Sludge metal

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Sludge metal
Origini stilistice Heavy metal, doom metal, grunge, hardcore punk, noise rock
Origini culturale Mijlocul anilor 1980
Instrumente tipice chitară electrică, chitară bass, baterie, clape, vocal
Popularitate Underground
Subgenuri
Southern sludge - Stoner sludge
Scene regionale
Sudul Statelor Unite
Scene locale
New Orleans
Alte subiecte
Stoner rock - Post-metal - Alternative metal

Sludge metal (sau simplu "sludge") este un subgen al muzicii heavy metal care îmbină elemente de doom metal și hardcore punk, uneori încorporând influențe din grunge[1] și noise rock. În timp ce stilul a fost anticipat de Melvins din Washington, mulți din pionerii timpurii ai genului au fost din New Orleans.[1]

Formații de sludge metal[modificare | modificare sursă]

Traditional/Southern sludge metal[modificare | modificare sursă]

Stoner sludge metal[modificare | modificare sursă]

Aceste formații au îmbinat trăsăturile tipice ale stoner metal cu cele de sludge metal, și pot fi considerate parte a ambelor genuri.

Alte fuziuni cu sludge metal[modificare | modificare sursă]

Vezi și[modificare | modificare sursă]

Referințe și note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ a b AllMusic: Doom Metal”. AllMusic. http://www.allmusic.com/style/doom-metal-ma0000004496. Accesat la 19 noiembrie 2012. 
  2. ^ York, William. „Acid Bath”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/acid-bath-mn0000592864. Accesat la 2 septembrie 2008. 
  3. ^ York, William. „Buzzov-en”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/buzzoven-mn0000630502. Accesat la 2 septembrie 2008. 
  4. ^ a b c Top 10 New Orleans Metal Bands”. Yahoo! Voices. 18 februarie 2010. http://voices.yahoo.com/top-10-orleans-metal-bands-5498539.html. 
  5. ^ Huey, Steve. „Eyehategod”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/eyehategod-mn0000127103. Accesat la 12 septembrie 2008. 
  6. ^ Kott, Paul. „Iron Monkey”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/iron-monkey-mn0000083423. Accesat la 19 mai 2008. 
  7. ^ Raggett, Ned. „Melvins - Gluey Porch Treatments”. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/gluey-porch-treatments-mw0000268229. Accesat la 19 mai 2008. 
  8. ^ Rivadavia, Eduardo. „Bongzilla”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/bongzilla-mn0000085271. Accesat la 19 mai 2008. 
  9. ^ Rivadavia, Eduardo and Koets, Tara. „Electric Wizard”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/electric-wizard-mn0000164175. Accesat la 2 septembrie 2008. „…it so effortlessly bridged the stylistic gaps between doom, sludge, stoner, horror, and, at times, even space metal…” 
  10. ^ Violante, Isaiah. „High on Fire - Surrounded by Thieves”. Pitchfork Media. http://www.pitchforkmedia.com/article/record_review/18493/High_on_Fire_Surrounded_by_Thieves. Accesat la 1 septembrie 2008. „…manufacturing that sludgy, choleric sound…” 
  11. ^ MusicMight :: Artists :: High on Fire”. MusicMight. http://www.musicmight.com/artist/united+states/california/san+francisco/high+on+fire. Accesat la 21 noiembrie 2012. 
  12. ^ Mason, Stewart. „Kylesa”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/p519932. Accesat la 19 mai 2008. 
