Discuție Utilizator:Kun Kipcsak
Adăugare subiectArhive |
Retușare
[modificare sursă]Bună seara. Mă scuzați că vă deranjez. Ați putea elimina, vă rog, dârele de cerneală din fotografia: https://ro.wikipedia.org/wiki/Aurel_Mihale#/media/Fi%C8%99ier:Aurel_Mihale_1964.jpg? Mulțumesc anticipat. Donarius (discuție) 10 august 2022 21:04 (EEST)
- Bună seara, voi încerca mâine să fac. Acum când am intrat online m-a bulversat vestea morții lui VB. Inițial am refuzat să cred zvonurile, dar inevitabilul s-a produs... Sper să nu vă supărați. Numai bine,--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 00:01 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat. Din păcate a trebuit să o fac alb-negru din cauză că zona de unde luam mostre în zona capului era defectă, cu acea culoare de cerneală răspândită pe o suprafață mai mare, probabil un fenomen ce ține de Compression artifact(en)[traduceți].--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 13:17 (EEST)
- Vă mulțumesc. Aș fi preferat, ce-i drept, păstrarea aceleiași nuanțe (tipică unui atelier fotografic), dar dacă nu se poate nu se poate. Găsisem o fotografie identică într-o altă carte, dar nici aceea nu era perfectă: nu avea dâre de cerneală în dreptul capului, în schimb avea o urmă de ștampilă în zona cravatei. Am considerat că prima era mai ușor de retușat. --Donarius (discuție) 11 august 2022 13:26 (EEST)
- Puteți să o încărcați și pe aceea (prin suprascriere cu cea actuală)? Poate nu e așa greu.--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 13:27 (EEST)
- Din păcate, nu mai știu pe unde o fi. --Donarius (discuție) 11 august 2022 15:22 (EEST)
- @Donarius: Am reușit să o refac sepia.--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 20:34 (EEST)
- Bună seara! Scuzați-mă de deranj, dar privind schimbarea dumneavoastră de pe 19 septembrie 2022 19:47 (EEST): https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Limba_moldoveneasc%C4%83&diff=next&oldid=15108964 unde ați argumentat lipsa citării, aș vrea s-o neg precum nu ar fi nevoie de citare unde milioane de moldoveni cunosc că limba română pe teritoriul Republicii Moldova în timpul ocupației sovietice sau numită și limba moldovenească este limba română cu scris chirilic, respectiv orice document de stat, carte cu poezii era scrisă în chirilică: https://fmf.md/noutate/895/14-aprilie-1990-%E2%80%93-ziua-fondarii-fmf-un-articol-din-presa-vremii-fmf30. Aș dori să anulați modificare. Mirza Damian (Discuție) 16 octombrie 2022 16:17 (EEST)
- Limba moldovenească nu există iar țara lor se numește Basarabia nu Republica Moldova Șatenul (discuție) 16 mai 2025 23:19 (EEST)
- Bună seara! Scuzați-mă de deranj, dar privind schimbarea dumneavoastră de pe 19 septembrie 2022 19:47 (EEST): https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Limba_moldoveneasc%C4%83&diff=next&oldid=15108964 unde ați argumentat lipsa citării, aș vrea s-o neg precum nu ar fi nevoie de citare unde milioane de moldoveni cunosc că limba română pe teritoriul Republicii Moldova în timpul ocupației sovietice sau numită și limba moldovenească este limba română cu scris chirilic, respectiv orice document de stat, carte cu poezii era scrisă în chirilică: https://fmf.md/noutate/895/14-aprilie-1990-%E2%80%93-ziua-fondarii-fmf-un-articol-din-presa-vremii-fmf30. Aș dori să anulați modificare. Mirza Damian (Discuție) 16 octombrie 2022 16:17 (EEST)
- @Donarius: Am reușit să o refac sepia.--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 20:34 (EEST)
- Din păcate, nu mai știu pe unde o fi. --Donarius (discuție) 11 august 2022 15:22 (EEST)
- Puteți să o încărcați și pe aceea (prin suprascriere cu cea actuală)? Poate nu e așa greu.--Kun Kipcsak (discuție) 11 august 2022 13:27 (EEST)
- Vă mulțumesc. Aș fi preferat, ce-i drept, păstrarea aceleiași nuanțe (tipică unui atelier fotografic), dar dacă nu se poate nu se poate. Găsisem o fotografie identică într-o altă carte, dar nici aceea nu era perfectă: nu avea dâre de cerneală în dreptul capului, în schimb avea o urmă de ștampilă în zona cravatei. Am considerat că prima era mai ușor de retușat. --Donarius (discuție) 11 august 2022 13:26 (EEST)
Răspunsuri avertizări imagini
[modificare sursă]Utilizatorul MariaLefter a lăsat un răspuns la un mesaj de avertizare despre o imagine.
au lăsat un răspuns la un mesaj de avertizare despre o imagine. Încărcarea imaginilor și drepturile de autor sunt subiecte sensibile. Este important ca toate neclaritățile cu privire la avertizări să fie lămurite pentru a evita apariția unor nemulțumiri ce pot fi evitate.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Strainubot (discuție) 12 august 2022 07:45 (EEST)
Propunere de ștergere multiplă
[modificare sursă]Bună ziua, am șters Wikipedia:Pagini de șters/Listă de publicații din județul Sibiu. Vreți să propuneți ptr. ștergere și restul care încep cu [[Listă de publicații din județul... ? --Mihai (discuție) 10 septembrie 2022 16:19 (EEST)
- @Dan Mihai Pitea: Da, dacă aveți chef. Eu am propus una și am uitat procedura pentru propunere în masă pentru restul într-o singură pagină. Parcă Giku îmi arătase, nu mai știu. Mulțumesc frumos.--Kun Kipcsak (discuție) 10 septembrie 2022 16:22 (EEST)
- Haha, și eu am uitat-o, de-aia întreb. :)) --Mihai (discuție) 10 septembrie 2022 16:25 (EEST)
- Damn!--Kun Kipcsak (discuție) 10 septembrie 2022 16:34 (EEST)
- Ups, abia acum am citit întrebarea cum trebuie pe telefon...--Kun Kipcsak (discuție) 10 septembrie 2022 16:36 (EEST)
- :)) --Mihai (discuție) 10 septembrie 2022 16:47 (EEST)
- @Gikü: Poate ne ajutați. :-)--Kun Kipcsak (discuție)
- :)) --Mihai (discuție) 10 septembrie 2022 16:47 (EEST)
- Haha, și eu am uitat-o, de-aia întreb. :)) --Mihai (discuție) 10 septembrie 2022 16:25 (EEST)
Fotografii
[modificare sursă]Bună seara. Vă rog frumos, când aveți timp, să reparați fotografiile de mai jos, eliminând cutele, watermarkul și scrisul: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tony_Bulandra_young.jpg, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sonia_Cluceru_in_her_old_age.jpg, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jules_Cazaban_in_his_old_age.jpg. Mulțumesc anticipat. Donarius (discuție) 10 septembrie 2022 17:21 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 12 septembrie 2022 15:47 (EEST)
- Vă mulțumesc. --Donarius (discuție) 12 septembrie 2022 16:01 (EEST)
Post restant
[modificare sursă]Bună ziua. Regula nescrisă in privința filmelor era gruparea distribuției în funcție de ordinea de pe generic. Ținând cont că am lucrat la infocasetele și distribuțiile a circa 200 de filme românești aș putea să mă implic aici ca să le uniformizez cu celelalte, dar nu vreau să risc un nou conflict precum cel cu DMP, mai ales că intenționez să-mi reduc mult activitatea. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 14:12 (EEST)
