New Wave of British Heavy Metal

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
New Wave of British Heavy Metal
Origini stilistice Heavy metal, hard rock, punk rock
Instrumente tipice Vocal, chitară electrică, chitară bas, baterie
Forme derivate Power metal, speed metal, thrash metal, black metal
Genuri de fuziune
Death metal melodic - Metal extrem - Metal simfonic
Scene regionale
Regatul Unit
Alte subiecte
NWOAHM - Roadrunner Records

New Wave of British Heavy Metal sau NWOBHM a fost un curent muzical apărut la sfârșitul anilor 1970 în Marea Britanie. Mișcarea s-a dezvoltat ca reacție a declinului formațiilor timpurii de heavy metal ca Led Zeppelin, Deep Purple și Black Sabbath.[1]

Iron Maiden

Istoric[modificare | modificare sursă]

Deși atribuită faimosului DJ londonez Neal Kay, a cărui contribuție la propagarea curentului este indiscutabilă, expresia este intrebuințată pentru prima dată de Geoff Varton, unul dintre redactorii publicației muzicale Sounds, pentru a defini revigoaranta renaștere a heavy rock-ului britanic tradițional, inăbușit la granița anilor '70/'80 de post punk și new wave.

Mișcare explozivă cu peste 200 de reprezentanți, susținută de cateva formații de etalon precum Iron Maiden, Saxon, Raven, Diamond Head, Venom, Def Leppard, Samson, Girlschool sau Praying Mantis, NWOBHM combină melodicitatea hard blues (Led Zeppelin, Deep Purple, Thin Lizzy) și agresivitatea chitaristică a heavy rock-ului tradițional (Black Sabbath, Judas Priest, Motorhead) cu puritatea și energia devastatoare a punk-ului din prima generație (Sex Pistols, The Damned, The Clash, The Saints, Ramones).

Născut în 1979 odată cu lansarea EP-ului Iron Maiden Soundhouse Tapes, curentul se stinge în 1981, ștrangulat, asemenea punk-ului, de cerințele de comercializare condiționate de industria muzicală.

Susținut cu entuziasm de legendarele compilații Metal for Muthas (EMI/1980) și Brute Force (MCA/1980), hibridul este exportat în Statele Unite pentru a fi așezat în anticamera stilurilor speed, thrash și death metal. Semnificativ în acest sens este LP-ul tribut NWOBHM Revisited (Phonogram/1990), compilat de Lars Ulrich, bateristul formației Metallica, o antologie a celor mai glorioase momente semnate de idolii săi de atunci: Holocaust, Bitches Sin, Jaguar, Praying Mantis, Raven, Vardis, Diamond Head, Fist, Saxon si Iron Maiden.

Listă de formații NWOBHM[modificare | modificare sursă]

