Cupa Mondială de Scrimă din 2012-2013

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Ediție a 42-a Cupei Mondiale de Scrimă s-au desfășurat din octombrie 2012 până la Campionatul Mondial de Scrimă din 2013 de la Budapesta în Ungaria.

Spadă individual[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Venezuela Rubén Limardo 204
2 Estonia Nikolai Novosjolov 197
3 Elveția Max Heinzer 167
4 Ungaria Gábor Boczkó 165
5 Elveția Fabian Kauter 162
6 Venezuela Silvio Fernández 146
7 Germania Jörg Fiedler 124
8 Ucraina Bohdan Nikișîn 112
9 Franța Ulrich Robeiri 98
10 Franța Ivan Trevejo 97
Feminin
1 România Ana Maria Brânză 258
2 Rusia Anna Sivkova 207
3 Ungaria Emese Szász 185
4 Republica Populară Chineză Xu Anqi 139
5 Republica Populară Chineză Sun Yujie 126
6 Coreea de Sud Shin A-lam 122
7 Italia Rossella Fiamingo 107
8 Germania Britta Heidemann 103
9 Estonia Julia Beljajeva 102
10 Estonia Irina Embrich 101

Spadă masculin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
13 octombrie 2012 Kupittaa tournament, Turku Satelit  Mihails Jefremenko (LAT)  Niko Vuorinen (FIN)  Peeter Turnau (EST)
 Rasmus Mellanen (FIN)
27 octombrie 2012 Turneu satelit, Copenhaga Satelit  Kasper Roslander (FIN)  Teemu Seeve (FIN)  Julian Seidl (CZE)
 João Cordeiro (POR)
10 noiembrie 2012 Turneu satelit, Arhus Satelit  Frederik von der Osten (DEN)  Kasper Roslander (FIN)  Carlo Rota (ESP)
 Michal Čupr (CZE)
17 noiembrie 2012 Turneu satelit, Antalya Satelit  João Cordeiro (POR)  José Manuel Damas (VEN)  Vitas Babbi (ITA)
 Evgeny Naumkin (KGZ)
24 noiembrie 2012 Turneu satelit, Oslo Satelit  Rubén Limardo (VEN)  Bartosz Piasecki (NOR)  Dino Milak (NOR)
 Mihails Jefremenko (LAT)
1 decembrie 2012 Belgrad Trophy, Belgrad Satelit  Danilo Nikolić (SRB)  Solt Serra (HUN)  Pedro Arêde (POR)
 João Cordeiro (POR)
8 decembrie 2012 Turneu satelit, Dublin Satelit  Federico Bollati (ITA)  Ricardo Candeias (POR)  Pedro Arêde (POR)
 João Cordeiro (POR)
12 ianuarie 2013 SAF Pokalen, Stockholm Satelit  Nikolai Novosjolov (EST)  Robin Kase (SWE)  Sten Priinits (EST)
 Jüri Salm (EST)
18 ianuarie 2013 Grand Prix du Qatar, Doha Grand Prix  Gábor Boczkó (HUN)  Anton Avdeev (RUS)  Alexandre Blaszyck (FRA)
