Cupa României 2012-2013

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Cupa României 2012-2013
Denumire oficială „Cupa României Timișoreana 2012-2013”
Sport fotbal
Organizator FRF
Nr. de ediții a 75-a
Data începerii 18 iulie 2012
Data sfârșitului 1 iunie 2013
Participanți 202 cluburi
Câștigătorul trofeului 600px Culori Petrolul LAN.png Petrolul Ploiești
Locul doi 600px Culori CFR.svg CFR Cluj
Televizări PRO TV
Sport.ro
Digi Sport
Site oficial cuparomâniei.ro
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Cupa României 2013-2014
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Cupa României 2011-2012

Cupa României 2012–2013 (cunoscută ca și Cupa României Timișoreana 2012-2013) este a 75-ediție a celui mai vechi turneu eliminator din fotbalul românesc. Faza întâi a avut loc la 18 iulie 2012.[1]. Finala competiției a avut loc pe 1 iunie 2013 și s-a jucat pe Național Arena. Petrolul Ploiești a învins cu scorul de 1 - 0 pe CFR Cluj, printr-un gol marcat de Jeremy Bokila în minutul 8.

Campionii en-titre Dinamo București au fost eliminați în optimi de CFR Cluj, fiind învinși în meciul disputat pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu cu scorul de 2 la 1.

Echipe[modificare | modificare sursă]

Faza Cluburi
rămase
Cluburi
participante
Câștigători din
runda precedentă
Intrate în
competiție
Ligi
Faza județeană - - niciunul - Nivelele 4, 5 și 6 din piramidă
Faza I 185 82 41 82 Liga a III-a
Faza a II-a 103 94 41 53 Liga a III-a
Faza a III-a 50 48 48 niciunul niciuna
Faza a IV-a 50 56 24 32 Liga a II-a
Faza a V-a 50 28 28 niciunul niciuna
Șaisprezecimi 32 32 14 18 Liga I
Optimi 16 16 16 niciunul niciuna
Sferturi 8 8 8 niciunul niciuna
Semifinale 4 4 4 niciunul niciuna
Finala 2 2 2 niciunul niciuna

Calendar[modificare | modificare sursă]

Calendarul anunțat de Federația Română de Fotbal pentru Cupa României 2012–2013:[2]

Faza Date Număr de meciuri Cluburi Intrate în competiție
Faza I 18 iulie 2012 42 82 82: 103 – 185
Faza a II-a 1 august 2012 44 94 53: 50 - 103
Faza a III-a 15 august 2012 24 48 niciunul
Faza a IV-a 28-29 august 2012 28 56 32: 19 - 50
Faza a V-a 11-12 septembrie 2012 14 28 niciunul
Șaisprezecimi 26 septembrie 2012 16 32 18: 1 - 18
Optimi 31 octombrie 2012 8 16 niciunul
Sferturi 28 noiembrie 2012 4 8 niciunul
Semifinale 16/18 martie-21/22 aprilie 2013 4 4 niciunul
Finala 1 iunie 2013 1 2 niciunul

Faza I[modificare | modificare sursă]

Meciurile primei faze s-au jucat pe 18 și 25 iulie 2012.[1] 24 de cluburi Liga a III-a și 60 din Liga a IV-a au participat la această rundă. Echipele din Liga a III-a sunt cele ce au reușit promovarea în sezonul anterior. Cifrele romane din paranteză indică liga în care au jucat în sezonul 2012-2013. La finalul acestei runde 42 de cluburi s-au calificat pentru faza a II-a, 14 din Liga a III-a și 28 din Liga a IV-a.

