Listă de filme de aventură din anii 1970

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de filme de aventură din anii 1970:

Titlu Regizor Actori Țară Sub-Gen/Note
The Adventures of Gerald Jerzy Skolimowski Peter McEnery, Claudia Cardinale Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Suedia Italia [1]
L'Arciere di Sherwood George Ferron, Giorgio Ferroni Italia Spania Franța [2]
Brancaleone at the Crusades Mario Monicelli Vittorio Gassman ItaliaAlgeria aventură comedy[3]
Carry On Up the Jungle Gerald Thomas Sid James, Charles Hawtrey, Joan Sims Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord aventură comedy[4]
Kelly's Heroes Brian G. Hutton Clint Eastwood, Telly Savalas, Don Rickles Statele UniteIugoslavia War aventură[5]
White Sun of the Desert Vladimir Motyl Anatoly Kuznetsov, Spartak Mishulin, Kakhi Kavsadze Uniunea Sovietică War aventură[6]
1971
La Poudre d'escampette Philippe de Broca Marlène Jobert, Michel Piccoli, Michael York FranțaItalia War aventură, aventură comedy[7]
Mirii anului II Jean-Paul Rappeneau Jean-Paul Belmondo, Marlène Jobert, Laura Antonelli FranțaRomâniaItalia [8]
Walkabout Nicolas Roeg Jenny Agutter, Lucien John, David Gulpilil, John Meillon Australia aventură drama[9]
1972
Aguirre, the Wrath of God Werner Herzog Klaus Kinski, Cecilia Rivera, Ruy Guerra, Helena Rojo Germania de Vest Peru aventură drama[10]
The Poseidon aventură Ronald Neame Gene Hackman, Ernest Borgnine, Red Buttons, Carol Lynley Statele Unite Sea aventură[11]
Solaris Andrei Tarkovsky Natalya Bondarchuk, Jüri Järvet, Donatas Banionis Uniunea Sovietică Space aventură[12]
1973
At Home Among Strangers, A Stranger Among His Own Nikita Mikhalkov Yuri Bogatyrev, Anatoli Solonitsin, Alexander Kaidanovsky Uniunea Sovietică War aventură[13]
The Golden Voyage of Sinbad Gordon Hessler John Phillip Law, Caroline Munro, Tom Baker Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Fantasy aventură[14]
In Desert and Wilderness Wladyslaw Slesicki Polonia aventură drama[15]
Robin Hood Wolfgang Reitherman Andy Devine, Peter Ustinov Statele Unite [16]
The Three Musketeers Richard Lester Oliver Reed, Charlton Heston, Raquel Welch PanamaRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [17]
1974
Les 4 Charlots Mousquetaires André Hunebelle Gérard Rinaldi, Gerard Filipelli, Jean Sarrus Franța aventură comedy[18]
Arabian Nights Pier Paolo Pasolini Franco Merli, Ines Pellegrini, Ninetto Davoli ItaliaFranța Fantasy aventură[19]
Le Fuhrer en Folie Philippe Clair Henri Tisot, Alice Sapritch, Luis Rego Franța War aventură[20]
The Four Musketeers Richard Lester Oliver Reed, Raquel Welch, Richard Chamberlain, Michael York Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [21]
Herbie Rides Again Robert Stevenson Helen Hayes, Ken Berry, Stefanie Powers Statele Unite [22]
Mais où est donc passée la septième compagnie? Robert Lamoureux Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Aldo Maccione Franța War aventură[23]
À Nous Quatre Cardinal André Hunebelle Les Charlots, Jean Valmont Franța aventură comedy[24]
When the North Wind Blows Stewart Raffill Henry Brandon, Fernando Celis, Dan Haggerty Statele Unite [25]
Zorro Duccio Tessari Stanley Baker, Alain Delon, Moustache FranțaItalia [26]
1975
Dersu Uzala Akira Kurosawa Maxim Munzuk, Yuri Solomin, Vladimir Kremena Uniunea SovieticăJaponia aventură drama[27]
The Great Waldo Pepper George Roy Hill Robert Redford, Bo Svenson, Bo Brundin Statele Unite aventură drama[28]
Jaws Steven Spielberg Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary Statele Unite Sea aventură[29]
The Man Who Would Be King John Huston Sean Connery, Michael Caine, Christopher Plummer, Saeed Jaffrey Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord [30]
Operation Lady Marlene Robert Lamoureux Robert Lamoureux, Michel Serrault, Bernard Menez Franța War aventură[31]
