Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2016 - 200 m (feminin)

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Atletism la
Jocurile Olimpice din 2016

Athletics pictogram.svg
100 m masculin feminin
200 m masculin feminin
400 m masculin feminin
800 m masculin feminin
1.500 m masculin feminin
5.000 m masculin feminin
10.000 m masculin feminin
100 m garduri feminin
110 m garduri masculin
400 m garduri masculin feminin
3.000 m obstacole masculin feminin
4x100 m masculin feminin
4x400 m masculin feminin
Maraton masculin feminin
20 km marș masculin feminin
50 km marș masculin
Săritura în înălțime masculin feminin
Săritura cu prăjina masculin feminin
Săritura în lungime masculin feminin
Triplu salt masculin feminin
Aruncarea greutății masculin feminin
Aruncarea discului masculin feminin
Aruncarea ciocanului masculin feminin
Aruncarea suliței masculin feminin
Heptatlon feminin
Decatlon masculin

Proba de 200 de metri feminin de la Jocurile Olimpice de vară din 2016 a avut loc în perioada 15-17 august pe Stadionul Olimpic.[1]

Recorduri[modificare | modificare sursă]

Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:

Record Atlet Timp Loc Data
Mondial  Florence Griffith Joyner (USA) 21.34 Seul, Coreea de Sud 29 Septembrie 1988
Olimpic  Florence Griffith Joyner (USA) 21.34 Seul, Coreea de Sud 29 Septembrie 1988


Program[modificare | modificare sursă]

Orele sunt ora Braziliei (UTC-3)

Data Timp Etapă
Luni, 15 august 2016 9:35 Etapa 1
Marți, 16 august 2016 22:00 Semifinale
Miercuri, 17 august 2016 22:30
22:25
Finala

Format[modificare | modificare sursă]

Competiția a avut trei etape: runda întâi cu nouă serii, semifinalele cu trei serii și finala. Primele două atlete din fiecare serie și alte șase atlete cu cel mai rapid timp s-au calificat în semifinale. Primele două clasate în fiecare dintre cele trei semifinale s-au calificat în finală, împreună cu alte două atlete cu cel mai rapid timp.

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Runda 1[modificare | modificare sursă]

Reguli de calificare: primii doi din fiecare serie (C) și următoarele șase atlete cu cel mai bun timp (c) se califică în semifinale.

Seria 1[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 4 Dafne Schippers Olanda 0.145 22.51 (C)
2 7 Nataliya Pohrebnyak Ucraina 0.134 22.64 (C)
3 6 Crystal Emmanuel Canada 0.144 22.80 (c), (PB)
4 5 Anna Kiełbasińska Polonia 0.155 22.95 (SB)
5 2 Reyare Thomas Trinidad și Tobago 0.202 22.97
6 1 Maja Mihalinec Slovenia 0.132 23.38
7 3 Olivia Borlée Belgia 0.170 23.53
8 8 Afa Ismail Maldive 0.193 24.96 (RN)
Vânt: +0,5 m/s

Seria a 2-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 1 Jenna Prandini Statele Unite ale Americii 0.163 22.62 (C)
2 7 Lisa Mayer Germania 0.172 22.86 (C), (PB)
3 6 Tynia Gaither Bahamas 0.160 22.90 (c)
4 5 Ángela Tenorio Ecuador 0.160 22.94 (c), (SB)
5 3 Celiangeli Morales Puerto Rico 0.164 23.00 (PB)
6 2 Gloria Hooper Italia 0.167 23.05
7 8 Mariely Sánchez Republica Dominicană 0.159 23.39
8 4 Cynthia Bolingo Belgia 0.188 23.98
Vânt: +0,8 m/s

Seria a 3-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 3 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.170 22.50 Format:AthAbbr
2 5 Simone Facey Jamaica 0.164 22.78 Format:AthAbbr
3 8 Kauiza Venancio Brazilia 0.187 23.06
4 4 Alyssa Conley Africa de Sud 0.114 23.17
5 1 Isidora Jiménez Chile 0.132 23.29
6 2 Estela García Spania 0.137 23.43
7 7 Nataliya Strohova Ucraina 0.164 23.69
8 6 Yelena Ryabova Turkmenistan 0.170 25.45
Vânt: +0,6 m/s

Seria a 4-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 7 Marie Josée Ta Lou Coasta de Fildeș 0.141 22.31 (C), (PB)
2 4 Elaine Thompson Jamaica 0.177 22.63 (C)
3 3 Gina Lückenkemper Germania 0.207 22.80 (c)
4 2 Maria Belimpasaki Grecia 0.183 23.19
5 6 Justine Palframan Africa de Sud 0.151 23.33
6 1 Janet Amponsah Ghana 0.157 23.67
7 8 Diana Khubeseryan Armenia 0.146 25.16
8 5 Margret Hassan Sudanul de Sud 0.263 26.99 (PB)
Vânt: +0,6 m/s

Seria a 5-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 4 Blessing Okagbare Nigeria 0.158 22.71 (C)
2 7 Dina Asher-Smith Marea Britanie 0.164 22.77 (C)
3 1 Anthonique Strachan Bahamas 0.161 22.96 (SB)
4 8 Tessa van Schagen Olanda 0.189 23.41
5 2 Gina Bass Gambia 0.179 23.43
6 6 Srabani Nanda India 0.150 23.58
7 5 Aurelie Alcindor Mauritius 0.201 24.55
8 3 Gayane Chiloyan Armenia 0.179 25.03
Vânt: -0,1 m/s

