Raliul Dakar 2022

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sari la navigare Sari la căutare
Raliul Dakar 2022
Sport Raliu-raid
Organizator Organizația Amaury Sport
Periodicitate anuală
Gazda  Arabia Saudită
Data începerii 1 ianuarie
Data sfârșitului 14 ianuarie
Numărul de probe 12
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Raliul Dakar 2023
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Raliul Dakar 2021

Raliul Dakar 2022 a fost cea de-a 44-a ediție a Raliului Dakar și s-a desfășurat pentru a treia oară consecutiv în Arabia Saudită.[1][2] Evenimentul a avut loc în perioada 1-14 ianuarie 2022 și a fost organizat de Amaury Sport Organisation. Cursa a început la Ha'il și s-a terminat la Djedda, trecând prin canioane și stânci din regiunea Neom, trecând pe lângă coasta Mării Roșii, până la întinderi de dune din jurul Riadului.[3] Traseul a constat dintr-o etapă prolog și 12 etape normale, cu o zi de odihnă la Riad pe 8 ianuarie.

Când ASO a semnat contractul de cinci ani cu Arabia Saudită, a existat o clauză de exclusivitate pentru primul an. De când a expirat, mai multe țări ar fi putut fi adăugate la traseu. Cu toate acestea, din cauza restricțiilor de călătorie cauzate de pandemia de COVID-19, s-a luat decizia de a rămâne numai în Arabia Saudită.

Sumar[modificare | modificare sursă]

Traseul[modificare | modificare sursă]

Reacțiile concurenților despre evenimentul precedent a fost că au existat prea multe suprafețe stâncoase care au dus la uzura excesivă a anvelopelor și perforații și nu au fost suficiente etape cu nisip care dominau în mod tradițional raliul Dakar. Organizatorii au ascultat toate aceste reacții și pe 11 mai 2021 au dezvăluit un nou traseu care se caracterizează printr-o mutare a acestuia spre Rub al-Khali.[4] La fel ca anul trecut, traseul include 1 etapă Prolog, 12 etape inclusiv 2 etape buclă și 1 etapă maraton. Traseul va consta în aproximativ 4.000 km de probe speciale și 2.500 km - 3.000 km de zone aventuroase. Ruta exactă a fost dezvăluită la sfârșitul lunii noiembrie 2021.[5] Inițial, din cauza terenului foarte dificil, concurenții au fost planificați să fie transportați pe calea aerului de la locul unde se va termina etapa a 8-a până la Riad.

Lista de admitere[modificare | modificare sursă]

Numărul de admiși[modificare | modificare sursă]

Etapă Motociclete Quads Mașini SxS-T3 UTV-T4 Camioane Clasice Camioane clasice Total
Lista de admitere[a] 149 21 97 44 61 58 128 20 578
La start
  1. ^ Lista de admitere la 26 noiembrie 2021.

Etape[modificare | modificare sursă]

Etapă Dată Start Sosire Total / Special
Prolog Sâmbătă, 1 ianuarie 2022 Jeddah Ha'il 614 km / 19 km
Etapa 1 Duminică, 2 ianuarie 2022 Ha'il Ha'il 514 km / 333 km
Etapa 2 Luni, 3 ianuarie 2022 Ha'il Al Artawiya 568 km / 338 km
Etapa 3 Marți, 4 ianuarie 2022 Al Artawiya Al Quaysumah 555 km / 368 km
Etapa 4 Miercuri, 5 ianuarie 2022 Al Quaysumah Riad 707 km / 465 km
Etapa 5 Joi, 6 ianuarie 2022 Riad Riad 560 km / 346 km
Etapa 6 Vineri, 7 ianuarie 2022 Riad Riyadh 618 km / 402 km
Odihnă Sâmbătă, 8 ianuarie 2022 Riad
Etapa 7 Duminică, 9 ianuarie 2022 Riad Al Dawadimi 701 km / 402 km
Etapa 8 Luni, 10 ianuarie 2022 Al Dawadimi Wadi Ad Dawasir 830 km / 395 km
Etapa 9 Marți, 11 ianuarie 2022 Wadi Ad Dawasir Wadi Ad Dawasir 491 km / 287 km
Etapa 10 Miercuri, 12 ianuarie 2022 Wadi Ad Dawasir Bisha 759 km / 375 km
Etapa 11 Joi, 13 ianuarie 2022 Bisha Bisha 501 km / 346 km
Etapa 12 Vineri, 14 ianuarie 2022 Bisha Jeddah 680 km / 164 km