Le Sauvage Jean-Paul Rappeneau Catherine Deneuve, Yves Montand, Luigi Vannucchi FranțaItalia [32]
The Wind and the Lion John Milius Sean Connery, Candice Bergen, Brian Keith Statele Unite [33]
1976
Adventures of Frontier Fremont Richard Friedenberg Tony Mirrati, Dan Haggerty, Denver Pyle Statele Unite Family-oriented aventură[34]
King Kong John Guillermin Jeff Bridges, Charles Grodin, Jessica Lange Statele Unite [35]
Robin and Marian Richard Lester Sean Connery, Audrey Hepburn, Robert Shaw Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Romantic aventură[36]
Swashbuckler James Goldstone Robert Shaw, James Earl Jones, Peter Boyle Statele Unite [37]
1977
The 5th Musketeer Ken Annakin Rex Harrison, Sylvia Kristel, Ursula Andress Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordAustria [38]
The Deep Peter Yates Robert Shaw, Jacqueline Bisset, Nick Nolte Statele Unite Sea aventură[39]
Herbie Goes to Monte Carlo Vincent McEveety Dean Jones, Don Knotts, Julie Sommars Statele Unite Family-oriented aventură[40]
The Inglorious Bastards Enzo G. Castellari Bo Svenson, Fred Williamson, Peter Hooten Italia War aventură[41]
The Mighty Peking Man Ho Meng-hua Li Hsiu-hsien, Evelyn Kraft, Hsiao Yao Hong Kong [42]
Orca Michael Anderson Richard Harris, Charlotte Rampling, Will Sampson Statele Unite Sea aventură[43]
The Rescuers Don Bluth, Milt Kahl, John Lounsbery, Wolfgang Reitherman, Art Stevens Statele Unite Animated film[44]
La Septième Compagnie Au Clair Du Lune Robert Lamoureux Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Henri Guybet Franța War aventură[45]
Sinbad and the Eye of the Tiger Sam Wanamaker Patrick Wayne, Taryn Power, Margaret Whiting Statele UniteRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Fantasy aventură[46]
Star Wars George Lucas Mark Hamill, Anthony Daniels, Harrison Ford Statele Unite Space aventură[47]
1978
1979
Apocalypse Now Francis Ford Coppola Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall Statele Unite aventură drama[48]
Arabian Adventure Kevin Connor Christopher Lee, Milo O'Shea, Oliver Tobias Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Fantasy aventură[49]
Beyond the Poseidon Adventure Irwin Allen Michael Caine, Sally Field, Telly Savalas Statele Unite Sea aventură[50]
The Black Hole Gary Nelson Maximilian Schell, Anthony Perkins, Robert Forster Statele Unite Space aventură[51]
The Black Stallion Carroll Ballard Kelly Reno, Mickey Rooney, Teri Garr Statele Unite Family-oriented aventură[52]
Moonraker Lewis Gilbert Roger Moore, Lois Chiles, Michel Lonsdale FranțaRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Space aventură[53]
North Sea Hijack Andrew V. McLaglen Roger Moore, James Mason, Anthony Perkins Statele UniteRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Sea aventură[54]
The Muppet Movie James Frawley Charles Durning Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de NordStatele Unite Family-oriented aventură[55]
Star Trek: The Motion Picture Robert Wise William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley Statele Unite Space aventură[56]
Time After Time Nicholas Meyer Malcolm McDowell, David Warner, Mary Steenburgen Statele UniteRegatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Fantasy aventură[57]

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Adventures of Gerald”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-aventurăs-of-gerard-83195. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  2. ^ Overview:L'Arciere di Sherwood”. Allmovie. http://allmovie.com/work/larciere-di-sherwood-43048. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  3. ^ Fountain, Clarke. „Overview:Brancaleone Alle Crociate”. Allmovie. http://allmovie.com/work/brancaleone-alle-crociate-155187. Accesat la ianuarie 26, 2010. 
