Lista campionilor mondiali la ciclism, urmărire

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Ciclismul, urmărire este o probă la campionatul mondial de ciclism pe velodrom. Este o probă care constă prin concursul direct a doi cicliști pe o distanță de 4000 m, la bărbați și 3000 m la femei.

Medaliați[modificare | modificare sursă]

Bărbați[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1946 Olanda Gerrit Peters Franța Roger Piel Danemarca Arne-Werner Pedersen
1947 Italia Fausto Coppi Italia Antonio Bevilacqua Format:Country data Switzerland within 2to3 Hugo Koblet
1948 Olanda Gerrit Schulte Italia Fausto Coppi Italia Antonio Bevilacqua
1949 Italia Fausto Coppi Luxemburg Lucien Gillen Olanda Wim Van Est
1950 Italia Antonio Bevilacqua Olanda Wim Van Est Franța Paul Matteoli
1951 Italia Antonio Bevilacqua Format:Country data Switzerland within 2to3 Hugo Koblet Danemarca Kay-Werner Nielsen
1952 Australia Sydney Patterson Italia Antonio Bevilacqua Luxemburg Lucien Gillen
1953 Australia Sydney Patterson Danemarca Kay-Werner Nielsen Italia Antonio Bevilacqua
1954 Italia Guido Messina Format:Country data Switzerland within 2to3 Hugo Koblet Luxemburg Lucien Gillen
1955 Italia Guido Messina Format:Country data Switzerland within 2to3 René Strehler Olanda Wim Van Est
1956 Italia Guido Messina Franța Jacques Anquetil Danemarca Kay-Werner Nielsen
1957 Franța Roger Rivière Franța Albert Bouvet Italia Guido Messina
1958 Franța Roger Rivière Italia Leandro Faggin Italia Franco Gandini
1959 Franța Roger Rivière Franța Albert Bouvet Belgia Jean Brankart
1960 Germania Rudi Altig Format:Country data Switzerland within 2to3 Willy Trepp Italia Ercole Baldini
1961 Germania Rudi Altig Format:Country data Switzerland within 2to3 Willy Trepp Italia Leandro Faggin
1962 Olanda Henk Nijdam Italia Leandro Faggin Olanda Peter Post
1963 Italia Leandro Faggin Olanda Peter Post Olanda Henk Nijdam
1964 Belgia Ferdi Bracke Italia Leandro Faggin Italia Ercole Baldini
1965 Italia Leandro Faggin Belgia Ferdi Bracke Germania Dieter Kemper
1966 Italia Leandro Faggin Belgia Ferdi Bracke Germania Dieter Kemper
1967 Olanda Tiemen Groen Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Italia Leandro Faggin
1968 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Danemarca Ole Ritter Italia Leandro Faggin
1969 Belgia Ferdi Bracke Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Olanda Peter Post
1970 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Italia Lorenzo Bosisio Franța Charly Grosskost
1971 Belgia Dirk Baert Franța Charly Grosskost Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter
1972 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Belgia Ferdi Bracke Belgia Dirk Baert
1973 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Hugh Porter Olanda René Pijnen Belgia Ferdinand Bracke
1974 Olanda Roy Schuiten Belgia Ferdinand Bracke Olanda René Pijnen
1975 Olanda Roy Schuiten Norvegia Knut Knudsen Belgia Dirk Baert
1976 Italia Francesco Moser Olanda Roy Schuiten Norvegia Knut Knudsen
1977 Germania Gregor Braun Norvegia Knut Knudsen Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Steve Heffernan
1978 Germania Gregor Braun Olanda Roy Schuiten Belgia Jean-Luc Vandenbroucke
