Campionatul European de Scrimă din 2005

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Campionatul European de Scrimă din 2005 s-a desfășurat în perioada 27 iunie-3 iulie la Zalaegerszeg în Ungaria.

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Spadă  Tomasz Motyka (POL)  Pavel Kolobkov (RUS)  Denis Mathieu (FRA)
 Dmîtro Ciumak (UKR)
Spadă pe echipe Polonia Polonia
Tomasz Motyka
Adam Wiercioch
Robert Andrzejuk
Krzysztof Mikołajczak
Ucraina Ucraina
Dmîtro Ciumak
Maksîm Hvorost
Aleksandr Horbaciuk
Vitalii Oșarov
Ungaria Ungaria
Géza Imre
Gábor Boczkó
Attila Fekete
Iván Kovács
Floretă  Andrea Cassarà (ITA)  Serghei Tihonov (RUS)  Andrea Baldini (ITA)
 Jérôme Jault (FRA)
Floretă pe echipe Italia Italia
Andrea Baldini
Andrea Cassarà
Salvatore Sanzo
Simone Vanni
Rusia Rusia
Maksim Bobok
Andrei Deev
Artiom Sedov
Serghei Tihonov
Franţa Franța
Loïc Attely
Jérôme Jault
Térence Joubert
Marcel Marcilloux
Sabie  Aldo Montano (ITA)  Zsolt Nemcsik (HUN)  Steven Bauer (GER)
 Nicolas Lopez (FRA)
Sabie pe echipe Rusia Rusia
Stanislav Pozdniakov
Aleksei Iakimenko
Aleksei Diacenko
Dmitri Aibușev
Polonia Polonia
Marcin Koniusz
Patryk Palasz
Adam Skrodzki
Rafał Sznajder
 România
Mihai Covaliu
Rareș Dumitrescu
Constantin Sandu
Alexandru Sirițeanu

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Spadă  Iana Șemiakina (UKR)  Hajnalka Tóth (HUN)  Iuliana Măceșeanu (ROU)
 Magdalena Grabowska (POL)
Spadă pe echipe Rusia Rusia
Oksana Ermakova
Liubov Șutova
Anna Sivkova
Evgenia Stroganova
Polonia Polonia
Olga Cygan
Danuta Dmowska
Magdalena Grabowska
Beata Tereba
Ucraina Ucraina
Nadia Kazimirciuk
Olha Partala
Iana Șemiakina
Eva Vîbornova
Floretă  Sylwia Gruchała (POL)  Svetlana Boiko (RUS)  Viktoria Nikișina (RUS)
 Valentina Cipriani (ITA)
Floretă pe echipe Italia Italia
Valentina Cipriani
Elisa Di Francisca
Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Rusia Rusia
Svetlana Boiko
Ekaterina Iușeva
Viktoriia Nîkîșîna
Iana Ruzavina
 România
Cristina Ghiță
Cristina Stahl
Roxana Scarlat
Andreea Andrei
Sabie  Ekaterina Fedorkina (RUS)  Sofia Velikaia (RUS)  Ilaria Bianco (ITA)
 Gioia Marzocca (ITA)
Sabie pe echipe Franţa Franța
Anne-Lise Touya
Julie Bérengier
Léonore Perrus
Pascale Vignaux
Rusia Rusia
Ekaterina Fedorkina
Elena Neceaeva
Sofia Velikaia
Svetlana Kormilițina
Ucraina Ucraina
Olha Harlan
Olena Homrova
Darîna Nedașkivska
Halîna Pundîk

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1 Italia Italia 4 _ 4 8
2 Rusia Rusia 3 7 1 11
3 Polonia Polonia 3 2 1 6
4 Ucraina Ucraina 1 1 3 5
5 Franţa Franța 1 _ 4 5
6 Ungaria Ungaria _ 2 1 3
7  România _ _ 3 3
8 Germania Germania _ _ 1 1
Total 12 12 18 42