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Câștigătorii de etape[modificare | modificare sursă]

Etapă Bikes Quads Mașini Light Proto (T3) SSV (T4) Camioane Clasice
Etapa 1A Australia Daniel Sanders Argentina Manuel Andújar Qatar Nasser Al-Attiyah Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Eduard Nikolaev Franța Yannick Panagiotis
Etapa 1B Australia Daniel Sanders Lituania Laisvydas Kancius Qatar Nasser Al-Attiyah Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Aron Domżała Dmitry Sotnikov Spania Xavier Piña Garnatcha
Etapa 2 Spania Joan Barreda Argentina Manuel Andújar Franța Sébastien Loeb Belgia Guillaume de Mévius Polonia Michał Goczał Andrey Karginov Etapă anulată
Etapa 3 Portugalia Joaquim Rodrigues Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Spania Carlos Sainz Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Dmitri Sotnikov Spania Kilian Revuelta
Etapa 4 Spania Joan Barreda Argentina Manuel Andújar Qatar Nasser Al-Attiyah Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Michał Goczał Eduard Nikolaev Spania Jesus Fuster Pliego
Etapa 5 Italia Danilo Petrucci Franța Alexandre Giroud Africa de Sud Henk Lategan Statele Unite ale Americii Seth Quintero Brazilia Rodrigo Luppi di Oliveira Andrei Karginov Spania Xavier Piña Garnatcha
Etapa 6 Australia Daniel Sanders Aleksandr Maximov Argentina Orlando Terranova Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Andrei Karginov Franța Serge Mogno
Etapa 7 Chile José Ignacio Cornejo Brazilia Marcelo Medeiros Franța Sébastien Loeb Statele Unite ale Americii Seth Quintero Spania Gerard Farrés Güell Anton Shibalov Spania Xavier Piña Garnatcha
Etapa 8 Regatul Unit Sam Sunderland Franța Alexandre Giroud Suedia Mattias Ekström Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Dmitry Sotnikov Spania Jesus Fuster Pliego
Etapa 9 Chile José Ignacio Cornejo Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Africa de Sud Giniel de Villiers Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Eduard Nikolaev Franța Marc Douton
Etapa 10 Australia Toby Price Brazilia Marcelo Medeiros Franța Stéphane Peterhansel Statele Unite ale Americii Seth Quintero Lituania Rokas Baciuška Dmitry Sotnikov Spania Xavier Piña Garnatcha
Etapa 11 Argentina Kevin Benavides Brazilia Marcelo Medeiros Spania Carlos Sainz Statele Unite ale Americii Seth Quintero Polonia Marek Goczał Eduard Nikolaev Franța Jérôme Galpin
Etapa 12 Chile Pablo Quintanilla Argentina Francisco Moreno Africa de Sud Henk Lategan Statele Unite ale Americii Seth Quintero Lituania Rokas Baciuška Dmitry Sotnikov Spania Juan Roura Iglesias
Câștigătorii raliului Regatul Unit Sam Sunderland Franța Alexandre Giroud Qatar Nasser Al-Attiyah Chile Francisco López Contardo Statele Unite ale Americii Austin Jones Dmitry Sotnikov Franța Serge Mogno

Rezultate etape[modificare | modificare sursă]

Motociclete[modificare | modificare sursă]

