Listă de filme de aventură din anii 1940

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de filme de aventură din anii 1940:

Titlu Regizor Actori Țară Sub-Gen/Note
1940
Drums of the Desert George Waggner Ralph Byrd, Lorna Gray, George Lynn Statele Unite romantic, aventură[1]
Drums of fu manchu William Witney Henry Brandon, William Royle, Olaf Hytten, Luana Walters Statele Unite [2]
Flash Gordon Conquers the Universe Ford Beebe, Ray Taylor Buster Crabbe, Carol Hughes, Roland Drew Statele Unite [3]
Green Hell James Whale Douglas Fairbanks Jr., Joan Bennett, George Sanders Statele Unite aventură drama[4]
The Sea Hawk Michael Curtiz Errol Flynn, Brenda Marshall, Claude Rains Statele Unite aventură pe mare[5]
The Thief of Bagdad Ludwig Berger, Michael Powell, Tim Whelan Conrad Veidt, Sabu, June Duprez, John Justin, Rex Ingram Statele Unite Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord fantastic, aventură[6]
1941
The Corsican Brothers Gregory Ratoff Douglas Fairbanks, Jr., Ruth Warwick Statele Unite [7]
Jungle Girl John English, William Witney Frances Gifford, Tom Neal, Trevor Bardette, Gerald Mohr Statele Unite [8]
Road to Zanzibar Victor Schertzinger Bing Crosby, Bob Hope Statele Unite aventură comedy[9]
1942
Arabian Nights John Rawlins Sabu, Jon Hall, María Montez, Leif Erickson Statele Unite Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord romantic, aventură[10]
The Black Swan Henry King Tyrone Power, Maureen O'Hara, George Sanders Statele Unite [11]
Reap the Wild Wind Cecil B. DeMille Ray Milland, John Wayne, Paulette Goddard, Raymond Massey, Robert Preston, Susan Hayward Statele Unite romantic, aventură[12]
Road to Morocco David Butler Bing Crosby, Bob Hope, Dorothy Lamour Statele Unite aventură, comedie, romantic[13]
The Spoilers Ray Enright Marlene Dietrich, Randolph Scott, John Wayne Statele Unite romantic, aventură[14]
1943
Sahara Zoltan Korda Humphrey Bogart, Bruce Bennett, Lloyd Bridges, Rex Ingram Statele Unite film de război, aventură[15]
White Savage Arthur Lubin Maria Montez, Jon Hall, Sabu, Turhan Bey, Sidney Toler Statele Unite [16]
1944
Cobra Woman Robert Siodmak Maria Montez, Jon Hall, Sabu Statele Unite [17]
Frenchman's Creek Mitchell Leisen Joan Fontaine, Arturo de Córdova, Basil Rathbone Statele Unite Romantic aventură[18]
Lifeboat Alfred Hitchcock Tallulah Bankhead, William Bendix, Walter Slezak Statele Unite aventură pe mare, dramatic[19]
The Tiger Woman Spencer Gordon Bennet, Wallace Grissell Linda Stirling, Allan Lane, Duncan Renaldo, George J. Lewis Statele Unite [20]
The Princess and the Pirate David Butler Bob Hope, Virginia Mayo, Victor McLaglen, Walter Slezak, Walter Brennan Statele Unite aventură comedy[21]
1945
Captain Kidd Rowland V. Lee Charles Laughton, Randolph Scott, Barbara Britton, John Carradine, Gilbert Roland Statele Unite Pirate aventură
A Thousand and One Nights Alfred E. Green Cornel Wilde, Evelyn Keyes, Phil Silvers, Adele Jergens Statele Unite fantastic, aventură
The Spanish Main Frank Borzage Maureen O'Hara, Paul Henreid, Walter Slezak Statele Unite Pirate aventură
1946
Road to Utopia Hal Walker Bob Hope, Bing Crosby Statele Unite aventură, comedie
1947
Road to Rio Norman Z. McLeod Bob Hope, Bing Crosby Statele Unite aventură comedy
Sinbad the Sailor Richard Wallace Douglas Fairbanks, Jr., Maureen O'Hara, Anthony Quinn Statele Unite acțiune, aventură
1948
aventurăs of Don Juan Vincent Sherman Errol Flynn, Viveca Lindfors, Robert Douglas, Statele Unite Swashbuckler
Man-Eater of Kumaon Byron Haskin Sabu, Wendell Corey, Joy Page, Morris Carnovsky Statele Unite aventură în junglă
The Treasure of the Sierra Madre John Huston Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt Statele Unite aventură drama
Wake of the Red Witch John Farrow, Edward Ludwig John Wayne, Gail Russell, Gig Young Statele Unite romantic, aventură
1949
Bagdad Charles Lamont Maureen O'Hara, Paul Hubschmid, Vincent Price Statele Unite aventură în deșert
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court Tay Garnett Bing Crosby Statele Unite fantastic, aventură
The Blue Lagoon Frank Launder Jean Simmons, Donald Houston, Susan Stranks Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord romantic, aventură
Mighty Joe Young Ernest B. Schoedsack Terry Moore, Ben Johnson, Robert Armstrong, Frank McHugh Statele Unite aventură în junglă
Rope of Sand William Dieterle Burt Lancaster, Paul Henreid, Claude Rains, Peter Lorre Statele Unite aventură în deșert