 Nikolai Novosjolov (EST)
25 ianuarie 2013 Coupe du monde, Legnano Cupă Mondială  Max Heinzer (SUI)  Silvio Fernández (VEN)  Jung Jin-sun (KOR)
 András Rédli (HUN)
15 februarie 2013 Heidenheimer Pokal, Heidenheim Cupă Mondială  Bohdan Nikișîn (UKR)  Ulrich Robeiri (FRA)  Radosław Zawrotniak (POL)
 Enrico Garozzo (ITA)
23 februarie 2013 International Hapoel Games, Așkelon Satelit  Yuval Shalom Freilich (ISR)  Ido Ajzenstadt (ISR)  Ido Herpe (ISR)
 Daniel Lis (ISR)
15 martie 2013 Glaive de Tallin, Tallinn Cupă Mondială  Max Heinzer (SUI)  Song Jae-ho (KOR)  Fabian Kauter (SUI)
 Silvio Fernández (VEN)
23 martie 2013 Victor Gantsevich Grand Prix, Vancouver Grand Prix  Matteo Tagliariol (ITA)  Nikolai Novosjolov (EST)  Gábor Boczkó (HUN)}
 Jörg Fiedler (GER)
3 mai 2013 Challenge Réseau ferré de France-Trophée Monal, Paris Cupă Mondială  Daniel Jerent (FRA)  Alexandre Blaszyck (FRA)  Nikolai Novosjolov (EST)
 Iván Trevejo (FRA)
11 mai 2013 Tissot Grand Prix de Berne, Bern Grand Prix  Max Heinzer (SUI)  Bohdan Nikișîn (UKR)  Fabian Kauter (SUI)
 Silvio Fernández (VEN)
18 mai 2013 Turneu satelit, Split Satelit  Jorg Mathe (AUT)  Solt Serra (HUN)  Uwe Kirschen (GER)
 Athos Schwantes (BRA)
24 mai 2013 Jockey Club Argentino, Buenos Aires Cupă Mondială  Rubén Limardo (VEN)  Jiří Beran (CZE)  Norman Ackermann (GER)
 Radosław Zawrotniak (POL)
16 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Silvio Fernández (VEN)  Hugues Boisvert-Simard (CAN)  Rubén Limardo (VEN)
 Ringo Quintero Álvarez (CUB)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Jörg Fiedler (GER)  Daniel Jerent (FRA)  Krzysztof Mikołajczak (POL)
 Ulrich Robeiri (FRA)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Elmir Alimjanov (KAZ)  Kweon Young-jun (KOR)  Li Guojie (CHN)
 Kim Sang-min (KOR)
27 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Khaled Buhdeima (LBN)  Ahmed Nabil (MAR)  Abdelkarim El Haouari (LBN)
 Ayman Mohamed Fayez (EGY)
6 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Nikolai Novosjolov (EST)  Rubén Limardo (VEN)  Fabian Kauter (SUI)
 Pavel Sukhov (RUS)