Rezultatul etapei Clasament general
Etapă Loc Concurent Marcă Timp Diferență Loc Concurent Marcă Timp Diferență
1A 1 Australia Daniel Sanders Gas Gas 00:55:30 1 Australia Daniel Sanders Gas Gas 00:55:30
2 Chile Pablo Quintanilla Honda 00:56:30 00:01:00 2 Chile Pablo Quintanilla Honda 00:56:30 00:01:00
3 Botswana Ross Branch Yamaha 00:57:25 00:01:55 3 Botswana Ross Branch Yamaha 00:57:25 00:01:55
1B 1 Australia Daniel Sanders Gas Gas 03:43:10 1 Australia Daniel Sanders Gas Gas 04:38:40
2 Chile Pablo Quintanilla Honda 03:45:17 00:02:07 2 Chile Pablo Quintanilla Honda 04:41:47 00:03:07
3 Austria Matthias Walkner KTM 03:51:41 00:08:31 3 Austria Matthias Walkner KTM 04:49:46 00:11:06
2 1 Spania Joan Barreda Honda 03:31:20 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 08:31:29
2 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 03:36:53 00:05:33 2 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 08:34:20 00:02:51
3 Argentina Kevin Benavides KTM 03:37:14 00:05:54 3 Austria Matthias Walkner KTM 08:35:37 00:04:08
3 1 Portugalia Joaquim Rodrigues Hero 02:34:41 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 11:13:40
2 Australia Toby Price KTM 02:35:44 00:01:03 2 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 11:13:44 00:00:04
3 Statele Unite ale Americii Mason Klein KTM 02:35:55 00:01:14 3 Austria Matthias Walkner KTM 11:15:10 00:01:30
4 1 Spania Joan Barreda Honda 04:07:76 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 15:30:01
2 Chile Pablo Quintanilla Honda 04:10:43 00:03:37 2 Austria Matthias Walkner KTM 15:33:01 00:03:00
3 Portugalia Rui Gonçalves Sherco 04:14:05 00:06:59 3 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 15:34:55 00:04:54
5 1 Italia Danilo Petrucci KTM 03:23:46 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 19:01:50
2 Botswana Ross Branch Yamaha 03:23:48 00:00:02 2 Austria Matthias Walkner KTM 19:04:19 00:02:29
3 Chile José Ignacio Cornejo Honda 03:23:51 00:00:05 3 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 19:07:49 00:05:59
6 1 Australia Daniel Sanders Gas Gas 00:51:43 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 19:55:59
2 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 00:54:09 00:02:26 2 Austria Matthias Walkner KTM 19:58:38 00:02:39
3 Austria Matthias Walkner KTM 00:54:19 00:02:36 3 Australia Daniel Sanders Gas Gas 20:01:34 00:05:35
7 1 Chile José Ignacio Cornejo Honda 03:28:46 1 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 23:45:02
2 Argentina Kevin Benavides KTM 03:29:30 00:00:44 2 Austria Matthias Walkner KTM 23:50:14 00:05:12
3 Spania Joan Barreda Honda 03:31:37 00:02:51 3 Argentina Kevin Benavides KTM 23:50:25 00:05:23
8 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 03:48:02 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 27:38:42
2 Chile Pablo Quintanilla Honda 03:50:55 00:02:53 2 Austria Matthias Walkner KTM 27:42:27 00:03:45
3 Austria Matthias Walkner KTM 03:52:13 00:04:11 3 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 27:43:25 00:04:43
9 1 Chile José Ignacio Cornejo Honda 02:29:30 1 Austria Matthias Walkner KTM 30:14:03
2 Argentina Kevin Benavides KTM 02:30:56 00:01:26 2 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 30:16:15 00:02:12
3 Statele Unite ale Americii Ricky Brabec Honda 02:31:17 00:01:47 3 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 30:17:59 00:03:56
10 1 Australia Toby Price KTM 03:05:32 1 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 33:27:06
2 Argentina Luciano Benavides Husqvarna 03:07:41 00:02:09 2 Chile Pablo Quintanilla Honda 33:32:21 00:05:15
3 Franța Adrien Van Beveren Yamaha 03:09:07 00:03:35 3 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 33:33:05 00:05:59
11 1 Argentina Kevin Benavides KTM 03:30:56 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 37:04:05
2 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 03:31:00 00:00:04 2 Chile Pablo Quintanilla Honda 37:10:57 00:06:52
3 Portugalia Joaquim Rodrigues Hero 03:33:22 00:02:26 3 Austria Matthias Walkner KTM 37:11:20 00:07:15
12 1 Chile Pablo Quintanilla Honda 01:40:00 1 Regatul Unit Sam Sunderland Gas Gas 38:47:30
2 Australia Toby Price KTM 01:40:18 00:00:18 2 Chile Pablo Quintanilla Honda 38:50:57 00:03:27
3 Chile José Ignacio Cornejo Honda 01:40:29 00:00:29 3 Austria Matthias Walkner KTM 38:54:17 00:06:47

