Listă de bloguri

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de blog-uri notabile. Un blog (contracție a weblog) este un site web cu postări frecvente și periodice creând un jurnal narativ în curs de desfășurare. Ele sunt menținute de către grupuri și/sau persoane, aceasta din urmă fiind cele mai frecvente. Blogurile se pot concentra pe o mare varietate de subiecte, de la politică la experiențe personale zilnice, notate ca într-un jurnal.

Bloguri în limba română

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri românești (primele 20 din 95267), conform topului calculat de siteul Zelist.ro, ordonată după popularitate la data de 15 august 2017[1]:

Nr. Nume/Autor Adresa Subiect
1 Tudor Chirilă http://tudorchirila.blogspot.com/ societate
2 Victor Ciutacu http://www.ciutacu.ro/ televiziune
3 Bookblog.ro http://www.bookblog.ro/ cultură - recenzii de carte
4 Groparu http://groparu.ro/ umor
5 Vlad Petreanu http://www.petreanu.ro/ social
6 Cristian Manafu http://www.manafu.ro/ social media
7 Cătălin Tolontan http://www.tolo.ro/ jurnalism sportiv și de investigație
8 Mihai Bendeac http://www.mihaibendeac.ro/ vlog
9 Adi Hădean http://www.adihadean.ro/ culinărie
10 Pitici Gratis http://www.piticigratis.com/ umor
11 Dragoș Bucurenci http://bucurenci.ro/
12 Și Blondele Gândesc http://www.siblondelegandesc.ro/
13 Patricia Gabriella http://www.cevadoarnou.blogspot.ro/
14 Mintea de ceai http://mintea-de-ceai.blogspot.com
15 Fredo & Pidjin http://www.pidjin.net/ benzi desenate
16 Codul lui Oreste http://codulluioreste.ro/ spiritualitate, ezoterism
17 Radu Băzăvan http://bazavan.ro/ umor, social
18 Palatul Șuțu http://sutu.ro/ politică
19 Piticu http://www.piticu.ro/
20 Simona Tache http://simonatache.ro/ jurnal, social
21 contributors.ro http://www.contributors.ro/

Există bloguri pasibile de a fi la fel de importante cu cele menționate, însă posesorii lor nu doresc să se supună monitorizării Zelist: mircea-badea.ro, cabral.ro, chinezu.eu, zoso.ro, arhiblog.ro, Subiectiv și altele.

Bloguri influente în limba engleză

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri de limbă engleză, ordonată după numărul de vizitatori la data de 21 ianuarie 2014[2]:

Nr. Nume Adresa
1 Huffington Post http://www.huffingtonpost.com
2 BuzzFeed http://www.buzzfeed.com
3 Business Insider http://www.businessinsider.com
4 The Verge http://www.theverge.com
5 Mashable http://mashable.com
6 Deadspin http://www.deadspin.com
7 Gizmodo http://www.gizmodo.com
8 Gawker http://www.gawker.com
9 Mediaite http://www.mediaite.com
10 TechCrunch http://www.techcrunch.com
11 TMZ http://www.tmz.com
12 CNN Political Ticker http://politicalticker.blogs.cnn.com
13 Bleacher Report http://bleacherreport.com/
14 The Blaze http://www.theblaze.com/
15 Ars Technica http://arstechnica.com
16 ZeroHedge http://www.zerohedge.com/
17 GigaOM http://gigaom.com
18 Jezebel http://jezebel.com
19 SB Nation http://www.sbnation.com
20 Laughing Squid http://laughingsquid.com

Note

Legături externe