Liga Campionilor EHF Feminin 2014-2015 - faza grupelor

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Acest articol descrie primul tur al Ligii Campionilor EHF Feminin 2014-2015.

Format[modificare | modificare sursă]

Cele 16 echipe sunt împărțite în patru grupe de câte patru. Fiecare echipă va juca câte un joc pe teren propriu și unul în deplasare împotriva fiecărui adversar din grupă. Primele trei echipe clasate vor avansa în grupele principale, de unde primele patru echipe vor avansa în fazele eliminatorii. Tragerea la sorți a avut loc pe 27 iunie 2014, la ora locală 18:00, în Viena, Austria.[1][2]

Distribuție[modificare | modificare sursă]

Distribuția echipelor a fost publicată pe 23 iunie 2014.[3]

Urna 1 Urna a 2-a Urna a 3-a Urna a 4-a
Ungaria Győri Audi ETO KC
Muntenegru ŽRK Budućnost
Norvegia Larvik HK
Slovenia RK Krim
Danemarca Viborg HK
România HCM Baia Mare
Germania Thüringer HC
Rusia Dinamo Volgograd
Macedonia de Nord ŽRK Vardar
Franța Metz Handball
Austria Hypo Niederösterreich
Croația RK Lokomotiva Zagreb
Suedia IK Sävehof
Polonia SPR Lublin SSA
Germania HC Leipzig
Croația RK Koprivnica

Grupa A[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Germania HC Leipzig 6 4 0 2 177 152 +25 8
Rusia Dinamo Volgograd 6 4 1 1 160 143 +17 9
Slovenia RK Krim 6 2 0 4 162 165 −3 4
Austria Hypo Niederösterreich 6 1 1 4 136 175 −39 3
17 octombrie 2014
19:00
RK Krim Slovenia 32 - 20 Austria Hypo Niederösterreich Arena Stožice, Ljubljana
Asistență: 1.500
Arbitri: Marin, García Spania
Bajramoska 8 (15–12) Aćimović, Goričanec 4
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
18 octombrie 2014
16:30
Dinamo Volgograd Rusia 27 - 19 Germania HC Leipzig Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.500
Arbitri: Krkačev, Kolevski Macedonia de Nord
Dmitrieva 9 (16–10) Kudłacz 10
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

25 octombrie 2014
20:25
Hypo Niederösterreich Austria 25 - 25 Rusia Dinamo Volgograd Bundessport- und Freizeitzentrum Südstadt, Maria Enzersdorf
Asistență: 720
Arbitri: Vujačić, Kazanegra Muntenegru
Gomes da Rocha 7 (15-14) Dmitrieva, Kocetova 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
26 octombrie 2014
14:30
HC Leipzig Germania 30 - 24 Slovenia RK Krim Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 2.198
Arbitri: Năstase, Stancu România
Kudłacz 8 (17–11) Koren 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

31 octombrie 2014
14:30
HC Leipzig Germania 42 - 22 Austria Hypo Niederösterreich Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 2.211
Arbitri: Opava, Válek Cehia
Lang, Mazzucco 9 (20-11) Aćimović 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
1 noiembrie 2014
14:00
Dinamo Volgograd Rusia 25 - 26 Slovenia RK Krim Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.500
Arbitri: Antić, Jakovljević Serbia
Kocetova 6 (15-13) Bajramoska 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

9 noiembrie 2014
17:10
Hypo Niederösterreich Austria 18 - 24 Germania HC Leipzig Bundessport- und Freizeitzentrum Südstadt, Maria Enzersdorf
Asistență: 700
Arbitri: Tzaferopoulos, Bethmann Grecia
Aćimović 8 (7-12) Kudłacz 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
9 noiembrie 2014
19:00
RK Krim Slovenia 24 - 26 Rusia Dinamo Volgograd Arena Stožice, Ljubljana
Asistență: 1.500
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura Franța
Bajramoska 8 (13-12) Kocetova 11
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