Quads[modificare | modificare sursă]

Rezultatul etapei Clasament general
Etapă Loc Concurent Marcă Timp Diferență Loc Concurent Marcă Timp Diferență
1A 1 Argentina Manuel Andújar Yamaha 01:10:10 1 Argentina Manuel Andújar Yamaha 01:10:10
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 01:11:45 00:01:35 2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 01:11:45 00:01:35
3 Chile Giovanni Enrico Yamaha 01:12:45 00:02:35 3 Chile Giovanni Enrico Yamaha 01:12:45 00:02:35
1B 1 Lituania Laisvydas Kancius Yamaha 04:57:02 1 Lituania Laisvydas Kancius Yamaha 06:15:37
2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 05:07:13 00:10:11 2 Chile Giovanni Enrico Yamaha 06:21:47 00:06:10
3 Chile Giovanni Enrico Yamaha 05:09:02 00:12:00 3 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 06:25:13 00:09:36
2 1 Argentina Manuel Andújar Yamaha 04:27:51 1 Lituania Laisvydas Kancius Yamaha 10:54:36
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 04:29:54 00:02:03 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 10:58:08 00:03:32
3 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 04:32:55 00:05:04 3 Franța Alexandre Giroud Yamaha 11:11:33 00:16:57
3 1 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 03:12:48 1 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 14:10:56
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 03:14:52 00:02:04 2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 14:26:25 00:15:29
3 Argentina Manuel Andújar Yamaha 03:17:02 00:04:14 3 Aleksandr Maximov Yamaha 14:40:08 00:29:12
4 1 Argentina Manuel Andújar Yamaha 05:12:20 1 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 19:26:41
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 05:13:36 00:01:16 2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 19:40:01 00:13:20
3 Aleksandr Maximov Yamaha 05:14:28 00:02:08 3 Aleksandr Maximov Yamaha 19:54:36 00:27:55
5 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 04:28:09 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 24:08:10
2 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 04:40:50 00:12:41 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 24:12:03 00:03:53
3 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 04:45:22 00:17:13 3 Argentina Manuel Andújar Yamaha 24:50:27 00:58:39
6 1 Aleksandr Maximov Yamaha 01:10:10 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 25:18:29
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 01:10:19 00:00:09 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 25:23:21 00:04:52
3 Franța Sébastien Souday Yamaha 01:10:49 00:00:39 3 Aleksandr Maximov Yahama 25:54:44 00:36:15
7 1 Brazilia Marcelo Medeiros Yamaha 04:17:18 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 29:38:54
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 04:20:25 00:03:07 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 29:57:15 00:18:21
3 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 04:33:54 00:16:36 3 Aleksandr Maximov Yamaha 30:49:33 01:10:39
8 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 05:02:08 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 34:41:02
2 Brazilia Marcelo Medeiros Yamaha 05:02:56 00:00:48 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 35:11:49 00:30:47
3 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 05:14:34 00:12:26 3 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 36:53:13 02:12:11
9 1 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 03:18:58 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 38:06:16
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 03:25:14 00:06:16 2 Statele Unite ale Americii Pablo Copetti Yamaha 38:30:47 00:24:31
3 Argentina Francisco Moreno Yamaha 03:28:03 00:09:05 3 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 40:44:18 02:38:02
10 1 Brazilia Marcelo Medeiros Yamaha 04:11:04 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 42:21:01
2 Franța Alexandre Giroud Yamaha 04:17:48 00:06:44 2 Argentina Francisco Moreno Yamaha 45:04:32 02:43:31
3 Argentina Francisco Moreno Yamaha 04:19:34 00:08:30 3 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 45:12:47 02:51:46
11 1 Brazilia Marcelo Medeiros Yamaha 04:53:29 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 47:26:25
2 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 04:58:33 00:05:04 2 Argentina Francisco Moreno Yamaha 50:07:49 02:41:24
3 Argentina Francisco Moreno Yamaha 05:03:17 00:09:48 3 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 50:11:20 02:44:55
12 1 Argentina Francisco Moreno Yamaha 02:14:13 1 Franța Alexandre Giroud Yamaha 50:00:51
2 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 02:16:56 00:02:43 2 Argentina Francisco Moreno Yamaha 52:22:02 02:21:11
3 Brazilia Marcelo Medeiros Yamaha 02:21:55 00:07:42 3 Polonia Kamil Wiśniewski Yamaha 52:28:16 02:27:25

