Listă de filme de aventură din anii 1950

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de filme de aventură din anii 1950:

Titlu Regizor Actori Țară Sub-Gen/Note
1950
The Elusive Pimpernel Michael Powell, Emeric Pressburger David Niven, Margaret Leighton, Jack Hawkins Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [1]
The Flame and the Arrow Jacques Tourneur Burt Lancaster, Virginia Mayo, Robert Douglas Statele Unite film fantastic aventură[2]
Fortunes of Captain Blood Gordon M. Douglas Louis Hayward, Patricia Medina, George Macready Statele Unite [3]
Kim Victor Saville Errol Flynn, Dean Stockwell și Paul Lukas Statele Unite [4]
King Solomon's Mines Compton Bennett, Andrew Marton Stewart Granger, Deborah Kerr, Richard Carlson Statele Unite Film de dragoste aventură[5]
Treasure Island Byron Haskin Statele Unite Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Aventură pe mare[6]
1951
The African Queen John Huston Humphrey Bogart, Katharine Hepburn, Robert Morley Statele Unite Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Film de dragoste aventură[7]
Captain Horatio Hornblower Raoul Walsh Gregory Peck, Virginia Mayo, Robert Beatty Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [8]
Caroline Cherie Richard Pottier Martine Carol, Marie Déa, Alfred Adam Franța [9]
Mask of the Avenger Phil Karlson John Derek, Anthony Quinn, Jody Lawrance Statele Unite [10]
1952
Against All Flags George Sherman Errol Flynn, Maureen O'Hara, Anthony Quinn Statele Unite Aventură pe mare[11]
Blackbeard the Pirate Raoul Walsh Robert Newton, Linda Darnell, William Bendix Statele Unite Aventură pe mare[12]
Un Caprice de Caroline Cherie Jean Devaivre Martine Carol, Jean Pascal, Jacques Dacqmine Franța Film de dragoste aventură[13]
The Crimson Pirate Robert Siodmak Burt Lancaster, Eva Bartok, Nick Cravat Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordStatele Unite aventură comedie[14]
Fanfan la Tulipe Christian-Jaque Gérard Philipe, Gina Lollobrigida, Marcel Herrand FranțaItalia Film de dragoste aventură[15]
The Golden Coach Jean Renoir Anna Magnani, Duncan Lamont, Riccardo Rioli FranțaItalia Film de dragoste aventură[16]
Ivanhoe Richard Thorpe Robert Taylor, Elizabeth Taylor, Joan Fontaine Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordStatele Unite Film de dragoste aventură[17]
King of the Khyber Rifles Henry King Tyrone Power, Terry Moore, Michael Rennie Statele Unite Film de dragoste aventură[18]
The Prisoner of Zenda Richard Thorpe Stewart Granger, Deborah Kerr, James Mason Statele Unite Film de dragoste aventură[19]
The Three Musketeers André Hunebelle Georges Marchal, Gino Cervi, Yvonne Sanson FranțaItalia [20]
Scaramouche George Sidney Stewart Granger, Eleanor Parker, Janet Leigh Statele Unite [21]
The Story of Robin Hood and His Merrie Men Ken Annakin Richard Todd, Peter Finch Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [22]
1953
Beat the Devil John Huston Humphrey Bogart, Jennifer Jones, Gina Lollobrigida Statele UniteRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordItalia aventură comedie[23]
Cat Women of the Moon Arthur D. Hilton Sonny Tufts, Victor Jory, Marie Windsor Statele Unite film de aventură în spațiul cosmic[24]
Jungle Drums of Africa Fred C. Brannon Don Blackman, John Cason Statele Unite [25]
Knights of the Round Table Richard Thorpe Ava Gardner, Robert Taylor, Mel Ferrer Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordStatele Unite Film de dragoste aventură[26]
Little Fugitive Morris Engel, Ray Ashley, Ruth Orkin Ricky Brewster, Richie Andrusco, Winifred Cushing Statele Unite aventură dramă[27]
Mogambo John Ford Clark Gable, Ava Gardner, Grace Kelly Statele Unite [28]
Plunder of the Sun John Farrow Glenn Ford, Diana Lynn, Patricia Medina Statele Unite aventură dramă[29]