Echipa 1  Scor  Echipa 2
Miercurea Ciuc (IV) 2–0 Târgu Mureș II (IV)
Sevișul Șelimbăr (III) 0–0
(p.) 4–3
FC Oltchim Râmnicu Vâlcea (III)
Universitatea Petroșani (IV) 0–1 Flacăra Făget (III)
Strehaia (IV) 0–1 Pandurii Târgu Jiu II (III)
Petrofac Țicleni (IV) 0–6 Minerul Jilț Mătăsari (III)
FC Podari (IV) 3–2 Prometeu Craiova (IV)
Internațional Brebeni (IV) 0–3[3] Dunărea Turris Turnu Măgurele (IV)
Metalul Frăsinet (IV) 2–5 Alexandria (III)
Posada Perișani (IV) 2–5 Atletic Bradu (IV)
Voința Lupac (IV) 8–3 Gloria Reșița (IV)
Unirea Sânnicolau Mare (IV) 3–1 Nuova Mama Mia (IV)
Șoimii Pâncota (III) 1–0 (a.e.t.) Millenium Giarmata (III)
Viitorul Lechința (IV) 4–2 Gloria Bistrița II (IV)
Viorel Mateianu (IV) 3–0[3] CFR Cluj II (IV)
Flacăra Hălmașd (IV) 3–2 Sănătatea Cluj (III)
Vulturii Vultureni (IV) 0–3[3] Unirea Dej (III)
Someșul Oar (IV) 3–0[3] Unirea Valea lui Mihai (IV)
Crișul Sântandrei (IV) 1–0 Vladimirescu (III)
Arena Alba Iulia (IV) 1–0 Gloria Arad (IV)
Dănuț Coman (IV) 3–0[3] Ghecon Lăpușata (IV)
Gloria Cornești (IV) 3–0[3] Atletic Fieni (IV)
CSS Tecuci (IV) 2–3 Conpet Cireșu (IV)
Național Golești (IV) 3–0[3] AFC Odorheiu Secuiesc (IV)
FC Zagon (III) 2–2
(p.) 4–1
Fortuna Brazi (III)
Foresta Zorleni (IV) 3–0[3] Politehnica Galați (IV)
CSM Moinești (III) 2–1 Focșani (III)
Teiul Poiana Teiului (IV) 0–3 Ceahlăul Piatra Neamț II (III)
Astra Răducăneni (IV) 2–3 Cetatea Târgu Neamț (IV)
Luceafărul Mihai Eminescu (IV) 2–2
(p.) 4–3
Kosarom Pașcani (III)
Unirea Casimcea (IV) 3–0[3] CS Eforie (IV)
Steaua Speranței Siliștea (IV) 1–3 Dunărea Călărași (III)
Rapid Fetești (III) 3–2 CS Tunari (III)
Civitas Făgăraș (III) 2–1 FCM Târgoviște (III)
Avântul Florești (IV) 6–1 Argeșul Mihăilești (IV)
CS Corbeanca (IV) 3–0[3] Rapid Clejani (IV)
Blejoi Vispești (IV) 3–0[3] Rapid București II (III)
Voința Lanuri (IV) 3–0[3] ABC St. Stoicescu (IV)
Termo București (IV) 3–0[3] Comprest GIM (IV)
Venus Independența (IV) 1–8 Sportul Studențesc II (III)
Victoria Traian (IV) 3–0[3] Phoenix Ulmu (IV)
Foresta Mălini (IV) 3–0[3] Voința Livezile (IV)
MS 08 Târgu Mureș (IV) 3–2 CS Zlatna (IV)

Faza a II-a[modificare | modificare sursă]

Meciurile din faza a II-a s-au jucat pe 1 august 2012.[4] În această rundă au intrat și celelalte 54 de cluburi din Liga a III-a. La final 48 de echipe s-au calificat pentru faza a III-a, 41 din Liga a III-a și 7 din Liga a IV-a.

