Listă de filme de acțiune înainte de 1970

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de filme de acțiune înainte de 1970:

1962
Dr. No Terence Young Sean Connery Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [1]
1963
From Russia with Love Terence Young Sean Connery, Daniela Bianchi, Pedro Armendáriz Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [2]
1964
Agent 3S3 - Passport to Hell Sergio Sollima Georges Ardisson, Georges Riviere, Seyna Seyn FranțaItalia [3]
Goldfinger Guy Hamilton Sean Connery, Gert Fröbe, Honor Blackman, Harold Sakata Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [4]
Greed in the Sun Henri Verneuil Jean-Paul Belmondo, Lino Ventura, Reginald Kernan FranțaItalia Action comedy[5]
Masquerade Basil Dearden Cliff Robertson, Jack Hawkins, Marisa Mell Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Action comedy[6]
Password: Kill Agent Gordon Terence Hathaway Roger Browne, Helga Liné, Franco Ressel Statele UniteSpania Italia [7]
1965
The 10th Victim Elio Petri Marcello Mastroianni, Ursula Andress, Elsa Martinelli Italia Franța Science fiction action[8]
Our Man Flint Daniel Mann James Coburn, Lee J. Cobb, Gila Golan Statele Unite [9]
Red Line 7000 Howard Hawks James Caan, Laura Devon, Gail Hire Statele Unite [10]
Thunderball Terence Young Sean Connery, Claudine Auger, Adolfo Celi Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Action thriller[11]
1966
Come Drink with Me King Hu Chen Hung-Lieh, Cheng Pei-Pei, Chung Shen Lao Hong Kong Martial arts film[12]
Faster, Pussycat! Kill! Kill! Russ Meyer Tura Satana, Haji, Lori Williams Statele Unite Action comedy[13]
Lightning Bolt Antonio Margheriti Anthony Eisley, Diana Lorys, Ursula Parker ItaliaSpania [14]
Murderers' Row Henry Levin Dean Martin, Ann-Margret, Karl Malden Statele Unite [15]
The Silencers Phil Karlson Dean Martin, Stella Stevens, Daliah Lavi Statele Unite [16]
1967
The Ambushers Henry Levin Dean Martin, Senta Berger, Janice Rule Statele Unite [17]
The Born Losers Tom Laughlin Tom Laughlin, Elizabeth James, Jane Russell Statele Unite Action thriller[18]
Hells Angels on Wheels Richard Rush Jack Nicholson, Adam Roarke, Sabrina Scharf Statele Unite Action thriller[19]
In Like Flint Gordon M. Douglas James Coburn, Lee J. Cobb, Jean Hale Statele Unite Action comedy[20]
O.S.S. 117: Double Agent André Hunebelle John Gavin, Curd Jürgens, Margaret Lee Statele Unite Action thriller[21]
One Armed Swordsman Chang Cheh Jimmy Wang Yu, Pan Yin Tze, Chiao Chiao Hong Kong Martial arts films[22]
You Only Live Twice Lewis Gilbert Sean Connery, Akiko Wakabayashi, Tetsuro Tamba, Mie Hama Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [23]
1968
Bullitt Peter Yates Steve McQueen, Robert Vaughn, Jacqueline Bisset Statele Unite Action thriller[24]
Coogan's Bluff Don Siegel Clint Eastwood, Lee J. Cobb, Susan Clark Statele Unite Action thriller[25]
Danger: Diabolik Mario Bava John Phillip Law, Marisa Mell, Michel Piccoli, Adolfo Celi Italia Franța [26]
Ice Station Zebra John Sturges Rock Hudson, Ernest Borgnine, Patrick McGoohan Statele Unite Action thriller[27]
The Mini-Skirt Mob Maury Dexter Jeremy Slate, Diane McBain, Sherry Jackson Statele Unite Action thriller[28]
The Wrecking Crew Phil Karlson Dean Martin, Elke Sommer, Sharon Tate Statele Unite [29]
1969
On Her Majesty's Secret Service Peter Hunt George Lazenby, Diana Rigg, Telly Savalas Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [30]
Shark! Samuel Fuller Manuel Alvarado, Carlos Berriochoa, Arthur Kennedy MexicStatele Unite Action thriller[31]