Sadko Aleksandr Ptușko Sergei Stolyarov, Alla Larionova, Mikhail Troyanovsky Uniunea Sovietică [30]
The Three Musketeers André Hunebelle Georges Marchal, Gino Cervi, Yvonne Sanson FranțaItalia [31]
The Wages of Fear Henri-Georges Clouzot Yves Montand, Charles Vanel, Peter Van Eyck FranțaItalia aventură dramă[32]
1954
The aventurăs of Hajji Baba Don Weis John Derek, Elaine Stewart, Rosemarie Bowe Statele Unite Film de dragoste aventură[33]
aventurăs of Robinson Crusoe Luis Buñuel Dan O'Herlihy, Jaime Fernandez, Felipe de Alba MexicStatele Unite [34]
Ali Baba and the Forty Thieves Jacques Becker Fernandel, Dieter Borsche, Samia Gamal Franța [35]
The Black Shield of Falworth Rudolph Maté Tony Curtis, Janet Leigh, David Farrar Statele Unite Film de dragoste aventură[36]
Captain Kidd and the Slave Girl Lew Landers Anthony Dexter, Eva Gabor Statele Unite Film de dragoste aventură[37]
Long John Silver Byron Haskin Robert Newton, Kit Taylor, Connie Gilchrist Australia Family-oriented aventură[38]
The Naked Jungle Byron Haskin Eleanor Parker, Charlton Heston, Abraham Sofaer Statele Unite aventură dramă[39]
1955
African Manhunt Seymour Friedman Ray Bennett Statele Unite [40]
Captain Lightfoot Douglas Sirk Rock Hudson, Barbara Rush, Jeff Morrow Statele Unite Film de dragoste aventură[41]
Le Fils de Caroline Cherie Magali Noël, Brigitte Bardot, Jean Pascal Franța Film de dragoste aventură[42]
Moonfleet Fritz Lang Stewart Granger, George Sanders, Joan Greenwood Statele Unite [43]
Ulysses Mario Camerini Kirk Douglas, Silvana Mangano, Anthony Quinn Italia film fantastic aventură[44]
1956
Around the World in Eighty Days Michael Anderson David Niven, Cantinflas, Robert Newton, Shirley MacLaine Statele Unite Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Film de dragoste aventură, aventură comedie[45]
Les Aventures de Till L'Espiègle Gérard Philipe, Joris Ivens Gérard Philipe, Jean Vilar, Jean Carmet FranțaGermania de Est [46]
Congo Crossing Joseph Pevney George Nader, Virginia Mayo, Peter Lorre Statele Unite aventură dramă[47]
The Court Jester Melvin Frank, Norman Panama Danny Kaye, Glynis Johns, Basil Rathbone Statele Unite aventură comedie[48]
Death in the Garden Luis Buñuel Simone Signoret, Charles Vanel, Georges Marchal FranțaMexic aventură dramă[49]
Forbidden Planet Fred Wilcox Walter Pidgeon, Anne Francis, Leslie Nielsen Statele Unite film de aventură în spațiul cosmic[50]
The Great Locomotive Chase Francis D. Lyon Fess Parker, Jeffrey Hunter, Jeff York Statele Unite [51]
Ilya Muromets Alexander Ptushko Boris Andreyev, Andrei Abrikosov, Natalya Medvedeva Uniunea Sovietică film fantastic aventură[52]
The Mountain Edward Dmytryk Spencer Tracy, Robert Wagner, Claire Trevor Statele Unite [53]
1957
Legend of the Lost Henry Hathaway John Wayne, Sophia Loren, Rossano Brazzi ItaliaStatele UnitePanama aventură dramă[54]
The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent Roger Corman Lynn Bernay, Susan Cabot, Gary Conway Statele Unite [55]
1958
The 7th Voyage of Sinbad Nathan H. Juran Kerwin Mathews, Kathryn Grant, Richard Eyer, Torin Thatcher Statele Unite film fantastic aventură[56]
The Hidden Fortress Akira Kurosawa Toshirō Mifune, Misa Uehara, Kamatari Fujiwara Japonia [57]
Missile to the Moon Richard E. Cunha Nina Bara, Gary Clarke, Tommy Cook Statele Unite film de aventură în spațiul cosmic[58]
Queen of Outer Space Edward Bernds Zsa Zsa Gabor, Eric Fleming, Laurie Mitchell Statele Unite film de aventură în spațiul cosmic[59]
La Tempesta Alberto Lattuada Van Heflin, Viveca Lindfors, Silvana Mangano ItaliaFranțaIugoslavia Film de dragoste aventură[60]
1959
The Angry Red Planet Ib Melchior Gerald Mohr, Les Tremayne, Nora Hayden Statele Unite film de aventură în spațiul cosmic[61]