- @Donarius: Mulțumesc, asta nu am știut. Oricum ordinea nu era în regulă nici înainte, pentru că completasem lista de la articolul dublură făcut de Strainubot mai demult. Distribuția afișată în film e incompletă, cam jumătate din ce este aici. Vă asigur că nu am de ce să interferez dat fiind că nu mă pricep mai deloc la subiectul cinematografiei. Sper doar să nu vă retrageți, sunt multe de spus în această privință.--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2022 14:19 (EEST)
- Cunosc. Robotul lui Străinu le-a preluat de pe aarc, unde ordinea nu este cea bună. După cum spuneam, lucrez doar cu infocaseta și cu distribuția, ceea ce-mi ocupă destul timp, dar cu care m-am familiarizat. Pot identifica un număr mare de actori și pot corecta greșeli de nume și alte aspecte. În alte locuri nu mă mai implic. Am reușit să creez o ordine, dar nu am terminat cu cinematografia românească. Dacă plec acum ordinea se va rupe. Vă mulțumesc pentru înțelegere. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 14:59 (EEST)
- Am completat după generic, nu știu de ce aveam impresia că erau mai puține nume acolo.--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2022 18:09 (EEST)
- Cunosc. Robotul lui Străinu le-a preluat de pe aarc, unde ordinea nu este cea bună. După cum spuneam, lucrez doar cu infocaseta și cu distribuția, ceea ce-mi ocupă destul timp, dar cu care m-am familiarizat. Pot identifica un număr mare de actori și pot corecta greșeli de nume și alte aspecte. În alte locuri nu mă mai implic. Am reușit să creez o ordine, dar nu am terminat cu cinematografia românească. Dacă plec acum ordinea se va rupe. Vă mulțumesc pentru înțelegere. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 14:59 (EEST)
E bine, dar sunt și informații superflue. Eu aș mai fi selectat dintre ele. În fine, nu mă amestec. Oricum, filmul e destul de vechi și nu prea atrage interesul publicului modern. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 18:16 (EEST)
- Da, să văd cum iese la urmă. Găsisem un comentariu (a unui critic parcă) de unde reieșea că e o comedie care nu a trecut testul timpului, iar comentariul era de prin anii '60. Păcat că nu-l mai găsesc.--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2022 20:51 (EEST)
- @Donarius: Bănuiesc că vă referiți la faptul că, amator-habarnist autodeclarat fiind, totuși mă bag ca musca-n lapte. :-) Încerc pe cât posibil să mă raportez la surse cât de cât serioase ca să nu o dau în bară. Am să văd la Ronea, dar cel mai probabil trebuie să mai aștept o zi gratuită la Arcanum.--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2022 21:34 (EEST)
- Pai văd că cei interesați au dispărut: eu, Terra Florin, fhilbert. Wikipedia trebuie să meargă înainte și dvs. păreți singurul interesat de subiect. Eu mai am un singur articol la care sa lucrez, nu e ceva deosebit, dar mai am din când în când ocazia să mai beau și eu o bere. să sperăm că rămân macar cu bucuria asta sau ar trebui să ma orientez către cartea care mă invata (zice autorul) cum sa devin milionar. E și asta un mod de a-ți petrece timpul liber,nchiar daca nu implică Wikipedia. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 21:42 (EEST)
- Sper să revină, acum am văzut că lipsesc.--Kun Kipcsak (discuție) 14 septembrie 2022 08:06 (EEST)
- Revin cu o nouă rugăminte: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manu_Nedeianu.jpg. Mulțumesc anticipat. În ceea ce privește articolul, am făcut unele corecturi de formă, nu de fond, și cândva, după ce veți termina, voi încerca o armonizare a celor două secțiuni cu restul articolelor similare. În mare parte e corect cum ați făcut, dar mai am ceva obiecții în acele secțiuni. Vă aștept însă să terminați. --Donarius (discuție) 20 septembrie 2022 10:50 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat. Și mulțumesc. Nu mai am mult, sursele românești le-am cam epuizat iar în limbile rusă și ucraineană nu mai găsesc nimic. Pe IMDb apare că s-ar fi difuzat și în Ungaria, dar nu găsesc nicăieri o sursă din epocă. Aici apar fotografii de pe platoul de filmare, dar nu le pomenește sursa.--Kun Kipcsak (discuție) 20 septembrie 2022 11:28 (EEST)
- Mulțumesc. Nu-mi place să fiu cârcotaș, dar se mai poate o dungă oblică sub nodul de la cravată? Nu de alta, dar e prea mult spațiu alb. --Donarius (discuție) 20 septembrie 2022 12:00 (EEST)
- Am corectat, am vrut de atunci să fac dunga dar nu știam dacă chiar era ceva în spate sau nu.--Kun Kipcsak (discuție) 20 septembrie 2022 17:52 (EEST)
- @Donarius: Am cam terminat de scris la articol. Nu găsesc timp, chef și inspirație să mai fac ceva acum. Doar după ceva vreme, când am să uit de el.--Kun Kipcsak (discuție) 29 septembrie 2022 15:56 (EEST)
- Mulțumesc. Nu-mi place să fiu cârcotaș, dar se mai poate o dungă oblică sub nodul de la cravată? Nu de alta, dar e prea mult spațiu alb. --Donarius (discuție) 20 septembrie 2022 12:00 (EEST)
- @Donarius:
- Revin cu o nouă rugăminte: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manu_Nedeianu.jpg. Mulțumesc anticipat. În ceea ce privește articolul, am făcut unele corecturi de formă, nu de fond, și cândva, după ce veți termina, voi încerca o armonizare a celor două secțiuni cu restul articolelor similare. În mare parte e corect cum ați făcut, dar mai am ceva obiecții în acele secțiuni. Vă aștept însă să terminați. --Donarius (discuție) 20 septembrie 2022 10:50 (EEST)
- Sper să revină, acum am văzut că lipsesc.--Kun Kipcsak (discuție) 14 septembrie 2022 08:06 (EEST)
- Pai văd că cei interesați au dispărut: eu, Terra Florin, fhilbert. Wikipedia trebuie să meargă înainte și dvs. păreți singurul interesat de subiect. Eu mai am un singur articol la care sa lucrez, nu e ceva deosebit, dar mai am din când în când ocazia să mai beau și eu o bere. să sperăm că rămân macar cu bucuria asta sau ar trebui să ma orientez către cartea care mă invata (zice autorul) cum sa devin milionar. E și asta un mod de a-ți petrece timpul liber,nchiar daca nu implică Wikipedia. Donarius (discuție) 13 septembrie 2022 21:42 (EEST)
Bună seara. Puteți scoate marcajul din https://www.ebay.com/itm/144729605393?hash=item21b28e8511:g:UbMAAOSwzL1jK-oA? Mulțumesc anticipat. --Donarius (discuție) 2 octombrie 2022 21:38 (EEST)
- @Donarius: https://imgur.com/a/GfKMaBy --Kun Kipcsak (discuție) 6 octombrie 2022 12:33 (EEST)
- Mulțumesc mult. --Donarius (discuție) 6 octombrie 2022 12:51 (EEST)
Încă o modificare, vă rog, și la https://storage.googleapis.com/eventbook-files/images/event/2021/12/bilete-cinemateca-online-seful-sectorului-suflete-A8m@2x.jpg și https://storage.googleapis.com/eventbook-files/images/event/2021/04/bilete-cinemateca-online-o-lumina-la-etajul-zece@2x.jpg. E vorba de acel marcaj ANF. O problemă mai complicată este la https://storage.googleapis.com/eventbook-files/images/event/2021/12/bilete-cinemateca-online-emisia-continua-g7l@2x.jpg. Marcajul ANF poate fi înlăturat ușor, dar scrisul este înclinat și nu drept (ar trebui să apară ca la https://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Emisia_continua_1985.jpg). Am mai făcut eu singur câteva afișe, dar la aceste trei afișe nu mă simt capabil să fac ceva de calitate și nu vreau să le stric. Vă mulțumesc mult. --Donarius (discuție) 6 octombrie 2022 20:59 (EEST)
