Monica Iagăr
| Monica Iagăr | |||||||||||||||
| Date personale | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Născută | (53 de ani)[1][2] Sighetu Marmației, România[3] | ||||||||||||||
| Cetățenie | |||||||||||||||
| Ocupație | atletă[*] | ||||||||||||||
| Limbi vorbite | română | ||||||||||||||
| Înălțime | 186 cm[4] | ||||||||||||||
| Greutate | 68 kg[5] | ||||||||||||||
| Țară | România[6] | ||||||||||||||
| Sport | Săritura în înălțime | ||||||||||||||
| Club | CSA Steaua | ||||||||||||||
| Titluri și realizări | |||||||||||||||
| Jocuri olimpice | Jocurile Olimpice de vară din 2004 Jocurile Olimpice de vară din 2000 | ||||||||||||||
| Prezență online | |||||||||||||||
| |||||||||||||||
| Modifică date / text | |||||||||||||||
Monica Iagăr (în timpul căsătoriei Monica Dinescu; n. , Sighetu Marmației, România) este un atlet și politician român care s-a remarcat prin performanțe deosebite la săritura în înălțime, unde a obținut rezultatul maxim de 2,03 metri în sală. În 2024, a fost aleasă deputat pentru partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR).
Biografie
[modificare | modificare sursă]În 1980 s-a înscris la școala sportivă din Sighetu Marmației, unde profesorul Csillik Zoltan a antrenat-o pentru sărituri și a obținut primul record național la junioare, în 1985. S-a transferat la Clubul Steaua, București la clasa antrenoarei Viorica Viscopoleanu.[7] În 1996 sportiva a fost suspendată șase luni pentru dopaj.[8][9] În 1998 ea a cucerit medalia de aur atât la Campionatul European în sală de la Valencia cât și la Campionatul European de la Budapesta. De două ori, în 2000 și 2004, a participat la Jocurile Olimpice. Atleta deține recordurile naționale atât în sală cât și în aer liber[10] și este multiplă campioană națională.[11]
Este Maestră a Sportului (1993) și Maestră Emerită a Sportului.[12] În 2000 a primit Medalia Națională Pentru Merit clasa a III-a.[12][13] În 2004 ea a primit Ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a.[14]
Din 2016 până în 2017 a fost președinte al clubului CS Dinamo București.[15] Iagăr a absolvit Academia de educație și Sport din București (1997) și este doctor in științele educației și sportului (2010).[16]
Carieră politică
[modificare | modificare sursă]Legislatura I (2024–prezent)
[modificare | modificare sursă]În 2024 a candidat din partea AUR la alegerile europarlamentare și la Primăria Sectorului 6.[17] Iagăr a fost aleasă membru al Camerei Deputaților din circumscripția Satu Mare din partea acestui partid în urma alegerilor parlamentare din 2024.[18][19]
Palmares
[modificare | modificare sursă]Recorduri personale
[modificare | modificare sursă]| Probă | Performanță | Dată | Locație |
|---|---|---|---|
| Săritura în înălțime | 2,02 m RN | 6 iunie 1998 | Budapesta |
| Săritura în înălțime în sală | 2,03 m RN | 23 ianuarie 1999 | București |
Note
[modificare | modificare sursă]- ↑ „Monica IAGĂR”.
- ↑ „Monica Iagăr”. banca de date a Asociației Internaționale a Federațiilor de Atletism[*]. Wikidata Q54960205.
- ↑ „Olympedia” (în engleză). . Wikidata Q95606922.
- ↑ „Monica Iagăr” (în engleză). Olympedia[*]. . Wikidata Q95606922.
- ↑ „Monica Iagăr-Dinescu”.
- ↑ „Monica Iagăr”. banca de date a Asociației Internaționale a Federațiilor de Atletism[*]. Wikidata Q54960205. Accesat în .
- ↑ Paul, Andreea. Forța femeilor în sport. Polirom, Iași, 2023. p. 173.
- ↑ Biography: Monica IAGAR (în engleză), Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism
- ↑ Venit uluitor pentru o fostă atletă, care a ieșit la pensie la 44 de ani de la clubul Dinamo, Adevărul, 12 septembrie 2017
- ↑ Recorduri Naționale Arhivat în , la Wayback Machine., Federația Română de Atletism
- ↑ ROMANIAN CHAMPIONSHIPS (în engleză), gbrathletics.com
- 1 2 Enciclopedia Educației Fizice și Sportului din România. 1 (ed. a 2-a). Târgu Jiu: Editura Măiastra. . p. 263.
- ↑ DECRET nr. 563 din 1 decembrie 2000 privind conferirea unor decorații naționale personalului din subordinea Ministerului Tineretului și Sportului, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 16 decembrie 2000
- ↑ Decretul nr. 1071/2004 privind conferirea Ordinului și Medaliei Meritul Sportiv, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 1176 din 13 decembrie 2004
- ↑ Monica Iagăr, numită președintă a Clubului Sportiv Dinamo pentru următoarele șase luni Arhivat în , la Wayback Machine., AGERPRES, 25 noiembrie 2016
- ↑ Monica Iagăr a obținut titlul de doctor în educație fizică și sport, Prosport, 9 decembrie 2010
- ↑ Monica Iagăr a luat o decizie neașteptată la doar două luni după ce s-a înscris în partidul AUR și a anunțat că va candida, Gazeta Sporturuilor, 3 mai 2024
- ↑ Monica Iagăr: Vreau să fac ceva pentru sportul din Satu Mare, Politica Românească, 8 noiembrie 2024
- ↑ UDMR Satu Mare are doi membri la Senat și doi în Camera Deputaților după alegerile din 2024, Gazeta de Nord-Vest, 4 decembrie 2024
Legături externe
[modificare | modificare sursă]
Materiale media legate de Monica Iagăr la Wikimedia Commons- Monica Iagăr la Comitetul Olimpic și Sportiv Român (arhivat)
- en Monica Iagăr la World Athletics

- en Monica Iagăr la Olympedia.org

- en Monica Iagăr la athleticspodium.com
- Campioni europeni la atletism
- Nașteri în 1973
- Săritori în înălțime
- Atleți olimpici români
- Atlete române
- Atleți la Jocurile Olimpice de vară din 2000
- Atleți la Jocurile Olimpice de vară din 2004
- Sportivi români implicați în cazuri de dopaj
- Campioni naționali de atletism ai României
- Decorați cu Ordinul Meritul Sportiv
- Decorați cu Medalia Națională „Pentru Merit”
- Deputați români 2024-2028
- Oameni din Sighetu Marmației
- Sportivi din județul Maramureș
- Sportivi români în viață
- Politicieni români în viață