Ferry to Hong Kong Lewis Gilbert Curd Jürgens, Orson Welles, Sylvia Syms Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Aventură pe mare[62]
The Indian Tomb Fritz Lang Debra Paget, Paul Christian, Paul Hubschmid FranțaGermania de VestItaliaStatele Unite Film de dragoste aventură[63]
Kapitanskaya Dochka Vladimir Kaplunovsky Oleg Strizhenov, Sergei Lukyanov, Iya Arepina Uniunea Sovietică Film de dragoste aventură[64]
Prisonniers De La Brousse Willy Rozier Georges Marchal, Jean-Pierre Kerien, Nadine Alari Franța [65]
The Tiger of Eschnapur Fritz Lang Debra Paget, Paul Hubschmid, Claus Holm Germania de VestFranțaItalia aventură dramă[66]
Third Man on the Mountain Ken Annakin Michael Rennie, Janet Munro, James Donald Statele UniteRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Family-oriented aventură[67]
Watusi Kurt Neumann George Montgomery, Taina Elg, David Farrar Statele Unite [68]

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Deming, Mark. „Overview: The Elusive Pimpernel”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-elusive-pimpernel-15645. Accesat la 4 februarie 2010. 
  2. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Flame and the Arrow”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/the-flame-and-the-arrow-17706. Accesat la 4 februarie 2010. 
  3. ^ Erickson, Hal. „Overview: Fortunes of Captain Blood”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/fortunes-of-captain-blood-92153. Accesat la 4 februarie 2010. 
  4. ^ Kim în Catalogul Institutului American de Film
  5. ^ Erickson, Hal. „Overview: King Solomon's Mines”. Allmovie. http://allmovie.com/work/king-solomons-mines-27415. Accesat la 4 februarie 2010. 
  6. ^ Erlewine, Stephen Thomas. „Overview: Treasure Island”. Allmovie. http://allmovie.com/work/treasure-island-50862. Accesat la 4 februarie 2010. 
  7. ^ Erickson, Hal. „Overview: The African Queen”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-african-queen-1159. Accesat la 4 februarie 2010. 
  8. ^ Deming, Mark. „Overview: Captain Horatio Hornblower”. Allmovie. http://allmovie.com/work/captain-horatio-hornblower-8093. Accesat la 4 februarie 2010. 
  9. ^ Erickson, Hal. „Overview: Caroline Cherie”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/caroline-cherie-86730. Accesat la 4 februarie 2010. 
  10. ^ Erickson, Hal. „Overview: Mask of the Avenger”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/mask-of-the-avenger-101812. Accesat la 4 februarie 2010. 
  11. ^ Erickson, Hal. „Overview: Against All Flags”. Allmovie. http://allmovie.com/work/against-all-flags-1204. Accesat la 4 februarie 2010. 
  12. ^ Erickson, Hal. „Overview: Blackbeard the Pirate”. Allmovie. http://allmovie.com/work/blackbeard-the-pirate-5969. Accesat la 4 februarie 2010. 
  13. ^ Erickson, Hal. „Overview:Un Caprice de Caroline Cherie”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/un-caprice-de-caroline-cherie-146241. Accesat la 4 februarie 2010. 
  14. ^ Deming, Mark. „Overview:The Crimson Pirate”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-crimson-pirate-11546. Accesat la 4 februarie 2010. 
  15. ^ Erickson, Hal. „Overview: Fanfan la Tulipe”. Allmovie. http://allmovie.com/work/fanfan-la-tulipe-90996. Accesat la 4 februarie 2010. 
  16. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Golden Coach”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-golden-coach-20167. Accesat la 4 februarie 2010. 
  17. ^ Erickson, Hal. „Overview: Ivanhoe”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ivanhoe-25622. Accesat la 4 februarie 2010. 
  18. ^ Erickson, Hal. „Overview: King of the Khyber Rifles”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-prisoner-of-zenda-39279. Accesat la 4 februarie 2010. 
