Transylvania Open 2024 – Simplu

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Transylvania Open 2024
Campioană:   Cehia Karolína Plíšková
Finalistă:   România Ana Bogdan
Scor:   6–4, 6–3
Probe
Simplu   Feminin
Dublu   Feminin
2023 « Transylvania Open » 2025

Transylvania Open 2024 – Simplu a avut loc în prima jumătate a lunii februarie 2024. Treizeci și două de jucătoare s-au înscris în competiția de simplu a turneului de tenis de la Cluj-Napoca, România, jucat pe terenuri cu suprafață dură. Patru dintre ele își asigură participarea prin calificare. Tamara Korpatsch a fost campioana en-titre,[1] dar a pierdut în prima rundă în fața Elinei Avanesyan.

Karolína Plíšková a învins-o în finală pe Ana Bogdan, cu 6–4, 6–3, și a câștigat titlul la simplu la Transylvania Open 2024. A fost al șaptesprezecelea titlu de simplu la nivel de circuit WTA din carieră. În drumul său spre titlu, Plíšková n-a pierdut nici un set.

România a fost reprezentată de cinci jucătoare pe tabloul principal: Ana Bogdan (66 WTA), Jaqueline Cristian (89 WTA), Andreea Mitu (220 WTA), Miriam Bulgaru (195 WTA) și Anca Todoni (235 WTA), dintre care ultimele trei au beneficiat de wild card-uri. Jaqueline Cristian a avansat până în semifinale unde a fost învinsă de Ana Bogdan în trei seturi.

Finala[modificare | modificare sursă]

Câștigătoarea a fost cehoaica Karolína Plíšková, în vârstă de 31 de ani, care a învins-o în finală pe Ana Bogdan, în vârstă de 31 de ani, cap de serie nr. 8, cu 6–4, 6–3. În acest meci, Plíšková a folosit patru din unsprezece mingi de break, față de doar una din patru oportunități de break ale adversarei sale. A dominat astfel cea de-a patra întâlnire dintre cele două, urmând victoriile de la Bad Gastein 2014, US Open 2018 și din calificările de la Doha 2023.[2]

A fost prima victorie a Pliskovei în actualul sezon, al șaptesprezecelea său titlu de simplu pe circuitul WTA, și cea de-a treizeci și treia finală din carieră. Ea a câștigat ultimul său titlu anterior la Brisbane International din 2020, în ianuarie, marcând o așteptare de 1.497 de zile pentru un trofeu. Ea a jucat o finală pentru prima dată de la Canada Masters din august 2021. Ea a întrerupt astfel seria de paisprezece turnee în care nu a reușit să câștige două meciuri la rând și a câștigat doar cinci dintre ele în total. A fost pentru prima dată de la Internationaux de Strasbourg 2022 din mai 2022 când a participat la un turneu din cea mai mică categorie, WTA 250. De la poziția 78 în clasament, ea a urcat pe locul 59.

Pentru Ana Bogdan a fost a doua finală la un turneu de pe circuitul WTA, după WTA Poland Open din 2022. Ea a urcat de la poziția 66 în clasament la începutul turneului, la 54.

Capi de serie[modificare | modificare sursă]

  1. Țările de Jos Arantxa Rus (sferturi de finală)
  2. Germania Tatjana Maria (runda doi)
  3. Main Page Anna Blinkova (runda doi)
  4. Franța Clara Burel (abandon)
  5. Italia Elisabetta Cocciaretto (runda doi)
  6. Main Page Elina Avanesyan (runda doi)
  7. Bulgaria Viktoriya Tomova (runda unu)
  8. România Ana Bogdan (finală)
  9. Argentina Nadia Podoroska (runda unu)

Tabloul principal[modificare | modificare sursă]

Explicația simbolurilor[modificare sursă]

  • Q = calificare
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky loser
  • Alt = înlocuitor
  • SE = scutire specială
  • PR = clasament protejat
  • ITF = calificat prin clasament ITF
  • JE = junior scutit
  • w/o = victorie fără opoziție
  • r = retras
  • d = descalificat

Finală[modificare | modificare sursă]

Semifinale Finală
          
8 România Ana Bogdan 6 3 6
  România Jaqueline Cristian 3 6 4
8 România Ana Bogdan 4 3
Cehia Karolína Plíšková 6 6
Q Regatul Unit Harriet Dart 3 3
  Cehia Karolína Plíšková 6 6

Jumătatea superioară[modificare | modificare sursă]

Runda unu Runda doi Sferturi de finală Semifinale
1 Țările de Jos A Rus 7 6
Belgia G Minnen 5 1 1 Țările de Jos A Rus 4 6 6
Q Franța A Cornet 7 4 6 Q Franța A Cornet 6 4 0
Belgia Y Wickmayer 5 6 3 1 Țările de Jos A Rus 6 66 65
WC România A Todoni 3 4 8 România A Bogdan 3 78 77
Q Main Page E Andreeva 6 6 Q Main Page E Andreeva 4 4
Statele Unite ale Americii A Parks 5 5 8 România A Bogdan 6 6
8 România A Bogdan 7 7 8 România A Bogdan 6 3 6
9 Argentina N Podoroska 3 1 România J Cristian 3 6 4
Danemarca C Tauson 6 6 Danemarca C Tauson 4 0
LL România M Bassols Ribera 3 2 România J Cristian 6 6
România J Cristian 6 6 România J Cristian 6 7
PR Letonia A Sevastova 6 6 PR Letonia A Sevastova 3 5
WC România A Mitu 2 3 PR Letonia A Sevastova 6 65 2
Germania T Korpatsch 4 63 6 Main Page E Avanesyan 2 77 0r
6 Main Page E Avanesyan 6 77