1979 Olanda Bert Oosterbosch Italia Francesco Moser Olanda Herman Ponsteen
1980 Australia Tony Doyle Olanda Herman Ponsteen Danemarca Hans-Henrik Ørsted
1981 Franța Alain Bondue Danemarca Hans-Henrik Ørsted Olanda Bert Oosterbosch
1982 Franța Alain Bondue Danemarca Hans-Henrik Ørsted Italia Maurizio Bidinost
1983 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Steele Bishop Format:Country data Switzerland within 2to3 Robert Dill-Bundi Danemarca Hans-Henrik Ørsted
1984 Danemarca Hans-Henrik Ørsted Australia Tony Doyle Belgia Jean-Luc Vandenbroucke
1985 Danemarca Hans-Henrik Ørsted Australia Tony Doyle Germania Gregor Braun
1986 Australia Tony Doyle Danemarca Hans-Henrik Ørsted Danemarca Jesper Worre
1987 Danemarca Hans-Hendrik Ørsted Danemarca Jesper Worre Australia Tony Doyle
1988 Polonia Lech Piasecki Australia Tony Doyle Danemarca Jesper Worre
1989 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Colin Sturgess Australia Dean Woods Franța Régis Clère
1990 Uniunea Sovietică Jewgeni Berzin Franța Francis Moreau Franța Armand De Las Cuevas
1991 Franța Francis Moreau Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Shawn Wallace Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Colin Sturgess
1992 Statele Unite Mike McCarthy Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Shawn Wallace Lituania Arturas Kasputis
1993 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Graeme Obree Franța Philippe Ermenault Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Chris Boardman
1994 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Chris Boardman Franța Francis Moreau Germania Jens Lehmann
1995 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Graeme Obree Italia Andrea Collinelli Australia Stuart O'Grady
1996 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Chris Boardman Italia Andrea Collinelli Franța Francis Moreau
1997 Franța Philippe Ermenault Rusia Alexei Markov Italia Andrea Collinelli
1998 Franța Philippe Ermenault Franța Francis Moreau Germania Robert Bartko
1999 Germania Robert Bartko Germania Jens Lehmann Italia Mauro Trentini
2000 Germania Jens Lehmann Germania Stefan Steinweg Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Robert Hayles
2001 Ucraina Alexander Symonenko Germania Jens Lehmann Germania Stefan Steinweg
2002 Australia Bradley McGee Australia Luke Roberts Germania Jens Lehmann
2003 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Bradley Wiggins Australia Luke Roberts SpaniaSergio Escobar
2004 SpaniaSergi Escobar Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Robert Hayles Germania Robert Bartko
2005 Germania Robert Bartko SpaniaSergi Escobar Olanda Levi Heimans
2006 Germania Robert Bartko Olanda Jens Mouris Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Paul Manning
2007 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Bradley Wiggins Germania Robert Bartko SpaniaSergi Escobar
2008 Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Bradley Wiggins Olanda Jenning Huizinga Rusia Alexei Markow
2009 Statele Unite Taylor Phinney Australia Jack Bobridge Belgia Dominique Cornu
2010 Statele Unite Taylor Phinney Australia Jesse Sergent Australia Jack Bobridge