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Brenner, Paul. „Overview: Dr. No”. Allmovie. http://allmovie.com/work/dr-no-14575. Accesat la 27 ianuarie 2010. 
  2. ^ Brenner, Paul. „Overview: From Russia with Love”. Allmovie. http://allmovie.com/work/goldfinger-20213. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  3. ^ Erickson, Hal. „Overview: Agent 3SE Passeport Pour L'Enfer”. Allmovie. http://allmovie.com/work/agent-3s3-passeport-pour-lenfer-123578. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  4. ^ Erlewine, Stephen Thomas. „Overview: Goldfinger”. Allmovie. http://allmovie.com/work/goldfinger-20213. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  5. ^ Erickson, Hal. „Overview: Greed in the Sun”. Allmovie. http://allmovie.com/work/100000-dollars-au-soleil-93868. Accesat la 15 februarie 2010. 
  6. ^ Deming, Mark. „Overview: Masquerade”. Allmovie. http://allmovie.com/work/masquerade-101833. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  7. ^ Erickson, Hal. „Overview: Password: Kill Agent Gordon”. Allmovie. http://allmovie.com/work/password-kill-agent-gordon-128111. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  8. ^ Overview: The 10th Victim”. Allmovie. http://allmovie.com/work/10th-victim-28. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  9. ^ Deming, Mark. „Overview: Our Man Flint”. Allmovie. http://allmovie.com/work/our-man-flint-36764. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  10. ^ Deming, Mark. „Overview: Red Line 7000”. Allmovie. http://allmovie.com/work/red-line-7000-40704. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  11. ^ Erikson, Hal. „Overview: Thunderball”. Allmovie. http://allmovie.com/work/thunderball-49850. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  12. ^ Ralske, Josh. „Overview: Come Drink with Me”. Allmovie. http://allmovie.com/work/come-drink-with-me-273596. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  13. ^ Firsching, Robert. „Overview: Faster, Pussycat! Kill! Kill!”. Allmovie. http://allmovie.com/work/faster-pussycat-kill-kill-16861. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  14. ^ Brennan, Sandra. „Overview: Operazione Goldman”. Allmovie. http://allmovie.com/work/operazione-goldman-29338. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  15. ^ Brenner, Paul. „Overview: Murderers' Row”. Allmovie. http://allmovie.com/work/murderers-row-33857. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  16. ^ Williams, Karl. „Overview: The Silencers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-silencers-110119. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  17. ^ Brenner, Paul. „Overview: The Ambushers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-ambushers-1829. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  18. ^ Beday, Jeremy. „The Born Losters: Overview”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-born-losers-6738. Accesat la 24 noiembrie 2009. 
  19. ^ Deming, Mark. „Overview: Hells Angels on Wheels”. Allmovie. http://allmovie.com/work/hells-angels-on-wheels-22082. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  20. ^ Pavlides, Dan. „Overview: In Like Flint”. Allmovie. http://allmovie.com/work/in-like-flint-24504. Accesat la 24 noiembrie 2009. 
  21. ^ Erikson, Hal. „Overview: O.S.S. 117: Double Agent”. Allmovie. http://allmovie.com/work/oss-117-double-agent-128022. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  22. ^ Deming, Mark. „Overview: One Armed Swordsmen”. Allmovie. http://allmovie.com/work/hells-angels-on-wheels-22082. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  23. ^ Deming, Mark. „Overview: You Only Live Twice”. Allmovie. http://allmovie.com/work/you-only-live-twice-55917. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  24. ^ Tobey, Matthew. „Overview: Bullitt”. Allmovie. http://allmovie.com/work/bullitt-7534. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  25. ^ Costello, Michael. „Overview: Coogan's Bluff”. Allmovie. http://allmovie.com/work/coogans-bluff-10917. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  26. ^ Pavlides, Dan. „Overview: Danger: Diabolik”. Allmovie. http://allmovie.com/work/danger-diabolik-12142. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  27. ^ Eder, Bruce. „Overview: Ice Station Zebra”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ice-station-zebra-24251. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  28. ^ Erickson, Hal. „Overview: The Mini-Skirt Mob”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-mini-skirt-mob-102433. Accesat la 24 noiembrie 2009. 
  29. ^ Erikson, Hal. „Overview: The Wrecking Crew”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-wrecking-crew-117783. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  30. ^ Eder, Bruce. „Overview: On Her Majesty's Secret Service”. Allmovie. http://allmovie.com/work/on-her-majestys-secret-service-36231. Accesat la 23 noiembrie 2009. 
  31. ^ Brennan, Sandra. „Overview: Shark!”. Allmovie. http://allmovie.com/work/shark-44162. Accesat la 23 noiembrie 2009.