Sari la conținut

Divizia Națională 1996-1997

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Divizia Națională 1996-1997 a fost a șasea ediție a Diviziei Naționale de la obținerea independenței. Liga s-a jucat în sistem tur-retur. La această ediție numărul de cluburi participante a fost de 16.

Mișcarea echipelor în sezonul 1995-1996

[modificare | modificare sursă]

La finalul sezonului anterior au retrogradat direct Progresul Briceni și Bugeac Comrat, în locul acestora au promovat Locomotiva Basarabeasca și Ciuhur Ocnița, iar în urma playoffului au mai retogradat Torentul Chișinău și Nistru Cioburciu în locul acestora au promovat CSA Victoria Cahul și Attila Ungheni.

Înainte de startul celui de al șaselea sezon al primei competiții fotbalistice din Republica Moldova, FC Tighina a devenit FC Dinamo Bender, iar cluburile Sportul Studențesc Chișinău și Universul Trușeni au fuzionat, noua echipă se va numi FC Unisport-Auto Chișinău.

Clasament final

[modificare | modificare sursă]
Locul Clubul M V E î GM GP Pct Note
1Constructorul Chișinău302631821081
2FC Zimbru Chișinău3022441122170
3CS Tiligul-Tiras Tiraspol302082731268
4FC Nistru Otaci301965582163
5FC Olimpia Bălți301866753460
6Speranța Nisporeni3011910343642
7FC Dinamo Bender3012513424541
8Locomotiva Basarabeasca3012513445841
9Unisport Chișinău3012513404441
10Codru Călărași3012414434840Playoff
11Agro Chișinău3011316534736
12CSA Victoria Cahul†307815336129
13MHM 93 Chișinău306717325325Retrogradate în
Divizia "A"
14Ciuhur Ocnița306618209724
15Spumante Cricova‡303423214413
16Attila Ungheni301128101414
  • † - Victoria Cahul a fost scutită de retrogadare, datorită accidentului de autobuz petrecut înainte de etapa a noua când echipa se deplasa la Bălți, pentru un meci cu echipa din localitate.
  • ‡ - Spumante Cricova a fost exclusă din campionat după a doua neprezentare din etapa a XXI. Echipa s-a desființat după finalul sezonului.
Campionii Divizia Natională 1996-1997

Constructorul Chișinău
Primul titlu

Playoff promovare

[modificare | modificare sursă]

FC Agro-Goliador Chișinău a rămas în prima divizie, iar Stimold-MIF a obținut promovarea în Divizia Națională.

Poziția Jucător Club Goluri
1 Republica Moldova Serghei Rogaciov Constructorul/Olimpia 35
2 Republica Moldova Iurie Miterev Zimbru Chișinău 34
3 Republica Moldova Ruslan Barburoș Agro Chișinău 14
Republica Moldova Victor Berco Olimpia 14