- @Donarius: https://imgur.com/a/BuC1YSB La „Emisia continuă” problema e că a fost fotografiat strâmb și decupat, ca să-l îndept trebuia să mai decupez încă o dată, așa că ați spus bine cu îndreptatul scrisului. Însă nu sunt mulțumit de calitate, ceva s-a întâmplat cu literele (au rămas aplecate?).--Kun Kipcsak (discuție) 6 octombrie 2022 22:46 (EEST)
- Mulțumesc. La O lumină... mi se pare că lipsește în dreapta sus o parte din textul "producție a Casei de Filme Unu". La Emisie... unele litere sunt aplecate. Poate puteți îmbunătăți ceva. Mulțumesc încă o dată. Donarius (discuție) 7 octombrie 2022 13:06 (EEST)
- @Donarius: https://imgur.com/a/O75hZci Problema era la GIMP cu scrisul aplecat. Am reparat în Photoshop.--Kun Kipcsak (discuție) 8 octombrie 2022 11:45 (EEST)
- Mulțumesc mult și vă rog să mă iertați că am abuzat de timpul dvs. --Donarius (discuție) 8 octombrie 2022 12:00 (EEST)
- Cu plăcere. Nu ați abuzat, încerc oricum să compensez lipsa mea de câteva zile aici.--Kun Kipcsak (discuție) 8 octombrie 2022 18:13 (EEST)
- @Donarius: Bună ziua, am reușit să găsesc imaginea aceasta pentru Willy Ronea. Din păcate nu am găsit texte care să ajute articolul, doar programe de teatru, rezumate etc. la Arcanum.--Kun Kipcsak (discuție) 25 noiembrie 2022 13:52 (EET)
- Poza e bună, ajută mult articolul mai ales pentru un necunoscător al actorului. În privința textului, nu e nici o problemă. E actor emerit (chiar dacă nu am găsit decretul), deci nu ar trebui să fie probleme de notabilitate. --Donarius (discuție) 25 noiembrie 2022 15:16 (EET)
- @Donarius: Bună ziua, am reușit să găsesc imaginea aceasta pentru Willy Ronea. Din păcate nu am găsit texte care să ajute articolul, doar programe de teatru, rezumate etc. la Arcanum.--Kun Kipcsak (discuție) 25 noiembrie 2022 13:52 (EET)
- Cu plăcere. Nu ați abuzat, încerc oricum să compensez lipsa mea de câteva zile aici.--Kun Kipcsak (discuție) 8 octombrie 2022 18:13 (EEST)
- Mulțumesc mult și vă rog să mă iertați că am abuzat de timpul dvs. --Donarius (discuție) 8 octombrie 2022 12:00 (EEST)
- @Donarius: https://imgur.com/a/O75hZci Problema era la GIMP cu scrisul aplecat. Am reparat în Photoshop.--Kun Kipcsak (discuție) 8 octombrie 2022 11:45 (EEST)
- Mulțumesc. La O lumină... mi se pare că lipsește în dreapta sus o parte din textul "producție a Casei de Filme Unu". La Emisie... unele litere sunt aplecate. Poate puteți îmbunătăți ceva. Mulțumesc încă o dată. Donarius (discuție) 7 octombrie 2022 13:06 (EEST)
Bună seara!
[modificare sursă]Deranjez din nou. Am făcut niște pagini de redirecționare care acum nu servesc la nimic, ar fi posibilă ștergerea lor? (jabz) 15 septembrie 2022 22:06 (EEST)
- @(G)jabz: Desigur.--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 07:02 (EEST)
- Jeep Avenger EV
- Nissan Frontier
- Dacia Concept
- Lista angajamentelor militare din timpul invaziei ruse a Ucrainei din 2022
- Mulțumesc! (jabz) 16 septembrie 2022 14:41 (EEST)
- @(G)jabz: Sunteți sigur că trebuie șterse? Dacă sunt corecte atunci astfel de denumiri alternative sunt de dorit pentru a înlesni identificarea subiectului (în motoarele de căutare, la crearea legăturilor interne și altele).--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 15:16 (EEST)
- Sunt subiecte complet diferite, pe care eu le-am confundat. (jabz) 16 septembrie 2022 15:33 (EEST)
- @(G)jabz:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 15:38 (EEST)
- Vă mulțumesc foarte mult și mă voi asigura că nu se va mai întâmpla pe viitor. (jabz) 16 septembrie 2022 15:41 (EEST)
- Se mai greșește... :-) Îmi puteți scrie oricând pentru ajutor.--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 15:43 (EEST)
- Mai am două:
- Travec Tecdrah
- Draft:Travec Tecdrah TTi (jabz) 24 septembrie 2022 18:45 (EEST)
- @(G)jabz:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 24 septembrie 2022 18:49 (EEST)
- @(G)jabz:
- Se mai greșește... :-) Îmi puteți scrie oricând pentru ajutor.--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 15:43 (EEST)
- Vă mulțumesc foarte mult și mă voi asigura că nu se va mai întâmpla pe viitor. (jabz) 16 septembrie 2022 15:41 (EEST)
- @(G)jabz:
- Sunt subiecte complet diferite, pe care eu le-am confundat. (jabz) 16 septembrie 2022 15:33 (EEST)
- @(G)jabz: Sunteți sigur că trebuie șterse? Dacă sunt corecte atunci astfel de denumiri alternative sunt de dorit pentru a înlesni identificarea subiectului (în motoarele de căutare, la crearea legăturilor interne și altele).--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2022 15:16 (EEST)
Știți bancul cu "vezi mai jos"?
[modificare sursă]De fiecare dată când Patrocle dă prea multe reclamații, îmi aduc aminte de el. Strainu (دسستي) 7 octombrie 2022 21:32 (EEST)
- Deci e de rău, să-l schimb...--Kun Kipcsak (discuție) 7 octombrie 2022 21:59 (EEST)
Mutare
[modificare sursă]Bună seara. Mutați, vă rog, Sovietul Suprem la Sovietul Suprem al Uniunii Sovietice. Mulțumesc. Donarius (discuție) 21 octombrie 2022 22:06 (EEST)
- @Donarius: Bună seara, am făcut, este bine?--Kun Kipcsak (discuție) 21 octombrie 2022 22:09 (EEST)
- Perfect. отлично. :) --Donarius (discuție) 21 octombrie 2022 22:15 (EEST)
- мирное 😇--Kun Kipcsak (discuție) 21 octombrie 2022 22:19 (EEST)
- Perfect. отлично. :) --Donarius (discuție) 21 octombrie 2022 22:15 (EEST)
Interdicție
[modificare sursă]Părerea mea este că criteriul G5 de ștergere rapidă se aplică în exclusivitate utilizatorilor de la Wikipedia:Interdicție. Twinkle aplică altă interpretare? --Pafsanias (discuție) 24 octombrie 2022 18:36 (EEST)
- Twinkle mai are o explicație în dreptul simbolului cu semnul întrebării care înlătură orice nelămurire, deci nu. Mulțumesc că mi-ați atras atenția.--Kun Kipcsak (discuție) 24 octombrie 2022 18:44 (EEST)
- Problema mă preocupă, întrucât o serie de articole nou create par să măcăne realmente a G5 ;) --Pafsanias (discuție) 24 octombrie 2022 19:07 (EEST)
Forma recomandată
[modificare sursă]Cum se scrie corect: „de asemeni” sau „de asemenea”? --GEO (discuție) 31 octombrie 2022 14:55 (EET)
- @GEO: Autoarea acestui blog se raportează după DOOM, unde, indirect, a menționat că nu e greșit. Cineva care deține ultima ediție ar putea să clarifice, dar mă îndoiesc că nu au fost incluzivi cu asta.-Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 15:34 (EET)
- @GEO: DEX acceptă formele, „de asemenea/de asemeni” și „de-asemenea/de-asemeni”, dar nu „deasemenea/deasemeni”.
- DOOM2 cuprinde doar formele „de asemenea” (tempo lent)/„de-asemenea” (tempo rapid).