Spadă feminin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
14 octombrie 2012 Kupittaa Tournament, Turku Satelit  Irina Embrich (EST)  Johanna Bergdahl (EST)  Sofie Larsson (SWE)
 Katrina Lehis (EST)
27 octombrie 2012 Turneu satelit, Copenhaga Satelit  Emma Samuelsson (SWE)  Joanna Halls (AUS)  Sanne Gars (EST)
 Catharina KOCK (FIN)
10 noiembrie 2012 Turneu satelit, Arhus Satelit  Lizzie Assi (VEN)  Julia Kirschen (GER)  Suvi Lehtonen (FIN)
 Karin Louise Hooge (DEN)
17 noiembrie 2012 Turneu satelit, Antalya Satelit  Gökçe Günaç (TUR)  Maya Mansouri (TUR)  Anja Schünke (GER)
 Lis Fautsch (LUX)
25 noiembrie 2012 Turneu satelit, Oslo Satelit  Sanne Gars (SWE)  Emma Samuelsson (SWE)  Caroline Piasecka (NOR)
 Johanna Bergdahl (SWE)
1 decembrie 2012 Belgrad Trophy, Belgrad Satelit  Maria Udrea (ROU)  Kata Mihály (HUN)  Avital Marinuk (ISR)
 Caitlin Chang (GBR)
12 ianuarie 2013 SAF Pokalen, Stockholm Satelit  Kristina Kuusk (EST)  Irina Embrich (EST)  Katrina Lehis (EST)
 Alexandra Ndolo (GER)
19 ianuarie 2013 World Cup Qatar, Doha Cupă Mondială  Xu Anqi (CHN)  Ana Maria Brânză (ROU)  Tiffany Géroudet (SUI)
 Lauren Rembi (FRA)
1 februarie 2013 Westend Grand Prix "in Memoriam Sákovics József", Budapesta Cupă Mondială  Iana Șemiakina (UKR)  Anna Sivkova (RUS)  Ana Maria Brânză (ROU)
 Joséphine Jacques-André-Coquin (FRA)
2 februarie 2013 Sparkassen-Weltcup, Leipzig Cupă Mondială  Iana Zvereva (RUS)  Yin Mingfang (CHN)  Sun Yujie (CHN)
 Irina Embrich (EST)
1 martie 2013 Challenge International de Saint-Maur, Saint-Maur-des-Fossés Cupă Mondială  Ana Maria Brânză (ROU)  Emese Szász (HUN)  Irina Embrich (EST)
 Emma Samuelsson (SWE)
8 martie 2013 Trofeu Internacional Ciutat de Barcelona, Barcelona Cupă Mondială  Anna Sivkova (RUS)  Imke Duplitzer (GER)  Ana Maria Brânză (ROU)
 Lauren Rembi (FRA)
27 aprilie 2013 Cole Cup, Newcastle Satelit  Cáterin Bravo Aránguiz (CHI)  Caitlin Chang (GBR)  Alexandra Avena (ITA)
 Ayah Mahdy (EGY)
27 aprilie 2013 Tournoi International, Xuzhou Cupă Mondială  Choi In-jeong (KOR)  Ana Maria Brânză (ROU)  Bianca Del Carretto (ITA)
 Sun Yujie (CHN)
17 mai 2013 Épée internationale, Rio de Janeiro Cupă Mondială  Shin A-lam (KOR)  Britta Heidemann (GER)  Sun Yujie (CHN)
 Monika Sozanska (GER)
18 mai 2013 Turneu satelit, Split Cupă Mondială  Julia Kirschen (GER)  Kata Mihály (HUN)  Pia Klafstad (NOR)
 Dóra Zavoda (HUN)
23 mai 2013 Grand Prix, Havana Grand Prix  Ana Maria Brânză (ROU)  Emese Szász (HUN)  Anna Sivkova (RUS)
 Tatiana Andriușina (RUS)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Xu Anqi (CHN)  Joanna Halls (AUS)  Sun Yujie (CHN)
 Yeung Chui Ling (HKG)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Ana Maria Brânză (ROU)  Francesca Quondamcarlo (ITA)  Emese Szász (HUN)
 Renata Knapik (POL)
18 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Courtney Hurley (USA)  Katherine Holmes (USA)  Kelley Hurley (USA)
 Cleia Guilhon (BRA)
26 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Sarra Besbes (TUN)  Ayah Mahdy (EGY)  Inès Boubakri (TUN)
 Juliana Barrett (RSA)
26 iunie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Julia Beljajeva (EST)  Anna Sivkova (RUS)  Emese Szász (HUN)
 Britta Heidemann (GER)