Mașini[modificare | modificare sursă]

Rezultatul etapei Clasament general
Etapă Loc Concurent Marcă Timp Diferență Loc Concurent Marcă Timp Diferență
1A 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 00:10:56 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 00:10:56
2 Spania Carlos Sainz Audi 00:11:08 00:00:12 2 Spania Carlos Sainz Audi 00:11:08 00:00:12
3 Africa de Sud Brian Baragwanath Century 00:11:32 00:00:36 3 Africa de Sud Brian Baragwanath Century 00:11:32 00:00:36
1B 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 03:19:57 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 03:30:53
2 Franța Sébastien Loeb BRX 03:22:04 00:12:07 2 Franța Sébastien Loeb BRX 03:43:37 00:12:44
3 Cehia Martin Prokop Ford 03:40:18 00:21:21 3 Cehia Martin Prokop Ford 03:53:32 00:22:39
2 1 Franța Sébastien Loeb BRX 03:25:00 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 06:59:21
2 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 03:28:28 00:03:28 2 Franța Sébastien Loeb BRX 07:08:37 00:09:16
3 Spania Carlos Sainz Audi 03:30:52 00:05:52 3 Argentina Lucio Álvarez Toyota 07:40:14 00:40:53
3 1 Spania Carlos Sainz Audi 02:26:51 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 09:31:22
2 Africa de Sud Henk Lategan Toyota 02:27:29 00:00:38 2 Franța Sébastien Loeb BRX 10:09:02 00:37:40
3 Franța Stéphane Peterhansel Audi 02:28:32 00:01:41 3 Argentina Lucio Álvarez Toyota 10:13:28 00:42:06
4 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 03:54:40 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 13:26:02
2 Franța Sébastien Loeb BRX 03:55:05 00:00:25 2 Franța Sébastien Loeb BRX 14:04:07 00:38:05
3 Spania Carlos Sainz Audi 03:55:32 00:00:52 3 Arabia Saudită Yazeed Al-Rajhi Toyota 14:15:17 00:49:15
5 1 Africa de Sud Henk Lategan Toyota 03:53:28 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 17:24:23
2 Franța Sébastien Loeb BRX 03:55:26 00:01:58 2 Franța Sébastien Loeb BRX 17:59:33 00:35:10
3 Argentina Lucio Álvarez Toyota 03:55:38 00:02:10 3 Argentina Lucio Álvarez Toyota 18:15:38 00:51:15
6 1 Argentina Orlando Terranova BRX 03:06:45 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 20:37:24
2 Suedia Mattias Ekström Audi 03:07:51 00:01:06 2 Arabia Saudită Yazeed Al-Rajhi Toyota 21:26:18 00:48:54
3 Arabia Saudită Yazeed Al-Rajhi Toyota 03:08:34 00:01:49 3 Franța Sébastien Loeb BRX 21:27:49 00:50:25
7 1 Franța Sébastien Loeb BRX 03:09:32 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 23:52:22
2 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 03:14:58 00:05:26 2 Franța Sébastien Loeb BRX 24:37:21 00:44:59
3 Spania Carlos Sainz Audi 03:17:15 00:07:43 3 Arabia Saudită Yazeed Al-Rajhi Toyota 24:45:53 00:53:31
8 1 Suedia Mattias Ekström Audi 03:43:21 1 Qatar Nasser Al-Attiyah Toyota 27:45:52
2 Franța Stéphane Peterhansel Audi 03:44:10 00:00:49 2 Franța Sébastien Loeb BRX 28:23:50 00:37:58
3 Franța Sébastien Loeb BRX 03:46:29 00:03:08 3