- DOOM3 nu știu, dar nicăieri nu scrie că ar fi schimbat ceva față de DOOM2 cu privire la aceste expresii. --Turbojet 31 octombrie 2022 19:57 (EET)
- Mulțumesc, de DEX am uitat. Oricum, din câte am corectat puține erau cu „de asemeni”.--Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 20:03 (EET)
- DOOM3 la pagina 273 chiar primul rând: asemenea (de ~)/(în tempo rapid) de-asemenea loc. adv.--DiaCriticul (discuție) 31 octombrie 2022 20:07 (EET)
- Mulțumesc, se pare că nu au inclus și cealaltă variantă...--Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 20:23 (EET)
- DOOM3 la pagina 273 chiar primul rând: asemenea (de ~)/(în tempo rapid) de-asemenea loc. adv.--DiaCriticul (discuție) 31 octombrie 2022 20:07 (EET)
- Mulțumesc, de DEX am uitat. Oricum, din câte am corectat puține erau cu „de asemeni”.--Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 20:03 (EET)
Pistruiatul
[modificare sursă]E simplu. Au transformat serialul din anii 1970 în trei filme separate, care au fost lansate în 1986. Actorul era mort, dar filmele au apărut după moartea sa. Unii anonimi pur și simplu nu-s capabili să gândească. Donarius (discuție) 31 octombrie 2022 22:35 (EET)
- Da, dar din păcate și informația de la Cinemagia induce în eroare.--Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 22:40 (EET)
- M-am documentat pentru acest articol așa că să mă creadă pe mine, nu ce spun niște imbecili pe Cinemagia. A murit în 1977, dar filmele acelea sunt din 1986, deoarece au fost făcute prin montarea unor episoade din serial. Un alt exemplu: Bruce Lee a murit în 1973, dar apare în filme care au fost realizate și la 20 de ani de la moartea lui prin combinarea prin montaj a unor secvențe vechi (filmate când trăia) cu secvențe noi în care apar dubluri. --Donarius (discuție) 31 octombrie 2022 22:55 (EET)
- Corect. Despre informația cu Bruce Lee nu am știut, m-ați făcut curios. Știam la Brandon Lee că au continuat producția filmului Corbul (film din 1994) după moartea lui Brandon prin a-l simula CGI, tehnologia fiind folosită pentru prima dată la acea vreme în acest scop.--Kun Kipcsak (discuție) 31 octombrie 2022 23:07 (EET)
- M-am documentat pentru acest articol așa că să mă creadă pe mine, nu ce spun niște imbecili pe Cinemagia. A murit în 1977, dar filmele acelea sunt din 1986, deoarece au fost făcute prin montarea unor episoade din serial. Un alt exemplu: Bruce Lee a murit în 1973, dar apare în filme care au fost realizate și la 20 de ani de la moartea lui prin combinarea prin montaj a unor secvențe vechi (filmate când trăia) cu secvențe noi în care apar dubluri. --Donarius (discuție) 31 octombrie 2022 22:55 (EET)
Vă deranjez din nou
[modificare sursă]Mi-am amintit despre articolul „Revoltele din Kosovo din 2022” creat de mine pe care l-am mutat din greșeală acum ceva timp, și aș vrea să-l ștergeți vă rog.
Mulțumesc! (jabz) 2 noiembrie 2022 23:16 (EET)
- @(G)jabz:
Rezolvat. Tocmai când făceam ștergerea a fost cutremur și am abandonat toate task-urile. :-)--Kun Kipcsak (discuție) 3 noiembrie 2022 07:05 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Arwenz a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 5 noiembrie 2022 23:40 (EET)
Clonă
[modificare sursă]A cui clonă este Nu îmi zic numele? --NGC 54 (discuție|contribuții) 9 noiembrie 2022 14:19 (EET)
- Pare prietenul nostru vechi since 2014, Pește, sau PETște, în stilul caracteristic: nume provocatoare și reacționare.--Kun Kipcsak (discuție) 9 noiembrie 2022 14:58 (EET)
Mario Joy
[modificare sursă]Buna.De ce tot stergeti pagina Mario Joy? Joyrecords (discuție) 10 noiembrie 2022 17:10 (EET)
Altă clonă
[modificare sursă]Bună seara,
Utilizatorul 2A02:2F0E:5702:9500:7886:F5FF:FE8A:9E19 este clona evidentă a lui Joacă bine, în prezent blocat. Probabil va reveni cu alte clone. --Bătrânul (discuție) 14 noiembrie 2022 18:07 (EET)
- Bună seara, mulțumesc că mi-ați spus. Am uitat de Joacă bine, probabil un nume de utilizator care face referire la celebrul Mirel Joacă-Bine.--Kun Kipcsak (discuție) 14 noiembrie 2022 18:48 (EET)
- Iar Constantine Cristin este o clonă evidentă a lui Coni Prislop, blocat la nivel global (https://ro.wikipedia.org/wiki/Special:Autentificare_central%C4%83/Coni_Prislop). Exact aceleași aberații introduse în mod repetat la articolele Lopată și Opincă. Mă scuzați că vă încarc pagina cu astfel de discuții, al căror loc era la Wikipedia:Reclamații, dar am ajuns să fiu acolo un fel de „pârâciosul de serviciu”, întrecut doar de PatrocleBot... --Bătrânul (discuție) 23 noiembrie 2022 08:42 (EET)
- @Sîmbotin: Mulțumesc pentru informare, am scris la Checkuser pentru orice eventualitate, dar este evident oricum. Nu este absolut nicio problemă că discuțiile au loc aici sau că îi prindeți, dacă ar fi mai mulți așa (inclusiv eu)... :-) La Joacă bine chiar nu am nicio scuză că nu mi-am dat seama.--Kun Kipcsak (discuție) 23 noiembrie 2022 09:33 (EET)
- @Sîmbotin: Eu știu o soluție ca să nu mai fiți „pârâciosul de serviciu” de la Reclamații, dar ea se aplică la Wikipedia:Candidați#Administrator și numai cu acordul dumneavoastră prealabil. Pe Patrocle nu îl propun, că mai mult nu poate. --Pafsanias (discuție) 23 noiembrie 2022 14:16 (EET)
- @Pafsanias: așa este, dar ar fi cam ciudat să candidez după ce am refuzat de trei ori nominalizarea. --Bătrânul (discuție) 23 noiembrie 2022 16:58 (EET)
- @Sîmbotin: Eu știu o soluție ca să nu mai fiți „pârâciosul de serviciu” de la Reclamații, dar ea se aplică la Wikipedia:Candidați#Administrator și numai cu acordul dumneavoastră prealabil. Pe Patrocle nu îl propun, că mai mult nu poate. --Pafsanias (discuție) 23 noiembrie 2022 14:16 (EET)
- @Sîmbotin: Mulțumesc pentru informare, am scris la Checkuser pentru orice eventualitate, dar este evident oricum. Nu este absolut nicio problemă că discuțiile au loc aici sau că îi prindeți, dacă ar fi mai mulți așa (inclusiv eu)... :-) La Joacă bine chiar nu am nicio scuză că nu mi-am dat seama.--Kun Kipcsak (discuție) 23 noiembrie 2022 09:33 (EET)
- Iar Constantine Cristin este o clonă evidentă a lui Coni Prislop, blocat la nivel global (https://ro.wikipedia.org/wiki/Special:Autentificare_central%C4%83/Coni_Prislop). Exact aceleași aberații introduse în mod repetat la articolele Lopată și Opincă. Mă scuzați că vă încarc pagina cu astfel de discuții, al căror loc era la Wikipedia:Reclamații, dar am ajuns să fiu acolo un fel de „pârâciosul de serviciu”, întrecut doar de PatrocleBot... --Bătrânul (discuție) 23 noiembrie 2022 08:42 (EET)
Claudiu-Lucian Pop
[modificare sursă]Claudiu-Lucian Pop a trăit și a învățat în Jibou. S-a născut în Pișcolț așa cum Sfânta Fecioară din Nazareth l-a născut pe Prunc în Bethlehem. Voi pune note. Francesco (discuție) 27 noiembrie 2022 07:52 (EET)
- @Francesco: În regulă cu Claudiu-Lucian Pop, însă nu vă împărtășesc a doua parte a mesajului care poate fi interpretat ca fiind anticreștin sau un delir mistic.--Kun Kipcsak (discuție) 27 noiembrie 2022 16:14 (EET)
- Hehehe, vroiam să spun că se zice Isus din Nazareth, nicidecum Isus din Bethlehem, deși s-a născut acolo. Nu-i nimic anticreștin sau delir mistic, ci rigoare enciclopedică. Francesco (discuție) 28 noiembrie 2022 08:46 (EET)
Unire
[modificare sursă]Bună seara. Uniți, vă rog, articolele Linie comutată și Dial-up. Donarius (discuție) 1 decembrie 2022 18:38 (EET)
- @Donarius: Bună seara, am unit însă am șters din greșeală articolul mai bun... Să văd cum să corectez acum.--Kun Kipcsak (discuție) 1 decembrie 2022 18:43 (EET)
- Mulțumesc. --Donarius (discuție) 1 decembrie 2022 18:44 (EET)