Echipa 1  Scor  Echipa 2
Luceafărul Mihai Eminescu (IV) 0–3 Dorohoi (III)
Foresta Mălini (IV) 4–1 Cetatea Târgu Neamț (IV)
Viitorul Lechința (IV) 0–6 Sporting Suceava (III)
Ceahlăul Piatra Neamț II (III) 2–1 Petrotub Roman (III)
CSM Moinești (III) 0–2 ASC Bacău (III)
Foresta Zorleni (IV) 1–3 Aerostar Bacău (III)
Național Golești (IV) 1–1 CS Panciu (III)
Victoria Traian (IV) 0–10 Oțelul Galați II (III)
Conpet Cireșu (IV) 1–2 Viitorul Axintele (III)
Unirea Casimcea (IV) 4–3 Eolica Baia (III)
Rapid Fetești (III) 4–1 Victoria Chirnogi (III)
Voința Lanuri (IV) 2–1 Râmnicu Sărat (III)
Dunărea Călărași (III) 2–2
(p.) 5–6
Concordia Chiajna II (III)
CS Corbeanca (IV) 2–4 Metaloglobus București (III)
Termo București (IV) 1–4 CS Ștefănești (III)
FC Zagon (III) 3–0 Gloria Buzău (III)
Berceni (III) 3–0[3] Snagov (III)
Voluntari (III) 3–0[3] Victoria Brănești (III)
Inter Clinceni (III) 0–4 Juventus București (III)
Avântul Florești (IV) 2–3 Viitorul Domnești (III)
Sportul Studențesc II (III) 1–6 CS Balotești (III)
Rapid București II (III) 0–1 CS Afumați (III)
Civitas Făgăraș (III) 0–1 Unirea Tărlungeni (III)
CSO Plopeni (III) 0–3[3] Fortuna Brazi (III)
AFC Filipeștii de Pădure (III) 0–3[3] Conpet Ploiești (III)
Gloria Cornești (IV) 0–2 Urban Titu (III)
Dunărea Turris Turnu Măgurele (IV) (III) 0–9 Alexandria (III)
Dănuț Coman (IV) 0–3[3] Caracal (III)
Miercurea Ciuc (IV) 1–3 Avântul Reghin (III)
Atletic Bradu (IV) 2–0 CS Albota (III)
FC Podari (IV) 1–3 CS Vișina Nouă (III)
Pandurii Târgu Jiu II (III) 3–1 Jiul Rovinari (III)
Minerul Jilț Mătăsari (III) 2–0 Minerul Motru (III)
Voința Lupac (IV) 1–1
(p.) 5–4
FCM Reșița (III)
Unirea Sânnicolau Mare (IV) 1–2 Autocatania Caransebeș (III)
Flacăra Făget (III) 4–3 Politehnica Timișoara II (III)
Sevișul Șelimbăr (III) 0–2 FC Cisnădie (III)
MS 08 Târgu Mureș (IV) 0–1 Municipal Turda (III)
Arena Alba Iulia (IV) 3–0[3] Simeria (III)
Jiul Petroșani (III) 3–0[3] Mureșul Deva (III)
Șoimii Pâncota (III) 5–1 Hunedoara (III)
Flacăra Hălmașd (IV) 0–4 Seso Câmpia Turzii (III)
Viorel Mateianu (IV) 0–5 Zalău (III)
Unirea Dej (III) 3–0[3] Universitatea Cluj II (III)
Crișul Sântandrei (IV) 0–3 Național Sebiș (III)
Bihorul Beiuș (III) 0–3[5] Arieșul (III)
Someșul Oar (IV) 1–2 Olimpia Satu Mare (III)
Gaz Metan Mediaș (III) 3–0 Unirea Ungheni (III)

Faza a III-a[modificare | modificare sursă]

Meciurile din faza a III-a s-au jucat pe 15 august între cele 48 de cluburi calificate din faza anterioară.[6] 24 de cluburi s-au calificat pentru faza a IV-a, 21 din Liga a III-a și 3 din Liga a IV-a.

