Sari la conținut

Biserica mizericordienilor din Timișoara

45°45′21″N 21°13′29″E (Biserica mizericordienilor din Timișoara) / 45.755749°N 21.224727°E45.755749; 21.224727
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Biserica Mizericordienilor din Timișoara
Informații generale
ConfesiuneGreco-Catolică
Jurisdicție religioasăEpiscopia de Lugoj  Modificați la Wikidata
Tipbiserică
Țara România Modificați la Wikidata
LocalitateTimișoara, Timiș Modificați la Wikidata
Coordonate45°45′21″N 21°13′29″E ({{PAGENAME}}) / 45.755749°N 21.224727°E45.755749; 21.224727
Date despre construcție
Stil arhitectonicbaroc
Turle1
Istoric
Localizare
Biserica Mizericordienilor din Timișoara se află în România Timișoara
Biserica Mizericordienilor din Timișoara
Biserica Mizericordienilor din Timișoara
Monument istoric
AdresaStr. Sf. Ioan, nr. 3[1]
Edificare
Stare de conservarebună
Materialecărămidă
ProprietarBiserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică
Clasificare
Cod LMITM-II-a-A-06164

Biserica Mizericordienilor din Timișoara (în germană Kirche der Barmherzigen Brüder) este un monument istoric din secolul al XVIII-lea, care formează un ansamblu cu fostul spital al mizericordienilor din Timișoara.[2]

Piatra de temelie a bisericii greco-catolice, construită concomitent cu spitalul, a fost așezată în anul 1737, ctitor fiind „Asociația Sfântului Ioan de Nepomuk pentru venerarea Sfintei Fecioare”. După finalizarea construcției, asociația, reprezentată de contele Andreas Hamilton, a încredințat biserica călugărilor din Ordinul Mizericordienilor. Aceștia aveau ca principală activitate îngrijirea bolnavilor, a bătrânilor și a persoanelor aflate în suferință.[3]

Edificiul, realizat în stil baroc, cu un interior decorat cu elemente rococo, a fost proiectat de arhitecții Johann Lechner și Caspar Dissel. În anul 1748, biserica a beneficiat de o donație în valoare de 60.000 de florini din partea împărătesei Maria Terezia, sumă destinată finalizării lucrărilor atât la biserică, cât și la spital. Lăcașul de cult a fost binecuvântat și dat în folosință în anul 1757 de episcopul Franz Anton Engl.[3]

În noaptea de 6 spre 7 iulie 1849, în timpul asediului Timișoarei de către trupele revoluționare maghiare, biserica a fost lovită de un proiectil de artilerie și a suferit distrugeri majore. Reconstrucția a avut loc în anul 1851, edificiul fiind refăcut în același stil baroc. În interiorul bisericii se păstrează parțial cea mai veche orgă din Timișoara.[3]

În anul 1948, după desființarea ordinelor religioase, biserica a fost închisă și folosită ca depozit pentru Muzeul Banatului. Spitalul mizericordienilor a fost naționalizat și dat în folosința Direcției de Sănătate Publică.

În anul 1990, Episcopia Romano-Catolică a cedat biserica spre folosință credincioșilor greco-catolici din Timișoara.

Ansamblul este format din următoarele monumente:

  1. „Monuments database”. . Wikidata Q28563569.
  2. „Ministerul Culturii - Lista Monumentelor Istorice” (PDF). Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
  3. 1 2 3 „Biserica greco-catolică”. Patrimoniul sub reflectoare Timisoara Spotlight Heritage Timisoara. Accesat în .

Legături externe

[modificare | modificare sursă]