- Rezolvat, oarecum...--Kun Kipcsak (discuție) 1 decembrie 2022 18:52 (EET)
- Mulțumesc. --Donarius (discuție) 1 decembrie 2022 18:44 (EET)
„Mă lupt” de circa doi ani cu anonimul din Constanța (i se schimbă zilnic IP-ul) care are marea ambiție să modifice scrierea cu majusculă a unor state vechi (Republica Romană, Imperiul Roman, Imperiul Roman de Răsărit etc.) și să pună ghilimele unde nu trebuie. Acum văd că i-a cășunat pe Imperiul Otoman, pe care îl scrie: Imperiul otoman. I-am explicat de mai multe ori, pe pagina sa de discuții, că dacă are motive întemeiate pentru aceste redenumiri să își deschidă un cont și apoi poate să redenumească articolele respective, sau măcar să folosească formatul {{redenumire}}, dar degeaba (este posibil să nu fi observat atenționările respective din cauza schimbărilor de IP). Și eu am apucat perioada când nu prea se foloseau majuscule peste tot (de ex. se scria „primul război mondial”, nu „Primul Război Mondial”), dar normele ortografice se schimbă și ele; chiar dacă unora (inclusiv mie) nu le place, la Wikipedia trebuie să respectăm aceste norme. --Bătrânul (discuție) 2 decembrie 2022 15:35 (EET)
P.S. Scuze pentru această discuție, care nu își avea locul aici, dar simțeam nevoia să plâng pe umărul cuiva... Mai demult, mă plângeam regretatului Victor Blacus, dar acum el măcar a scăpat de această povară... --Bătrânul (discuție) 2 decembrie 2022 15:42 (EET)
- Cunosc anonimul, într-un timp Accipiter și cu mine am încercat la fel să îl atenționăm, fără folos. În privința vizibilității mesajelor nici eu nu știu dacă le vede sau nu, dar cât a putut vedea descrierile modificărilor a rămas la fel de belicos cu majusculele și ghilimelele. Ar fi cazul de blocări. Mulțumesc că mi-ați scris și nu trebuie să vă faceți griji în privința discuției. Înțeleg situația...--Kun Kipcsak (discuție) 2 decembrie 2022 16:42 (EET)
- „de circa doi ani” – Nu-i cumva tot Blocau? --NGC 54 (discuție|contribuții) 2 decembrie 2022 16:54 (EET)
- Nu, e altă manieră de lucru și altă generație: după cum a spus Sîmbotin mai sus cu utilizarea minusculelor în cazul substantivelor proprii, chit că le folosește discriminatoriu... Blocau cred că e mai vechi, fiind unul dintre cei care vandaliza articolele Televiziunii Române (tot cu Proxy-uri) acum 4-5 ani.--Kun Kipcsak (discuție) 2 decembrie 2022 17:02 (EET)
- @Kun Kipcsak: mulțumesc pentru înțelegere și pentru faptul că ați verificat situația. În general, sunt un tip introvertit și nu îmi place să mă exteriorizez prin discuții lungi, dar de data asta „a explodat și mămăliga”...--Bătrânul (discuție) 2 decembrie 2022 20:42 (EET)
- Nu, e altă manieră de lucru și altă generație: după cum a spus Sîmbotin mai sus cu utilizarea minusculelor în cazul substantivelor proprii, chit că le folosește discriminatoriu... Blocau cred că e mai vechi, fiind unul dintre cei care vandaliza articolele Televiziunii Române (tot cu Proxy-uri) acum 4-5 ani.--Kun Kipcsak (discuție) 2 decembrie 2022 17:02 (EET)
- „de circa doi ani” – Nu-i cumva tot Blocau? --NGC 54 (discuție|contribuții) 2 decembrie 2022 16:54 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Renamed user 5795346540 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 14 decembrie 2022 14:40 (EET)
Scary Kun Kipcsak, atracție din CinevaLand
[modificare sursă]Ăsta n-ar trebui blocat, inclusiv pe IP? Donarius (discuție) 16 decembrie 2022 18:06 (EET)
- Am verificat, nu mi se permite bifarea căsuței de la blocarea adresei IP. Mai pățesc uneori și la alții și nu înțeleg de ce.--Kun Kipcsak (discuție) 16 decembrie 2022 18:10 (EET)
RO Justice
[modificare sursă]Dosarul fusese instrumentat, cu probe clare și lucrat meticulos de un polițist șef de secție și trimis la procuratură. Răspunsul a venit în pandemie și e cel relatat pe scurt. Am fost întrebat dacă vreau să fac recurs. Am răspuns afimativ. Am primit un răspuns asemănător și am fost înștiințat că trebuie să plătesc și taxa de recurs. Răspunsul meu a fost exact ăsta: deci și ...ut și cu banii luați și le-am spus că nu am de gând să plătesc nimic. Povestea e kafkiană și ar merita, dacă mai dau de el, să fie reprodus mesajul. Arată tragicomedia care caracterizează justiția română.--Țetcu Mircea Rareș 21 decembrie 2022 15:55 (EET)
- Nu mai știu ce să spun pentru că m-am enervat citind numai acel răspuns în batjocură. Ar fi util de arătat aici pentru a vedea și restul la ce ne expunem cu imaginile încărcate.--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2022 17:56 (EET)
Mulțumesc
[modificare sursă]Nu știu, intru tot mai rar pe Wikipedia și tot mai greu îmi găsesc motivația. Am vrut să fac ceva pozitiv (să creez un articol, să îmbunătățesc ceva), iar în loc de asta sunt silit să-mi pierd puținul timp liber pe care-l am în activități mărunte, care nu-mi aduc nici mie, nici celorlalți niciun folos. Încep să cred că am greșit când într-o noapte de iarnă (acum .... ani) am apărut aici, motivat de dorința de a face un lucru bun. Aș fi avut o viață mai bună: mai multă liniște, mai multă sănătate, mai mulți bani etc. Donarius (discuție) 28 decembrie 2022 13:01 (EET)
- Motivația și răbdarea se mai pierd odată cu vârsta, dar mereu sper că nu în așa fel încât să ne alunge pe toți de aici. Niște pauze scurte și constante (mici și dese...) nu strică niciodată. :-) Am fost în mai multe situații de felul ăsta aici dar de fiecare dată mi-a părut mai mult rău că am plecat decât că am rămas. E o modalitate de decuplare de la rutina din realitate până la urmă...--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2022 13:11 (EET)
- Ce am constatat eu în cei ... ani pe care i-am aniversat recent aici: nu există un spirit de colaborare care ar trebui să stea la baza acestui proiect. Oamenii nu se consultă, nu întreabă, toți cred că doar ei au dreptate. Cazurile de colaborare sunt foarte rare, sunt practic excepția care confirmă regula. Nu poate exista o evoluție a proiectului în aceste condiții. --Donarius (discuție) 28 decembrie 2022 13:23 (EET)
- Am observat... Măcar lipsa conflictelor mari ne mai ajută.--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2022 17:53 (EET)
- Ce am constatat eu în cei ... ani pe care i-am aniversat recent aici: nu există un spirit de colaborare care ar trebui să stea la baza acestui proiect. Oamenii nu se consultă, nu întreabă, toți cred că doar ei au dreptate. Cazurile de colaborare sunt foarte rare, sunt practic excepția care confirmă regula. Nu poate exista o evoluție a proiectului în aceste condiții. --Donarius (discuție) 28 decembrie 2022 13:23 (EET)
E necesară această imagine? Dacă da, îl voi ruga pe Asybaris să precizeze sursa; dacă nu, puteți s-o ștergeți? //
Gikü vorbe fapte 10 ianuarie 2023 00:07 (EET)
- @Gikü: Mulțumesc, eu nu am primit acel Ping și nu știam de existența fișierului. Am transferat la Commons cu menționarea sursei, am șters fișierul local și i-am găsit o utilitate într-un articol (deocamdată).--Kun Kipcsak (discuție) 10 ianuarie 2023 10:37 (EET)
- Splendid! //
Gikü vorbe fapte 10 ianuarie 2023 13:22 (EET)
- Splendid! //
Salut:
[modificare sursă]Salut, schimbarile pe care le-am facut nu sunt vandalism. Am corectat punctele de la sfârșitul subtitrărilor, am omogenizat punctele și am eliminat spațiul alb. Nu înțeleg... https://ro.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin 151.36.184.151 (discuție) 10 ianuarie 2023 10:22 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul SoryMrr a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 13 ianuarie 2023 02:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul +L Oai iu aahhaahh a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 24 ianuarie 2023 14:40 (EET)
