Campionatul European de Scrimă din 2003

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Campionatul European de Scrimă din 2003 s-a desfășurat în perioada 29 iunie-3 iulie la Bourges în Franța.

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Spadă  Gábor Boczkó (HUN)  Pavel Kolobkov (RUS)  Tomasz Motyka (POL)
 Hugues Obry (FRA)
Spadă pe echipe Franţa Franța
Hugues Obry
Gauthier Grumier
Benoît Janvier
Jean-Michel Lucenay
Ucraina Ucraina
Dmîtro Kariucenko
Dmîtro Ciumak
Vitalii Oșarov
Oleksandr Horbaciuk
Italia Italia
Davide Schaier
Alessandro Bossalini
Diego Confalonieri
Giacomo Falcini
Floretă  Simon Senft (GER)  João Gomes (POR)  Richard Breutner (GER)
 Jean-Noël Ferrari (FRA)
Floretă pe echipe Franţa Franța
Jean-Noël Ferrari
Erwann Le Péchoux
Antoine Mercier
Térence Joubert
Ungaria Ungaria
Attila Juhász
Adam Vizler
Bence Juhász
Mark Marsi
Rusia Rusia
Vadim Aiupov
Viaceslav Pozdniakov
Ruslan Nasibullin
Aleksandr Stukalin
Sabie  Stanislav Pozdniakov (RUS)  Aleksei Iakimenko (RUS)  Boris Sanson (FRA)
 Luigi Tarantino (ITA)
Sabie pe echipe Rusia Rusia
Aleksei Frosin
Aleksei Diacenko
Stanislav Pozdniakov
Aleksei Iakimenko
Italia Italia
Luigi Tarantino
Aldo Montano
Giampiero Pastore
Giacomo Guidi
Polonia Polonia
Marcin Koniusz
Arkadiusz Nowinowski
Adam Skrodzki
Maciej Tomczak

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Spadă  Tatiana Logunova (RUS)  Maarika Võsu (EST)  Claire Augros (FRA)
 Ildikó Mincza-Nébald (HUN)
Spadă pe echipe Rusia Rusia
Tatiana Logunova
Oksana Ermakova
Anna Sivkova
Tatiana Fahrutdinova
Estonia Estonia
Maarika Võsu
Heidi Rohi
Olga Aleksejeva
Irina Embrich
Italia Italia
Silvia Rinaldi
Sara Cristina Cometti
Bianca Del Carretto
Francesca Quondamcarlo
Floretă  Gabriella Varga (HUN)  Valentina Vezzali (ITA)  Svetlana Boiko (RUS)
 Ekaterina Iușeva (RUS)
Floretă pe echipe Polonia Polonia
Sylwia Gruchała
Magdalena Mroczkiewicz
Anna Rybicka
Małgorzata Wojtkowiak
Italia Italia
Valentina Vezzali
Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Frida Scarpa
Rusia Rusia
Svetlana Boiko
Ekaterina Iușeva
Evgenia Lamonova
Viktoria Nikișina
Sabie  Ilaria Bianco (ITA)  Natalia Makeeva (RUS)  Edina Csaba (HUN)
 Elena Neceaeva (RUS)
Sabie pe echipe Rusia Rusia
Natalia Makeeva
Elena Neceaeva
Ekaterina Fedorkina
Sofia Velikaia
Franţa Franța
Cécile Argiolas
Léonore Perrus
Pascale Vignaux
Anne-Lise Touya
Azerbaidjan Azerbaidjan
Elena Jemayeva
Iana Siukajeva
Elena Amirova
Anjela Volkova

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1  Rusia 5 3 5 13
2  Franța 2 1 4 7
3  Ungaria 2 1 2 5
4  Italia 1 3 3 7
5  Polonia 1 0 2 3
6  Germania 1 0 1 2
7  Estonia 0 2 0 2
8  Portugalia 0 1 0 1
 Ucraina 0 1 0 1
10  Azerbaidjan 0 0 1 1
Total 12 12 18 42