Floretă individual[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Italia Andrea Cassarà 195
2 Statele Unite ale Americii Gerek Meinhardt 195
3 Rusia Artur Ahmathuzin 182
4 Rusia Aleksei Ceremisinov 167
5 Statele Unite ale Americii Miles Chamley-Watson 161
6 Italia Andrea Baldini 160
7 Regatul Unit James-Andrew Davis 143
8 Italia Valerio Aspromonte 137
9 Statele Unite ale Americii Alexander Massialas 120
10 Statele Unite ale Americii Race Imboden 117
Feminin
1 Italia Arianna Errigo 242
2 Rusia Inna Deriglazova 221
3 Germania Carolin Golubytskyi 201
4 Italia Elisa Di Francisca 188
5 Rusia Larisa Korobeinikova 172
6 Rusia Diana Iakovleva 153
7 Italia Carolina Erba 152
8 Statele Unite ale Americii Nzingha Prescod 139
9 Franța Astrid Guyart 131
10 Franța Ysaora Thibus 122

Floretă masculin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
10 noiembrie 2012 Turneu satelit, Amsterdam Satelit  Tomasz Ciepły (POL)  Rostîslav Herțîk (UKR)  Andrii Pohrebniak (UKR)
 Cedrik Serri (FRA)
2 decembrie 2012 Leon Paul satellite fleuret masculin, Londra Satelit  Daniele Garozzo (ITA)  Lorenzo Mazza (HUN)  Kyosuke Matsuyama (JPN)
 Nagashima Noriyuki (JPN)
25 ianuarie 2012 Challenge International de Paris, Paris Cupă Mondială  Andrea Baldini (ITA)  Jérémy Cadot (FRA)  Giorgio Avola (ITA)
 Tao Jiale (CHN)
22 februarie 2013 Tournoi Ciudad de A Coruña, La Coruña Cupă Mondială  Heo Jun (KOR)  Ryo Miyake (JPN)  Kim Min-kyu (USA)
 Cheung Siu Lun (HKG)
4 martie 2013 Fleuret de Saint-Pétersbourg, Sankt Petersburg Grand Prix  James-Andrew Davis (GBR)  Alexander Massialas (USA)  Valerio Aspromonte (ITA)
 Artur Ahmathuzin (RUS)
16 martie 2013 Coupe Ville de Venise, Veneția Grand Prix  Andrea Cassarà (ITA)  Gerek Meinhardt (USA)  Andrea Baldini (ITA)
 Peter Joppich (GER)
22 martie 2013 Löwe von Bonn, Bonn Cupă Mondială  Andrea Baldini (ITA)  Andrea Cassarà (ITA)  Aleksei Ceremisinov (RUS)
 Giorgio Avola (ITA)
26 aprilie 2013 SK Trophée, Seul Cupă Mondială  Andrea Cassarà (ITA)  Erwann Le Péchoux (FRA)  Hua Li (CHN)
 Julien Mertine (FRA)
4 mai 2013 Prince Takamado World Cup, Tōkyō Grand Prix  Aleksei Ceremisinov (RUS)  Gerek Meinhardt (USA)  Artur Ahmathuzin (RUS)
 Julien Mertine (FRA)
11 mai 2013 Turneu satelit, Copenhaga Satelit  Roland Schlosser (AUT)  David Alexander (IRL)  Evgeniy Filippov (RUS)
 Antonio Leal (VEN)
24 mai 2013 Copa Villa La Habana, Havana Cupă Mondială  Race Imboden (USA)  Giorgio Avola (ITA)  Kenta Chida (JPN)
 Aleksei Hovanski (RUS)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Heo Jun (KOR)  Ryo Miyake (JPN)  Kim Min-kyu (KOR)
 Cheung Siu Lun (HKG)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Peter Joppich (GER)  Aleksei Ceremisinov (RUS)  Andrea Baldini (ITA)
 James-Andrew Davis (GBR)
17 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Gerek Meinhardt (USA)  Race Imboden (USA)  Miles Chamley-Watson (USA)
 Maximilien Van Haaster (CAN)
27 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Ayoub Ferjani (TUN)  Mohamed Essam (EGY)  Mohamed Samandi (TUN)
 Tarek Ayad (EGY)
6 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Miles Chamley-Watson (USA)  Artur Ahmathuzin (RUS)  Valerio Aspromonte (ITA)
 Rostîslav Herțîk (UKR)