Imagine
[modificare sursă]Vă salut. Aș avea nevoie de autor la această imagine (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gheorghe_Dinica_1983.jpg#%7B%7Bint%3Afiledesc%7D%7D) prin eliminarea scrisului. Mulțumesc anticipat. Donarius (discuție) 1 februarie 2023 15:06 (EET)
- @Donarius:
Rezolvat--Kun Kipcsak (discuție) 1 februarie 2023 16:26 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Blocau a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 2 februarie 2023 19:40 (EET)
Culoare fundal
[modificare sursă]Salut! Help! Nu reușesc să înlocuiesc culoarea neagră de fundal cu "no color"/alb aici la Fișier:Battle Group Romania.jpg, ca să arate ca aici la Fișier:Mission Aigle.jpg. Accipiter Gentilis Q.(D) 4 februarie 2023 10:29 (EET)
- Merge așa? --Turbojet 4 februarie 2023 12:15 (EET)
- Perfect, mulțam!--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 februarie 2023 13:24 (EET)
Deci eu vreau prima mea editare nu să am parte de blocări
[modificare sursă]Deci eu nu degeaba am venit în wikipedia ca să mă uit la alții cum editează și eu vreau pentru-că asta trebuie să faci să lucrezi nu să ștergi informați reale da înțeleg că e ceva greșeală dar nu așa fără motiv spune dece ștergi adică de exemplu alți ștergi niște informații fără motiv. 188.27.147.235 (discuție) 6 februarie 2023 16:58 (EET)
Reverturi
[modificare sursă]Sal, cum dai reverturi? Am observat câteva vandalisme anulate de tine care erau nepatrulate. Butonul revenire (nu ăla din Twinkle, și nici butonul zis „anulare”) marchează editările revertuite și drept patrulate. --Mihai (discuție) 6 februarie 2023 23:37 (EET)
- Din propria experiență, am observat că cele 3 butoane de revenire marchează editările anulate ca patrulate numai când au ele chef. Totuși, cel maro, „Restaurează această versiune”, nu marchează niciodată, ceea ce este ciudat. P.S. Am observat că dacă șterg o pagină cu Twinkle și se întâmplă să îmi ia ceva mai mult timp, pagina de discuție a creatorului paginii nu se mai deschide automat. Numai mie mi se întâmplă asta? (Profit și eu de ocazie). --NGC 54 (discuție|contribuții) 7 februarie 2023 01:15 (EET)
- @Dan Mihai Pitea:, @NGC 54: De sus în jos, folosesc de cele mai multe ori [revenire (VANDAL)], [revenire] și rareori [revenire (BC)]. Apoi urmează [restaurează această versiune]. În luna aceasta a trebuit să apelez și la butonul (anulare) (aflat după data versiunii și imediat după (modifică)). Mihai, mai știi despre ce anulări e vorba? Poate evit să mai folosesc butonul sau butoanele defecte. NGC, nu cred că am pățit. Ce-i drept, am momente când sunt distras de la lucru și revin de cele mai multe ori de la 0, pentru că uit ce făcusem ultima dată. Dacă am o fereastră deschisă, o închid și o redeschid sau în genul acesta.--Kun Kipcsak (discuție) 7 februarie 2023 19:17 (EET)

- Este ăsta din chenarul roșu. Ideea e că dacă dai revert la 20 de modif. nepatrulate succesive într-un articol cu ăsta, sunt revertuite și simultan marcate automat drept patrulate. Restaurarea versiunii vechi și celelalte trei butoane de revert de peste „Versiunea curentă ...” de la vandal până la bună credință țin de Twinkle și nu au avut niciodată funcționalitatea de marcare. Dacă nu îl vezi, trebuie să-l poți activa din Preferințe (poți să activezi la el de siguranță și un „ești sigur?”, foarte util pe smartphone). Bine, e o sugestie. Are dezavantajul că nu permite adnotări în descrierea modificărilor, dar la vandalismele autentice oricum nu contează, nu mai pot Ip-urile cum e numit revertul. --Mihai (discuție) 7 februarie 2023 20:56 (EET)
- Acum mă simt ca un dinozaur tehnologic și nu am nicio scuză... Mulțumesc. :-)--Kun Kipcsak (discuție) 7 februarie 2023 21:04 (EET)
- E o sugestie. Dacă sunt 10 vandalisme făcute de 3 IP-uri în istoric atunci evident că restaurează ... e metoda mai bună. Dar dacă sunt multe făcute doar de un IP sau doar de un user fără autopatrulare, ca Satan ăsta (dacă nu intervenea Geo), le bifa pe toate. --Mihai (discuție) 7 februarie 2023 21:15 (EET)
- Acum mă simt ca un dinozaur tehnologic și nu am nicio scuză... Mulțumesc. :-)--Kun Kipcsak (discuție) 7 februarie 2023 21:04 (EET)
- Este ăsta din chenarul roșu. Ideea e că dacă dai revert la 20 de modif. nepatrulate succesive într-un articol cu ăsta, sunt revertuite și simultan marcate automat drept patrulate. Restaurarea versiunii vechi și celelalte trei butoane de revert de peste „Versiunea curentă ...” de la vandal până la bună credință țin de Twinkle și nu au avut niciodată funcționalitatea de marcare. Dacă nu îl vezi, trebuie să-l poți activa din Preferințe (poți să activezi la el de siguranță și un „ești sigur?”, foarte util pe smartphone). Bine, e o sugestie. Are dezavantajul că nu permite adnotări în descrierea modificărilor, dar la vandalismele autentice oricum nu contează, nu mai pot Ip-urile cum e numit revertul. --Mihai (discuție) 7 februarie 2023 20:56 (EET)
- PS: Dacă folosești butonul cum tocmai am făcut aici la ultimele 2 din istoric, deși nu apare în istoric nimic, pentru că IP-ul își dăduse singur revert, au fost totuși marcate ambele drept patrulate. --Mihai (discuție) 7 februarie 2023 21:27 (EET)
- Mulțumesc, trebuie să mă obișnuiesc.--Kun Kipcsak (discuție) 7 februarie 2023 21:50 (EET)
- PS: Dacă folosești butonul cum tocmai am făcut aici la ultimele 2 din istoric, deși nu apare în istoric nimic, pentru că IP-ul își dăduse singur revert, au fost totuși marcate ambele drept patrulate. --Mihai (discuție) 7 februarie 2023 21:27 (EET)
Salut
[modificare sursă]Bună te aș ruga sa adaugi o pagina cu Sf Matrona din Tesalonic viața ei o găsești pe doxologia 188.27.147.235 (discuție) 7 februarie 2023 13:02 (EET)
- Nu mă pricep la acest subiect, dar uitându-mă la ro.orthodoxwiki.org pare un subiect notabil. Poate ar trebui pus la Wikipedia:Articole cerute#Religie și mitologie. Îmi pare rău că nu vă pot ajuta, dar nu știu de unde să încep. Deși am multe cărți de literatură religioasă ortodoxă, nu cred că am ceva care să dezbată viața ei și care să mă asigur cât de cât că știu ce fac. Articolul de la doxologia luat separat este mulțumitor, dar cu el singur nu se poate face ceva la standardul de aici.--Kun Kipcsak (discuție) 7 februarie 2023 19:25 (EET)
Traducere
[modificare sursă]Eu aș traduce în felul următor: „Este, Rotaru Stan probabil este același cu soldatul „trén” (=echipă din armată care se ocupă cu transportul de tren/cu căruță) Rotár Viktor, care a fost și soldat al Monarhiei și a murit în spitalul militar de campanie din Sânmartin, Harghita.”--Kulja~rowiki (discuție) 13 februarie 2023 16:31 (EET)
- @Kulja~rowiki: Mulțumesc! Un lucru nu-l înțeleg: prin acel „a fost și soldat al Monarhiei” se dorește sublinierea că acel soldat a făcut parte și dintr-o altă armată? Alte detalii nu am găsit la comentariul lui PintérTamás de aici.--Kun Kipcsak (discuție) 14 februarie 2023 16:08 (EET)
Am recitit și corectez: “(….), cine în mod asemănător a fost soldat al Monarhiei(…)” Kulja~rowiki (discuție) 14 februarie 2023 22:01 (EET)
- Mulțumesc!--Kun Kipcsak (discuție) 15 februarie 2023 08:38 (EET)
Iași
[modificare sursă]Așa este. Cf. DOOM 3 (https://dexonline.ro/definitie/Ia%C8%99i) nu se mai spune nici Iașii și nici Iașul, ci Iașiul. Donarius (discuție) 16 februarie 2023 09:01 (EET) P.S La fel Bucureștiul (https://dexonline.ro/definitie/Bucure%C8%99ti) și probabil (n-am verificat) Galațiul și Oneștiul.