Echipa 1  Scor  Echipa 2
Foresta Mălini (IV) 3–2 Ceahlăul Piatra Neamț II (III)
Dorohoi (III) 3–1 Sporting Suceava (III)
FC Zagon (III) 1–0 Aerostar Bacău (III)
Unirea Casimcea (IV) 3–1 Oțelul Galați II (III)
Voința Lanuri (IV) 4–4
(p.) 6–7
Viitorul Axintele (III)
Rapid Fetești (III) 0–3 CS Afumați (III)
Conpet Ploiești (III) 3–0[3] Fortuna Brazi (III)
Metaloglobus București (III) 3–3
(p.) 5–4
CS Ștefănești (III)
Concordia Chiajna II (III) 1–0 Juventus București (III)
Alexandria (III) 2–0 Viitorul Domnești (III)
Minerul Jilț Mătăsari (III) 2–0 CS Vișina Nouă (III)
Voința Lupac (IV) 3–3
(p.) 4–3
Autocatania Caransebeș (III)
Șoimii Pâncota (III) 3–1 Flacăra Făget (III)
Național Sebiș (III) 4–0 Jiul Petroșani (III)
FC Cisnădie (III) 3–2 Unirea Tărlungeni (III)
Seso Câmpia Turzii (III) 7–0 Zalău (III)
Arena Alba Iulia (IV) 2–2
(p.[7])
Municipal Turda (III)
Pandurii Târgu Jiu II (III) 3–0[3] Gaz Metan Mediaș (III)
Național Golești (IV) 0–4 ASC Bacău (III)
Atletic Bradu (IV) 0–1 Caracal (III)
Bihorul Beiuș (III) 0–3[3] Olimpia Satu Mare (III)
Unirea Dej (III) 2–0 Avântul Reghin (III)
CS Balotești (III) 1–0 Voluntari (III)
Urban Titu (III) 2–5 Berceni (III)

Faza a IV-a[modificare | modificare sursă]

În faza a IV-a au intrat în competiție toate echipele din Liga a II-a. Meciurile s-au jucat pe 28 și 29 august 2012.[8] 28 de cluburi s-au calificat pentru faza a V-a, 14 din Liga a II-a, 13 din Liga a III-a, și Voința Lupac singura echipă din Liga IV.

Echipa 1  Scor  Echipa 2
Dorohoi (III) 3–4 Botoșani (II)
Foresta Mălini (IV) 0–2 Rapid Suceava (II)
ASC Bacău (III) 2–1 Dunărea Galați (II)
Unirea Casimcea (IV) 1–3 Delta Tulcea (II)
Alexandria (III) 3–0[3] Olt (II)
Viitorul Axintele (III) 0–2 Brăila (II)
CS Afumați (III) 2–0 Otopeni (II)
Berceni (III) 31–0 Buftea (II)
Metaloglobus București (III) 0–0
(p.) 2–4
Dinamo București II (II)
Concordia Chiajna II (III) 0–3 Sportul Studențesc (II)
CS Balotești (III) 3–0[3] Astra Giurgiu II (II)[9]
Conpet Ploiești (III) 2–1 Chindia Târgoviște (II)
Caracal (III) 2–1 ALRO Slatina (II)
Pandurii Târgu Jiu II (III) 8–0 FC Oltchim Râmnicu Vâlcea (III)
Minerul Jilț Mătăsari (III) 5–6 (a.e.t.) Damila Măciuca (II)
Șoimii Pâncota (III) 3–2 (a.e.t.) ACS Poli Timișoara (II)
Național Sebiș (III) 0–0
(p.) 6–7
UTA Arad (II)
Olimpia Satu Mare (III) 1–0 FC Maramureș (II)
Unirea Dej (III) 0–1 Târgu Mureș (II)
FC Cisnădie (III) 3–0 Corona Brașov (II)
Seso Câmpia Turzii (III) 4–0 Unirea Alba Iulia (II)
Arena Alba Iulia (IV) 1–2 Voința Sibiu (II)
Voința Lupac (IV) 3–0[3] Politehnica Timișoara (II)[10]
FC Zagon (III) 5–1 Bacău (II)
Argeș Pitești (II) 0–6 Mioveni (II)
Unirea Slobozia (II) 1–3 Săgeata Năvodari (II)
Callatis Mangalia (II) 0–3 Farul Constanța (II)
Bihor Oradea (II) 2–2
(p.) 3–1
Luceafărul Oradea (II)