Floretă feminin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
1 februarie 2013 The Artus Court PKO BP, Gdańsk Grand Prix  Arianna Errigo (ITA)  Astrid Guyart (FRA)  Elisa Di Francisca (ITA)
 Ilaria Salvatori (ITA)
2 februarie 2013 Coupe du monde, Budapesta Cupă Mondială  Inna Deriglazova (RUS)  Larisa Korobeinikova (RUS)  Arianna Errigo (ITA)
 Ysaora Thibus (FRA)
1 martie 2013 Fleuret de Saint-Pétersbourg, Sankt Petersburg Cupă Mondială  Inna Deriglazova (RUS)  Larisa Korobeinikova (RUS)  Carolin Golubytskyi (GER)
 Ysaora Thibus (FRA)
8 martie 2013 Reinhold-Würth-Cup, Tauberbischofsheim Cupă Mondială  Inna Deriglazova (RUS)  Elisa Di Francisca (ITA)  Arianna Errigo (ITA)
 Aida Mohamed (HUN)
22 martie 2013 Coupe du monde, Torino Cupă Mondială  Arianna Errigo (ITA)  Iulia Biriukova (RUS)  Astrid Guyart (FRA)
 Larisa Korobeinikova (RUS)
24 martie 2013 Turneu satelit, Copenhaga Satelit  Marta Cammilletti (ITA)  Ambre Civiero (SUI)  Delphine Groslambert (BEL)
 Liane Ye Ying Wong (SIN)
27 aprilie 2013 SK Trophée, Seul Grand Prix  Inna Deriglazova (RUS)  Astrid Guyart (FRA)  Carolina Erba (ITA)
 Jeon Hee-sook (KOR)
3 mai 2013 Coupe du monde, Shanghai Cupă Mondială  Larisa Korobeinikova (RUS)  Diana Iakovleva (RUS)  Inna Deriglazova (RUS)
 Arianna Errigo (ITA)
24 mai 2013 Challenge Jeanty, Marseille Grand Prix  Nzingha Prescod (USA)  Carolin Golubytskyi (GER)  Carolina Erba (ITA)
 Corinne Maitrejean (FRA)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Jeon Hee-sook (KOR)  Liu Yingshi (CHN)  Kim Mi-na (KOR)
 Jung Gil-ok (KOR)
16 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Lee Kiefer (USA)  Nzingha Prescod (USA)  Margaret Lu (USA)
 Alanna Aurie (CAN)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Elisa Di Francisca (ITA)  Diana Iakovleva (RUS)  Carolin Golubytskyi (GER)
 Ysaora Thibus (FRA)
25 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Inès Boubakri (TUN)  Eman Gaber (EGY)  Anissa Khelfaoui (ALG)
 Noha Wasfy (EGY)
5 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Arianna Errigo (ITA)  Carolin Golubytskyi (GER)  Elisa Di Francisca (ITA)
 Inna Deriglazova (RUS)

Sabie individual[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Rusia Veniamin Reșetnikov 200
2 Ungaria Áron Szilágyi 184
3 România Tiberiu Dolniceanu 183
4 Italia Diego Occhiuzzi 170
5 Coreea de Sud Gu Bon-gil 167
6 Rusia Nikolai Kovaliov 158
7 Germania Benedikt Wagner 131
8 Italia Luigi Samele 131
9 Italia Enrico Berrè 120
10 Belarus Aliaksandr Buikevici 108
Feminin
1 Ucraina Olha Harlan 302
2 Statele Unite ale Americii Mariel Zagunis 246
3 Coreea de Sud Kim Ji-yeon 209
4 Rusia Ekaterina Diacenko 192
5 Italia Irene Vecchi 171
6 Grecia Vasiliki Vougiouka 146
7 Polonia Aleksandra Socha 145
8 Rusia Dina Galiakbarova 131
9 Coreea de Sud Lee Ra-jin 116
10 Rusia Iulia Gavrilova 107