  13. ^ Pegoraro, John (13 octombrie 2009). „Mico de Noche/Brothers of the Sonic Cloth - Split”. Stonerrock.com. http://www.stonerrock.com/forums2/allposts.asp?summary=1&Forum=ap809241559&ID=47744&access=&status=1&subject=Mico+De+Noche%2FBrothers+of+the+Sonic+Cloth+-+Split. Accesat la 15 iulie 2010. 
  14. ^ Levin, Hannah (30 decembrie 2009). „Our Favorite Local Releases of 2009”. Seattle Weekly. http://www.seattleweekly.com/2009-12-30/music/our-favorite-local-releases-of-2009/. Accesat la 15 iulie 2010. „Mico de Noche's two brutal blasts of galvanized sludge are perfectly concise counterpoints” .
  15. ^ Heaney, Greg. „Torche”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/torche-mn0000081480. Accesat la 10 iunie 2008. 
  16. ^ Rivadavia, Eduardo. „Weedeater”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/weedeater-mn0000239768. Accesat la 19 mai 2008. 
  17. ^ Conway, James. „How Haven't You Heard… Alice in Chains – Dirt”. Vulture Hound Magazine. http://vulturehound.co.uk/2012/07/how-havent-you-heard-alice-in-chains-dirt/. Accesat la 16 noiembrie 2012. 
  18. ^ The Metal's Gone, but the Tunes and Moods Remain”. Press-Telegram (Long Beach, CA). http://nl.newsbank.com/nl-search/we/Archives?p_product=LB&p_theme=lb&p_action=search&p_maxdocs=200&p_topdoc=1&p_text_direct-0=0EAE8F7148A842EF&p_field_direct-0=document_id&p_perpage=10&p_sort=YMD_date:D&s_trackval=GooglePM. Accesat la 28 septembrie 2012. 
  19. ^ Considine, J.D. (23 octombrie 1992). „Alice in Chains breaks free of a style”. The Baltimore Sun (Baltimore). http://pqasb.pqarchiver.com/baltsun/access/113518205.html?dids=113518205:113518205&FMT=ABS&FMTS=ABS:FT&type=current&date=Oct+23%2C+1992&author=J.D.+Considine&pub=The+Sun&desc=Alice+in+Chains+breaks+free+of+a+style&pqatl=google. Accesat la 26 septembrie 2012. 
  20. ^ Christopher, Michael (23 septembrie 2003). „Alice in Chains: Dirt”. PopMatters. http://www.popmatters.com/pm/review/aliceinchains-dirt/. Accesat la 28 septembrie 2012. 
  21. ^ Familton, Chris. „ALICE IN CHAINS The Devil Put Dinosaurs Here”. The Music.com.au. http://themusic.com.au/reviews/album/2013/05/23/alice-in-chains-the-devil-put-dinosaurs-here-chris-familton/. Accesat la 24 mai 2013. 
  22. ^ Coffey, Russ. „CD: Alice in Chains - The Devil put Dinosaurs Here”. The Arts Desk. http://www.theartsdesk.com/new-music/cd-alice-chains-devil-put-dinosaurs-here. Accesat la 27 mai 2013. 
  23. ^ Deming, Mark. „Baroness”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/baroness-mn0000535617. Accesat la 21 mai 2008. 
  24. ^ Prato, Greg. „Baroness - Red Album”. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/red-album-mw0000584888. Accesat la 21 mai 2008. 
  25. ^ MusicMight :: Artists :: Black Label Society”. MusicMight. http://www.musicmight.com/artist/united+states/california/los+angeles/black+label+society. Accesat la 28 septembrie 2012. 
  26. ^ Heaney, Gregory. „Black Tusk biography”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/black-tusk-mn0001066827. Accesat la 29 februarie 2012. 
  27. ^ Currin, Grayson (7 iulie 2010). „Taste the Sin review”. Pitchfork Media. http://pitchfork.com/reviews/albums/14435-taste-the-sin/. Accesat la 29 februarie 2012. 
  28. ^ York, William. „Boris”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/boris-mn0000075383. Accesat la 17 februarie 2012. 
  29. ^ Colgan, Chris (5 martie 2010). „Cancer Bats: Bears, Mayors, Scraps & Bones”. PopMatters. http://www.popmatters.com/pm/review/124378-cancer-bats-bears-mayors-scraps-bones/. Accesat la 17 februarie 2012. 