- @Donarius: Mulțumesc, atunci când descoperisem regula nu mi-a convenit deloc să zic „Iașiul”, dar în timp m-am obișnuit. :-) O explicație umoristică este aici.--Kun Kipcsak (discuție) 17 februarie 2023 15:20 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Alesaru Marian Iftode a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 20 februarie 2023 09:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Andi Pasculescu a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 28 februarie 2023 19:40 (EET)
Modificări
[modificare sursă]Bună dimineața. Ce părere aveți de aceste modificări: https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Bahmut_(r%C3%A2u_din_Ucraina)&diff=prev&oldid=15484486. Au fost șterse toate legăturile interne către Wikiro și Wikidata. Donarius (discuție) 7 martie 2023 10:16 (EET)
- @Pafsanias: --Donarius (discuție) 7 martie 2023 10:31 (EET)
- @Donarius: Aș zice neatenție, am pățit uneori să elimin legăturile roșii sau interne albastre, dar asta a fost în editorul vizual.--Kun Kipcsak (discuție) 7 martie 2023 10:32 (EET)
- Așa o fi? Perniță plantară și Othematom, două articole create de el de la 0 nu au nici măcar o singură legătură internă. Nu te poate obliga nimeni să le pui, dar de ce să ștergi munca altcuiva? --Donarius (discuție) 7 martie 2023 10:37 (EET)
- Și eu cred că intenția era doar de a adăuga o referință, dar nu știu ce metodă folosește. Poate ar trebui să așteptăm explicația autorului. --Pafsanias (discuție) 7 martie 2023 10:41 (EET)
- Așa o fi? Perniță plantară și Othematom, două articole create de el de la 0 nu au nici măcar o singură legătură internă. Nu te poate obliga nimeni să le pui, dar de ce să ștergi munca altcuiva? --Donarius (discuție) 7 martie 2023 10:37 (EET)
- @Donarius: Aș zice neatenție, am pățit uneori să elimin legăturile roșii sau interne albastre, dar asta a fost în editorul vizual.--Kun Kipcsak (discuție) 7 martie 2023 10:32 (EET)
Exagerări cu acuzații de vandalism
[modificare sursă]Bună seara. Am văzut că erați pornit pe acuzații exagerate pe pagina mea de discuție. Dacă nu sunteți sigur că e vandalism, (și nu e) nu acționați nechibzuit. Mulțumesc pentru înțelegere. 178.138.32.29 (discuție) 7 martie 2023 22:49 (EET)
- Bună seara. Dacă vă uitați mai atent o să vedeți că primele avertismente sunt pentru lipsa citării surselor, acțiune care într-un final se traduce ca vandalism prin parcurgerea nivelelor de avertizare. În schimb dumneavoastră folosiți anumiți termeni, depreciativi prin denotație și a unor persoane gramaticale de falsă politețe, ceea ce nu mi se pare OK.--Kun Kipcsak (discuție) 8 martie 2023 00:00 (EET)
Poroina Mare.
[modificare sursă]Am facut o modificare la comuna Poroina Mare si nu mi s-a aprobat. Imi pare ciudat sa mi se spuna ca "nu-i constructiva". Asta este un motiv aberant cand eu cunosc acea comuna, am rude acolo si am trait toata copilaria acolo! Ce-i aia "nu este constructiv"? Nu este constructiv sa repari o eroare? Va dau numarul de telefon de la primaria comunei si sa intrebati de satul Fantana Mare si de catunul Sipotu!!!! Altfel, daca aveati o curiozitate, gaseati si pe net: https://www.telework.ro/ro/poroina-mare/ Salontanul (discuție) 8 martie 2023 22:27 (EET)
- @Salontanul: Problema este că editarea dumneavoastră nu era însoțită de nicio sursă de încredere și în plus, nu prea se înțelege ce ați vrut să spuneți. Ați repetat numele satului Fântânile Negre de două ori, în ambele cu greșeli de tehnoredactare, ca la urmă să spuneți că Șipotu este cătun, și nu sat.--Kun Kipcsak (discuție) 8 martie 2023 22:35 (EET)
- Daca am scris Fantanile Negre de doua ori imi cer scuze. Este vorba de Fantana Mare si, da, Sipotu este catun nu sat. Adica este lipit de satul Poroina Mare nu au biserica proprie, nu au scoala proprie, etc. Celelate sate au. N-am intrebat dar cred ca nici ami mult de 10-12 locuitori nu mai au. Salontanul (discuție) 8 martie 2023 22:40 (EET)
- P.S. Aveți rude și la Valea Uzului? În orice caz, ideea este să aduceți surse, nu experiența personală.--Kun Kipcsak (discuție) 8 martie 2023 22:39 (EET)
Vă puteți da seama după ton cam cum stau lucrurile. Fântâna Mare nu există în județul Mehedinți, ce îl deranjează e de fapt îndepărtarea modificării, iar în istoricul articolului a mai făcut aceeași modificare, repetat, acum câțiva ani, cu descrierea: Eu asa stiu ca scria cand eram copil, pe placa de la intrare ... Sâmbotin a pățit la fel.--Țetcu Mircea Rareș 8 martie 2023 22:46 (EET)
- Ce surse? O dovada de la primarie? Nu stiu la ce surse va referiti! Salontanul (discuție) 8 martie 2023 22:41 (EET)
- Acum inteleg de ce mi-ati sters postarea! "Valea Uzului". Salontanul (discuție) 8 martie 2023 22:43 (EET)
- Prin surse trebuie înțeles lucrări publicate despre subiect (monografia satului, Marele Dicționar Geografic al României etc.). Ce se află în posesia primăriei intră în categoria surselor primare și sunt de evitat, citiți mai bine Wikipedia:Surse de încredere pentru a vă lămuri.--Kun Kipcsak (discuție) 8 martie 2023 22:47 (EET)
- Pentru ultimul mesaj: înțeleg că faceți referire la răzbunare, ceea ce nu este cazul. Doar am remarcat să puteți aduce surse publicate, de care am vorbit mai sus. Probabil nu v-ați familiarizat încă cu jargonul enciclopediei.--Kun Kipcsak (discuție) 8 martie 2023 22:50 (EET)
- Da! Scuze! M-am uitat peste codul SRUTA si am gasit ceea ce spuneti dumneavoastra. E o aiureala. Fantana Mare poate fi considerat sat separat pentru ca este separat si geografic, si pentru ca are propria Biserica, avea scoala (nu stiu daca mai are! O sa intreb.) primara. Sipotu este un catun lipit de Poroina Mare si nu avea decat o incapere numita clasa, unde invatau 4 clase la un loc cu cativa elevi (nu mai multi de 10) si bunica mea era invatatoare. Mai mult, bunicul meu a fost preot si avea in evidenta si Sipotu, la biserica lui. Apropo! Pe vremea mea se numea Sipote. Dar nu ne putem opune noilor schimbari facute, rareori, cu capul pe umeri. Salontanul (discuție) 8 martie 2023 23:30 (EET)
Ștergerea unor pagini
[modificare sursă]Bună ziua!