Sabie masculin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
20 octombrie 2012 Turneu satelit sabre masculin, Gent Satelit  Amedeo Giani (ITA)  Tamás Decsi (HUN)  Seppe Van Holsbeke (BEL)
 Riccardo Nuccio (ITA)
10 noiembrie 2012 Turneu satelit sabre masculin, Amsterdam Satelit  Seppe Van Holsbeke (BEL)  Alexander Crutchett (GBR)  Nikolai Nikolic (AUT)
 Fabrizio Marino (ITA)
19 ianuarie 2013 Glaive d'Asparoukh, Plovdiv Grand Prix  Kamil Ibraghimov (RUS)  Tiberiu Dolniceanu (ROU)  Luigi Samele (ITA)
 Benedikt Wagner (GER)
2 februarie 2013 Villa de Madrid, Madrid Cupă Mondială  Fernando Casares (ESP)  Veniamin Reșetnikov (RUS)  Áron Szilágyi (HUN)
 Nicolas Limbach (GER)
15 februarie 2012 Trophée Luxardo, Padova Cupă Mondială  Diego Occhiuzzi (ITA)  Veniamin Reșetnikov (RUS)  Riccardo Nuccio (ITA)
 Áron Szilágyi (ITA)
9 martie 2012 Gerevich-Kovács-Kárpáti Grand Prix, Budapesta Grand Prix  Nicolas Limbach (GER)  Kim Kye-hwan (KOR)  Fernando Casares (ESP)
 Áron Szilágyi (HUN)
16 martie 2013 Turneu satelit sabre masculin, Helsinki Satelit  Ricardo Alberto Bustamante (ARG)  Tamás Decsi (HUN)  Alexandre Woog (ISR)
 Daniel Sepulveda Romero (COL)
22 martie 2013 Sabre de Moscou, Moscova Cupă Mondială  Nikolai Kovaliov (RUS)  Diego Occhiuzzi (ITA)  Maximilian Kindler (GER)
 Gu Bon-gil (KOR)
26 aprilie 2013 Coupe Akropolis, Atena Cupă Mondială  Áron Szilágyi (HUN)  Benedikt Wagner (GER)  Vincent Anstett (FRA)
 Gu Bon-gil (KOR)
27 aprilie 2013 Cole Cup, Newcastle Satelit  Soji Aiyenuro (GBR)  Alexander Crutchett (GBR)  Donald Simon (GBR)
 Henry Gann (GBR)
3 mai 2013 Absolute Fencing Korfanty World Cup, Chicago Grand Prix  Matyas Szabo (GER)  Áron Szilágyi (HUN)  Luigi Samele (ITA)
 Benedikt Wagner (GER)
12 mai 2013 Turneu satelit, Reykjavík Satelit  Thomas Kolasa (USA)  Çağlayan Nehir Fırat (TUR)  İbrahim Ahmet Ant (TUR)
 Kristóf Puy (HUN)
18 mai 2013 Sabre de Wołodyjowski, Varsovia Grand Prix  Aliaksandr Buikevici (BLR)  Diego Occhiuzzi (ITA)  Gu Bon-gil (KOR)
 Benedikt Wagner (GER)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Gu Bon-gil (KOR)  Kim Jung-hwan (KOR)  Mojtaba Abedini (IRI)
 Oh Eun-seok (KOR)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Tiberiu Dolniceanu (ROU)  Aleksei Iakimenko (RUS)  Enrico Berrè (ITA)
 Nikolai Kovaliov (RUS)
18 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Renzo Agresta (BRA)  Aleksander Ochocki (USA)  Daryl Homer (USA)
 Philippe Beaudry (CAN)
25 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Hichem Samandi (TUN)  Ahmed Amr (EGY)  Ibrahim Keita (SEN)
 Ziad Elsissy (EGY)
5 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Veniamin Reșetnikov (RUS)  Nikolai Kovaliov (RUS)  Tiberiu Dolniceanu (ROU)
 Áron Szilágyi (HUN)

