Gimnastică la Jocurile Olimpice de vară din 2008

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare

Competițiile probelor de gimnastică la olimpiada de vară din Beijing, din anul 2008, s-au desfășurat între 9 august și 24 august.

Gimnastică artistică[modificare | modificare sursă]

Gymnastics (artistic) pictogram.svg

Evenimente[modificare | modificare sursă]

Cele 14 seturi de medalii, a câte trei medalii fiecare, vor fi acordate pentru

Gimnastică bărbați[modificare | modificare sursă]

  • Echipe - bărbați
  • Individual compus - bărbați
  • Sol - bărbați
  • Cal cu mânere - bărbați
  • Inele - bărbați
  • Sărituri - bărbați
  • Paralele - bărbați
  • Bară - bărbați

Gimnastică femei[modificare | modificare sursă]

  • Echipe - femei
  • Individual compus - femei
  • Sărituri - femei
  • Paralele inegale - femei
  • Bârnă - femei
  • Sol - femei

Orarul competiției[modificare | modificare sursă]

Toți timpii de desfășurare sunt indicații conform China Standard Time (UTC+8)

Dată Oră Probă
sâmbătă, 9 august 2008 12:00 - 14:00 Men's Qualification - Subdivision 1
16:00 - 18:00 Calificări masculin - Subdiviziunea 2
20:00 - 22:00 Calificări masculin - Subdiviziunea 3
duminică, 10 august 10, 2008 10:00 - 11:30 Calificări feminin - Subdiviziunea 1
13:30 - 15:00 Calificări feminin - Subdiviziunea 2
17:00 - 18:30 Calificări feminin - Subdiviziunea 3
20:00 - 21:30 Calificări feminin - Subdiviziunea 4
marți, 12 august 2008 10:00 - 12:30 Finala pe echipe la masculin
miercuri 13 august 2008 10:15 - 12:00 Finala pe echipe la feminin
joi 14 august 2008 11:00 - 13:30 Finala masculină la individual compus
vineri, 15 august 2008 11:15 - 13:00 Finala feminină la individual compus
duminică, 17 august 2008 18:00 - 18:30 Finala masculină la sol
18:45 - 19:15 Finala feminină la sol
19:30 - 20:00 Finala masculină la cal cu mânere
20:15 - 20:45 Finala masculină la sărituri
luni, 18 august 2008 18:00 - 18:30 Finala masculină la inele
18:45 - 19:15 Women's Uneven Bars Final
19:30 - 20:00 Finala feminină la sărituri
marți, 19 august 2008 18:00 - 18:30 Finala masculină la paralele
18:45 - 19:15 Finala feminină la bârnă
19:30 - 20:00 Finala masculină la bară

Medaliști[modificare | modificare sursă]

Masculin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Echipe  China (CHN)
Chen Yibing
Huang Xu
Li Xiaopeng
Xiao Qin
Yang Wei
Zou Kai
 Japonia (JPN)
Takehiro Kashima
Takuya Nakase
Makoto Okiguchi
Koki Sakamoto
Hiroyuki Tomita
Kōhei Uchimura
 Statele Unite (USA)
Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Joseph Hagerty
Jonathan Horton
Justin Spring
Kai Wen Tan
Individual compus  Yang Wei
China (CHN)
 Kōhei Uchimura
Japonia (JPN)
 Benoît Caranobe
Franța (FRA)
Sol  Zou Kai
China (CHN)
 Gervasio Deferr
Spania (ESP)
 Anton Golotsutskov
Rusia (RUS)
Cal cu mânere  Xiao Qin
China (CHN)
 Filip Ude
Croația (CRO)
 Louis Smith
Marea Britanie (GBR)
Inele  Chen Yibing
China (CHN)
 Yang Wei
China (CHN)
 Oleksandr Vorobiov
Ucraina (UKR)
Sărituri  Leszek Blanik
Polonia (POL)
 Thomas Bouhail
Franța (FRA)
 Anton Golotsutskov
Rusia (RUS)
Paralele  Li Xiaopeng
China (CHN)
 Yoo Won-Chul
Coreea de Sud (KOR)
 Anton Fokin
Uzbekistan (UZB)
Bară fixă  Zou Kai
China (CHN)
 Jonathan Horton
Statele Unite (USA)
 Fabian Hambüchen
Germania (GER)

Feminin[modificare | modificare sursă]

Probă Aur Argint Bronz
Echipe  China (CHN)
Cheng Fei
Deng Linlin
He Kexin
Jiang Yuyuan
Li Shanshan
Yang Yilin
 Statele Unite (USA)
Shawn Johnson
Nastia Liukin
Chellsie Memmel
Samantha Peszek
Alicia Sacramone
Bridget Sloan
 România (ROU)
Andreea Acatrinei
Gabriela Drăgoi
Andreea Grigore
Sandra Izbașa
Steliana Nistor
Anamaria Tămârjan
Individual compus  Nastia Liukin
Statele Unite (USA)
 Shawn Johnson
Statele Unite (USA)
 Yang Yilin
China (CHN)
Sărituri  Hong Un Jong
Coreea de Nord (PRK)
 Oksana Chusovitina
Germania (GER)
 Cheng Fei
China (CHN)
Sol  Sandra Izbașa
România (ROU)
 Shawn Johnson
Statele Unite (USA)
 Nastia Liukin
Statele Unite (USA)
Paralele inegale  He Kexin
China (CHN)
 Nastia Liukin
Statele Unite (USA)
 Yang Yilin
China (CHN)
Barnă  Shawn Johnson
Statele Unite (USA)
 Nastia Liukin
Statele Unite (USA)
 Cheng Fei
China (CHN)

Gimnastică ritmică[modificare | modificare sursă]

Evenimente[modificare | modificare sursă]

Două seturi, a câte trei medalii fiecare, vor fi acordate pentru

  • Individual femei
  • Grup femei

Orarul competiției[modificare | modificare sursă]

Toți timpii de desfășurare sunt indicații conform China Standard Time (UTC+8)

Dată Oră Probă
marți, 21 august 2008 18:00 - 20:30 Calificări individual compus
20:30 - 21:30 Group All-Around Qualification
vineri, 22 august 2008 18:00 - 20:30 Individual All-Around Qualification
20:30 - 21:30 Group All-Around Qualification
sâmbătă, 23 august 2008 18:00 - 20:00 Individual All-Around Final
duminică, 24 august 2008 11:00 - 12:15 Group All-Around Final

Trampolină[modificare | modificare sursă]

Evenimente[modificare | modificare sursă]

Două seturi a câte trei medalii fiecare vor fi acordate pentru

  • Individual bărbați
  • Individual femei

Orarul competiției[modificare | modificare sursă]

Toți timpii de desfășurare sunt indicații conform China Standard Time (UTC+8)

Date Time Event
Saturday, August 16, 2008 11:00 - 11:40 Women's Qualification - First Routine
11:40 - 12:15 Women's Qualification - Second Routine
12:15 - 12:50 Men's Qualification - First Routine
12:50 - 13:30 Men's Qualification - Second Routine
Monday, August 18, 2008 20:15 - 20:45 Women's Final
Tuesday, August 19, 2008 20:15 - 20:45 Men's Final

Referințe[modificare | modificare sursă]