  4. ^ Brenner, Paul. „Overview:Carry On Up the Jungle”. Allmovie. http://allmovie.com/work/carry-on-up-the-jungle-86752. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  5. ^ Williams, Karl. „Overview:Kelly's Heroes”. Allmovie. http://allmovie.com/work/kellys-heroes-27065. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  6. ^ LeVasseur, Andrea. „Overview:White Sun of the Desert”. Allmovie. http://allmovie.com/work/white-sun-of-the-desert-160394. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  7. ^ Fountain, Clarke. „Overview:La Poudre d'escampette”. Allmovie. http://allmovie.com/work/la-poudre-descampette-142390. Accesat la 15 februarie 2010. 
  8. ^ Fountain, Clarke. „Overview:Les Mariés De L'An II”. Allmovie. http://allmovie.com/work/les-maris-de-lan-ii-48071. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  9. ^ Blaise, Judd. „Overview:Walkabout”. Allmovie. http://allmovie.com/work/walkabout-115855. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  10. ^ Williams, Karl. „Overview:Aguirre, the Wrath of God”. Allmovie. http://allmovie.com/work/aguirre-the-wrath-of-god-1249. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  11. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Poseidon aventură”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-poseidon-aventură-38807. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  12. ^ Tobey, Matthew. „Overview:Solaris”. Allmovie. http://allmovie.com/work/solaris-45502. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  13. ^ Fountain, Clarke. „Overview:At Home Among Strangers, A Stranger Among His Own”. Allmovie. http://allmovie.com/work/at-home-among-strangers-a-stranger-among-his-own-155769. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  14. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Golden Voyage of Sinbad”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-golden-voyage-of-sinbad-20209. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  15. ^ Erickson, Hal. „Overview:W pustyni i w puszczy”. Allmovie. http://allmovie.com/work/w-pustyni-i-w-puszczy-24492. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  16. ^ D'Arminio, Aubry Anne. „Overview:Robin Hood”. Allmovie. http://allmovie.com/work/robin-hood-41674. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  17. ^ Phipps, Keith. „Overview:The Three Musketeers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-three-musketeers-49690. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  18. ^ Fountain, Clarke. „Overview:Les 4 Charlots Mousquetaires”. Allmovie. http://allmovie.com/work/les-4-charlots-mousquetaires-155684. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  19. ^ Firsching, Robert. „Overview:Arabian Nights”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-arabian-nights-2745. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  20. ^ Fountain, Clarke. „Overview:Le Fuhrer en Folie”. Allmovie. http://allmovie.com/work/le-fuhrer-en-folie-155711. Accesat la 15 februarie 2010. 
  21. ^ Deming, Mark. „Overview:The Four Musketeers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-four-musketeers-18326. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  22. ^ Erickson, Hal. „Overview:Herbie Rides Again”. Allmovie. http://allmovie.com/work/herbie-rides-again-22188. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  23. ^ Fountaine, Clarke. „Overview:Mais où est donc passée la septième compagnie?”. Allmovie. http://allmovie.com/work/mais-ou-est-donc-passe-la-7me-compagnie-155664. Accesat la 15 februarie 2010. 
  24. ^ Overview:À Nous Quatre Cardinall”. Allmovie. http://allmovie.com/work/nous-quatre-cardinal-163293. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  25. ^ Erlewine, Stephen Thomas. „Overview:When the North Wind Blows”. Allmovie. http://allmovie.com/work/when-the-north-wind-blows-54181. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  26. ^ Erickson, Hal. „Overview:Zorro”. Allmovie. http://allmovie.com/work/zorro-130091. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  27. ^ Erickson, Hal. „Overview:Dersu Uzala”. Allmovie. http://allmovie.com/work/dersu-uzala-13328. Accesat la 8 mai 2010. 
