Gopo 2016

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Gopo 2016
GazdaAlexandru Bogdan
Data28 Martie 2016
Țara România
Site oficialPremiile Gopo 2016
Repere
Cel mai bun filmAferim!
Cele mai multe premiiAferim! (12)
Cele mai multe nominalizăriAferim! (12)
Acoperire media
Transmis deTVR 2, TVR HD
Cronologie
 < Gopo 2015 Gopo 2017

A X-a ediție a Premiilor Gopo a fost festivitatea de premiere a celor mai reușite prestații din industria cinematografică românească difuzate între 1 ianuarie și 31 decembrie 2015.

Nominalizări și câștigători[modificare | modificare sursă]

Cel mai bun film Cel mai bun regizor
Cel mai bun actor Cea mai bună actriță
Cel mai bun actor în rol secundar Cea mai bună actriță în rol secundar
Cel mai bun scenariu Cea mai bună imagine
Cel mai bun montaj Cel mai bun sunet
  • Momchil Bozhkov, Dana Lucreția Bunescu, Cristinel Șirli  – Aferim!
    • Sorin Neagu, Florin Tăbăcaru  – Acasă la tata
    • Cristian Tarnovețchi, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru, Marius Leftărache  – București NonStop
    • Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru, Liviu Lupșa, Marius Stănescu  – De ce eu?
    • Electric Brother, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Michael Kaczmarek  – Un etaj mai jos
Cea mai bună muzică originală Gopo pentru cele mai bune decoruri
Cele mai bune costume Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură
  • Petya Simeonova, Bianca Boeroiu, Domnica Bogodan  – Aferim!
Cel mai bun film documentar Cel mai bun film de scurt metraj
  • Aliyah dada  – producător: Tudor Giurgiu (Libra Film), regia: Oana Giurgiu
    • Cinema, mon amour  – producător: Hanka Kastelicova, Tudor Giurgiu (HBO Europe, Libra Film), regia: Alexandru Belc
    • Muntele magic  – producător: Anca Damian (Aparte Film), regia: Anca Damian
    • Rețeaua – producător: Claudiu Mitcu, Ada Solomon, Călin Peter Netzer, Hanka Kastelicova (Wearebasca, Parada Film, HBO Europe), regia: Claudiu Mitcu
    • România, patru patrii  – producător: Ada Solomon, Alexandru Solomon (HiFilm), regia: Alexandru Solomon
  • Ramona  – producător: Andrei Crețulescu, Radu Stancu, Claudiu Mitcu (Kinnoseur Prod, deFilm, Wearebasca), regia: Andrei Crețulescu
    • Black Friday  – producător: UNATC "I.L.Caragiale" București, regia: Roxana Stroe
    • Dispozitiv 0068  – producător: Iuliana Tarnovețchi (Alien Film), regia: Radu Bărbulescu
    • În care eroina se ascunde și apoi are parte de o întâlnire neașteptată  – producător: Cătalin Drăghici (Wise Factor), regia: Tudor Cristian Jurgiu
    • Nu există-n lumea asta  – producător: Andreea Vălean (Amoidee), regia: Andreea Vălean
Cel mai bun scurtmetraj documentar
  • Chat with Alice  – producător: UNATC "I.L.Caragiale" București, regia: Sandra Isabela Țenț
    • Cealaltă viață a lui Charon  – producător: Vlad Cantoreanu (Universitatea Babeș-Bolyai, B4Film), regia: Ioana Țurcan
    • Drumul spre succes  – producător: Mircea Ștefan (Okapi Sound & Universal Music Romania), regia: Andrei - Nicolae Teodorescu
    • Înapoi la rădăcini – producător: Andrei Ștefan Răuțu (Cinedaze), regia: Andrei Ștefan Răuțu
    • Stories in Tea Cups  – producător: UNATC "I.L.Caragiale" București, Looking China, regia: Mirona Radu
Gopo pentru debut regizoral Gopo pentru tânără speranță
Gopo pentru cel mai bun film european Gopo pentru premiul publicului
Gopo pentru întreaga activitate Gopo pentru întreaga carieră

Legături externe[modificare | modificare sursă]