Sari la conținut

Saint-Andéol-le-Château

45°35′09″N 4°41′42″E / 45.58583°N 4.695°E
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Saint-Andéol-le-Château
  Comună  

Stemă
Stemă
Saint-Andéol-le-Château se află în Franța
Saint-Andéol-le-Château
Saint-Andéol-le-Château
Saint-Andéol-le-Château (Franța)
Poziția geografică
Coordonate: 45°35′09″N 4°41′42″E ({{PAGENAME}}) / 45.58583°N 4.695°E45.58583; 4.695

ȚarăFranţa Franța
RegiuneAuvergne-Ron-Alpi
DepartamentRhône

Dispariție Modificați la Wikidata

Suprafață[1]
 - Total9,95 km²
Altitudine[2]313 m.d.m.

Populație (2009[3])
 - Total1,561 locuitori
 - Densitate156,88 loc./km²

Cod poștal69700
Cod INSEE69179

Prezență online
GeoNames Modificați la Wikidata
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Poziția localității Saint-Andéol-le-Château
Poziția localității Saint-Andéol-le-Château
Poziția localității Saint-Andéol-le-Château


Saint-Andéol-le-Château este o comună în departamentul Rhône din sud-estul Franței. În 2009 avea o populație de 1.561 de locuitori.[3]

Evoluția populației

[modificare | modificare sursă]
Demografia în Saint-Andéol-le-Château (Sursa : INSEE[3])
An 197519821990199920062009
Populație 8409371.1581.3791.5161.561
  1. „Suprafața comunelor din Franța”. Toutes les villes. Arhivat din original la . Accesat în .
  2. „Geofla® Communes”. . Wikidata Q133878296.
  3. 1 2 3 „Populația comunelor din Vaucluse”. Thomas Brinkhoff: City Population. Accesat în .
Commons
Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Saint-Andéol-le-Château