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Erickson, Hal. „Overview:Drums of the Desert”. Allmovie. http://allmovie.com/work/drums-of-the-desert-90078. Accesat la februarie 6, 2010. 
  2. ^ Wollstein, Hans J.. „Overview:Drums of fu manchu”. Allmovie. http://allmovie.com/work/drums-of-fu-manchu-14874. Accesat la februarie 6, 2010. 
  3. ^ Eder, Bruce. „Overview:Flash Gordon Conquers the Universe”. Allmovie. http://allmovie.com/work/flash-gordon-conquers-the-universe-serial-17733. Accesat la februarie 6, 2010. 
  4. ^ Deming, Mark. „Overview:Green Hell”. Allmovie. http://allmovie.com/work/green-hell-93887. Accesat la februarie 6, 2010. 
  5. ^ Eder Bruce. „Overview:The Sea Hawk”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-sea-hawk-43317. Accesat la februarie 6, 2010. 
  6. ^ Eder, Bruce. „Overview:The Thief of Bagdad”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-thief-of-bagdad-49447. Accesat la februarie 6, 2010. 
  7. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Corsican Brothers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-corsican-brothers-11037. Accesat la februarie 6, 2010. 
  8. ^ Wollstein, Hans J.. „Overview:Jungle Girl”. Allmovie. http://allmovie.com/work/jungle-girl-serial-144535. Accesat la februarie 6, 2010. 
  9. ^ Erickson, Hal. „Overview:Road to Zanzibar”. Allmovie. http://allmovie.com/work/road-to-zanzibar-41591. Accesat la februarie 6, 2010. 
  10. ^ Eder, Bruce. „Overview:Arabian Nights”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-arabian-nights-2747. Accesat la februarie 7, 2010. 
  11. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Black Swan”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-black-swan-85257. Accesat la februarie 7, 2010. 
  12. ^ Erickson, Hal. „Overview:Reap the Wild Wind”. Allmovie. http://allmovie.com/work/reap-the-wild-wind-40582. Accesat la februarie 7, 2010. 
  13. ^ Erickson, Hal. „Overview:Road to Morocco”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-road-to-morocco-41576. Accesat la februarie 7, 2010. 
  14. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Spoilers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-spoilers-46161. Accesat la februarie 7, 2010. 
  15. ^ Williams, Karl. „Overview:Sahara”. Allmovie. http://allmovie.com/work/sahara-42578. Accesat la februarie 7, 2010. 
  16. ^ Brennan, Sandra. „Overview:White Savage”. Allmovie. http://allmovie.com/work/white-savage-116800. Accesat la februarie 7, 2010. 
  17. ^ Eder, Bruce. „Overview:Cobra Woman”. Allmovie. http://allmovie.com/work/cobra-woman-119953. Accesat la februarie 7, 2010. 
  18. ^ Deming, Mark. „Overview:Frenchman's Creek”. Allmovie. http://allmovie.com/work/frenchmans-creek-92348. Accesat la februarie 7, 2010. 
  19. ^ Deming, Mark. „Overview:Lifeboat”. Allmovie. http://allmovie.com/work/lifeboat-29278. Accesat la februarie 7, 2010. 
  20. ^ Wollstein, Hans J.. „Overview:The Tiger Woman”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-tiger-woman-serial-37761. Accesat la februarie 7, 2010. 
  21. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Princess and the Pirate”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-princess-and-the-pirate-39215. Accesat la februarie 7, 2010.