  30. ^ Patashnik, Ben. „Cancer Bats Review on BBC”. BBC Music. http://www.bbc.co.uk/music/reviews/b5rj. Accesat la 17 februarie 2012. 
  31. ^ The Agency Group | Cancer Bats”. The Agency Group. http://www.theagencygroup.com/artist.aspx?ArtistID=3163. Accesat la 29 februarie 2012. 
  32. ^ Weingarten, Chris (5 august 2013). „Stream Dumb Numbers' Swooning Feedback-Pop Self-Titled Debut Album”. SPIN. http://www.spin.com/articles/dumb-numbers-adam-harding-joyful-noise-melvins-dinosaur-jr-sebadoh/. Accesat la 17 noiembrie 2013. 
  33. ^ Pearis, Bill. „Dumb Numbers released guest-filled LP (Lou Barlow, David Yow, Dale Crover & more), opening for MBV (dates, streams)”. Brooklyn Vegan. http://www.brooklynvegan.com/archives/2013/10/dumb_numbers_re.html. Accesat la 17 noiembrie 2013. 
  34. ^ Rivadavia, Eduardo. „Fudge Tunnel”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/fudge-tunnel-mn0000662652. Accesat la 17 februarie 2012. 
  35. ^ Heaney, Gregory. „Helms Alee – Overview”. AllMusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/helms-alee-mn0001657722. Accesat la 22 noiembrie 2012. 
  36. ^ AltPress Staff (2011). „File Under: Arty psych-sludge”. Alternative Press. http://www.altpress.com/reviews/entry/helms_alee_-_weatherhead/. Accesat la 22 noiembrie 2012. 
  37. ^ Downey, Ryan J. „Isis”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/isis-mn0000108468. Accesat la 2 septembrie 2008. 
  38. ^ Freeman, Phil. „Venerable – Overview”. AllMusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/album/venerable-mw0002110168. Accesat la 22 noiembrie 2012. 
  39. ^ Kasparian, Ryan (24 martie 2012). „KEN Mode – Venerable”. Profound Lore Records. http://www.profoundlorerecords.com/products-page/plr-items/ken-mode-venerable/. Accesat la 22 noiembrie 2012. 
  40. ^ Prato, Greg. „Kingdom of Sorrow - Kingdom of Sorrow”. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/kingdom-of-sorrow-mw0000583441. Accesat la 29 februarie 2012. 
  41. ^ Lair of the Minotaur”. Sputnikmusic. http://www.sputnikmusic.com/band/Lair+of+the+Minotaur. Accesat la 18 iulie 2009. 
  42. ^ York, William. „Mastodon”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/mastodon-mn0000382565. Accesat la 19 mai 2008. 
  43. ^ Rivadavia, Eduardo. „Mistress - II: The Chronovisor”. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/ii-the-chronovisor-mw0000329293. Accesat la 29 februarie 2012. 
  44. ^ Part Chimp”. Rock Action Records (Glasgow). http://www.rock-action.co.uk/index.php?id=7. Accesat la 22 noiembrie 2012. 
  45. ^ York, William. „Soilent Green - Sewn Mouth Secrets”. AllMusic. http://www.allmusic.com/album/sewn-mouth-secrets-mw0000045525. Accesat la 24 mai 2010. 
  46. ^ York, William. „Soilent Green”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/soilent-green-mn0000754513. Accesat la 2 septembrie 2008. 
  47. ^ Soilent Green”. Metal Blade Records. http://www.metalblade.com/english/artists/soilentgreen/bio.php. Accesat la 24 mai 2010. 
  48. ^ Prato, Greg. „Will Haven”. AllMusic. http://www.allmusic.com/artist/will-haven-mn0000686801. Accesat la 29 februarie 2012. 

Bibliografie[modificare | modificare sursă]

  • „Sludge Special”. Terrorizer (187): pp. 43–56. 1 august 2009. ISSN 1350-6978. 
  • „Sludge Special Part 2”. Terrorizer (188): pp. 40–57. 1 septembrie 2009. ISSN 1350-6978.