Sari la conținut

Montbrison-sur-Lez

44°26′12″N 5°01′12″E / 44.4366°N 5.0201°E
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Montbrison-sur-Lez
  Comună  

Montbrison-sur-Lez se află în Franța
Montbrison-sur-Lez
Montbrison-sur-Lez
Montbrison-sur-Lez (Franța)
Poziția geografică
Coordonate: 44°26′12″N 5°01′12″E ({{PAGENAME}}) / 44.4366°N 5.0201°E44.4366; 5.0201

ȚarăFranţa Franța
RegiuneAuvergne-Ron-Alpi
DepartamentDrôme

Numit dupăLez[*][[Lez (river in France, tributary of the Rhône)|]]

Suprafață[1]
 - Total12,83 km²
Altitudine[2]355 m.d.m.

Populație (2009[3])
 - Total312 locuitori
 - Densitate24,32 loc./km²

Cod poștal26770
Cod INSEE26192

Prezență online
GeoNames Modificați la Wikidata
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Poziția localității Montbrison-sur-Lez
Poziția localității Montbrison-sur-Lez
Poziția localității Montbrison-sur-Lez


Montbrison-sur-Lez este o comună în departamentul Drôme din sud-estul Franței. În 2009 avea o populație de 312 de locuitori.[3]

Evoluția populației

[modificare | modificare sursă]
Demografia în Montbrison-sur-Lez (Sursa : INSEE[3])
An 197519821990199920062009
Populație 198258266312310312
  1. „Suprafaţa comunelor din Franţa”. Toutes les villes. Arhivat din original la . Accesat în .
  2. „Geofla® Communes”. . Wikidata Q133878296.
  3. 1 2 3 „Populația comunelor din Vaucluse”. Thomas Brinkhoff: City Population. Accesat în .
Commons
Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Montbrison-sur-Lez