  19. ^ Deming, Mark. „Overview: The Prisoner of Zenda”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-prisoner-of-zenda-39279. Accesat la 4 februarie 2010. 
  20. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Three Musketeers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/les-trois-mousquetaires-147553. Accesat la 4 februarie 2010. 
  21. ^ Erickson, Hal. „Overview: Scaramouche”. Allmovie. http://allmovie.com/work/scaramouche-43070. Accesat la 4 februarie 2010. 
  22. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Story of Robin Hood and His Merrie Men”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-story-of-robin-hood-47101. Accesat la 4 februarie 2010. 
  23. ^ Erickson, Hal. „Overview: Beat the Devil”. Allmovie. http://allmovie.com/work/beat-the-devil-4481. Accesat la 4 februarie 2010. 
  24. ^ Erickson, Hal. „Overview: Cat Women of the Moon”. Allmovie. http://allmovie.com/work/cat-women-of-the-moon-8598. Accesat la 5 februarie 2010. 
  25. ^ Brennan, Sandra. „Overview: Jungle Drums of Africa”. Allmovie. http://allmovie.com/work/jungle-drums-of-africa-serial-129747. Accesat la 4 februarie 2010. 
  26. ^ Erickson, Hal. „Overview: Knights of the Round Table”. Allmovie. http://allmovie.com/work/knights-of-the-round-table-27589. Accesat la 4 februarie 2010. 
  27. ^ Ankeny, Jason. „Overview: Little Fugitive”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-little-fugitive-99782. Accesat la 4 februarie 2010. 
  28. ^ Erickson, Hal. „Overview: Mogambo”. Allmovie. http://allmovie.com/work/mogambo-33043. Accesat la 4 februarie 2010. 
  29. ^ Erickson, Hal. „Overview: Plunder of the Sun”. Allmovie. http://allmovie.com/work/plunder-of-the-sun-106281. Accesat la 4 februarie 2010. 
  30. ^ Erickson, Hal. „Overview: Sadko”. Allmovie. http://allmovie.com/work/sadko-100928. Accesat la 4 februarie 2010. 
  31. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Three Musketeers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/les-trois-mousquetaires-147553. Accesat la 4 februarie 2010. 
  32. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Wages of Fear”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-wages-of-fear-53139. Accesat la 4 februarie 2010. 
  33. ^ Whitener, Brian. „Overview: The aventurăs of Hajji Baba”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-aventurăs-of-hajji-baba-83196. Accesat la 4 februarie 2010. 
  34. ^ Erickson, Hal. „Overview: aventurăs of Robinson Crusoe”. Allmovie. http://allmovie.com/work/robinson-crusoe-83213. Accesat la 4 februarie 2010. 
  35. ^ Erickson, Hal. „Overview: Ali Baba”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/ali-baba-83383. Accesat la 18 februarie 2010. 
  36. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Black Shield of Falworth”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-black-shield-of-falworth-85249. Accesat la 4 februarie 2010. 
  37. ^ Erickson, Hal. „Overview: Captain Kidd and the Slave Girl”. Allmovie. http://allmovie.com/work/captain-kidd-and-the-slave-girl-86627. Accesat la 4 februarie 2010. 
  38. ^ Erickson, Hal. „Overview: Long John Silver”. Allmovie. http://allmovie.com/work/long-john-silver-29928. Accesat la 4 februarie 2010. 
  39. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Naked Jungle”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-naked-jungle-34394. Accesat la 4 februarie 2010. 
  40. ^ Brennan, Sandral. „Overview: African Manhunt”. Allmovie. http://allmovie.com/work/african-manhunt-83267. Accesat la 4 februarie 2010. 
  41. ^ Eder, Bruce. „Overview: Captain Lightfoot”. Allmovie. http://allmovie.com/work/captain-lightfoot-86631. Accesat la 4 februarie 2010. 
  42. ^ Erickson, Hal. „Overview:Le Fils de Caroline Cherie”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/le-fils-de-caroline-cherie-148516. Accesat la 4 februarie 2010. 
  43. ^ Erickson, Hal. „Overview: Moonfleet”. Allmovie. http://allmovie.com/work/moonfleet-33273. Accesat la 4 februarie 2010. 
