Biserica mizericordienilor din Timișoara
| Biserica Mizericordienilor din Timișoara | |
| Informații generale | |
|---|---|
| Confesiune | Greco-Catolică |
| Jurisdicție religioasă | Episcopia de Lugoj |
| Tip | biserică |
| Țara | |
| Localitate | Timișoara, Timiș |
| Coordonate | 45°45′21″N 21°13′29″E / 45.755749°N 21.224727°E |
| Date despre construcție | |
| Stil arhitectonic | baroc |
| Turle | 1 |
| Istoric | |
| Localizare | |
| Monument istoric | |
| Adresa | Str. Sf. Ioan, nr. 3[1] |
| Edificare | |
| Stare de conservare | bună |
| Materiale | cărămidă |
| Proprietar | Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică |
| Clasificare | |
| Cod LMI | TM-II-a-A-06164 |
| Modifică date / text | |
Biserica Mizericordienilor din Timișoara (în germană Kirche der Barmherzigen Brüder) este un monument istoric din secolul al XVIII-lea, care formează un ansamblu cu fostul spital al mizericordienilor din Timișoara.[2]
Istoric
[modificare | modificare sursă]Piatra de temelie a bisericii greco-catolice, construită concomitent cu spitalul, a fost așezată în anul 1737, ctitor fiind „Asociația Sfântului Ioan de Nepomuk pentru venerarea Sfintei Fecioare”. După finalizarea construcției, asociația, reprezentată de contele Andreas Hamilton, a încredințat biserica călugărilor din Ordinul Mizericordienilor. Aceștia aveau ca principală activitate îngrijirea bolnavilor, a bătrânilor și a persoanelor aflate în suferință.[3]
Edificiul, realizat în stil baroc, cu un interior decorat cu elemente rococo, a fost proiectat de arhitecții Johann Lechner și Caspar Dissel. În anul 1748, biserica a beneficiat de o donație în valoare de 60.000 de florini din partea împărătesei Maria Terezia, sumă destinată finalizării lucrărilor atât la biserică, cât și la spital. Lăcașul de cult a fost binecuvântat și dat în folosință în anul 1757 de episcopul Franz Anton Engl.[3]
În noaptea de 6 spre 7 iulie 1849, în timpul asediului Timișoarei de către trupele revoluționare maghiare, biserica a fost lovită de un proiectil de artilerie și a suferit distrugeri majore. Reconstrucția a avut loc în anul 1851, edificiul fiind refăcut în același stil baroc. În interiorul bisericii se păstrează parțial cea mai veche orgă din Timișoara.[3]
În anul 1948, după desființarea ordinelor religioase, biserica a fost închisă și folosită ca depozit pentru Muzeul Banatului. Spitalul mizericordienilor a fost naționalizat și dat în folosința Direcției de Sănătate Publică.
În anul 1990, Episcopia Romano-Catolică a cedat biserica spre folosință credincioșilor greco-catolici din Timișoara.
Ansamblul este format din următoarele monumente:
- Biserica Mizericordienilor, azi biserică greco-catolică (cod LMI TM-II-m-A-06164.01)
- Spitalul Mizericordienilor, azi spital de oftalmologie (cod LMI TM-II-m-A-06164.02)
Note
[modificare | modificare sursă]- ↑ „Monuments database”. . Wikidata Q28563569.
- ↑ „Ministerul Culturii - Lista Monumentelor Istorice” (PDF). Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- 1 2 3 „Biserica greco-catolică”. Patrimoniul sub reflectoare Timisoara Spotlight Heritage Timisoara. Accesat în .
Legături externe
[modificare | modificare sursă]
Materiale media legate de Biserica mizericordienilor din Timișoara la Wikimedia Commons