Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2016 - 100 m (feminin)

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search
Atletism la
Jocurile Olimpice din 2016

Athletics pictogram.svg
100 m masculin feminin
200 m masculin feminin
400 m masculin feminin
800 m masculin feminin
1.500 m masculin feminin
5.000 m masculin feminin
10.000 m masculin feminin
100 m garduri feminin
110 m garduri masculin
400 m garduri masculin feminin
3.000 m obstacole masculin feminin
4x100 m masculin feminin
4x400 m masculin feminin
Maraton masculin feminin
20 km marș masculin feminin
50 km marș masculin
Săritura în înălțime masculin feminin
Săritura cu prăjina masculin feminin
Săritura în lungime masculin feminin
Triplu salt masculin feminin
Aruncarea greutății masculin feminin
Aruncarea discului masculin feminin
Aruncarea ciocanului masculin feminin
Aruncarea suliței masculin feminin
Heptatlon feminin
Decatlon masculin

Proba de 100 de metri feminin de la Jocurile Olimpice de vară din 2016 a avut loc în perioada 12-13 august pe Stadionul Olimpic.[1]

Recorduri[modificare | modificare sursă]

Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:

Record Atlet Timp Loc Data
Mondial  Florence Griffith Joyner (USA) 10.49 Indianapolis, Statele Unite 16 iulie 1988
Olimpic  Florence Griffith Joyner (USA) 10.62 Seul, Coreea de Sud 24 septembrie 1988

Program[modificare | modificare sursă]

Orele sunt ora Braziliei (UTC-3)

Data Timp Etapă
Vineri, 12 august 2016 11:55
22:40
Etapa preliminară
Etapa 1
Sâmbătă, 13 august 2016 21:00
22:37
Semifinale
Finala

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Etapa preliminară[modificare | modificare sursă]

În runda preliminară au intrat în competiție sportivele invitate să concureze și care nu au realizat timpul de calificare necesar. Sportivele care au realizat timpul de calificare au intrat direct în primul tur. Reguli de calificare: primele două din fiecare serie (C) și următoarele două cu cel mai rapid timp (c) au avansat în Runda 1.

Seria 1[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 5 Hafsatu Kamara Sierra Leone 0.148 12.24 (C)
2 7 Sisila Seavula Fiji 0.143 12.34 (C)
3 9 Regine Tugade Guam 0.156 12.52
4 8 Makoura Keita Guineea 0.150 12.66 (PB)
5 3 Shirin Akter Bangladesh 0.166 12.99
6 4 Mariana Cress Insulele Marshall 0.206 13.20
7 2 Liliana Neto Angola 0.136 13.58
8 6 Kamia Yousufi Afganistan 0.216 14.02 (RN)
Vânt: +0,9 m/s

Seria a 2-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Sunayna Wahi Surinam 0.172 12.09 (C)
2 7 Patricia Taea Insulele Cook 0.160 12.30 (C)
3 8 Mazoon Al-alawi Oman 0.161 12.30 (c)
4 2 Lidiane Lopes Republica Capului Verde 0.154 12.38 (RN)
5 3 Phumlile Ndzinisa Swaziland 0.137 12.49
6 5 Taine Halasima Tonga 0.199 12.80
7 6 Laenly Phoutthavong Laos 0.186 12.82 (PB)
8 4 Lerissa Henry Micronezia 0.163 13.53
Vânt: -0,2 m/s

Seria a 3-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 3 Charlotte Wingfield Malta 0.144 11.86 (C)
2 4 Cecilia Bouele Republica Congo 0.165 11.98 (C)
3 9 Zaidatul Husniah Zulkifli Malaezia 0.151 12.12 (c)
4 7 Prenam Pesse Togo 0.189 12.38
5 5 Denika Kassim Comore 0.192 12.53
6 2 Jordan Mageo Samoa Americană 0.173 13.72
7 8 Kariman Abuljadayel Arabia Saudită 0.205 14.61 (RN)
8 6 Karitaake Tewaaki Kiribati 0.185 14.70
Vânt: -0,2 m/s

Runda 1[modificare | modificare sursă]

Reguli de calificare: primele două din fiecare serie (C) și următoarele 8 atlete cu cel mai bun timp (c) se califică în semifinale.

