Taekwondo la Jocurile Olimpice de vară din 2012

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Taekwondo la Jocurile Olimpice din 2012
Taekwondo pictogram.svg Olympic rings with white rims.svg
Loc: Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord Londra
Prezențe la Olimpiadă: a 4-a ediție
Număr de probe: 8
Participanți: 128
Taekwondo după olimpiadă
20002004200820122016
Recapitulare

Probele sportive de taekwondo la Jocurile Olimpice de vară din 2012 se vor desfășura în perioada 8-11 august 2012 la centrul ExCeL din Londra. Competiția va fi ținută în opt categorii de greutate: patru pentru bărbați, și patru pentru femei.

Calendarul competițional[modificare | modificare sursă]

Taekwondo la JO de vară 2012
Probă August
Feminin  8   9   10   11 
49 kg Gouden medaille.svg
57 kg Gouden medaille.svg
67 kg Gouden medaille.svg
+67 kg Gouden medaille.svg
Masculin  8   9   10   11 
58 kg Gouden medaille.svg
68 kg Gouden medaille.svg
80 kg Gouden medaille.svg
+80 kg Gouden medaille.svg

Țări calificate[modificare | modificare sursă]

Rezultate[modificare | modificare sursă]

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1 Spania Spania 1 2 0 3
2 Republica Populară Chineză China 1 1 1 3
3 Coreea de Sud Coreea de Sud 1 1 0 2
Turcia Turcia 1 1 0 2
5 Regatul Unit Marea Britanie 1 0 1 2
Italia Italia 1 0 1 2
7 Argentina Argentina 1 0 0 1
Serbia Serbia 1 0 0 1
9 Franța Franța 0 1 1 2
10 Gabon Gabon 0 1 0 1
Iran Iran 0 1 0 1
12 Rusia Rusia 0 0 2 2
Statele Unite SUA 0 0 2 2
14 Afganistan Afganistan 0 0 1 1
Columbia Columbia 0 0 1 1
Croația Croația 0 0 1 1
Cuba Cuba 0 0 1 1
Germania Germania 0 0 1 1
Mexic Mexic 0 0 1 1
Taipeiul Chinez Taipei 0 0 1 1
Thailanda Tailanda 0 0 1 1
Total 8 8 16 32

Masculin[modificare | modificare sursă]

Categorie Aur Argint Bronz
58 kg SpaniaJoel González Coreea de SudLee Dae-Hoon RusiaAleksey Denisenko
ColumbiaÓscar Muñoz
68 kg TurciaServet Tazegül IranMohammad Bagheri Statele UniteTerrence Jennings
AfganistanRohullah Nikpai
80 kg ArgentinaSebastián Crismanich SpaniaNicolás García Regatul UnitLutalo Muhammad
ItaliaMauro Sarmiento
peste 80 kg ItaliaCarlo Molfetta GabonAnthony Obame CubaRobelis Despaigne
Republica Populară ChinezăLiu Xiaobo

Feminin[modificare | modificare sursă]

Categorie Aur Argint Bronz
49 kg Republica Populară ChinezăWu Jingyu SpaniaBrigitte Yagüe ThailandaChanatip Sonkham
CroațiaLucija Zaninović
57 kg Regatul UnitJade Jones Republica Populară ChinezăHou Yuzhuo FranțaMarlène Harnois
Taipeiul ChinezTseng Li-Cheng
67 kg Coreea de SudHwang Kyung-Seon TurciaNur Tatar Statele UnitePaige McPherson
GermaniaHelena Fromm
peste 67 kg SerbiaMilica Mandić FranțaAnne-Caroline Graffe RusiaAnastasia Baryshnikova
MexicMaría Espinoza

Legături externe[modificare | modificare sursă]