Faza a V-a[modificare | modificare sursă]

Meciurile din runda a cincea a competiției s-au jucat pe 11 septembrie 2012 între cele 28 de cluburi ce au venit din faza a IV-a.[11] 9 echipe din Liga a II-a și 5 din Liga a III-a s-au calificat în șaisprezecimi.

Echipa 1  Scor  Echipa 2
ASC Bacău (III) 0–0
(p.) 2–3
Botoșani (II)
FC Zagon (III) 4–1 Rapid Suceava (II)
Conpet Ploiești (III) 0–5 Brăila (II)
CS Balotești (III) 0–1 (a.e.t.) Farul Constanța (II)
CS Afumați (III) 0–3 Delta Tulcea (II)
Berceni (III) 1–0 Săgeata Năvodari (II)
Caracal (III) 2–1 Dinamo II București (II)
Alexandria (III) 1–3 Sportul Studențesc (II)
Voința Lupac (IV) 0–3[3] Damila Măciuca (II)
Pandurii Târgu Jiu II (III) 1–2 Mioveni (II)
FC Cisnădie (III) 0–0
(p.) 3–4
Voința Sibiu (II)
Șoimii Pâncota (III) 1–0 UTA Arad (II)
Olimpia Satu Mare (III) 3–2 (a.e.t.) Bihor Oradea (II)
Seso Câmpia Turzii (III) 0–1 Târgu Mureș (II)

Șaisprezecimi[modificare | modificare sursă]

În această rundă au intrat în competiție cele 18 echipe din Liga I 2012-2013.Meciurile s-au jucat pe 25–27 septembrie 2012.[12]

Optimi[modificare | modificare sursă]

Sferturi[modificare | modificare sursă]

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Finala[modificare | modificare sursă]

Finala s-a disputat pe Arena Națională la data de 1 iunie 2013.

1 iunie 2013
20:45
600px Culori Petrolul LAN.png Petrolul Ploiești 1 - 0 600px Culori CFR.svg CFR Cluj
Bokila A marcat în minutul 8 8'

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ a b First round”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/1st-round/. Accesat la 15 septembrie 2012. 
  2. ^ Cupa Romaniei Timisoreana. http://www.frf.ro/Cindex.php?competition_id=8. 
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad Meciul a fost câștigat la masa verde cu scorul de 3 la 0
  4. ^ Second round”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/2nd-round/. Accesat la 15 septembrie 2012. 
  5. ^ Inițial Turda câștigase la masa verde cu 3 la 0, dar datorită falimentului echipei din Turda, Bihorul a luat locul acestora.
  6. ^ Third round”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/3rd-round/. Accesat la 15 septembrie 2012. 
  7. ^ Meci câștigat în urma loviturilor de departajare de FCM Turda, dar datorită falimentului acestora Arena Alba Iulia a avansat în faza următoare.
  8. ^ Fourth round”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/4th-round/. Accesat la 15 septembrie 2012. 
  9. ^ Astra Giurgiu II s-a calificat pentru faza a II-a deoarece a jucat în Liga a II-a în sezonul anterior, dar clubul a fost desființat înainte de a juca meciul.
  10. ^ Politehnica s-a calificat pentru faza a II-a deoarece a jucat în Liga a II-a în sezonul anterior, dar clubul a fost desființat înainte de a juca meciul.
  11. ^ Fifth round”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/5th-round/. Accesat la 15 septembrie 2012. 
  12. ^ Final stages”. Soccerway. http://www.soccerway.com/national/romania/cupa-romaniei/20122013/final-stages/. Accesat la 18 septembrie 2012.