15 noiembrie 2014
17:25
Hypo Niederösterreich Austria 29 - 25 Slovenia RK Krim Bundessport- und Freizeitzentrum Südstadt, Maria Enzersdorf
Asistență: 630
Arbitri: Covalciuc, Covalciuc Republica Moldova
Aćimović 11 (13-14) Bajramoska 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
16 noiembrie 2014
14:30
HC Leipzig Germania 27 - 30 Rusia Dinamo Volgograd Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 2.583
Arbitri: Arntsen, Røen Norvegia
Lang 10 (14-14) Akopian 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

21 noiembrie 2014
18:45
RK Krim Slovenia 31 - 35 Germania HC Leipzig Arena Stožice, Ljubljana
Asistență: 1.000
Arbitri: Horváth, Marton Ungaria
Mavsar 10 (17-18) Kudłacz, Lang 9
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
23 noiembrie 2014
14:00
Dinamo Volgograd Rusia 27 - 22 Austria Hypo Niederösterreich Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.300
Arbitri: Florescu, Stoia România
Kocetova 6 (13-9) Aćimović 9
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Grupa B[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Muntenegru ŽRK Budućnost 6 5 1 0 161 130 +31 11
Macedonia de Nord ŽRK Vardar 6 3 1 2 149 140 +9 7
Germania Thüringer HC 6 3 0 3 143 144 −1 6
Croația RK Koprivnica 6 0 0 6 152 191 −39 0
19 octombrie 2014
14:30
Thüringer HC Germania 33 - 20 Croația RK Koprivnica Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 1.558
Arbitri: Brehmer, Skowronek Polonia
Engel, Nadgornaja 9 (14–11) Tatari 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
19 octombrie 2014
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 23 - 17 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 5.000
Arbitri: Pandzić, Mosorinski Serbia
Pavićević 7 (12–9) Penezić 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

25 octombrie 2014
18:00
RK Koprivnica Croația 27 - 32 Muntenegru ŽRK Budućnost Fran Galović, Koprivnica
Asistență: 1.300
Arbitri: Florescu, Duță România
Tatari 9 (14-18) Neagu 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
25 octombrie 2014
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 26 - 21 Germania Thüringer HC Centrul Sportiv Boris Trajkovski, Skopje
Asistență: 2.000
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura Franța
Penezić 8 (12-10) Mietzner 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

2 noiembrie 2014
14:30
Thüringer HC Germania 22 - 27 Muntenegru ŽRK Budućnost Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 1.800
Arbitri: Mandák, Rudinsky Slovacia
Nadgornaja 5 (11-16) Neagu 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
2 noiembrie 2014
17:00
RK Koprivnica Croația 26 - 27 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Fran Galović, Koprivnica
Asistență: 1.800
Arbitri: Rakitina, Tkaciuk Ucraina
Tatari 7 (13-11) Lekić 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

9 noiembrie 2014
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 23 - 14 Germania Thüringer HC Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 4.500
Arbitri: Arntsen, Røen Norvegia
Petrović 6 (11-6) Mietzner 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
9 noiembrie 2014
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 35 - 25 Croația RK Koprivnica Centrul Sportiv Boris Trajkovski, Skopje
Asistență: 4.500
Arbitri: Erdoğan, Özdeniz Turcia
Radičević 5 (15-10) Čović 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

15 noiembrie 2014
15:00
RK Koprivnica Croația 28 - 32 Germania Thüringer HC Fran Galović, Koprivnica
Asistență: 1.800
Arbitri: Andorka, Hucker Ungaria
Živković 9 (8-15) Nadgornaja 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
16 noiembrie 2014
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 24 - 24 Muntenegru ŽRK Budućnost Centrul Sportiv Boris Trajkovski, Skopje
Asistență: 5.000
Arbitri: Opava, Válek Cehia
Penezić 8 (9-11) Neagu 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

