Sari la conținut

Sainte-Radegonde, Gironde

44°48′21″N 0°00′56″E / 44.80583°N 0.01556°E
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sainte-Radegonde
—  Comună  —

Sainte-Radegonde se află în Franța
Sainte-Radegonde
Sainte-Radegonde
Sainte-Radegonde (Franța)
Poziția geografică
Coordonate: 44°48′21″N 0°00′56″E ({{PAGENAME}}) / 44.80583°N 0.01556°E44.80583; 0.01556

ȚarăFranţa Franța
RegiuneNouvelle-Aquitaine
DepartamentGironde


Suprafață[1]
 - Total12,48 km²
Altitudine[2]78 m.d.m.

Populație (2009[3])
 - Total457 locuitori
 - Densitate36,62 loc./km²

Cod poștal33350
Cod INSEE33468

Prezență online
GeoNames Modificați la Wikidata
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Poziția localității Sainte-Radegonde
Poziția localității Sainte-Radegonde
Poziția localității Sainte-Radegonde


Sainte-Radegonde este o comună în departamentul Gironde din sud-vestul Franței. În 2009 avea o populație de 457 de locuitori.[3]

Evoluția populației

[modificare | modificare sursă]
Demografia în Sainte-Radegonde, Gironde (Sursa : INSEE[3])
An 197519821990199920062009
Populație 354364426438474457
  1. ↑ „Suprafaţa comunelor din Franţa”. Toutes les villes. Arhivat din original la . Accesat în .
  2. ↑ „Geofla® Communes”. . Wikidata Q133878296.
  3. 1 2 3 „Populația comunelor din Gironde”. Thomas Brinkhoff: City Population. Accesat în .
Commons
Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Sainte-Radegonde