FC Spartak Moscova

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
(Redirecționat de la FC Spartak Moscow)
Jump to navigation Jump to search
FC Spartak Moscova
FC Spartak Moscova.svg
Informații generale
Nume completФК «Спартак» Москва
PoreclăRoș-albii
Data fondării18 aprilie 1922
StadionStadionul Lujniki,
Moscova, Rusia
(78.360 locuri)
CampionatPrima Ligă Rusă
ProprietarLeonid Fedun[*]  Modificați la Wikidata
PreședinteFlag of Russia.svg Sergey Rodionov
AntrenorMassimo Carrera[*][1]  Modificați la Wikidata
Prezență online
site web oficial
facebook
Twitter
Google+
Instagram
canal YouTube
Echipament
Kit body spartak1617h.png
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks polonia16h.png
Kit socks long.svg
Acasă
Kit body spartakmoscow1617a.png
Kit body.svg
Kit right arm spartak1617a.png
Kit right arm.svg
Kit shorts red stripes.png
Kit shorts.svg
Kit socks psg1617a.png
Kit socks long.svg
Deplasare

Spartak Moscova (rusă ФК Спартак Москва) este un club de fotbal din Moscova, Rusia.

Istoric[modificare | modificare sursă]

Clubul Spartak Moscova a fost fondat imediat în perioada post-bolșevică (după Revoluția Bolșevică) la 18 aprilie 1922. Fondarea clubului Spartak Moscova a reprezentat o reacție la ceea ce se întâmpla în lumea sportului sovietic. Armata rusă patrona CSKA Moscova, poliția rusă deținea Dinamo Moscova, iar Căile Ferate conduceau Lokomotiv Moscova. În 1922 a fost creată de către sindicat Spartak Moscova care a fost văzută ca "Echipa tuturor".

Marele sportiv Nikolai Starostin, a intrat în contact cu Alexandr Kosarev, secretarul Uniunii Tineretului Comunist, care au avut o influență în sport și doreau extinderea ramurilor sale. În noiembrie 1934, cu finanțare Kosarev l-a angajat pe Starostin și frații săi cu scopul de a construi o echipă puternică. Echipa și-a schimbat numele în Spartak Moscova. Cei patru frați Starostin, au avut un rol important în formarea echipei. Cei 4 frați au evoluat pentru Spartak în anii '30, și au fost supuși represiunilor înainte de Al Doilea Război Mondial pentru faptul că făceau parte din cel mai hulit club de către autorități.

Evoluția echipamentului[modificare | modificare sursă]

Kit body whitehorizontal.png
Kit body.svg
Kit right arm whiteborder.png
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks hoops white.png
Kit socks long.svg
Spartak '30s
Kit body whitehorizontal.png
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks redband whitestripe.png
Kit socks long.svg
Spartak '40s
Kit body whitehorizontal.png
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks whitetop.png
Kit socks long.svg
Spartak '50s-'60s
Kit body collarwhite.png
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks 2 stripes white.png
Kit socks long.svg
Spartak 1963,1971 Soviet Cup final


Lotul actual[modificare | modificare sursă]

Nr. Poziție Jucător
3 Serbia F Marko Petković
5 Germania F Serdar Tasci
7 Georgia M Jano Ananidze
8 Rusia M Denis Glushakov (Captain)
9 Capul Verde A Zé Luís
10 Țările de Jos M Quincy Promes
11 Brazilia M Fernando
12 Brazilia A Luiz Adriano
14 Rusia F Georgi Dzhikiya
16 Italia F Salvatore Bocchetti
17 Rusia F Georgi Tigiyev
18 Rusia M Zelimkhan Bakayev
19 Rusia M Aleksandr Samedov
20 Rusia M Igor Leontyev
Nr. Poziție Jucător
21 Rusia M Artyom Samsonov
22 Rusia F Konstantin Shcherbakov
23 Rusia F Dmitri Kombarov
25 Paraguay F Lorenzo Melgarejo
29 Rusia F Ilya Kutepov
32 Rusia P Artyom Rebrov
38 Rusia F Andrey Yeshchenko
40 Rusia M Artyom Timofeyev
47 Rusia M Roman Zobnin
50 Croația M Mario Pašalić (loan from Chelsea)
57 Rusia P Aleksandr Selikhov
71 Bulgaria M Ivelin Popov
98 Rusia P Aleksandr Maksimenko
99 Brazilia M Pedro Rocha

