Sari la conținut

Cantonul Domme

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Cantonul Domme
—  Canton  —
Map
Cantonul Domme (Franța)
Poziția geografică în Franța
Coordonate: 44°45′51″N 1°12′26″E ({{PAGENAME}}) / 44.76414683°N 1.20724206°E44.76414683; 1.20724206

Țară Franța
RegiuneAquitania
DepartamentDordogne
ArondismentSarlat-la-Canéda
Comune14

Cod Insee24 10
Dispariție Modificați la Wikidata

ReședințăDomme

Guvernare
 - Consilier generalGerminal Peiro

Suprafață
 - Total221,26 km²

Populație (2012)
 - Total6.504 locuitori

Prezență online

Cantonul Domme în cadrul arondismentului
Cantonul Domme în cadrul arondismentului
Cantonul Domme în cadrul arondismentului

Cantonul Domme este un canton din arondismentul Sarlat-la-Canéda, departamentul Dordogne, regiunea Aquitania, Franța.

Comune Populație
(1999)
Cod
poștal
Cod
INSEE
Bouzic1432425024063
Castelnaud-la-Chapelle4742425024086
Cénac-et-Saint-Julien1.1942425024091
Daglan5572425024150
Domme10182425024152
Florimont-Gaumier1422425024184
Groléjac6362425024207
Nabirat3772425024300
Saint-Aubin-de-Nabirat1302425024375
Saint-Cybranet3942425024395
Saint-Laurent-la-Vallée2572417024438
Saint-Martial-de-Nabirat6522425024450
Saint-Pompont4352417024488
Veyrines-de-Domme2242425024575