Seria 1[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 8 Desiree Henry Marea Britanie 0.126 11.08 (C)
2 6 Murielle Ahoure Coasta de Fildeș 0.159 11.17 (C)
3 9 Natalia Pohrebniak Ucraina 0.130 11.30 (c)
4 2 Lorene Dorcas Bazolo Portugalia 0.142 11.43
5 3 Wei Yongli China 0.154 11.48
6 5 Hajar Alkhaldi Bahrain 0.122 11.59
7 7 Rima Kashafutdinova Kazahstan 0.174 11.84
8 4 Sisila Seavula Fiji 0.149 12.48
Vânt: +0,3 m/s

Seria a 2-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Dafne Schippers Olanda 0.143 11.16 (C)
2 5 Tatjana Pinto Germania 0.164 11.31 (C)
3 6 Khamica Bingham Canada 0.137 11.41
4 7 Flings Owusu-Agyapong Ghana 0.135 11.43
5 4 Gloria Asumnu Nigeria 0.139 11.55
6 3 Evelyn Rivera Columbia 0.161 11.59
7 8 Brenessa Thompson Guyana 0.162 11.72
8 2 Hafsatu Kamara Sierra Leone 0.150 12.22
Vânt: 0,0 m/s

Seria a 3-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.142 11.13 (C)
2 5 Blessing Okagbare Nigeria 0.154 11.16 (C)
3 8 Angela Tenorio Ecuador 0.150 11.35 (c)
4 4 Ezinne Okparaebo Norvegia 0.141 11.43
5 6 Eliecith Palacios Columbia 0.172 11.48
6 3 Tahesia Harrigan-Scott Insulele Virgine Britanice 0.149 11.54
7 7 Khrystyna Stuy Ucraina 0.146 11.57
8 2 Cecilia Bouele Republica Congo 0.149 12.18
Vânt: 0,0 m/s

Seria a 4-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica 0.146 10.96 (C)
2 5 Marie-Josee Ta Lou Coasta de Fildeș 0.156 11.01 (C
3 2 Mujinga Kambundji Elveția 0.149 11.19 (c)
4 8 Narcisa Landazuri Ecuador 0.117 11.38 (c)
5 4 Tynia Gaither Bahamas 0.154 11.56
6 7 Ramona Papaioannou Cipru 0.140 11.61
7 6 Ruddy Zang Milama Gabon 0.151 11.67
8 3 Sunayna Wahi Surinam 0.117 12.25
Vânt: −0,3 m/s

Seria a 5-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Tianna Bartoletta Statele Unite ale Americii 0.148 11.23 (C)
2 8 Ewa Swoboda Polonia 0.149 11.24 (C)
3 6 Olesya Povkh Ucraina 0.132 11.39 (c)
4 5 Kelly-Ann Baptiste Trinidad și Tobago 0.141 11.42
5 2 Jennifer Madu Nigeria 0.163 11.61
6 3 Nigina Sharipova Uzbekistan 0.135 11.68
7 4 Dutee Chand India 0.151 11.69
8 7 Patricia Taea Insulele Cook 0.159 12.41
Vânt: -0,7 m/s

Seria a 6-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 5 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.153 11.00 (C)
2 7 Christania Williams Jamaica 0.170 11.27 (C)
3 4 Asha Philip Marea Britanie 0.120 11.34 (c)
4 2 Crystal Emmanuel Canada 0.162 11.43
5 6 Viktoriya Zyabkina Kazahstan 0.150 11.69
6 8 Marika Popowicz-Drapala Polonia 0.136 11.70
7 9 Iman Essa Jasim Bahrain 0.161 11.72
8 3 Charlotte Wingfield Malta 0.138 11.90
Vânt: +0,0 m/s

Seria a 7-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 9 Elaine Thompson Jamaica 0.174 11.21 (C)
2 3 Rosangela Santos Brazilia 0.163 11.25 (C)
3 4 Semoy Hackett Trinidad și Tobago 0.138 11.35 (c)
4 8 Toea Wisil Papua Noua Guinee 0.142 11.48
5 2 Olga Safronova Kazahstan 0.148 11.50
6 6 Alyssa Conley Africa de Sud 0.143 11.57
7 5 Melissa Breen Australia 0.143 11.74
8 7 Mazoon Al-Alawi Oman 0.199 12.43
Vânt: −1,0 m/s

