Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigation Jump to search

Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
Ilustrația imaginii Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
Detalii
Locație Coreea de Sud Pyeongchang
Perioadă 9-25 februarie 2018
Participanți
Nr. de probe
Masculin
Feminin
Mixt
Individual 3 3 0
Echipe 1 1 0
Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice
Precedentul Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2014
N/A
Următorul


Probele sportive de patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 s-au desfășurat în perioada 9-25 februarie 2018 la Pyeongchang, Coreea de Sud la Arena de gheață Gangneung.[1]

Sumar medalii[modificare | modificare sursă]

Clasament pe țări[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1  Coreea de Sud (KOR) 3 1 2 6
2  Olanda (NED) 1 2 1 4
3  China (CHN) 1 2 0 3
4  Canada (CAN) 1 1 3 5
5  Italia (ITA) 1 1 1 3
6  Ungaria (HUN) 1 0 0 1
7  Statele Unite ale Americii (USA) 0 1 0 1
8 Sportivii Olimpici ai Rusiei 0 0 1 1
Total 8 8 8 24

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă sportivă Aur Argint Bronz
500 metri[2]
detalii
 Wu Dajing
China (CHN)
39,584  Hwang Dae-heon
Coreea de Sud (KOR)
39,854  Lim Hyo-jun
Coreea de Sud (KOR)
39,919
1.000 metri[3]
detalii
 Samuel Girard
Canada (CAN)
1:24,650  John-Henry Krueger
Statele Unite ale Americii (USA)
1:24,864  Seo Yi-ra
Coreea de Sud (KOR)
1:31,619
1500 metri[4]
detalii
 Lim Hyo-jun
Coreea de Sud (KOR)
2:10,485  Sjinkie Knegt
Olanda (NED)
2:10,555 Semion Elistratov Sportivii Olimpici ai Rusiei 2:10,687
Ștafetă 5.000 metri[5]
detalii
 Ungaria (HUN)
Shaoang Liu
Sándor Liu Shaolin
Viktor Knoch
Csaba Burján

6:31,971  China (CHN)
Wu Dajing
Han Tianyu
Xu Hongzhi
Chen Dequan
Ren Ziwei
6:32,035  Canada (CAN)
Samuel Girard
Charles Hamelin
Charle Cournoyer
Pascal Dion

6:32,282

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă sportivă Aur Argint Bronz
500 metri[6]
detalii
 Arianna Fontana
Italia (ITA)
42,569  Yara van Kerkhof
Olanda (NED)
43,256  Kim Boutin
Canada (CAN)
43,881
1.000 metri[7]
detalii
 Suzanne Schulting
Olanda (NED)
1:29,778  Kim Boutin
Canada (CAN)
1:29,956  Arianna Fontana
Italia (ITA)
1:30,656
1.500 metri[8]
detalii
 Choi Min-jeong
Coreea de Sud (KOR)
2:24,948  Li Jinyu
China (CHN)
2:25,703  Kim Boutin
Canada (CAN)
2:25,834
Ștafetă 3.000 metri[9]
detalii
 Coreea de Sud (KOR)
Shim Suk-hee
Choi Min-jeong
Kim Ye-jin
Kim A-lang
Lee Yu-bin
4:07,361  Italia (ITA)
Arianna Fontana
Lucia Peretti
Cecilia Maffei
Martina Valcepina

4:15,901  Olanda (NED)
Suzanne Schulting
Yara van Kerkhof
Lara van Ruijven
Jorien ter Mors

4:03,471

Referințe și note[modificare | modificare sursă]

Legături externe[modificare | modificare sursă]