Jumătatea inferioară[modificare | modificare sursă]

Runda unu Runda doi Sferturi de finală Semifinale
5 Italia E Cocciaretto 6 6
Q Columbia E Arango 0 1 5 Italia E Cocciaretto 7 5 3
Q Regatul Unit H Dart 6 77 Q Regatul Unit H Dart 5 7 6
LL Ungaria A Bondár 4 60 Q Regatul Unit H Dart 6 6
Germania L Siegemund 4 4 Spania N Párrizas Díaz 3 2
Spania N Párrizas Díaz 6 6 Spania N Párrizas Díaz 6 3 6
Q Main Page S Waltert 3 0 3 Main Page A Blinkova 1 6 4
3 Main Page A Blinkova 6 6 Q Regatul Unit H Dart 3 3
7 Bulgaria V Tomova 2 4 Cehia Ka Plíšková 6 6
Columbia C Osorio 6 6 Columbia C Osorio 2 0
Cehia Ka Plíšková 6 78 Cehia Ka Plíšková 6 6
Q Austria S Kraus 4 66 Cehia Ka Plíšková 6 6
Italia S Errani 6 6 Italia S Errani 2 0
PR Statele Unite ale Americii C McNally 2 4 Italia S Errani 6 6
Republica Populară Chineză Z Bai 5 3 2 Germania T Maria 0 1
2 Germania T Maria 7 6

Calificări[modificare | modificare sursă]

Capi de serie[modificare | modificare sursă]

  1. Regatul Unit Harriet Dart (calificată)
  2. Spania Marina Bassols Ribera (rundă calificare, lucky loser)
  3. Franța Alizé Cornet (calificată)
  4. Main Page Erika Andreeva (calificată)
  5. Columbia Emiliana Arango (calificată)
  6. Ungaria Anna Bondár (rundă calificare, lucky loser)
  7. Spania Nuria Párrizas Díaz (mutată pe tabloul principal)
  8. Italia Lucrezia Stefanini (rundă calificare, s-a retras)
  9. Elveția Jil Teichmann (rundă calificare)
  10. Elveția Simona Waltert (calificată)
  11. Slovacia Viktória Hrunčáková (runda unu)
  12. Ucraina Katarina Zavatska (rundă calificare)

Jucătoare calificate[modificare | modificare sursă]

Lucky loser[modificare | modificare sursă]

Rezultate calificări[modificare | modificare sursă]

Prima calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
1 Regatul Unit Harriet Dart 77 77
  România Ilona Georgiana Ghioroaie 63 64
1 Regatul Unit Harriet Dart 6 6
12 Ucraina Katarina Zavatska 0 3
WC România Lavinia Tănăsie 1 2
12 Ucraina Katarina Zavatska 6 6

A doua calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
2 Spania Marina Bassols Ribera 6 6
  Cehia Anna Sisková 4 2
2 Spania Marina Bassols Ribera 64 3
  Austria Sinja Kraus 77 6
  Austria Sinja Kraus 6 3 6
11 Slovacia Viktória Hrunčáková 4 6 3

A treia calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
3 Franța Alizé Cornet 6 6
WC România Mara Gae 2 2
3 Franța Alizé Cornet 64 6 4
9 Elveția Jil Teichmann 77 0 2r
  Venezuela Andrea Gámiz 1 0
9 Elveția Jil Teichmann 6 6

A patra calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
4 Main Page Erika Andreeva 6 6
  Italia Nuria Brancaccio 0 0
4 Main Page Erika Andreeva 5 6 1
Alt Main Page Irina Khromacheva 7 4 0r
WC România Briana Szabó 1 1
Alt Main Page Irina Khromacheva 6 6

A cincea calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
5 Columbia Emiliana Arango 6 6
  România Maria Sara Popa 2 2
5 Columbia Emiliana Arango 62 6 0
8 Italia Lucrezia Stefanini 77 4 0r
  Ucraina Nadiya Kolb 0 0
8 Italia Lucrezia Stefanini 6 6

A șasea calificare[modificare | modificare sursă]

Runda unu Rundă calificare
          
6 Ungaria Anna Bondár 6 6
  România Alexandra Cadanțu-Ignatik 2 1
6 Ungaria Anna Bondár 2 5
10 Elveția Simona Waltert 6 7
WC România Maria Teodorescu 0 0
10 Elveția Simona Waltert 6 6

Alte informații[modificare | modificare sursă]

Wildcard[modificare | modificare sursă]

Clasament protejat[modificare | modificare sursă]

Retrageri[modificare | modificare sursă]

Galerie[modificare | modificare sursă]

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ „Korpatsch triumphs in Cluj-Napoca for first career title”. wtatennis.com. . 
  2. ^ „Pliskova triumphs in Cluj-Napoca to win first title in four years”, Women's Tennis Association, accesat în  

Legături externe[modificare | modificare sursă]