Sari la conținut

Jocurile Olimpice de vară din 1996

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jocurile Olimpice de vară din 1996
Oraș gazdăAtlanta, SUA
SloganSărbătoarea secolului
(The Celebration of the Century)
Țări participante197
Sportivi10.320
(6.797 bărbați, 3.523 femei)
Probe sportive271 din 26 sporturi
Ceremonia de deschidere19 iulie
Ceremonia de închidere4 august
Deschise deBill Clinton
președintele Statelor Unite
StadionCentennial Olympic Stadium
<  Barcelona 1992 Sydney 2000  >

A XXVI-a ediție a Jocurilor Olimpice s-a desfășurat la Atlanta, Georgia, Statele Unite în perioada 19 iulie - 4 august 1996.

Au participat 197 de țări și 10.320 de sportivi iar ceremonia a fost deschisă de președintele Bill Clinton.

Sporturi olimpice

[modificare | modificare sursă]

Clasamentul pe medalii

[modificare | modificare sursă]
100 m garduri la JO Atlanta
Timbru poștal din Republica Moldova dedicat Olimpiadei de la Atlanta
Timbru poștal din Republica Moldova dedicat Olimpiadei de la Atlanta

(țara gazdă apare cu aldine.)

Jocurile Olimpice de vară 1996
Poz. Țară Aur Argint Bronz Total
1 Statele Unite443225101
2 Rusia 26211663
3 Germania 20182765
4 China 16221250
5 Franța 1571537
6 Italia 13101235
7 Australia 992341
8 Cuba 98825
9 Ucraina 921223
10 Coreea de Sud 715527

România la JO 1996

[modificare | modificare sursă]

România a participat cu 168 de sportivi.

   Aur       Argint       Bronz    Total
România47920

România a ocupat locul 14 în clasamentul pe medalii

Legături externe

[modificare | modificare sursă]

Materiale media legate de Jocurile Olimpice de vară din 1996 la Wikimedia Commons