Palmares[modificare | modificare sursă]

Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Uniunea Sovietică[modificare | modificare sursă]

Rusia Rusia[modificare | modificare sursă]

Cupă și campionat[modificare | modificare sursă]

Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste URSS[modificare | modificare sursă]

Sezon Div. Pos. Pl. W D L GS GA P Cupa Europa Golgheteri ?
1936 (s) 1st 3 6 3 1 2 12 7 13 - - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Glazkov - 4 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kozlov
1936 (a) 1 7 4 2 1 19 10 17 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Glazkov - 7 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kozlov
1937 2 16 8 5 3 24 16 37 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rumyantsev - 8 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kvashnin
1938 1 25 18 3 4 74 19 39 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sokolov - 18 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kvashnin
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste P.Popov
1939 1 26 14 9 3 58 23 37 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Semyonov - 18 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste P.Popov
1940 3 24 13 5 6 54 35 31 - - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Semyonov - 13
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kornilov - 13
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gorokhov
1944 no league competition SF - - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kvashnin
1945 10 22 6 3 13 22 44 15 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Timakov - 7 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Isakov
Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteEstonia Wohlrat
1946 6 22 8 5 9 38 40 21 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Salnikov - 9 Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteEstonia Wohlrat
1947 8 24 6 9 9 34 26 21 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Dementyev - 9 Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteEstonia Wohlrat
1948 3 26 18 1 7 64 34 37 RU - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Konov - 15 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kvashnin
1949 3 34 21 7 6 93 43 49 SF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 26 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Dangulov
1950 5 36 17 10 9 77 40 44 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 34 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Dangulov
1951 6 28 13 5 10 50 35 31 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 10 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Dangulov
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gorokhov
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Glazkov
1952 1 13 9 2 2 26 12 20 RU - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Paramonov - 8 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sokolov
1953 1 20 11 7 2 47 15 29 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 14 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sokolov
1954 2 24 14 3 7 49 26 31 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Ilyin - 11 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sokolov
1955 2 22 15 3 4 55 27 33 SF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Parshin - 13 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1956 1 22 15 4 3 68 28 34 - - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1957 3 22 11 6 5 43 28 28 RU - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan - 12 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1958 1 22 13 6 3 55 28 32 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Ilyin - 19 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1959 6 22 8 8 6 32 28 24 - - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Isaev - 8 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1960 7 30 15 7 8 52 32 37 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Ilyin - 13 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1961 3 30 16 8 6 57 34 40 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Khusainov - 14 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1962 1 32 21 5 6 61 25 47 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sevidov - 16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1963 2 38 22 8 8 65 33 52 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sevidov - 15 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1964 8 32 12 8 12 34 32 32 SF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sevidov - 6 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1965 8 32 10 12 10 28 26 32 W - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Khusainov - 5
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Reingold - 5
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1966 4 36 15 12 9 45 41 42 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Osyanin - 15 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1967 7 36 13 14 9 38 30 40 R32 CWC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Khusainov - 8 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Salnikov
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1968 2 38 21 10 7 64 43 52 R32 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Khusainov - 14 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1969 1 32 24 6 2 51 15 54 R32 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Osyanin - 16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1970 3 32 12 14 6 43 25 38 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Khusainov - 12 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1971 6 30 9 13 8 35 31 31 W ECC R32 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Kiselyov - 5
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Silagadze - 5
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piskarev - 5
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1972 11 30 8 10 12 29 30 26 RU UC R32 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Papaev - 4
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Andreev - 4
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piskarev - 4
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Simonyan
1973 4 30 14 8 8 37 28 31 QF CWC QF Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piskarev - 12 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1974 2 30 15 9 6 41 23 39 QF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piskarev - 10 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1975 10 30 9 10 11 27 30 28 R16 UC R64 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Lovchev - 8 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gulyaev
1976 (s) 14 15 4 2 9 10 18 10 - UC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Pilipko - 2
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Lovchev - 2
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Bulgakov - 2
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Krutikov
1976 (a) 15 15 5 3 7 15 18 13 R32 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Bulgakov - 6 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Krutikov
1977 2nd 1 38 22 10 6 83 42 54 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Yartsev - 17 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1978 1st 5 30 14 5 11 42 33 33 R16 - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Yartsev - 19 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1979 1 34 21 10 3 66 25 50 Qual. - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Yartsev - 14 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1980 2 34 18 9 7 49 26 45 SF - Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 7 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1981 2 34 19 8 7 70 40 46 RU ECC QF Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gavrilov - 21 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1982 3 34 16 9 9 59 35 41 Qual. UC R32 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Shavlo - 11 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1983 2 34 18 9 7 60 25 45 R16 UC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Gavrilov - 18 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1984 2 34 18 9 7 53 29 45 QF UC QF Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 13 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1985 2 34 18 10 6 72 28 46 R16 UC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 14 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1986 3 30 14 9 7 52 21 37 SF UC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 17 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1987 1 30 16 11 3 49 26 42 R16 UC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 12
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Cherenkov - 12
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1988 4 30 14 11 5 40 26 39 QF UC R32 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 12 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Beskov
1989 1 30 17 10 3 49 19 44 QF ECC R16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Rodionov - 16 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Romantsev
1990 5 24 12 5 7 39 26 29 R16 UC R32 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Shmarov - 12 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Romantsev
1991 2 30 17 7 6 57 30 41 QF ECC SF Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteRusia Mostovoi - 13
Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteRusia Radchenko - 13
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Romantsev
1992 - - W UC R32 - Uniunea Republicilor Sovietice SocialisteRusia Romantsev