Seria a 6-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 7 Deajah Stevens Statele Unite ale Americii 0.160 22.45 (C)
2 4 Nercely Soto Venezuela 0.196 22.89 (C), (SB)
3 2 Jamile Samuel Olanda 0.159 23.04
4 5 Ramona Papaioannou Cipru 0.140 23.10 (PB)
5 1 Yelyzaveta Bryzhina Ucraina 0.178 23.28
6 8 Nigina Sharipova Uzbekistan 0.140 23.33
7 6 Viktoriya Zyabkina Kazahstan 0.167 23.34
8 3 Najima Parveen Pakistan 0.183 26.11
Vânt: 0,0 m/s

Seria a 7-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 6 Ivet Lalova-Collio Bulgaria 0.136 22.61 (C)
2 3 Ella Nelson Australia 0.155 22.66 (C)
3 4 Jodie Williams Marea Britanie 0.135 22.69 (c), (SB)
4 1 Lorène Bazolo Portugalia 0.166 23.01 (PB)
5 8 Chisato Fukushima Japonia 0.125 23.21
6 5 LaVerne Jones-Ferrette Insulele Virgine Americane 0.127 23.35
7 2 Vitória Cristina Rosa Brazilia 0.191 23.35 (SB)
8 7 Sheniqua Ferguson Bahamas 0.153 23.62
Vânt: +0,5 m/s

Seria a 8-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 8 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.145 22.47 (C)
2 6 Murielle Ahouré Coasta de Fildeș 0.156 22.52 (C), (SB)
3 3 Mujinga Kambundji Elveția 0.139 22.78 (c), (SB)
4 1 Nadine Gonska Germania 0.129 23.03
5 5 Eleni Artymata Cipru 0.166 23.27
6 2 Arialis Gandulla Cuba 0.149 23.41
7 7 Brenessa Thompson Guyana 0.155 23.65
8 4 Maizurah Abdul Rahim Brunei 0.173 28.02 (PB)
Vânt: +0,1 m/s

Seria a 9-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 3 Edidiong Odiong Bahrain 0.156 22.74 (C), (PB)
2 1 Semoy Hackett Trinidad și Tobago 0.162 22.78 (C)
3 6 Veronica Campbell-Brown Jamaica 0.170 22.97
4 8 Olga Safronova Kazahstan 0.144 23.29
5 7 Ashley Kelly Insulele Virgine Britanice 0.191 23.61
6 4 Tameka Williams Sfântul Cristofor și Nevis 0.160 23.61
7 2 Sabina Veit Slovenia 0.161 23.75
8 5 Kristina Pronzhenko Tadjikistan 0.213 25.53
Vânt: +0,6 m/s

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Reguli de calificare: primele două din fiecare serie (Q) si încă două cu cel mai rapid timp (c) se califică în finală

Semifinala 1[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 3 Dafne Schippers Olanda 0.139 21.96 (C)
2 4 Elaine Thompson Jamaica 0.164 22.13 (C), (SB)
3 5 Deajah Stevens Statele Unite ale Americii 0.170 22.38 (C)
4 7 Dina Asher-Smith Marea Britanie 0.143 22.49 (c)
5 6 Blessing Okagbare Nigeria 0.179 22.69
6 2 Mujinga Kambundji Elveția 0.121 22.83
7 8 Lisa Mayer Germania 0.162 22.90
8 1 Tynia Gaither Bahamas 0.149 23.45
Vânt: +0,1 m/s

Semifinala a 2-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 3 Marie Josée Ta Lou Coasta de Fildeș 0.156 22.28 (C), (PB)
2 4 Ivet Lalova-Collio Bulgaria 0.127 22.42 (C), (SB)
3 7 Ella Nelson Australia 0.165 22.50 (PB)
4 6 Jenna Prandini Statele Unite ale Americii 0.196 22.55
5 5 Nataliya Pohrebnyak Ucraina 0.163 22.81
6 8 Semoy Hackett Trinidad și Tobago 0.240 22.94
7 2 Ángela Tenorio Ecuador 0.160 22.99
8 1 Jodie Williams Marea Britanie 0.173 22.99
Vânt: +0,1 m/s

Semifinala a 3-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 4 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.145 22.13 (C)
2 6 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.153 22.25 (C)
3 8 Simone Facey Jamaica 0.158 22.57 (SB)
4 5 Murielle Ahouré Coasta de Fildeș 0.144 22.59
5 2 Gina Lückenkemper Germania 0.196 22.73
6 3 Edidiong Odiong Bahrain 0.156 22.84
7 7 Nercely Soto Venezuela 0.174 22.88 (SB)
8 1 Crystal Emmanuel Canada 0.149 23.05
Vânt: +0,8 m/s

Finala[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 6 Elaine Thompson Jamaica 0.152 21.78 (SB)
2 4 Dafne Schippers Olanda 0.141 21.88 (SB)
3 5 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.143 22.15
4 3 Marie Josée Ta Lou Coasta de Fildeș 0.153 22.21 (RN)
5 2 Dina Asher-Smith Marea Britanie 0.135 22.31 (SB)
6 7 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.158 22.34
7 1 Deajah Stevens Statele Unite ale Americii 0.171 22.65
8 8 Ivet Lalova-Collio Bulgaria 0.104 22.69
Vânt: -0.1 m/s

Legendă[modificare | modificare sursă]

RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OCRecord oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial | RN Record național | SA Record sud-american | RC Record al competiției | DNF Nu a terminat | DNS Nu a luat startul | DS Descalificare | EL Cea mai bună performanță europeană a anului | PB Record personal | SB Cea mai bună performanță a sezonului | WL Cea mai bună performanță mondială a anului

Referințe[modificare | modificare sursă]

  1. ^ en „Women's 200m”. Rio 2016 Organisation. Accesat în . 

Legături externe[modificare | modificare sursă]