Cupa Cupelor 1988-1989

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Sezonul 1988-1989 al Cupei Cupelor a fost câștigat de Barcelona, care a învins-o în finală pe Sampdoria.

Rundă preliminară[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Békéscsabai Ungaria 4–2 Norvegia Bryne 3–0 1–2

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Békéscsabai Ungaria3 – 0Norvegia Bryne
Gruborovics A marcat în minutele: 10'4'
Csató A marcat în minutul 37 37'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Bryne Norvegia2 – 1Ungaria Békéscsabai
Hellvik A marcat în minutul 44 44' (pen.)
Meinseth A marcat în minutul 79 79' (pen.)
Kvaszta A marcat în minutul 35 35'

Prima rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Derry City Republica Irlanda 0–4 Țara Galilor Cardiff City 0–0 0–4
Glenavon Irlanda de Nord 2–7 Danemarca AGF Aarhus 1–4 1–3
Fram Reykjavík Islanda 0–7 Spania Barcelona 0–2 0–5
Flamurtari Albania 2–4 Polonia Lech Poznań 2–3 0–1
Internacional Bratislava Cehoslovacia 2–8 Bulgaria CFKA Sredets Sofia 2–3 0–5
Omonia Cipru 0–3 Grecia Panathinaikos 0–1 0–2
Roda JC Țările de Jos 2–1 Portugalia Vitória de Guimarães 2–0 0–1
Borac Banja Luka Iugoslavia 2–4 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Metalist Kharkiv 2–0 0–4
Grasshopper Elveția 0–1 Germania de Vest Eintracht Frankfurt 0–0 0–1
Sakaryaspor Turcia 2–1 Ungaria Békéscsaba Előre 2–0 0–1
Mechelen Belgia 8–1 Luxemburg Avenir Beggen 5–0 3–1
Metz Franța 1–5 Belgia Anderlecht 1–3 0–2
Floriana Malta 0–1 Scoția Dundee United 0–0 0–1
Dinamo București România 6–0 Finlanda Kuusysi Lahti 3–0 3–0
Carl Zeiss Jena Germania de Est 5–1 Austria Kremser 5–0 0–1
Norrköping Suedia 2–3 Italia Sampdoria 2–1 0–2

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Derry City Republica Irlanda0 – 0Țara Galilor Cardiff City

Glenavon Irlanda de Nord1 – 4Danemarca AGF Aarhus
McCann A marcat în minutul 17 17' Mortensen A marcat în minutul 25 25'
Pingel A marcat în minutele: 52'80'
Rieper A marcat în minutul 67 67'

Fram Reykjavík Islanda0 – 2Spania Barcelona
Roberto A marcat în minutele: 33'62'

KS Flamurtari Albania2 – 3Polonia Lech Poznań
Ruci A marcat în minutele: 40'76' Łukasik A marcat în minutul 32 32'
Araszkiewicz A marcat în minutul 67 67'
Glombiowski A marcat în minutul 89 89'

Internacional Bratislava Cehoslovacia2 – 3Bulgaria CFKA Sredets Sofia
Moravec A marcat în minutul 44 44'
Weiss A marcat în minutul 58 58' (pen.)
Penev A marcat în minutele: 36'38' (pen.)78'

Omonia Cipru0 – 1Grecia Panathinaikos
Mavridis A marcat în minutul 13 13'

Roda JC Țările de Jos2 – 0Portugalia Vitória de Guimarães
Conceição A marcat în minutul 6 6' (o.g.)
van Loen A marcat în minutul 87 87'

Borac Banja Luka Iugoslavia2 – 0Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Metalist Kharkiv
Lemić A marcat în minutul 43 43'
Lipovac A marcat în minutul 89 89'

Grasshopper Elveția0 – 0Germania de Vest Eintracht Frankfurt

Sakaryaspor Turcia2 – 0Ungaria Békéscsaba Előre
Pešić A marcat în minutul 35 35'
Çolak A marcat în minutul 50 50'

Mechelen Belgia5 – 0Luxemburg Avenir Beggen
E. Koeman A marcat în minutul 59 59'
Bosman A marcat în minutele: 61' (pen.)85'
den Boer A marcat în minutul 77 77'
Ohana A marcat în minutul 88 88' (pen.)

