Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2016

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Caiac-canoe la Jocurile Olimpice din 2016
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Olympic rings without rims.svg
Loc: Brazilia Rio de Janeiro
Prezențe la Olimpiadă: a 19-a ediție
Număr de probe: 16
Participanți:
Caiac-canoe după olimpiadă
1936194819521956196019641968197219761980198419881992199620002004200820122016
Recapitulare

Probele sportive de caiac-canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2016 au inclus probele de slalom, care au avut loc în perioada 711 august pe laguna Rodrigo de Freitas în zona olimpică Barra da Tijuca de la Rio de Janeiro, Brazilia, și probele de sprint, care au avut loc în perioada 15-20 august în Stadionul de ape repezi din zona olimpică Deodoro.

Medaliați[modificare | modificare sursă]

Slalom[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
C-1 masculin  Denis Gargaud Chanut
Franța (FRA)
 Matej Beňuš
Slovacia (SVK)
 Takuya Haneda
Japonia (JPN)
C-2 masculin  Slovacia (SVK)
Ladislav Škantár
Peter Škantár
 Marea Britanie (GBR)
David Florence
Richard Hounslow
 Franța (FRA)
Gauthier Klauss
Matthieu Péché
K-1 masculin  Joseph Clarke
Marea Britanie (GBR)
 Peter Kauzer
Slovenia (SLO)
 Jiří Prskavec
Cehia (CZE)
K-1 feminin  Maialen Chourraut
Spania (ESP)
 Luuka Jones
Noua Zeelandă (NZL)
 Jessica Fox
Australia (AUS)

Sprint[modificare | modificare sursă]

Masculin
Probă Aur Argint Bronz
C-1 200 m masculin  Iurii Ceban
Ucraina (UKR)
 Valentin Demyanenko
Azerbaidjan (AZE)
 Isaquias Queiroz
Brazilia (BRA)
C-1 1000 m masculin  Sebastian Brendel
Germania (GER)
 Isaquias Queiroz
Brazilia (BRA)
 Serghei Tarnovschi
Republica Moldova (MDA)
C-2 1000 m masculin  Sebastian Brendel
Jan Vandrey
Germania (GER)
 Erlon Silva
Isaquias Queiroz
Brazilia (BRA)
 Dmîtro Ianciuk
Taras Mișciuk
Ucraina (UKR)
K-1 200 m masculin  Liam Heath
Marea Britanie (GBR)
 Maxime Beaumont
Franța (FRA)
 Saúl Craviotto
Spania (ESP)
 Ronald Rauhe
Germania (GER)
K-1 1000 m masculin  Marcus Walz
Spania (ESP)
 Josef Dostál
Cehia (CZE)
 Roman Anoșkin
Rusia (RUS)
K-2 200 m masculin  Saúl Craviotto
Cristian Toro
Spania (ESP)
 Liam Heath
Jon Schofield
Marea Britanie (GBR)
 Aurimas Lankas
Edvinas Ramanauskas
Lituania (LTU)
K-2 1000 m masculin  Max Rendschmidt
Marcus Gross
Germania (GER)
 Marko Tomićević
Milenko Zorić
Serbia (SRB)
 Ken Wallace
Lachlan Tame
Australia (AUS)
K-4 1000 m masculin  Germania (GER)
Max Rendschmidt
Tom Liebscher
Max Hoff
Marcus Gross
 Slovacia (SVK)
Denis Myšák
Erik Vlček
Juraj Tarr
Tibor Linka
 Cehia (CZE)
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
Feminin
Probă Aur Argint Bronz
K-1 200 m feminin  Lisa Carrington
Noua Zeelandă (NZL)
 Marta Walczykiewicz
Polonia (POL)
 Inna Osypenko-Radomska
Azerbaidjan (AZE)
K-1 500 m feminin  Ungaria (HUN)
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
 Germania (GER)
Franziska Weber
Tina Dietze
 Polonia (POL)
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
K-2 500 m feminin  Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Ungaria (HUN)
 Franziska Weber
Tina Dietze
Germania (GER)
 Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
Polonia (POL)
K-4 500 m feminin  Ungaria (HUN)
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Tamara Csipes
Krisztina Fazekas
 Germania (GER)
Sabrina Hering
Franziska Weber
Steffi Kriegerstein
Tina Dietze
 Belarus (BLR)
Marharyta Makhneva
Nadzeya Liapeshka
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

Legendă

  *   Țara-gazdă

Locul Națiune Aur Argint Bronz Total
1 Germania 4 2 1 7
2 Spania 3 0 1 4
3 Ungaria 3 0 0 3
4 Marea Britanie 2 2 0 4
5 Franța 1 1 1 3
6 Noua Zeelandă 1 1 1 3
7 Slovacia 1 2 0 3
8 Ucraina 1 0 1 2
9 Brazilia* 0 2 1 3
10 Azerbaidjan 0 1 1 2
Cehia 0 1 2 3
Polonia 0 1 1 2
13 Danemarca 0 1 0 1
Serbia 0 1 0 1
Slovenia 0 1 0 1
16 Australia 0 0 2 2
17 Belarus 0 0 1 1
Japonia 0 0 1 1
Lituania 0 0 1 1
Republica Moldova 0 0 1 1
Rusia 0 0 1 1
Total 16 16 17 49

Legături externe[modificare | modificare sursă]