Sabie feminin[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Tip Aur Argint Bronz
25 ianuarie 2012 Beazley Trophy, Londra Cupă Mondială  Irene Vecchi (ITA)  Ekaterina Diacenko (RUS)  Olha Harlan (UKR)
 Aleksandra Socha (POL)
1 februarie 2013 Trophée BNP Paribas, Orléans Grand Prix  Olha Harlan (UKR)  Dina Galiakbarova (RUS)  Aleksandra Socha (POL)
 Mariel Zagunis (USA)
7 februarie 2013 Coupe du monde, Bologna Cupă Mondială  Mariel Zagunis (USA)  Ibtihaj Muhammad (USA)  Ilaria Bianco (ITA)
 Iulia Gavrilova (RUS)
15 martie 2012 Tournoi International, Antalya Cupă Mondială  Olha Harlan (UKR)  Mariel Zagunis (USA)  Vasiliki Vougiouka (GRE)
 Kim Ji-yeon (KOR)
22 martie 2013 Grand Prix, Moscova Grand Prix  Olha Harlan (UKR)  Sofia Velikaia (RUS)  Vasiliki Vougiouka (GRE)
 Mariel Zagunis (USA)
27 aprilie 2013 Cole Cup, Newcastle Cupă Mondială  Þorbjörg Ágústsdóttir (ISL)  María Belén Pérez Maurice (ARG)  Marta Baeza Centurion (BRA)
 Alice Watson (GBR)
3 mai 2013 Absolute Fencing Korfanty World Cup, Chicago Cupă Mondială  Kim Ji-yeon (KOR)  Alina Komașciuk (UKR)  Iana Egorian (RUS)
 Dina Galiakbarova (RUS)
11 mai 2013 Turneu satelit, Reykjavík Satelit  Anna Bașta (RUS)  María Belén Pérez Maurice (ARG)  Þorbjörg Ágústsdóttir (ISL)
 Shia Rodríguez (VEN)
25 mai 2013 Coupe du monde, Tianjin Grand Prix  Ekaterina Diacenko (RUS)  Mariel Zagunis (USA)  Charlotte Lembach (FRA)
 Kim Ji-yeon (KOR)
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai Zonal  Kim Ji-yeon (KOR)  Lee Ra-jin (KOR)  Shen Chen (CHN)
 Zhu Min (CHN)
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb Zonal  Olha Harlan (UKR)  Vasiliki Vougiouka (GRE)  Aleksandra Socha (POL)
 Irene Vecchi (ITA)
17 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena Zonal  Mariel Zagunis (USA)  Anne-Elizabeth Stone (USA)  Dagmara Wozniak (USA)
 Alejandra Benítez (VEN)
25 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town Zonal  Azza Besbes (TUN)  Masculinnatalla Ahmed (EGY)  Mame Awa Ndao (SEN)
 Mariam El Sway (EGY)
5 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta World  Olha Harlan (UKR)  Ekaterina Diacenko (RUS)  Kim Ji-yeon (KOR)
 Irene Vecchi (ITA)

Spadă pe echipe[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Ungaria Ungaria 364
2 Elveţia Elveția 326
3 Venezuela Venezuela 282
4 Italia Italia 276
5 Ucraina Ucraina 270
6 Franţa Franța 260
7 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 237
8 uChina China 199
9 Polonia Polonia 195
10 Cehia Cehia 184
Feminin
1 uChina China 424
2 Rusia Rusia 342
3  România 280
4 Ungaria Ungaria 256
5 Ucraina Ucraina 256
6 Estonia Estonia 254
7 Italia Italia 226
8 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 210
9 Franţa Franța 210
10 Suedia Suedia 189

Spadă masculin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
27 ianuarie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Legnano  Elveția  Statele Unite  Ungaria
13 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe "Heidenheimer Pokal", Heidenheim  Italia  Ungaria  China
17 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Tallinn  Franța  Elveția  Ungaria
4 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe-Trophée Monal, Paris  Italia  Venezuela  Ungaria
26 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe, Buenos Aires  Elveția  Ungaria  Venezuela
2 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  Kazahstan  China  Coreea de Sud
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Elveția  Ungaria  Ucraina
19 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Venezuela  Statele Unite  Cuba
29 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Egipt  Maroc  Africa de Sud
11 august 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Ungaria  Ucraina  Franța

Spadă feminin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
21 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Doha  China  Estonia  Ucraina
10 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe "Sparkassen-Weltcup", Leipzig  China  Ungaria  România
3 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Saint-Maur-des-Fossés  Rusia  Ungaria  România
10 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Barcelona  China  Rusia  Ucraina
19 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe, Rio de Janeiro  China  Ucraina  România
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  China  Coreea de Sud  Hong Kong
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Estonia  România  Ungaria
21 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Statele Unite  Brazilia  Argentina
29 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Tunisia  Africa de Sud  Egipt
11 august 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Rusia  China  România

Floretă pe echipe[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 388
2 Italia Italia 364
3 Rusia Rusia 316
4 Germania Germania 304
5 Franţa Franța 246
6 Coreea de Sud Coreea de Sud 220
7 uChina China 215
8 Japonia Japonia 202
9 Polonia Polonia 202
10 Marea Britanie Marea Britanie 198
Feminin
1 Italia Italia 448
2 Franţa Franța 352
3 Rusia Rusia 304
4 Coreea de Sud Coreea de Sud 292
5 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 234
6 Polonia Polonia 219
7 uChina China 211
8 Germania Germania 210
9 Canada Canada 208
10 Ungaria Ungaria 197