  44. ^ Erickson, Hal. „Overview: Ulysses”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ulysses-51635. Accesat la 4 februarie 2010. 
  45. ^ Erickson, Hal. „Overview: Around the World in Eighty Days”. Allmovie. http://allmovie.com/work/around-the-world-in-80-days-2884. Accesat la 4 februarie 2010. 
  46. ^ Erickson, Hal. „Overview: Les Aventures de Till L'Espiègle”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/les-aventures-de-till-lespiegle-149065. Accesat la 4 februarie 2010. 
  47. ^ Erickson, Hal. „Overview: Congo Crossing”. Allmovie. http://allmovie.com/work/congo-crossing-87772. Accesat la 4 februarie 2010. 
  48. ^ Deming, Mark. „Overview: The Court Jester”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-court-jester-11236. Accesat la 4 februarie 2010. 
  49. ^ Erickson, Hal. „Overview: Death in the Garden”. Allmovie. http://allmovie.com/work/la-mort-en-ce-jardin-88998. Accesat la 4 februarie 2010. 
  50. ^ Erickson, Hal. „Overview: Forbidden Planet”. Allmovie. http://allmovie.com/work/forbidden-planet-18166. Accesat la 4 februarie 2010. 
  51. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Great Locomotive Chase”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/the-great-locomotive-chase-20698. Accesat la 4 februarie 2010. 
  52. ^ Erickson, Hal. „Overview: Ilya Muromets”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ilya-muromets-48209. Accesat la 4 februarie 2010. 
  53. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Mountain”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-mountain-33487. Accesat la 4 februarie 2010. 
  54. ^ Erickson, Hal. „Overview: Legend of the Lost”. Allmovie. http://allmovie.com/work/legend-of-the-lost-28877. Accesat la 4 februarie 2010. 
  55. ^ Overview: The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-saga-of-the-viking-women-and-their-voyage-to-the-waters-of-the-great-sea-serpent-108657. Accesat la 5 februarie 2010. 
  56. ^ Eder, Bruce. „Overview: The 7th Voyage of Sinbad”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-7th-voyage-of-sinbad-43875. Accesat la 4 februarie 2010. 
  57. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Hidden Fortress”. Allmovie. http://www.allmovie.com/work/the-hidden-fortress-22325. Accesat la 4 februarie 2010. 
  58. ^ Brennan, Sandra. „Overview: Missile to the Moon”. Allmovie. http://allmovie.com/work/missile-to-the-moon-32886. Accesat la 5 februarie 2010. 
  59. ^ Deming, Mark. „Overview: Queen of Outer space”. Allmovie. http://allmovie.com/work/queen-of-outer-space-39821. Accesat la 4 februarie 2010. 
  60. ^ Erickson, Hal. „Overview: La Tempesta”. Allmovie. http://allmovie.com/work/la-tempesta-112843. Accesat la 4 februarie 2010. 
  61. ^ Eder, Bruce. „Overview: The Angry Red Planet”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-angry-red-planet-2402. Accesat la 4 februarie 2010. 
  62. ^ Erickso, Hal. „Overview: Ferry to Hong Kong”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ferry-to-hong-kong-17079. Accesat la 4 februarie 2010. 
  63. ^ Mannikka, Eleanor. „Overview: The Indian Tomb”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-indian-tomb-96526. Accesat la 4 februarie 2010. 
  64. ^ Mannikka, Eleanor. „Overview: Kapitanskaya Dochka”. Allmovie. http://allmovie.com/work/kapitanskaya-dochka-162420. Accesat la 4 februarie 2010. 
  65. ^ Overview: Prisonniers de la Brousse”. Allmovie. http://allmovie.com/work/prisonniers-de-la-brousse-167064. Accesat la 4 februarie 2010. 
  66. ^ Mannikka, Eleanor. „Overview: The Tiger of Eschnapur”. Allmovie. http://allmovie.com/work/der-tiger-von-eschnapur-113797. Accesat la 4 februarie 2010. 
  67. ^ Erickson, Hal. „Overview: Third Man on the Mountain”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-third-man-on-the-mountain-49492. Accesat la 4 februarie 2010. 
  68. ^ Mannikka, Eleanor. „Overview: Watusi”. Allmovie. http://allmovie.com/work/watusi-116067. Accesat la 5 februarie 2010.