Referințe și note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ a b „[New Wave of British Heavy Metal la Allmusic NWOBHM at allmusic]”. Allmusic. New Wave of British Heavy Metal la Allmusic. Accesat la 21 august 2007. 
  2. ^ Rivadavia, Eduardo. „A II Z biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/a-ii-z-p183511/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  3. ^ Rivadavia, Eduardo. „Angel Witch biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/angel-witch-p12219/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  4. ^ a b c d e f g h i j Popoff, Martin (1997). The Collector's Guide to Heavy Metal. Collector's Guide Publishing. p. 528. ISBN 1-896522-32-7 
  5. ^ Rivadavia, Eduardo. „Atomkraft biography”. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/atomkraft-mn0000614524. Accesat la 21 aprilie 2013. 
  6. ^ Rivadavia, Eduardo. „Avenger biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/avenger-p15554/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  7. ^ "NWOBHM Heroes Battleaxe to Work on New Album"”. Terrorizer. http://truecultheavymetal.com/blog6.php/2011/01/11/nwobhm-heroes-battleaxe-to-work-on-new-album. Accesat la 10 februarie 2012. 
  8. ^ Rivadavia, Eduardo. „Boys Will Be Boys review”. Allmusic. http://allmusic.com/album/boys-will-be-boys-r30736/review. Accesat la 10 februarie 2012. 
  9. ^ Rivadavia, Eduardo. „Blitzkrieg biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/blitzkrieg-p184356/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  10. ^ Rivadavia, Eduardo. „Chateaux biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/chateaux-p16418/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  11. ^ Rivadavia, Eduardo. „Cloven Hoof biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/cloven-hoof-p16553/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  12. ^ Rivadavia, Eduardo. „Dedringer biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/dedringer-p16923/biography. Accesat la 13 februarie 2012. 
  13. ^ Erlewine, Stephen Thomas. „Def Leppard biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/def-leppard-p4062/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  14. ^ Rivadavia, Eduardo. „Demon biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/demon-p16960/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  15. ^ Rivadavia, Eduardo. „Diamond Head biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/diamond-head-p4082/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  16. ^ Bezer, Terry. „"Hard Rock Hell Announces NWOBHM Stage!"”. Metal Hammer. http://www.metalhammer.co.uk/news/hard-rock-hell-announces-nwobhm-stage/. Accesat la 10 februarie 2012. 
  17. ^ Rivadavia, Eduardo. „EF Band biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/ef-band-p17196/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  18. ^ Rivadavia, Eduardo. „Elixir biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/elixir-p278344/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  19. ^ Rivadavia, Eduardo. „Ethel the Frog biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/ethel-the-frog-p17357/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  20. ^ Rivadavia, Eduardo. „Fist biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/fist-p17539/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  21. ^ a b Bezer, Terry. „"Buyer's Guide: NWOBHM"”. Classic Rock. http://www.classicrockmagazine.com/features/buyers-guide-nwobhm/. Accesat la 10 februarie 2012. 
  22. ^ Prato, Greg. „Girlschool biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/girlschool-p4369/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  23. ^ Rivadavia, Eduardo. „Grim Reaper biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/grim-reaper-p4407/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  24. ^ Rivadavia, Eduardo (20 august 2006). „Handsome Beasts - Music Biography, Credits and Discography”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/handsome-beasts-mn0000663091. Accesat la 25 iunie 2012. 
  25. ^ Freeman, Phil. „Human remains review”. Allmusic. http://allmusic.com/album/human-remains-r2171562/review. Accesat la 10 februarie 2012. 
  26. ^ Rivadavia, Eduardo. „Hollow Ground biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/hollow-ground-p187942/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  27. ^ Rivadavia, Eduardo. „Holocaust biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/holocaust-p18293/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  28. ^ Huey, Steve. „Iron Maiden review”. Allmusic. http://allmusic.com/album/iron-maiden-r9908/review. Accesat la 10 februarie 2012. 
  29. ^ Rivadavia, Eduardo. „Jaguar biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/jaguar-p18477/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  30. ^ Rivadavia, Eduardo. „Jameson Raid biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/jameson-raid-p188268/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  31. ^ Anderson, Ryan. „Judas Priest biography”. Allmusic. http://www.allmusic.com/artist/judas-priest-p4646/biography. Accesat la 3 martie 2012. 
  32. ^ Rivadavia, Eduardo. „Legend biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/legend-p24512/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  33. ^ Prato, Greg. „Mama's Boys biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/mamas-boys-p19123/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  34. ^ Rivadavia, Eduardo. „More biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/more-p19429/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  35. ^ Popoff, Martin (1997). The Collector's Guide to Heavy Metal. Collector's Guide Publishing. p. 313. ISBN 1-896522-32-7 
  36. ^ Marsicano, Dan. „Essential Doom Metal Albums”. About.com. http://heavymetal.about.com/od/toppicks/tp/essentialdoommetalalbums.htm. Accesat la 1 iulie 2012. 
  37. ^ Rivdavia, Eduardo. „Persian Risk biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/persian-risk-p191029/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  38. ^ Rivadavia, Eduardo. „Praying Mantis biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/praying-mantis-p13977/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  39. ^ Torreano, Bradley. „Quartz biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/quartz-p20017/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  40. ^ Rivadavia, Eduardo. „Raven biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/raven-p20089/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  41. ^ Huey, Steve. „Samson biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/samson-p5348. Accesat la 10 februarie 2012. 
  42. ^ Rivadavia, Eduardo. „Satan biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/satan-p23894/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  43. ^ Rivadavia, Eduardo. „Loose 'n' Lethal review”. Allmusic. http://allmusic.com/album/loose-n-lethal-r48715/review. Accesat la 10 februarie 2012. 
  44. ^ Rivadavia, Eduardo. „Saxon biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/saxon-p5357/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  45. ^ Popoff, Martin (1997). The Collector's Guide to Heavy Metal. Collector's Guide Publishing. p. 427. ISBN 1-896522-32-7 
  46. ^ Prato, Greg. „Sweet Savage biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/sweet-savage-p193045. Accesat la 10 februarie 2012. 
  47. ^ Rivadavia, Eduardo. „Tank biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/tank-p23523/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  48. ^ Rivadavia, Eduardo. „Tokyo Blade review”. Allmusic. http://allmusic.com/album/tokyo-blade-r51270/review. Accesat la 10 februarie 2012. 
  49. ^ Stone, Doug. „Trespass biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/trespass-p193468/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  50. ^ Rivadavia, Eduardo. „Tygers of Pan Tang biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/tygers-of-pan-tang-p21182/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  51. ^ Rivadavia, Eduardo. „Tytan biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/tytan-p1898510/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  52. ^ Rivadavia, Eduardo. „Vardis biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/vardis-p21240/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  53. ^ Rivadavia, Eduardo. „White Spirit biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/white-spirit-p21414/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 
  54. ^ Rivadavia, Eduardo. „Witchfinder General biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/witchfinder-general-p21465. Accesat la 10 februarie 2012. 
  55. ^ Rivadavia, Eduardo. „Witchfynde biography”. Allmusic. http://allmusic.com/artist/witchfynde-p21466/biography. Accesat la 10 februarie 2012. 

Legături externe[modificare | modificare sursă]