Sari la conținut

Saint-Aubin-sur-Aire

48°42′24″N 5°26′33″E / 48.70667°N 5.4425°E
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Saint-Aubin-sur-Aire
  Comună  

Stemă
Stemă
Saint-Aubin-sur-Aire se află în Franța
Saint-Aubin-sur-Aire
Saint-Aubin-sur-Aire
Saint-Aubin-sur-Aire (Franța)
Poziția geografică
Coordonate: 48°42′24″N 5°26′33″E ({{PAGENAME}}) / 48.70667°N 5.4425°E48.70667; 5.4425

ȚarăFranţa Franța
RegiuneGrand Est
DepartamentMeuse

Numit dupăAire[*][[Aire (river in France)|]]

Suprafață[1]
 - Total14,17 km²
Altitudine[2]345 m.d.m.

Populație (2010)[3]
 - Total171 locuitori
 - Densitate12,07 loc./km²

Cod poștal55500
Cod INSEE55454

Prezență online
GeoNames Modificați la Wikidata
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Poziția localității Saint-Aubin-sur-Aire
Poziția localității Saint-Aubin-sur-Aire
Poziția localității Saint-Aubin-sur-Aire


Saint-Aubin-sur-Aire este o comună în departamentul Meuse din nord-estul Franței. În 2010 avea o populație de 171 de locuitori.[3]

Evoluția populației

[modificare | modificare sursă]
Demografia în Saint-Aubin-sur-Aire (Sursa : INSEE[3])
An 197519821990199920062010
Populație 181160150156168171
  1. „Suprafaţa comunelor din Franţa”. Toutes les villes. Arhivat din original la . Accesat în .
  2. „Geofla® Communes”. . Wikidata Q133878296.
  3. 1 2 3 „Populația comunelor din Meuse”. Thomas Brinkhoff: City Population. Accesat în .
Commons
Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Saint-Aubin-sur-Aire