22 noiembrie 2014
14:30
Thüringer HC Germania 21 - 20 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 1.800
Arbitri: Stenrand, Birch Danemarca
Nadgornaja 8 (10-12) Penezić 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
23 noiembrie 2014
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 32 - 26 Croația RK Koprivnica Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 3.000
Arbitri: Vitaku, Vitaku Kosovo
Neagu 10 (15-13) Elez 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Grupa C[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Ungaria Győri Audi ETO KC 6 6 0 0 183 127 +56 12
Danemarca Viborg HK 6 2 1 3 162 144 +18 5
Suedia IK Sävehof 6 0 3 3 146 188 −42 3
Croația RK Lokomotiva Zagreb 6 0 2 4 132 164 −32 2
19 octombrie 2014
15:10
Viborg HK Danemarca 38 - 25 Suedia IK Sävehof Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.452
Arbitri: Arntsen, Røen Norvegia
Damnjanović 12 (16–15) Alm, Odén 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
19 octombrie 2014
19:00
Győri Audi ETO KC Ungaria 32 - 23 Croația RK Zagreb Magvassy Mihály Sportcsarnok, Győr
Asistență: 2.768
Arbitri: Gasmi, Gasmi Franța
Amorim Taleska 8 (17–13) Bašić, Horvat 4
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

26 octombrie 2014
16:50
RK Zagreb Croația 18 - 25 Danemarca Viborg HK Dom Sportova, Zagreb
Asistență: 1.010
Arbitri: Baranowski, Lemanowicz Polonia
Grubišić, Hrbková 6 (9–14) Fisker 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
26 octombrie 2014
17:00
IK Sävehof Suedia 21 - 38 Ungaria Győri Audi ETO KC Partillebohallen, Sävehof
Asistență: 1.315
Arbitri: Brunovský, Čanda Slovacia
Wikensten 5 (8–20) Løke 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

31 octombrie 2014
19:00
IK Sävehof Suedia 29 - 29 Croația RK Zagreb Partillebohallen, Sävehof
Asistență: 810
Arbitri: Bounouara, Sami Franța
Odén 10 (15-15) Irman 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
2 noiembrie 2014
17:00
Viborg HK Danemarca 25 - 30 Ungaria Győri Audi ETO KC Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.705
Arbitri: Pandžić, Mosorinski Serbia
Lyksborg 5 (13-17) Amorim Taleska 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica  3×Cartonaș galben

8 noiembrie 2014
16:00
Győri Audi ETO KC Ungaria 22 - 20 Danemarca Viborg HK Magvassy Mihály Sportcsarnok, Győr
Asistență: 3.000
Arbitri: Florescu, Stoia România
Kovacsics 7 (9-11) Damnjanović, Gulldén 4
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat
9 noiembrie 2014
17:00
RK Zagreb Croația 23 - 23 Suedia IK Sävehof Dom Sportova, Zagreb
Asistență: 1.000
Arbitri: Kijauskaitė, Žalienė Lituania
Hrbková 6 (10-15) Odén 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

16 noiembrie 2014
14:00
IK Sävehof Suedia 25 - 25 Danemarca Viborg HK Partillebohallen, Sävehof
Asistență: 1.380
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Odén 7 (10-12) Fisker 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
16 noiembrie 2014
18:00
RK Zagreb Croația 15 - 26 Ungaria Győri Audi ETO KC Dom Sportova, Zagreb
Asistență: 1.500
Arbitri: Álvarez Mata, Bustamante López Spania
Hrbková 4 (7-13) Løke 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

23 noiembrie 2014
13:40
Viborg HK Danemarca 29 - 24 Croația RK Zagreb Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.200
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura Franța
Gulldén, Skov 7 (11-12) Bašić 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
23 noiembrie 2014
17:00
Győri Audi ETO KC Ungaria 35 - 23 Suedia IK Sävehof Audi Aréna, Győr
Asistență: 5.200
Arbitri: Volodkov, Zotin Rusia
Amorim Taleska 7 (16-14) Alm 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Grupa D[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Norvegia Larvik HK 6 6 0 0 169 141 +28 12
Franța Metz Handball 6 2 1 3 164 163 +1 5
România HCM Baia Mare 6 2 0 4 154 160 −6 4
Polonia SPR Lublin SSA 6 1 1 4 159 182 −23 3
17 octombrie 2014
17:00
HCM Baia Mare România 30 - 25 Polonia SPR Lublin SSA Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.000
Arbitri: Jurinović, Mrvica Croația
Do Nascimento 6 (16–12) Kocela 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
18 octombrie 2014
18:30
Larvik HK Norvegia 25 - 20 Franța Metz Handball Arena Larvik, Larvik
Asistență: 3.210
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Mørk 11 (11–11) Baudouin, Zaadi 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

