Sari la conținut

Slovenia la Jocurile Olimpice

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Slovenia la Jocurile Olimpice
Ilustrația imaginii Slovenia la Jocurile Olimpice
Drapelul Sloveniei

Codul CIO SLO
Comitet Comitetul Olimpic Sloven

Participare 7 (vară) ; 7 (iarnă)
Medalii
Loc: 51
Aur
6
Argint
10
Bronz
18
Total
34
Istoric
Jocurile Olimpice de vară

1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016

Jocurile Olimpice de iarnă

1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Alte apariții

Austria Austria (1912)
Iugoslavia Iugoslavia (1920–1988)

Slovenia a participat la Jocurile Olimpice ca țară independentă începând cu ediția din 1992. Codul CIO este SLO.

Medalii după olimpiadă

[modificare | modificare sursă]

Medalii la Jocurile de vară

[modificare | modificare sursă]
Ediție Sportivi Aur Argint Bronz Total Loc
Suedia Stockholm 1912ca parte a Austria Austriei
1920–1988ca parte a Iugoslavia Iugoslaviei
Spania Barcelona 199235002252
Statele Unite ale Americii Atlanta 199637020255
Australia Sydney 200074200235
Grecia Atena 200479013463
Republica Populară Chineză Beijing 200862122541
Regatul Unit Londra 201265112442
Brazilia Rio de Janeiro 2016
Japonia Tokyo 2020
Total4691966

Medalii la Jocurile Olimpice de iarnă

[modificare | modificare sursă]
Ediție Sportivi Aur Argint Bronz Total Loc
1924–1988ca parte a Iugoslavia Iugoslaviei
Franța Albertville 1992270000–
Norvegia Lillehammer 199422003320
Japonia Nagano 1998340000–
Statele Unite ale Americii Salt Lake City 200240001123
Italia Torino 2006370000–
Canada Vancouver 201047021321
Rusia Soci 201466224816
Coreea de Sud Pyeongchang 2018
Total4611127

Sportivii cei mai medaliați

[modificare | modificare sursă]
Sportiv Sport Ediții Aur Argint Bronz Total
Tina MazeSchi alpin2010, 20142204
Iztok ČopCanotaj1992, 2000, 2004, 20121124
Luka ŠpikCanotaj2000, 2004, 20121113