Listă de bloguri

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sari la navigare Sari la căutare

Aceasta este o listă de blog-uri notabile. Un blog (contracție a weblog) este un site web cu postări frecvente și periodice creând un jurnal narativ în curs de desfășurare. Ele sunt menținute de către grupuri și/sau persoane, aceasta din urmă fiind cele mai frecvente. Blogurile se pot concentra pe o mare varietate de subiecte, de la politică la experiențe personale zilnice, notate ca într-un jurnal.

Bloguri în limba română

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri românești (primele 20 din 96702), conform topului calculat de siteul Zelist.ro, ordonată după popularitate la data de 15 mai 2020[1]:

Nr. Nume/Autor Adresa Subiect
1 Tudor Chirilă tudorchirila.blogspot.com societate
2 Victor Ciutacu ciutacu.ro televiziune
3 Bookblog.ro bookblog.ro cultură - recenzii de carte
4 Groparu groparu.ro umor
5 Mihai Bendeac mihaibendeac.ro umor (închis de ceva timp)
6 Vlad Petreanu petreanu.ro social
7 Pitici Gratis piticigratis.com umor
8 Dragoș Bucurenci bucurenci.ro CSR
9 Cătălin Tolontan tolo.ro jurnalism de investigație
10 Cristian Manafu manafu.ro social media
11 Adi Hădean adihadean.ro culinărie
12 Mintea de Ceai mintea-de-ceai.blogspot.com societate (închis în 2017)
13 Piticu piticu.ro societate
14 Fredo & Pidjin pidjin.net benzi desenate
15 Codul Lui Oreste codulluioreste.ro spiritualitate, ezoterism
16 Vacanțierul vacantierul.ro turism, călătorii
17 Laura Adamache lauraadamache.ro culinar, rețete
18 Alexandra Sandu alexunu.blogspot.ro jurnal (închis în 2017)
19 Șerban Huidu serbanhuidu.ro/ politică, televiziune
21 Suțu sutu.ro societate, fotografie

Există bloguri pasibile de a fi la fel de importante cu cele menționate, însă posesorii lor nu doresc să se supună monitorizării Zelist: cabral.ro, zoso.ro, cetin.ro, cristianchinabirta.ro, Subiectiv.ro și altele.

Bloguri influente în limba engleză

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri de limbă engleză, ordonată după numărul de vizitatori la data de 21 ianuarie 2014[2]:

Nr. Nume Adresa
1 Huffington Post http://www.huffingtonpost.com
2 BuzzFeed http://www.buzzfeed.com
3 Business Insider http://www.businessinsider.com
4 The Verge http://www.theverge.com
5 Mashable http://mashable.com
6 Deadspin http://www.deadspin.com
7 Gizmodo http://www.gizmodo.com
8 Gawker http://www.gawker.com
9 Mediaite http://www.mediaite.com
10 TechCrunch http://www.techcrunch.com
11 TMZ http://www.tmz.com
12 CNN Political Ticker http://politicalticker.blogs.cnn.com
13 Bleacher Report http://bleacherreport.com/
14 The Blaze http://www.theblaze.com/
15 Ars Technica http://arstechnica.com
16 ZeroHedge http://www.zerohedge.com/
17 GigaOM http://gigaom.com
18 Jezebel http://jezebel.com
19 SB Nation http://www.sbnation.com
20 Laughing Squid http://laughingsquid.com

Alte bloguri interesante: computerblog.ro, mihaivasilescublog.ro, printesaurbana.ro, nwradu.ro, vulpescu.eu, siblondelegandesc.ro

Note

  1. ^ „Top ZeList 2017-08-15”. Accesat în . 
  2. ^ http://technorati.com/blogs/top100

Legături externe