Gimnastică la Jocurile Olimpice de vară din 2020

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Sari la navigare Sari la căutare
Gimnastică la Jocurile Olimpice din 2020
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Olympic rings.svg
Loc  : Japonia Tokyo
Prezențe la Olimpiadă  : a 29-a ediție
Număr de probe  : 20 (10 fem. și 10 masc.)
Participanți  :
Gimnastică după olimpiadă
18961900190419081912192019241928193219361948195219561960196419681972197619801984198819921996200020042008201220162020
Recapitulare
Olympic Gymnastic Centre 191128a6.jpg

Trei discipline de gimnastică s-au desfășurat la Jocurile Olimpice de vară din 2020: gimnastică artistică, gimnastică ritmică și trambulină. Toate probele au avut loc la Arena Olimpică din Tokyo între 25 iulie și 9 august 2021.

Medaliați[modificare | modificare sursă]

Gimnastică artistică[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Echipe compus
detalii
(COR)
Denis Ableazin
David Belyavskiy
Artur Dalaloyan
Nikita Nagornyy
Japonia (JPN)
Daiki Hashimoto
Kazuma Kaya
Takeru Kitazono
Wataru Tanigawa
China (CHN)
Lin Chaopan
Sun Wei
Xiao Ruoteng
Zou Jingyuan
Individual compus
detalii
 Daiki Hashimoto
Japonia (JPN)
 Xiao Ruoteng
China (CHN)
Nikita Nagornyy (COR)
Sol masculin
detalii
 Artem Dolgopyat
Israel (ISR)
 Rayderley Zapata
Spania (ESP)
 Xiao Ruoteng
China (CHN)
Cal cu mânere
detalii
 Max Whitlock
Marea Britanie (GBR)
 Lee Chih-kai
Taipeiul Chinez (TPE)
 Kazuma Kaya
Japonia (JPN)
Inele
detalii
 Liu Yang
China (CHN)
 You Hao
China (CHN)
 Eleftherios Petrounias
Grecia (GRE)
Sărituri
detalii
 Shin Jea-hwan
Coreea de Sud (KOR)
Denis Ableazin (COR)  Artur Davtyan
Armenia (ARM)
Paralele
detalii
 Zou Jingyuan
China (CHN)
 Lukas Dauser
Germania (GER)
 Ferhat Arıcan
Turcia (TUR)
Bară
detalii
 Daiki Hashimoto
Japonia (JPN)
 Tin Srbić
Croația (CRO)
Nikita Nagornyy (COR)

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Echipe compus
detalii
(COR)
Lilia Akhaimova
Viktoria Listunova
Angelina Melnikova
Vladislava Urazova
 Statele Unite ale Americii (USA)
Simone Biles
Jordan Chiles
Sunisa Lee
Grace McCallum
 Marea Britanie (GBR)
Jennifer Gadirova
Jessica Gadirova
Alice Kinsella
Amelie Morgan
Individual compus
detalii
 Sunisa Lee
Statele Unite ale Americii (USA)
 Rebeca Andrade
Brazilia (BRA)
 Angelina Melnikova
Rusia (RUS)
Sărituri
detalii
 Rebeca Andrade
Brazilia (BRA)
 MyKayla Skinner
Statele Unite ale Americii (USA)
 Yeo Seo-jeong
Coreea de Sud (KOR)
Paralele inegale
detalii
 Nina Derwael
Belgia (BEL)
Anastasia Ilyankova (COR)  Sunisa Lee
Statele Unite ale Americii (USA)
Sol
detalii
 Jade Carey
Statele Unite ale Americii (USA)
 Vanessa Ferrari
Italia (ITA)
Angelina Melnikova (COR)
 Mai Murakami
Japonia (JPN)
Bârnă
detalii
 Guan Chenchen
China (CHN)
 Tang Xijing
China (CHN)
 Simone Biles
Statele Unite ale Americii (USA)

Gimnastică ritmică[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Echipe compus feminin
detalii
 Bulgaria (BUL)
Simona Dyankova
Stefani Kiryakova
Madlen Radukanova
Laura Traets
Erika Zafirova
COR
Anastasiia Bliznyuk
Anastasiia Maksimova
Angelina Shkatova
Anastasiia Tatareva
Alisa Tishchenko
 Italia (ITA)
Martina Centofanti
Agnese Duranti
Alessia Maurelli
Daniela Mogurean
Martina Santandrea
Individual compus feminin
detalii
 Linoy Ashram
Israel (ISR)
Dina Averina COR  Alina Harnasko
Belarus (BLR)

Trambulină[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Trambulină individual masculin
detalii
 Ivan Litvinovich
Belarus (BLR)
 Dong Dong
China (CHN)
 Dylan Schmidt
Noua Zeelandă (NZL)
Trambulină individual feminin
detalii
 Zhu Xueying
China (CHN)
 Liu Lingling
China (CHN)
 Bryony Page
Marea Britanie (GBR)