Seria a 8-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 6 English Gardner Statele Unite ale Americii 0.191 11.09 (C)
2 4 Carina Horn Africa de Sud 0.158 11.32 (C)
3 2 Ivet Lalova-Collio Bulgaria 0.125 11.35 (c)
4 7 Daryll Neita Marea Britanie 0.169 11.41
5 3 Rebekka Haase Germania 0.175 11.47
6 9 Yuan Qiqi China 0.143 11.56
7 5 Franciela Krasucki Brazilia 0.159 11.67
8 8 Zaidatul Husniah Zulkifli Malaezia 0.149 12.62
Vânt: −0,2 m/s

Semifinale[modificare | modificare sursă]

Semifinala 1[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 7 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.165 10.90 (C)
2 6 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.134 10.90 (C), (SB)
3 9 Christania Williams Jamaica 0.166 10.96 (c), (PB)
4 5 Murielle Ahouré Coasta de Fildeș 0.156 11.01
5 3 Ángela Tenorio Ecuador 0.145 11.14
6 8 Mujinga Kambundji Elveția 0.130 11.16
7 4 Ewa Swoboda Polonia 0.155 11.18
8 2 Olesya Povkh Ucraina 0.126 11.29
Vânt: +1,0 m/s

Semifinala a 2-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 5 Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica 0.151 10.88 (C), (SB)
2 4 Dafne Schippers Olanda 0.146 10.90 (C)
3 6 Marie-Josee Ta Lou Coasta de Fildeș 0.157 10.94 (c), (PB)
4 7 Tianna Bartoletta Statele Unite ale Americii 0.141 11.00
5 9 Rosangela Santos Brazilia 0.133 11.23 {(SB)
6 2 Narcisa Landazuri Ecuador 0.152 11.27
7 8 Natalia Pohrebniak Ucraina 0.138 11.32
8 3 Asha Philip Marea Britanie 0.124 11.33
Vânt: +0,3 m/s

Semifinala a 3-a[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 4 Elaine Thompson Jamaica 0.156 10.88 (C)
2 7 English Gardner Statele Unite ale Americii 0.158 10.90 (C)
3 6 Blessing Okagbare Nigeria 0.155 11.09
4 5 Desiree Henry Marea Britanie 0.129 11.09
5 3 Semoy Hackett Trinidad și Tobago 0.146 11.20
6 9 Carina Horn Africa de Sud 0.149 11.20
7 8 Tatjana Pinto Germania 0.175 11.32
2 Ivet Lalova-Collio Bulgaria (DNS)
Vânt: +0,6 m/s

Finala[modificare | modificare sursă]

Loc Culoar Nume Naționalitate Reacție Timp Note
1 4 Elaine Thompson Jamaica 0.157 10.71
2 5 Tori Bowie Statele Unite ale Americii 0.112 10.83
3 6 Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica 0.138 10.86 (SB)
4 3 Marie-Josee Ta Lou Coasta de Fildeș 0.136 10.86 (PB)
5 9 Dafne Schippers Olanda 0.134 10.90
6 8 Michelle-Lee Ahye Trinidad și Tobago 0.132 10.92
7 7 English Gardner Statele Unite ale Americii 0.148 10.94
8 2 Christania Williams Jamaica 0.163 11.80
Vânt: +0,5 m/s

Legendă[modificare | modificare sursă]

RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OCRecord oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial | RN Record național | SA Record sud-american | RC Record al competiției | DNF Nu a terminat | DNS Nu a luat startul | DS Descalificare | EL Cea mai bună performanță europeană a anului | PB Record personal | SB Cea mai bună performanță a sezonului | WL Cea mai bună performanță mondială a anului

Referințe[modificare | modificare sursă]

  1. ^ en „Women's 100m”. Rio 2016 Organisation. Accesat în . 

Legături externe[modificare | modificare sursă]