Chelsea Anglia7 – 1Norvegia Tromsø
Petrescu A marcat în minutele: 13'86'
Vialli A marcat în minutele: 25'61'76'
Zola A marcat în minutul 43 43'
Leboeuf A marcat în minutul 55 55' (pen)
B. Johansen A marcat în minutul 39 39'
Stamford Bridge Londra

Chelsea s-a calificat cu scorul general de 9–4.

VfB Stuttgart Germania2 – 4Belgia Germinal Ekeren
Verlaat A marcat în minutul 12 12'
Poschner A marcat în minutul 34 34'
van Ankeren A marcat în minutele: 43'82'
Van Geneugden A marcat în minutul 45 45'
Karagiannis A marcat în minutul 72 72'

VfB Stuttgart s-a calificat cu scorul general de 6–4.

Kocaelispor Turcia0 – 0Rusia Lokomotiv Moscova

Lokomotiv Moscova s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Vicenza Italia2 – 1Ucraina Șahtar Donețk
Luiso A marcat în minutul 24 24'
Viviani A marcat în minutul 70 70'
Atelkin A marcat în minutul 60 60'

Vicenza s-a calificat cu scorul general de 5–2.

FC København Danemarca1 – 1Spania Real Betis
P. Nielsen A marcat în minutul 61 61' (pen) Ureña A marcat în minutul 79 79'

Real Betis s-a calificat cu scorul general de 3–1.

Sturm Graz Austria1 – 0Grecia AEK Atena
Spiteri A marcat în minutul 82 82'

AEK Atena s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Slavia Praga Cehia1 – 1Franța Nice
Labant A marcat în minutul 80 80' Vandecasteele A marcat în minutul 75 75'

Slavia Praga s-a calificat cu scorul general de 3–3 on Regula golului marcat în deplasare.

Roda JC Țările de Jos4 – 0Slovenia Primorje
van der Luer A marcat în minutul 45 45'
Peeters A marcat în minutul 50 50'
Zafarin A marcat în minutul 74 74'
Valgaeren A marcat în minutul 85 85'

Roda JC s-a calificat cu scorul general de 6–0.

Sferturi[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Roda JC Țările de Jos 1–9 Italia Vicenza 1–4 0–5
Slavia Praga Cehia 1–3 Germania VfB Stuttgart 1–1 0–2
AEK Atena Grecia 1–2 Rusia Lokomotiv Moscova 0–0 1–2
Real Betis Spania 2–5 Anglia Chelsea 1–2 1–3

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Roda JC Țările de Jos1 – 4Italia Vicenza
Peeters A marcat în minutul 73 73' Luiso A marcat în minutele: 17'40'
Belotti A marcat în minutul 28 28'
Otero A marcat în minutul 67 67'
Slavia Praga Cehia1 – 1Germania VfB Stuttgart
Vácha A marcat în minutul 40 40' Poschner A marcat în minutul 51 51'
AEK Atena Grecia0 – 0Rusia Lokomotiv Moscova
Real Betis Spania1 – 2Anglia Chelsea
Alfonso A marcat în minutul 46 46' Flo A marcat în minutele: 9'12'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Vicenza Italia5 – 0Țările de Jos Roda JC
Luiso A marcat în minutul 5 5'
Firmani A marcat în minutul 24 24'
Méndez A marcat în minutul 39 39'
Ambrosetti A marcat în minutul 43 43'
Zauli A marcat în minutul 47 47'

Vicenza s-a calificat cu scorul general de 9–1.

VfB Stuttgart Germania2 – 0Cehia Slavia Praga
Balakov A marcat în minutele: 9'88'
Moscova

VfB Stuttgart s-a calificat cu scorul general de 3–1.

Lokomotiv Moscova Rusia2–1Grecia AEK Atena
Kharlachyov A marcat în minutul 55 55'
Chugainov A marcat în minutul 90 90'
Kopitsis A marcat în minutul 68 68' (pen)
Moscova

Lokomotiv Moscova s-a calificat cu scorul general de 2–1.

Chelsea Anglia3–1Spania Real Betis
Sinclair A marcat în minutul 30 30'
Di Matteo A marcat în minutul 50 50'
Zola A marcat în minutul 90 90'
Finidi A marcat în minutul 20 20'

Chelsea s-a calificat cu scorul general de 5–2.

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Vicenza Italia 2–3 Anglia Chelsea 1–0 1–3
VfB Stuttgart Germania 3–1 Rusia Lokomotiv Moscova 2–1 1–0

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Vicenza Italia1–0Anglia Chelsea
Zauli A marcat în minutul 16 16'


A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Chelsea Anglia3–1Italia Vicenza
Poyet A marcat în minutul 34 34'
Zola A marcat în minutul 50 50'
M. Hughes A marcat în minutul 76 76'
Luiso A marcat în minutul 32 32'

Chelsea s-a calificat cu scorul general de 3–2.


VfB Stuttgart s-a calificat cu scorul general de 3–1.

Finala[modificare | modificare sursă]

Golgheteri[modificare | modificare sursă]

Golgheterii din sezonul 1997–98 sunt:

Loc Nume Echipă Goluri
1 Italia Pasquale Luiso Italia Vicenza 8
2 Nigeria Jonathan Akpoborie Germania VfB Stuttgart 6
Germania Fredi Bobic Germania VfB Stuttgart 6
Belgia Peter van Houdt Țările de Jos Roda JC 6
Italia Gianluca Vialli Anglia Chelsea 6
6 Spania Alfonso Spania Real Betis 4
Ungaria Gábor Torma Țările de Jos Roda JC 4
Cehia Karel Vácha Cehia Slavia Praga 4
Italia Gianfranco Zola Anglia Chelsea 4
10 Norvegia Ole Martin Årst Norvegia Tromsø 3
Ucraina Serhiy Atelkin Ucraina Șahtar Donețk 3
Croația Nino Bule Croația NK Zagreb 3
Italia Roberto Di Matteo Anglia Chelsea 3
Islanda Tryggvi Guðmundsson Islanda ÍBV 3
Rusia Yevgeni Kharlachyov Rusia Lokomotiv Moscova 3
Grecia Charis Kopitsis Grecia AEK Atena 3
Nigeria Garba Lawal Țările de Jos Roda JC 3
România Radu Niculescu România Național București 3
România Adrian Pigulea România Național București 3
Slovenia Mladen Rudonja Slovenia NK Primorje 3
Polonia Tomasz Sokołowski Polonia Legia Varșovia 3
Republica Federală Iugoslavia Dejan Stanković Republica Federală Iugoslavia Steaua Roșie Belgrad 3
Scoția Paul Wright Scoția Kilmarnock 3

Note[modificare | modificare sursă]


Legături externe[modificare | modificare sursă]