24 octombrie 2014
20:15
SPR Lublin SSA Polonia 23 - 28 Norvegia Larvik HK Hala Sportowo-Widowiskowa „Globus”, Lublin
Asistență: 2.100
Arbitri: Erdoğan, Özdeniz Turcia
Drabik 5 (14-13) Riegelhuth-Koren, Wojtas 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
25 octombrie 2014
16:00
Metz Handball Franța 34 - 24 România HCM Baia Mare Arènes de Metz, Metz
Asistență: 4.198
Arbitri: Zotin, Volodkov Rusia
Gros 7 (13-10) Buceschi, Davîdenko 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

31 octombrie 2014
19:00
HCM Baia Mare România 23 - 24 Norvegia Larvik HK Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.000
Arbitri: Horváth, Marton Ungaria
Davîdenko 7 (13-12) Hammerseng-Edin 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
2 noiembrie 2014
18:00
SPR Lublin SSA Polonia 35 - 31 Franța Metz Handball Hala Sportowo-Widowiskowa „Globus”, Lublin
Asistență: 2.000
Arbitri: Brkić, Jusufhodžić Austria
Da Silva Quintino 10 (17-16) Gros 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

8 noiembrie 2014
18:15
Larvik HK Norvegia 31 - 26 România HCM Baia Mare Arena Larvik, Larvik
Asistență: 3.487
Arbitri: Marin, García Spania
Riegelhuth Koren 9 (16-11) Marin 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
9 noiembrie 2014
16:00
Metz Handball Franța 30 - 30 Polonia SPR Lublin SSA Arènes de Metz, Metz
Asistență: 4.452
Arbitri: Praštalo, Todorović Bosnia și Herțegovina
Baudoin, Gros 7 (14-13) Kocela 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

15 noiembrie 2014
16:00
Metz Handball Franța 25 - 26 Norvegia Larvik HK Arènes de Metz, Metz
Asistență: 4.254
Arbitri: Pech, Vágvölgyi Ungaria
Baudoin 10 (13-13) Mørk 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
16 noiembrie 2014
18:00
SPR Lublin SSA Polonia 22 - 28 România HCM Baia Mare Hala Sportowo-Widowiskowa „Globus”, Lublin
Asistență: 3.000
Arbitri: Krkacev, Kolevski Macedonia de Nord
Gęga, Rola 4 (10-10) Ardean-Elisei, Buceschi, do Nascimento, Lobaci 4
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

21 noiembrie 2014
19:00
HCM Baia Mare România 23 - 24 Franța Metz Handball Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.100
Arbitri: Mitrović, Vešović Muntenegru
Ardean-Elisei, Makeeva 5 (12-10) Gros, Zaadi-Deuna 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
22 noiembrie 2014
18:15
Larvik HK Norvegia 35 - 24 Polonia SPR Lublin SSA Arena Larvik, Larvik
Asistență: 3.855
Arbitri: Alpaidze, Berezkina Rusia
Mørk 9 (20-10) da Silva Quintino 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

Grupele principale[modificare | modificare sursă]

Primele trei echipe din fiecare grupă au avansat în grupele principale păstrându-și golaverajul și punctele câștigate în faza grupelor, mai puțin pe cele obținute împotriva echipelor eliminate din competiție. Este pentru prima dată în istoria Ligii Campionilor când în grupele principale vor evolua 12 echipe.[4] Formațiile care vor termina grupele principale pe primele patru locuri vor avansa în fazele eliminatorii. Calendarul meciurilor din grupele principale a fost publicat pe 23 noiembrie 2014 de către EHF.[4][5]

Clasamentul la începutul fazei grupelor principale[modificare | modificare sursă]

Cele 12 echipe din faza grupelor au avansat în grupele principale păstrându-și golaverajul și punctele câștigate în faza grupelor, mai puțin pe cele obținute împotriva echipelor eliminate din competiție, conform clasamentelor de mai jos:

