Sari la conținut

Peninsula Sorrentină

40°37′29″N 14°25′00″E / 40.6246°N 14.4168°E
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Harta Golfului Napoli
Harta Peninsulei Sorrentine
Vedere a peninsulei în apropiere de Massa Lubrense

Peninsula Sorrentină sau Peninsula Sorrento este o peninsulă situată în sudul Italiei care separă Golful Napoli (de la nord) de Golful Salerno (de la sud).

Peninsula este denumită după orașul său principal, Sorrento, care este situat pe partea de nord a coastei, cu ieșire la Golful Napoli. Coasta Amalfitană este situată pe latura de sud. Munții Lattari formează coloana vertebrală geografică a peninsulei. Insula Capri se află la vest de peninsulă, în Marea Tireniană. Întreaga zonă este o destinație importantă pentru turism.

Peninsula se află pe teritoriul provinciei Napoli cu 9 comune și a provinciei Salerno cu 12 comune.

 
Provincie Comună Populație
(loc.)
Suprafață
(km²)
Total
(km²)
NapoliAgerola7,39919.62121.14
Castellammare di Stabia64,53317.71
Massa Lubrense13,91419.71
Meta8,0102.50
Piano di Sorrento13,0577.50
Pimonte6,05212.00
Sant'Agnello9,0104.09
Sorrento16,6169.93
Vico Equense21,00629.30
SalernoAmalfi5,3456.1570.99
Atrani9140.20
Cetara2,3454.91
Conca dei Marini7341.00
Furore8591.73
Maiori5,64916.00
Minori2,8642.00
Positano3,9818.00
Praiano2,0692.00
Ravello2,4777.00
Scala1,55113.00
Vietri sul Mare8,3289.00
Aeroporturi

Aereo Cele mai apropiate aeroporturi sunt:

Legături externe

[modificare | modificare sursă]

Materiale media legate de Peninsula Sorrentină la Wikimedia Commons