  28. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Great Waldo Pepper”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-great-waldo-pepper-20798. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  29. ^ Bozzola, Lucia. „Overview:Jaws”. Allmovie. http://allmovie.com/work/jaws-25912. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  30. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Man Who Would Be King”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-man-who-would-be-king-31123. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  31. ^ Fountain, Clark. „Overview:Operation Lady Marlene”. Allmovie. http://allmovie.com/work/operation-lady-marlene-156024. Accesat la 15 februarie 2010. 
  32. ^ Tobey, Matthew. „Overview:Le Sauvage”. Allmovie. http://allmovie.com/work/le-sauvage-108953. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  33. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Wind and the Lion”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-wind-and-the-lion-54720. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  34. ^ Erickson, Hal. „Overview:Adventures of Frontier Fremont”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-adventures-of-frontier-fremont-946. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  35. ^ Brenner, Paul. „Overview:King Kong”. Allmovie. http://allmovie.com/work/king-kong-27392. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  36. ^ Erickson, Hal. „Overview:Robin and Marian”. Allmovie. http://allmovie.com/work/robin-and-marian-41671. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  37. ^ Betzold, Michael. „Overview:Swashbuckler”. Allmovie. http://allmovie.com/work/swashbuckler-48072. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  38. ^ Erickson, Hal. „Overview:The 5th Musketeer”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-5th-musketeer-17148. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  39. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Deep”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-deep-13037. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  40. ^ Brenner, Paul. „Overview:Herbie Goes to Monte Carlo”. Allmovie. http://allmovie.com/work/herbie-goes-to-monte-carlo-22183. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  41. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Inglorious Bastards”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-inglorious-bastards-96554. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  42. ^ Gore, Chris. „Overview:The Mighty Peking Man”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-mighty-peking-man-156567. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  43. ^ Firsching, Robert. „Overview:Orca”. Allmovie. http://allmovie.com/work/orca-36582. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  44. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Rescuers”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-rescuers-40980. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  45. ^ Fountain, Clarke. „Overview:La Septième Compagnie Au Clair Du Lune”. Allmovie. http://allmovie.com/work/la-septime-compagnie-au-clair-du-lune-156799. Accesat la 15 februarie 2010. 
  46. ^ Brenner, Paul. „Overview:Sinbad and the Eye of the Tiger”. Allmovie. http://allmovie.com/work/sinbad-and-the-eye-of-the-tiger-44818. Accesat la ianuarie 26, 2010. 
  47. ^ Deming, Mark. „Overview:Star Wars”. Allmovie. http://allmovie.com/work/star-wars-46636. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  48. ^ Bozzola, Lucia. „Overview:Apocalypse Now”. Allmovie. http://allmovie.com/work/apocalypse-now-2675. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  49. ^ Blaise, Judd. „Overview:Arabian Adventure”. Allmovie. http://allmovie.com/work/apocalypse-now-2675. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  50. ^ Beday, Jeremy. „Overview:Beyond the Poseidon Adventure”. Allmovie. http://allmovie.com/work/beyond-the-poseidon-adventure-5294. Accesat la ianuarie 26, 2010. 
  51. ^ Erickson, Hal. „Overview:The Black Hole”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-black-hole-5884. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  52. ^ Deming, Mark. „Overview:The Black Stallion”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-black-stallion-5944. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  53. ^ Erickson, Hal. „Overview:Moonraker”. Allmovie. http://allmovie.com/work/moonraker-33279. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  54. ^ Deming, Mark. „Overview:Ffolkes”. Allmovie. http://allmovie.com/work/ffolkes-56239. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  55. ^ Fountain, Clarke. „Overview:The Muppet Movie”. Allmovie. http://allmovie.com/work/the-muppet-movie-33786. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  56. ^ Williams, Karl. „Overview:Star TreK: The Motion Picture”. Allmovie. http://allmovie.com/work/star-trek-the-motion-picture-46515. Accesat la ianuarie 25, 2010. 
  57. ^ Erickson, Hal. „Overview:Time After Time”. Allmovie. http://allmovie.com/work/time-after-time-49984. Accesat la ianuarie 25, 2010.