Grupa 1
Echipa M V E Î GM GP G Pct
Muntenegru ŽRK Budućnost 4 3 1 0 97 77 +20 7
Rusia Dinamo-Sinara 4 3 0 1 108 96 +12 6
Germania HC Leipzig 4 2 0 2 111 112 −1 4
Macedonia de Nord ŽRK Vardar 4 1 1 2 87 89 −2 3
Slovenia RK Krim 4 1 0 3 105 116 −11 2
Germania Thüringer HC 4 1 0 3 78 96 −18 2
Grupa a 2-a
Echipa M V E Î GM GP G Pct
Ungaria Győri Audi ETO KC 4 4 0 0 125 89 +36 8
Norvegia Larvik HK 4 4 0 0 106 94 +12 8
Franța Metz Handball 4 2 0 2 103 98 +5 4
Danemarca Viborg HK 4 1 1 2 108 102 +6 3
Suedia IK Sävehof 4 0 1 3 94 136 −42 1
România HCM Baia Mare 4 0 0 4 96 113 −17 0

Programul meciurilor[modificare | modificare sursă]

Programul meciurilor a fost publicat pe 23 noiembrie 2014.[4][5]

Grupa 1[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Muntenegru ŽRK Budućnost 10 9 1 0 270 193 +77 19
Rusia Dinamo-Sinara 10 5 1 4 267 260 +7 11
Macedonia de Nord ŽRK Vardar 10 5 1 4 277 254 +23 11
Germania Thüringer HC 10 5 1 4 258 251 +7 11
Germania HC Leipzig 10 3 0 7 245 282 −37 6
Slovenia RK Krim 10 1 0 9 248 325 −77 2
30 ianuarie 2015
19:30
HC Leipzig Germania 26 – 23 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 1.977
Arbitri: Gusko, Repkin Belarus
Kudłacz 7 (13–10) Lekić 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
31 ianuarie 2015
16:00
Dinamo-Sinara Rusia 18 - 25 Muntenegru ŽRK Budućnost Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.400
Arbitri: Năstase, Stancu România
Akopian 6 (11–12) Mehmedović, Neagu 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
31 ianuarie 2015
17:00
RK Krim Slovenia 23 - 26 Germania Thüringer HC Arena Stožice, Ljubljana
Asistență: 1.000
Arbitri: Brkic, Jusufhodzic Austria
Koren 8 (15–13) Nadgornaja 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

7 februarie 2015
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 41 - 30 Slovenia RK Krim Sala Jane Sandanski, Skopje
Asistență: 3.000
Arbitri: Antić, Jakovljević Serbia
Radičević 8 (21-12) Mavsar 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
8 februarie 2015
14:00
Thüringer HC Germania 30 - 33 Rusia Dinamo-Sinara Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 1.950
Arbitri: Erdoğan, Özdeniz Turcia
Frey 7 (13–14) Akopian, Kocetova 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
8 februarie 2015
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 28 - 21 Germania HC Leipzig Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 5.000
Arbitri: Tzaferopoulos, Bethmann Grecia
Neagu 7 (16–7) Kudłacz 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

13 februarie 2015
18:00
RK Krim Slovenia 20 – 23 Muntenegru ŽRK Budućnost Arena Stožice, Ljubljana
Asistență: 800
Arbitri: Jurinović, Mrvica Croația
Mavsar 7 (8–16) Neagu, Petrović 5
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
14 februarie 2015
14:00
HC Leipzig Germania 25 - 34 Germania Thüringer HC Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 3.119
Arbitri: Hansen, Pettersen Norvegia
Hubinger, Kudłacz 7 (11-14) Engel, Nadgornaja 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 1×Eliminat
15 februarie 2015
14:00
Dinamo-Sinara Rusia 33 - 25 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.000
Arbitri: Mandák, Rudinský Slovacia
Kocetova 9 (15–12) Penezić, Radičević 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