Floretă masculin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
27 ianuarie 2013 Challenge International de Paris, Paris  Statele Unite  Germania  Rusia
24 februarie 2014 Cupă Mondială pe echipe, La Coruña  Italia  Statele Unite  Rusia
24 martie 2014 Cupă Mondială pe echipe-Löwe von Bonn, Bonn  China  Coreea de Sud  Marea Britanie
27 aprilie 2014 Cupă Mondială pe echipe, Seul  Rusia  Germania  Italia
28 aprilie 2014 Cupă Mondială pe echipe, Havana  Italia  Statele Unite  Franța
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  Coreea de Sud  Japonia  China
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Germania  Polonia  Marea Britanie
20 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Statele Unite  Brazilia  Canada
28 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Egipt  Tunisia  Africa de Sud
12 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Italia  Statele Unite  Franța

Floretă feminin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
10 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Budapesta  Italia  Franța  Germania
3 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Sankt Petersburg  Italia  Rusia  Franța
10 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Tauberbischofsheim  Italia  Rusia  Franța
24 aprilie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Torino  Italia  Rusia  Franța
5 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe, Shanghai  Franța  Coreea de Sud  Italia
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  Coreea de Sud  China  Japonia
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Italia  Franța  Ungaria
19 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Statele Unite  Canada  Venezuela
29 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Tunisia  Egipt  Senegal
11 august 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Italia  Franța  Rusia

Sabie pe echipe[modificare | modificare sursă]

Top 10[modificare | modificare sursă]

Masculin
1 Rusia Rusia 344
2 Italia Italia 324
3 Ungaria Ungaria 320
4 Coreea de Sud Coreea de Sud 294
5  România 274
6 Germania Germania 262
7 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 221
8 Ucraina Ucraina 212
9 Belarus Belarus 204
10 uChina China 202
Feminin
1 Ucraina Ucraina 404
2 Rusia Rusia 344
3 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 328
4 Italia Italia 280
5 Coreea de Sud Coreea de Sud 271
6 Polonia Polonia 229
7 Ungaria Ungaria 218
8 uChina China 210
9 Franţa Franța 199
10 Azerbaidjan Azerbaidjan 194


Sabie masculin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
10 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Madrid  Ungaria  China  România
13 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Padova  Italia  Ungaria  Coreea de Sud
24 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Moscova  Ungaria  Rusia  Coreea de Sud
28 aprilie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Atena  Germania  Italia  Rusia
5 mai 2013 Absolute Korfanty World Cup, Chicago  Rusia  Italia  Coreea de Sud
5 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe, Shanghai  Franța  Coreea de Sud  Italia
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  Coreea de Sud  Iran  Kazahstan
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Italia  Ungaria  Ucraina
21 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Statele Unite  Canada  Venezuela
28 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Egipt  Tunisia  Senegal
10 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Rusia  România  Coreea de Sud

Sabie feminin pe echipe[modificare | modificare sursă]

Dată Probă Aur Argint Bronz
27 ianuarie 2013 Corble Cup, Londra  Ucraina  Rusia  Polonia
24 februarie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Gent  Coreea de Sud  Italia  Statele Unite
3 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Bologna  Ucraina  Italia  Statele Unite
17 martie 2013 Cupă Mondială pe echipe, Antalya  Ucraina  Rusia  Statele Unite
5 mai 2013 Cupă Mondială pe echipe, Chicago  Statele Unite  Ungaria  Rusia
4 iunie 2013 Campionatul Asiatic, Shanghai  Coreea de Sud  China  Kazahstan
16 iunie 2013 Campionatul European, Zagreb  Rusia  Ucraina  Italia
20 iunie 2013 Campionatul Panamerican, Cartagena  Statele Unite  Mexic  Canada
29 iunie 2013 Campionatul African, Cape Town  Tunisia  Egipt  Africa de Sud
12 iulie 2013 Campionatul Mondial, Budapesta  Ucraina  Rusia  Statele Unite

Referințe[modificare | modificare sursă]