Rusia Rusia[modificare | modificare sursă]

Sezon Div. Pos. Pl. W D L GS GA P Cupa Europa Golgheteri ?
1992 1st 1 26 18 7 1 62 19 43 - - Rusia Radchenko - 12 Rusia Romantsev
1993 1 34 21 11 2 81 18 53 R32 CWC SF Rusia Beschastnykh - 18 Rusia Romantsev
1994 1 30 21 8 1 73 21 50 W UCL GS Rusia Beschastnykh - 10 Rusia Romantsev
1995 3 30 19 7 5 76 26 63 SF UCL GS Rusia Shmarov - 16 Rusia Romantsev
1996 1 35 22 9 4 72 35 75 RU UCL QF Rusia Tikhonov - 16 Rusia Yartsev
1997 1 34 22 7 5 67 30 73 QF UC R32 Rusia Kechinov - 11 Rusia Romantsev
1998 1 30 17 8 5 58 27 59 W UCL
UC
Qual.
SF
RusiaUcraina Tsymbalar - 10 Rusia Romantsev
1999 1 30 22 6 2 75 24 72 R32 UCL GS Rusia Tikhonov - 19 Rusia Romantsev
2000 1 30 23 1 6 69 30 70 SF UCL
UC
GS
R32
Rusia Titov - 13 Rusia Romantsev
2001 1 30 17 9 4 56 30 60 QF UCL 2nd GS Rusia Titov - 11
Brazilia Robson - 11
Rusia Romantsev
2002 3 30 16 7 7 49 36 55 R32 UCL GS Rusia Beschastnykh - 12 Rusia Romantsev
2003 10 30 10 6 14 38 48 36 W UCL GS Rusia Pavlyuchenko - 10 Rusia Romantsev
Rusia Chernyshov
Rusia Fedotov
2004 8 30 11 7 12 43 44 40 R32 UC
UIC
R16
QF
Rusia Pavlyuchenko - 10 Italia Scala
Letonia Starkov
2005 2 30 16 8 6 47 26 56 R32 - Rusia Pavlyuchenko - 11 Letonia Starkov
2006 2 30 15 13 2 60 36 58 RU - Rusia Pavlyuchenko - 18 Letonia Starkov
Rusia Fedotov
2007 2 30 17 8 5 50 30 59 SF UCL
UC
GS
R32
Rusia Pavlyuchenko - 14 Rusia Fedotov
Rusia Cherchesov
2008 8 30 11 11 8 43 39 44 R32 UCL
UC
Qual.
R32
Rusia Bazhenov - 6
Rusia Pavlyuchenko - 6
Rusia Pavlenko - 6
Brazilia Welliton - 6
Rusia Cherchesov
Danemarca M.Laudrup
2009 2 30 17 4 9 61 33 55 QF UCL
UC
Qual.
GS
Brazilia Welliton - 21 Danemarca M.Laudrup
RusiaEstonia Karpin
2010 TBD R16 - TBD RusiaEstonia Karpin