28 februarie 2015
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 26 - 20 Germania HC Leipzig Centrul Sportiv Boris Trajkovski, Skopje
Asistență: 4.000
Arbitri: Bonifert, Oláh Ungaria
Althaus 6 (10-9) Kudłacz 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
1 martie 2015
14:00
Thüringer HC Germania 33 - 21 Slovenia RK Krim Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 1.950
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura Franța
patru jucătoare 5 (17–10) Arțiuhovici, Mavsar 4
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
1 martie 2015
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 26 - 18 Rusia Dinamo-Sinara Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 4.500
Arbitri: Horváth, Marton Ungaria
Neagu 7 (13–9) Kocetova 4
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

6 martie 2015
19:00
RK Krim Slovenia 29 - 47 Macedonia de Nord ŽRK Vardar Sala Jane Sandanski, Skopje
Asistență: 700
Arbitri: Arntsen, Røen Norvegia
Mavsar 11 (12–24) Penezić 11
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
7 martie 2015
14:00
HC Leipzig Germania 19 - 32 Muntenegru ŽRK Budućnost Arena Leipzig, Leipzig
Asistență: 1.691
Arbitri: Poulsen, Mortensen Danemarca
Kudłacz 9 (6–15) Neagu 9
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
8 martie 2015
14:00
Dinamo-Sinara Rusia 30 - 30 Germania Thüringer HC Sala Sporturilor „Dinamo”, Volgograd
Asistență: 1.500
Arbitri: Opava, Válek Cehia
Dmitrieva, Kocetova 9 (16–13) Nadgornaja 9
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 2×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

14 martie 2015
19:00
ŽRK Vardar Macedonia de Nord 28 - 27 Rusia Dinamo-Sinara Sala Jane Sandanski, Skopje
Asistență: 3.000
Arbitri: Florescu, Stoia România
Penezić 7 (15–13) Kocetova 10
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
15 martie 2015
14:00
Thüringer HC Germania 27 - 23 Germania HC Leipzig Wiedigsburghalle, Nordhausen
Asistență: 2.300
Arbitri: Praštalo, Todorović Bosnia și Herțegovina
Engel 8 (11–11) Hubinger 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat
15 martie 2015
19:00
ŽRK Budućnost Muntenegru 39 - 20 Slovenia RK Krim Centrul Sportiv Morača, Podgorica
Asistență: 3.500
Arbitri: Pech, Vagvölgyi Ungaria
Mehmedović, Neagu 7 (19–8) Mavsar 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

Grupa a 2-a[modificare | modificare sursă]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
Norvegia Larvik HK 10 10 0 0 263 216 +47 20
Ungaria Győri Audi ETO KC 10 8 0 2 282 224 +58 16
România HCM Baia Mare 10 4 0 6 262 270 −8 8
Danemarca Viborg HK 10 3 1 6 252 274 −22 7
Franța Metz Handball 10 3 0 7 244 253 −9 6
Suedia IK Sävehof 10 1 1 8 227 293 −66 3
1 februarie 2015
14:00
IK Sävehof Suedia 26 – 28 România HCM Baia Mare Partillebohallen, Partille
Asistență: 689
Arbitri: Alpaidze, Berezkina Rusia
Alm 9 (14–15) Buceschi 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben 1×Eliminat
1 februarie 2015
19:00
Győri Audi ETO KC Ungaria 25 – 26 Norvegia Larvik HK Audi Aréna, Győr
Asistență: 4.500
Arbitri: Cohen, Peretz Israel
Kovacsics 10 (11–14) Riegelhuth Koren, Mørk 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
2 februarie 2015
19:00
Viborg HK Danemarca 27 - 26 Franța Metz Handball Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.357
Arbitri: Schulze, Tönnies Germania
Gulldén 7 (12-12) Gros 7
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

6 februarie 2015
19:00
Metz Handball Franța 22 - 25 Suedia IK Sävehof Arènes de Metz, Metz
Asistență: 3.758
Arbitri: Vujačić, Kazanegra Muntenegru
Gros 6 (12-15) Karlsson, Odén 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
7 februarie 2015
18:30
Larvik HK Norvegia 31 - 18 Danemarca Viborg HK Arena Larvik, Larvik
Asistență: 3.053
Arbitri: Pandžić, Šatordžija Bosnia și Herțegovina
Riegelhuth Koren 5 (18-10) Gulldén 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat
8 februarie 2015
18:30
HCM Baia Mare România 18 - 26 Ungaria Győri Audi ETO KC Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.000
Arbitri: Marin, García Spania
do Nascimento, Gjeorgjievska 4 (9–13) Müller 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben

13 februarie 2015
19:00
IK Sävehof Suedia 20 – 25 Norvegia Larvik HK Partillebohallen, Partille
Asistență: 1.505
Arbitri: Kulik, Nabokau Belarus
Odén 6 (11–13) patru jucătoare 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 1×Cartonaș galben
14 februarie 2015
17:15
Győri Audi ETO KC Ungaria 31 - 27 Franța Metz Handball Audi Aréna, Győr
Asistență: 4.000
Arbitri: Marić, Mašić Serbia
Løke 7 (15–11) Gros 11
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
15 februarie 2015
15:10
Viborg HK Danemarca 30 - 31 România HCM Baia Mare Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.697
Arbitri: Kijauskaitė, Žalienė Lituania
Skov 11 (12–14) Abbingh 6
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

28 februarie 2015
18:30
Larvik HK Norvegia 21 - 19 Ungaria Győri Audi ETO KC Arena Larvik, Larvik
Asistență: 3.973
Arbitri: Caçador, Nicolau Portugalia
Riegelhuth Koren, Solberg 5 (12-9) Korsós, Müller 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
1 martie 2015
16:50
Metz Handball Franța 23 - 24 Danemarca Viborg HK Arènes de Metz, Metz
Asistență: 5.098
Arbitri: Brunovský, Čanda Slovacia
Broch, Gros 6 (12–10) Skov 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
1 martie 2015
18:30
HCM Baia Mare România 34 - 24 Suedia IK Sävehof Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.080
Arbitri: Pandžić, Šatordžija Bosnia și Herțegovina
Buceschi 11 (18–12) Odén 8
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

8 martie 2015
14:00
IK Sävehof Suedia 21 - 23 Franța Metz Handball Partillebohallen, Partille
Asistență: 500
Arbitri: Lah, Sok Slovenia
Lindvall-Haggren 6 (11–16) Gros 7
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben 1×Eliminat Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
8 martie 2015
16:50
Viborg HK Danemarca 23 - 29 Norvegia Larvik HK Viborg Stadionhal, Viborg
Asistență: 1.673
Arbitri: Vranes, Wenninger Austria
Damnjanović 7 (14–12) Riegelhuth Koren 9
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben
8 martie 2015
19:00
Győri Audi ETO KC Ungaria 29 - 23 România HCM Baia Mare Audi Aréna, Győr
Asistență: 5.000
Arbitri: Mandák, Rudinský Slovacia
Müller 8 (12-10) Ardean-Elisei, do Nascimento 4
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

14 martie 2015
18:30
Larvik HK Norvegia 25 - 17 Suedia IK Sävehof Arena Larvik, Larvik
Asistență: 2.472
Arbitri: Baumgart, Wild Germania
Mørk 10 (12–8) Sand 5
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
15 martie 2015
17:00
Metz Handball Franța 20 - 27 Ungaria Győri Audi ETO KC Arènes de Metz, Metz
Asistență: 5.071
Arbitri: Jurinović, Mrvica Croația
patru jucătoare 3 (8–12) Kovacsics 6
Eliminare de două minute 2×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben
15 martie 2015
20:00
HCM Baia Mare România 32 - 22 Danemarca Viborg HK Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare
Asistență: 2.080
Arbitri: Krkačev, Kolevski Macedonia de Nord
Abbingh, Do Nascimento 5 (17–11) Burgaard 8
Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben Cronica Eliminare de două minute 3×Cartonaș galben

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ „Women's EHF Champions League teams announced for 2014/15”. Federația Europeană de Handbal. Accesat în . 
  2. ^ „Györ to face Viborg, Zagreb and Sävehof in group matches”. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în . 
  3. ^ „Pots ready for qualification and group matches draws”. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în . 
  4. ^ a b c „Twelve teams to carry on in January”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în . 
  5. ^ a b „EHF CL\Women\2014/15\Main Round”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în . 

Legături externe[modificare | modificare sursă]