Listă de bloguri

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Aceasta este o listă de blog-uri notabile. Un blog (contracție a weblog) este un site web cu postări frecvente și periodice creând un jurnal narativ în curs de desfășurare. Ele sunt menținute de către grupuri și/sau persoane, aceasta din urmă fiind cele mai frecvente. Blogurile se pot concentra pe o mare varietate de subiecte, de la politică la experiențe personale zilnice, notate ca într-un jurnal.

Bloguri în limba română[modificare | modificare sursă]

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri românești (top 10 din 69223), conform topului calculat de siteul Zelist.ro, ordonată după popularitate la data de 21 ianuarie 2014[1]:

Nr. Nume/Autor Subiect
1 Tudor Chirilă societate
2 Victor Ciutacu televiziune
3 Cristian Manafu social media
4 Bookblog.ro cultură - recenzii de carte
5 Blogal Initiative concursuri destinate blogherilor
6 Cătălin Tolontan jurnalism sportiv și de investigație
7 Vlad Petreanu social
8 Radu Băzăvan umor, social
9 Simona Tache jurnal, social
10 Palatul Șuțu politică
11 Let's do it! România ecologie
12 Shoebox
13 Spune nu drogurilor! anti-drog
14 Adrian Năstase personal
15 Pitici gratis
16 Mihai Beandeac
17 Bucurenci
18 Piticu
19 Tomata cu scufiță
20 Adrian Hădean


(De notat că există bloguri pasibile de a fi egal-importante cu cele menționate, însă posesorii lor nu doresc să se supună monitorizării Zelist: mircea-badea.ro, cabral.ro, chinezu.eu, zoso.ro, arhiblog.ro și altele).

Bloguri influente în limba engleză[modificare | modificare sursă]

Aceasta este o listă cu cele mai populare bloguri de limbă engleză, ordonată după numărul de vizitatori la data de 21 ianuarie 2014[2]:


Nr. Nume Adresa
1 Huffington Post http://www.huffingtonpost.com
2 BuzzFeed http://www.buzzfeed.com
3 Business Insider http://www.businessinsider.com
4 The Verge http://www.theverge.com
5 Mashable http://mashable.com
6 Deadspin http://www.deadspin.com
7 Gizmodo http://www.gizmodo.com
8 Gawker http://www.gawker.com
9 Mediaite http://www.mediaite.com
10 TechCrunch http://www.techcrunch.com
11 TMZ http://www.tmz.com
12 CNN Political Ticker http://politicalticker.blogs.cnn.com
13 Bleacher Report http://bleacherreport.com/
14 The Blaze http://www.theblaze.com/
15 Ars Technica http://arstechnica.com
16 ZeroHedge http://www.zerohedge.com/
17 GigaOM http://gigaom.com
18 Jezebel http://jezebel.com
19 SB Nation http://www.sbnation.com
20 Laughing Squid http://laughingsquid.com


Note[modificare | modificare sursă]

Legături externe[modificare | modificare sursă]