Femei[modificare | modificare sursă]

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1958 Uniunea Sovietică Ludmilla Kotchetova Regatul Unit Stella Bail Regatul Unit Kathleen Ray
1959 Regatul Unit Beryl Burton Luxemburg Elsa Jacobs Uniunea Sovietică Lyubov Kozhetova
1960 Regatul Unit Beryl Burton Belgia Marie-Therese Naessens Uniunea Sovietică Lyubov Zhogina
1961 Belgia Yvonne Reynders Regatul Unit Beryl Burton Belgia Marie-Therese Naessens
1962 Regatul Unit Beryl Burton Belgia Yvonne Reynders Uniunea Sovietică Lidiya Tichomirova
1963 Regatul Unit Beryl Burton Belgia Yvonne Reynders Uniunea Sovietică Lyubov Kozhetova
1964 Belgia Yvonne Reynders Regatul Unit Beryl Burton Uniunea Sovietică Aino Puronen
1965 Belgia Yvonne Reynders Germania de Est Hannelore Mattig Uniunea Sovietică Aino Puronen
1966 Regatul Unit Beryl Burton Belgia Yvonne Reynders Regatul Unit Beryl Burton
1967 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Uniunea Sovietică Raisa Obodovskaya Regatul Unit Beryl Burton
1968 Uniunea Sovietică Raisa Obodovskaya Regatul Unit Beryl Burton Olanda Keetie van Oosten-Hage
1969 Uniunea Sovietică Raisa Obodovskaya Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Olanda Keetie van Oosten-Hage
1970 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Uniunea Sovietică Raisa Obodovskaya Olanda Keetie van Oosten-Hage
1971 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Olanda Keetie van Oosten-Hage Cehia Iva Zajicková
1972 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Olanda Keetie van Oosten-Hage Uniunea Sovietică Lyubov Sadoroynaya
1973 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Olanda Keetie van Oosten-Hage Regatul Unit Beryl Burton
1974 Uniunea Sovietică Tamara Garkuchina Uniunea Sovietică Martina Smirnova Olanda Keetie van Oosten-Hage
1975 Olanda Keetie van Oosten-Hage Statele Unite Mary Jane Reoch Regatul Unit Beryl Burton
1976 Olanda Keetie van Oosten-Hage Italia Liugina Bissoli Regatul Unit Mary Jane Reoch
1977 Uniunea Sovietică Vera Kuznezova Olanda Anne Riemersma Canada Karen Strong
1978 Olanda Keetie van Oosten-Hage Olanda Anne Riemersma Italia Liugina Bissoli
1979 Olanda Keetie van Oosten-Hage Olanda Anne Riemersma Italia Liugina Bissoli
1980 Uniunea Sovietică Nadezhda Kibardina Canada Karen Strong Olanda Petra de Bruin
1981 Uniunea Sovietică Nadezhda Kibardina Uniunea Sovietică Tamara Polyakova Franța Jeannie Longo
1982 Statele Unite Rebecca Twigg Statele Unite Connie Carpenter Franța Jeannie Longo
1983 Statele Unite Connie Carpenter Statele Unite Cynthia Olavarri Franța Jeannie Longo
1984 Statele Unite Rebecca Twigg Franța Jeannie Longo Statele Unite Rossela Galbiati
1985 Statele Unite Rebecca Twigg Franța Jeannie Longo Statele Unite Margaret Maas
1986 Franța Jeannie Longo Statele Unite Rebecca Twigg Elveția Barbara Ganz
1987 Statele Unite Rebecca Twigg Franța Jeannie Longo Statele Unite Mindee Mayfield
1988 Franța Jeannie Longo Elveția Barbara Ganz Statele Unite Mindee Mayfield
1989 Franța Jeannie Longo Germania de Est Petra Rossner Elveția Barbara Ganz
1990 Olanda Leontien van Moorsel Statele Unite Janie Eickhoff Elveția Barbara Ganz
1991 Germania Petra Rossner Statele Unite Janie Eickhoff Franța Marion Clignet
1993 Statele Unite Rebecca Twigg Franța Marion Clignet Statele Unite Janie Eickhoff
1994 Franța Marion Clignet Rusia Svetlana Samochvalova Statele Unite Janie Eickhoff
1995 Statele Unite Rebecca Twigg Italia Antonella Bellutti Norvegia Mai Britt Vaaland
1996 Franța Marion Clignet Australia Lucy Tyler-Sharman Franța Francis Moreau
1997 Germania Judith Arndt Rusia Natalya Karimova Regatul Unit Yvonne McGregor
1998 Australia Lucy Tyler-Sharman Olanda Leontien Zijlaard-van Moorsel Germania Judith Arndt
1999 Franța Marion Clignet Germania Judith Arndt Lituania Rasa Mazeikyte
2000 Regatul Unit Yvonne McGregor Germania Judith Arndt Rusia Yelena Chalykh
2001 Olanda Leontien Zijlaard-van Moorsel Rusia Olga Sljussarewa Rusia Yelena Chalykh
2002 Olanda Leontien Zijlaard-van Moorsel Rusia Olga Sljussarewa Australia Katherine Bates
2003 Olanda Leontien Zijlaard-van Moorsel Australia Katie Mactier RusiaOlga Sljussarewa
2004 Noua Zeelandă Sarah Ulmer Australia Katie Mactier Rusia Yelena Chalykh
2005 Australia Katie Mactier Australia Katherine Bates Elveția Karin Thürig
2006 Statele Unite Sarah Hammer Rusia Olga Sljussarewa Australia Katie Mactier
2007 Statele Unite Sarah Hammer Regatul Unit Rebecca Romero Australia Katie Mactier
2008 Regatul Unit Rebecca Romero Statele Unite Sarah Hammer Australia Katie Mactier
2009 Noua Zeelandă Alison Shanks Regatul Unit Wendy Houvenaghel Lituania Vilija Sereikaitė
2010 Statele Unite Sarah Hammer Regatul Unit Wendy Houvenaghel Lituania Vilija Sereikaitė