Metz Franța1 – 3Belgia Anderlecht
Zanon A marcat în minutul 86 86' Pfrunner A marcat în minutul 1 1' (o.g.)
Krnčević A marcat în minutele: 26'83'

Floriana Malta0 – 0Scoția Dundee United

Dinamo București România3 – 0Finlanda Kuusysi Lahti
Jäntti A marcat în minutul 12 12' (o.g.)
Andone A marcat în minutul 72 72'
Vaișcovici A marcat în minutul 75 75'
Spectatori: 18,000

Carl Zeiss Jena Germania de Est5 – 0Austria Kremser
Weber A marcat în minutul 19 19'
Sträßer A marcat în minutele: 48'67'
Merkel A marcat în minutul 53 53'
Ludwig A marcat în minutul 78 78'

IFK Norrköping Suedia2 – 1Italia Sampdoria
P. Andersson A marcat în minutul 9 9'
Hellström A marcat în minutul 86 86'
Carboni A marcat în minutul 50 50'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Cardiff City Țara Galilor4 – 0Republica Irlanda Derry City
McDermott A marcat în minutul 20 20'
Gilligan A marcat în minutele: 47'65'76'

AGF Aarhus Danemarca3 – 1Irlanda de Nord Glenavon
Pingel A marcat în minutul 26 26'
Kristensen A marcat în minutul 65 65'
Stampe A marcat în minutul 87 87'
McConville A marcat în minutul 88 88'

Barcelona Spania5 – 0Islanda Fram Reykjavík
Lineker A marcat în minutul 9 9'
Begiristain A marcat în minutele: 23'63'
Roberto A marcat în minutul 65 65'
Bakero A marcat în minutul 72 72'

Lech Poznań Polonia1 – 0Albania KS Flamurtari
Araszkiewicz A marcat în minutul 25 25'

CFKA Sredets Sofia Bulgaria5 – 0Cehoslovacia Internacional Bratislava
Penev A marcat în minutul 1 1'
Stoichkov A marcat în minutul 3 3'
Kostadinov A marcat în minutele: 12'38'
Getov A marcat în minutul 21 21'

Panathinaikos Grecia2 – 0Cipru Omonia
Dimopoulos A marcat în minutul 57 57'
Nielsen A marcat în minutul 59 59'

Vitória de Guimarães Portugalia1 – 0Țările de Jos Roda JC
Roldão A marcat în minutul 27 27'

Metalist Kharkiv Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste4 – 0Iugoslavia Borac Banja Luka
Tarasov A marcat în minutele: 25'62'
Adzhoyev A marcat în minutul 78 78' (pen.)
Yesipov A marcat în minutul 88 88'

Eintracht Frankfurt Germania de Vest1 – 0Elveția Grasshopper
Bakalorz A marcat în minutul 32 32'

Békéscsaba Előre Ungaria1 – 0Turcia Sakaryaspor
Yiğitlik A marcat în minutul 49 49' (o.g.)

Avenir Beggen Luxemburg1 – 3Belgia Mechelen
Krings A marcat în minutul 65 65' Bosman A marcat în minutul 34 34'
den Boer A marcat în minutul 51 51'
Versavel A marcat în minutul 62 62'

Anderlecht Belgia2 – 0Franța Metz
Krnčević A marcat în minutul 47 47'
van Tiggelen A marcat în minutul 73 73' (pen.)

