Sari la conținut

Cantonul Étaples

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Cantonul Étaples
—  Canton  —
Map
Cantonul Étaples (Franța)
Poziția geografică în Franța
Coordonate: 50°31′04″N 1°38′26″E ({{PAGENAME}}) / 50.517777777°N 1.640555555°E50.517777777; 1.640555555

Țară Franța
Diviziune administrativă a FranțeiFranța metropolitană
Regiune a Franței Hauts-de-France
Departament al Franței Pas-de-Calais
ArondismentMontreuil
Comune19

Cod Insee62 22
Atestare Modificați la Wikidata

ReședințăÉtaples
Componență

Suprafață
 - Total150,9 km²

Populație (2012)
 - Total20.499 locuitori

Prezență online
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Cantonul Étaples în cadrul arondismentului
Cantonul Étaples în cadrul arondismentului
Cantonul Étaples în cadrul arondismentului

Cantonul Étaples este un canton din arondismentul Montreuil, departamentul Pas-de-Calais, regiunea Nord-Pas-de-Calais, Franța.

Comune Populație
(1999)
Cod
poștal
Cod
INSEE
Attin6826217062044
Bernieulles2076217062116
Beutin3736217062124
Bréxent-Énocq5776217062176
Camiers2.2526217662201
Cormont2506263062241
Estrée2766217062312
Estréelles2696217062315
Étaples11.1776263062318
Frencq7056263062354
Hubersent2256263062460
Inxent1586217062472
Lefaux2426263062496
Longvilliers2506263062527
Maresville736263062554
Montcavrel3326217062585
Recques-sur-Course2926217062698
Tubersent4726263062832
Widehem2496263062887