Antrenori[modificare | modificare sursă]

Jucători importanți[modificare | modificare sursă]

Russia/USSR

Argentina
Austria
Brazil
Belarus
Cameroon
Croatia

Czech Republic
Germany
Georgia
Ghana
Hungary
Latvia
Lithuania
Macedonia
Moldova
Poland
Romania
Senegal
Serbia
Ukraine
Uruguay

Antrenori[modificare | modificare sursă]

Nume Perioada Trofee
Cehia Antonin Fivebr 1936
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Mihail Kozlov Aug 1936–37
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Konstantin Kvașnin 1937–Sept 38
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Pyotr Popov Sept 1938–39
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Gorohov 1940
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piotr Popov 1941
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vladimir Gorohov 1942–43
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Konstantin Kvașnin 1944
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Piotr Isakov Jan 1945–Aug 45 (interimar)
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Albert Vollrat Sept 1945–47
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Konstantin Kvashnin 1948
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Abram Dangulov 1949–May 51
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Georgi Glazkov June 1951–Dec 51
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Vasily Sokolov 1952–54
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nikolay Gulyaev 1955–59
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nikita Simonyan 1960–Sept 65
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nikolay Gulyaev 1966
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Sergei Salnikov Jan 1967–July 67
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nikita Simonyan July 1967–72

Name Period Trophies
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Nikolay Gulyaev 1973–75
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Anatoly Krutikov 1976
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Konstantin Beskov 1 Jan 1977–31 Dec 88
Rusia Oleg Romantsev 1 Jan 1989–31 Dec 95
Rusia Gheorghi Iarțev 1 Jan 1996–31 Dec 96
Rusia Oleg Romanțev 1 Jan 1997–May 3
Rusia Vladimir Fedotov May 2003–June 3 (interimar)
Rusia Andrei Cernîșov 19 June 2003–1 Sept 03
Rusia Vladimir Fedotov 2 Sept 2003–30 Nov 03 (interimar)
Italia Nevio Scala 10 Dec 2003–15 Sept 04
Letonia Aleksandrs Starkovs 10 Oct 2004–26 April 06
Rusia Vladimir Fedotov 1 June 2006–19 June 07
Rusia Stanislav Cercesov 1 July 2007–14 Aug 08
Rusia Igor Lediahov 15 Aug 2008–9 Sept 08 (interimar)
Danemarca Michael Laudrup 9 Sept 2008–15 April 09
Rusia Valeri Karpin 16 April 2009–30 June 12
Spania Unai Emery 1 July 2012–25 Nov 12
Rusia Valeri Karpin 26 Nov 2012–13 Dec 12 (interimar)
Rusia Valeri Karpin 13 Dec 2012–

Bibliografie[modificare | modificare sursă]

Legături externe[modificare | modificare sursă]

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de FC Spartak Moscova



  1. ^ http://spartak.com/main/news/93000/  Lipsește sau este vid: |title= (ajutor)