Dundee United Scoția1 – 0Malta Floriana
Meade A marcat în minutul 69 69'

Kuusysi Lahti Finlanda0 – 3România Dinamo București
Vaișcovici A marcat în minutele: 11' (pen.)34'
Răducioiu A marcat în minutul 71 71'
Spectatori: 5,000
Arbitru: Kokriakov (USSR)

Kremser Austria1 – 0Germania de Est Carl Zeiss Jena
Studeny A marcat în minutul 24 24'

Sampdoria Italia2 – 0Suedia IFK Norrköping
Salsano A marcat în minutul 37 37'
Vialli A marcat în minutul 80 80'

A doua rundă[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Cardiff City Țara Galilor 1–6 Danemarca AGF Aarhus 1–2 0–4
Barcelona Spania 2–2 (5–4 p) Polonia Lech Poznań 1–1 1–1 (aet)
CFKA Sredets Sofia Bulgaria 3–0 Grecia Panathinaikos 2–0 1–0
Roda JC Țările de Jos 1–0 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Metalist Kharkiv 1–0 0–0
Eintracht Frankfurt Germania de Vest 6–1 Turcia Sakaryaspor 3–1 3–0
Mechelen Belgia 3–0 Belgia Anderlecht 1–0 2–0
Dundee United Scoția 1–2 România Dinamo București 0–1 1–1
Carl Zeiss Jena Germania de Est 2–4 Italia Sampdoria 1–1 1–3

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Cardiff City Țara Galilor1 – 2Danemarca AGF Aarhus
Gilligan A marcat în minutul 41 41' Kristensen A marcat în minutele: 8'73'

Barcelona Spania1 – 1Polonia Lech Poznań
Roberto A marcat în minutul 26 26' (pen.) Pachelski A marcat în minutul 71 71'

CFKA Sredets Sofia Bulgaria2 – 0Grecia Panathinaikos
Stoichkov A marcat în minutul 44 44'
Penev A marcat în minutul 89 89' (pen.)

Roda JC Țările de Jos1 – 0Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Metalist Kharkiv
van der Luer A marcat în minutul 43 43'

Eintracht Frankfurt Germania de Vest3 – 1Turcia Sakaryaspor
Sievers A marcat în minutul 9 9'
Balzis A marcat în minutul 33 33'
Studer A marcat în minutul 44 44'
Yıldırım A marcat în minutul 87 87' (pen.)

Mechelen Belgia1 – 0Belgia Anderlecht
Wilmots A marcat în minutul 89 89'

Dundee United Scoția0 – 1România Dinamo București
Mateuț A marcat în minutul 89 89'
Spectatori: 20,000

Carl Zeiss Jena Germania de Est1 – 1Italia Sampdoria
Weber A marcat în minutul 38 38' Vialli A marcat în minutul 83 83' (pen.)

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

AGF Aarhus Danemarca4 – 0Țara Galilor Cardiff City
Pingel A marcat în minutul 15 15'
Andersen A marcat în minutele: 25'75'
Stampe A marcat în minutul 82 82'

Lech Poznań Polonia1 – 1
(a.e.t.)
4–5 on penalties
Spania Barcelona
Kruszczyński A marcat în minutul 30 30' (pen.) Roberto A marcat în minutul 45 45'

Panathinaikos Grecia0 – 1Bulgaria CFKA Sredets Sofia
Penev A marcat în minutul 85 85'

Metalist Kharkiv Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste0 – 0Țările de Jos Roda JC

Sakaryaspor Turcia0 – 3Germania de Vest Eintracht Frankfurt
Sievers A marcat în minutul 8 8'
Binz A marcat în minutul 35 35'
Schulz A marcat în minutul 65 65'

Anderlecht Belgia0 – 2Belgia Mechelen
E. Koeman A marcat în minutul 18 18'
Ohana A marcat în minutul 46 46'

Dinamo București România1 – 1Scoția Dundee United
Mateuț A marcat în minutul 9 9' Beaumont A marcat în minutul 79 79'

Sampdoria Italia3 – 1Germania de Est Carl Zeiss Jena
Vierchowod A marcat în minutul 23 23'
Cerezo A marcat în minutul 42 42'
Vialli A marcat în minutul 53 53'
Raab A marcat în minutul 50 50'

Sferturi[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
AGF Aarhus Danemarca 0–1 Spania Barcelona 0–1 0–0
CFKA Sredets Sofia Bulgaria 3–3 (4–3 p) Țările de Jos Roda JC 2–1 1–2 (aet)
Eintracht Frankfurt Germania de Vest 0–1 Belgia Mechelen 0–0 0–1
Dinamo București România 1–1 (a) Italia Sampdoria 1–1 0–0

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

AGF Aarhus Danemarca0 – 1Spania Barcelona
Lineker A marcat în minutul 70 70'

CFKA Sredets Sofia Bulgaria2 – 1Țările de Jos Roda JC
Stoichkov A marcat în minutul 14 14'
Kostadinov A marcat în minutul 14 14'
Boerebach A marcat în minutul 84 84'


Dinamo București România1 – 1Italia Sampdoria
Vaișcovici A marcat în minutul 16 16' (pen.) Vialli A marcat în minutul 89 89'
Spectatori: 20,000

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

Barcelona Spania0 – 0Danemarca AGF Aarhus

Roda JC Țările de Jos2 – 1
(a.e.t.)
3–4 (penalties)
Bulgaria CFKA Sredets Sofia
Haan A marcat în minutul 38 38'
van der Luer A marcat în minutul 54 54'
Stoichkov A marcat în minutul 77 77'

Mechelen Belgia1 – 0Germania de Vest Eintracht Frankfurt
Wilmots A marcat în minutul 62 62'

Sampdoria Italia0 – 0România Dinamo București
Spectatori: 22,500

Semi-finale[modificare | modificare sursă]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Barcelona Spania 6–3 Bulgaria CFKA Sredets Sofia 4–2 2–1
Mechelen Belgia 2–4 Italia Sampdoria 2–1 0–3

Prima manșă[modificare | modificare sursă]

Barcelona Spania4 – 2Bulgaria CFKA Sredets Sofia
Lineker A marcat în minutul 36 36'
Amor A marcat în minutul 37 37'
Bakero A marcat în minutul 49 49'
Salinas A marcat în minutul 72 72'
Stoichkov A marcat în minutele: 24'67'

Mechelen Belgia2 – 1Italia Sampdoria
Ohana A marcat în minutul 11 11'
Deferm A marcat în minutul 67 67'
Vialli A marcat în minutul 74 74'

A doua manșă[modificare | modificare sursă]

CFKA Sredets Sofia Bulgaria1 – 2Spania Barcelona
Stoichkov A marcat în minutul 65 65' Lineker A marcat în minutul 25 25'
Amor A marcat în minutul 81 81'

Sampdoria Italia3 – 0Belgia Mechelen
Cerezo A marcat în minutul 71 71'
Dossena A marcat în minutul 85 85'
Salsano A marcat în minutul 88 88'

Finala[modificare | modificare sursă]

Barcelona Spania2 – 0Italia Sampdoria
Salinas A marcat în minutul 4 4'
López Rekarte A marcat în minutul 79 79'
Spectatori: 42,707

Golgheteri[modificare | modificare sursă]

Loc Nume Echipă Goluri
1 Bulgaria Hristo Stoichkov Bulgaria CFKA Sredets Sofia 7
2 Bulgaria Lyuboslav Penev Bulgaria CFKA Sredets Sofia 6
3 Spania Roberto Spania Barcelona 5
Italia Gianluca Vialli Italia Sampdoria 5
5 Anglia Jimmy Gilligan Țara Galilor Cardiff City 4
Anglia Gary Lineker Spania Barcelona 4
Danemarca Frank Pingel Danemarca AGF Aarhus 4
România Claudiu Vaișcovici România Dinamo București 4
9 Țările de Jos John Bosman Belgia KV Mechelen 3
Bulgaria Emil Kostadinov Bulgaria CFKA Sredets Sofia 3
Danemarca Bjørn Kristensen Danemarca AGF Aarhus 3
Australia Eddie Krnčević Belgia Anderlecht 3
Israel Eli Ohana Belgia KV Mechelen 3

Legături externe[modificare | modificare sursă]