Vă deranjez din nou :(
Am mai multe pagini de test pe care le-am făcut demult (când eram încă nou pe Wikipedia), și acum mă cam încurcă. Le puteți șterge de tot, vă rog? Sau sunt prea multe?
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testehhhh
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeteste
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testetesteteste
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste1
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste2
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste3
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste4
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste5
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste6
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste7
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste8
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste9
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste10
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste11
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste12
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste13
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste77
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste78
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste158
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste158hhh
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste159
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste1588
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste15988
- https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Utilizator:(G)jabz/Kosovo-Serbia_2022_conflict&redirect=no
- https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Utilizator:Utilizator:(G)jabz/teste2&redirect=no
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testedacia
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeinfo
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeinfo2
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testecarver
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeHondaGama
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeToyotaGama
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeHyundai
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeVolkswagen
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeSkodar
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeModeleDacia
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testevw
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testerover
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testeKIA
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/testefocus
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste5renault
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste4ren
- https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste5ren
(jabz) 18 martie 2023 16:09 (EET)
- @(G)jabz:
Rezolvat și scuzați întârzierea.--Kun Kipcsak (discuție) 20 martie 2023 15:59 (EET)
- Mulțumesc mult! (jabz) 20 martie 2023 16:35 (EET)
- @(G)jabz: Cu plăcere! O întrebare: sunteți tentat să creați un articol mic pentru DaimlerChrysler PT Cruiser?--Kun Kipcsak (discuție) 20 martie 2023 17:19 (EET)
- chiar lucram la unul :) (jabz) 26 martie 2023 19:19 (EEST)
- @(G)jabz: Cu plăcere! O întrebare: sunteți tentat să creați un articol mic pentru DaimlerChrysler PT Cruiser?--Kun Kipcsak (discuție) 20 martie 2023 17:19 (EET)
- Pot fi șterse și aceste două pagini de redirecționare? Nu sunt corecte.
- (jabz) 26 martie 2023 19:18 (EEST)
- @(G)jabz:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 27 martie 2023 08:40 (EEST)
- @Kun Kipcsak Bună seara! Mai am o pagină pe care o vreau ștearsă: https://ro.wikipedia.org/wiki/Utilizator:(G)jabz/teste3
- Apropo, mi-am adus aminte și am creat Chrysler PT Cruiser
(jabz) 21 iunie 2023 00:35 (EEST)
- @(G)jabz:
Rezolvat și mulțumesc!--Kun Kipcsak (discuție) 21 iunie 2023 09:20 (EEST)
- @(G)jabz:
- @(G)jabz:
- Mulțumesc mult! (jabz) 20 martie 2023 16:35 (EET)
Bere la Onești?
[modificare sursă]Am în mână o bere Albrau, produsă de Albrau Grup din București cu apă din Munții Nemira. Căutând pe Wikipedia, am găsit că ar produsă de fapt la Onești. Așa o fi? Există bere de Onești? Donarius (discuție) 20 aprilie 2023 16:37 (EEST)
- @Donarius: Da, Albrau Grup este o firmă și fabrică din Onești, și aparține lui Vasile Ciobanu. Firma din București trecută pe etichetă probabil este ALBRAU PROD SA. Este cel mai mare producător român (și independent) de bere, cu producția adresată mărcilor proprii ale unor retaileri străini în țară, dar produce și sub marcă proprie și cea preluată de la Zimbru Iași, cu fabrica demolată. „Apă din Munții Nemira” este un mod mai frumos de a spune că se folosește apa obișnuită din aducțiunea de la Lacul Poiana Uzului, din care se alimentează orașul. Dar lacul este delimitat la nord și de Munții Ciucului, nu doar Nemira, iar în amonte se află și Munții Bodoc.--Kun Kipcsak (discuție) 20 aprilie 2023 16:56 (EEST)
- Mulțumesc pentru lămuriri. Este ceva nu înțeleg: este produsă la Onești de un oneștean, dar firma își are sediul la București? Albrau Grup și Albrau Prod sunt aceeași firmă? --Donarius (discuție) 20 aprilie 2023 17:15 (EEST)
- Sunt firme diferite, Albrau Grup pare radiată și fabrica activează acum sub firma din București.--Kun Kipcsak (discuție) 20 aprilie 2023 17:22 (EEST)
- Mulțumesc pentru lămuriri. Este ceva nu înțeleg: este produsă la Onești de un oneștean, dar firma își are sediul la București? Albrau Grup și Albrau Prod sunt aceeași firmă? --Donarius (discuție) 20 aprilie 2023 17:15 (EEST)
Frază
[modificare sursă]Fraza asta „Înzestrat cu calitățile de inovator talentat, îndrăzneală, entuziasm, devotament prietenesc, bună prietenie, bună-credință, corectitudine, animare cu sentimente puternice și curate, în final concluzia se formulează în ideea că nonconformismul aparent al tânărului, atitudine situată pe plan moral și social, se constituie în esența lucrului normal, care necesită setat drept standard în societate.” ar trebui reformulată pentru că e confuză. Am mai reformulat eu unele fraze, dar aici nu mai am inspirație. Donarius (discuție) 13 mai 2023 18:55 (EEST)
- @Donarius: Vă mulțumesc mult pentru adăugiri și corecturi. În privința acelei fraze nici eu nu am reușit la acel moment să o formulez cât mai natural în limba actuală, de aceea am încetat lucrul la articol pentru a uita ce am scris și să găsesc noi resurse. Am reușit să repar pentru moment calculatorul de unul singur (bănuiesc o incompatibilitate între memoria RAM și placa de bază...).--Kun Kipcsak (discuție) 13 mai 2023 19:02 (EEST)
- PDF-ul de la nota 19 (CNC) nu pare să fi fost arhivat de Web Archive. În schimb am găsit aici statistica până în 31.12.1989. Oare nu ar trebuit înlocuit?--Kun Kipcsak (discuție) 13 mai 2023 19:26 (EEST) + pentru filmele între 1990-1997 aici.
- Am reușit mai demult să salvez PDF-ul și îl am așa cum este denumit de CNC. Vi-l pot trimite într-un email dacă vreți să aveți o dovadă că informația e corectă. CNC-ul a tot modificat adresa paginii (ca și Ministerul Culturii cu LMI) și până la urmă a introdus alte liste (cu separare la 31.12.1989, de parcă atunci s-ar fi terminat cu vizionarea filmelor în cinematografe). Sunt filme românești vechi care au fost vizionate în cinematografe și în primii ani după 1990 și chiar mai târziu, dacă au fost remasterizate. Eu nu aș înlocui acea referință, eventual aș șterge URL-ul (ca să nu apară ca legătură moartă) și aș adăuga o sursă nouă care să o completeze/susțină pe cea veche. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 19:40 (EEST)
- V-am trimis PDF-ul pe adresa de email pe care am corespondat mai demult. Aveți acum și sursa informației. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 19:52 (EEST)
- Am primit e-mail-ul și vă rămân recunoscător. Nu mă îndoiesc de corectitudine, ci aș vrea să am statistica (pe care o căutam de câteva luni, de când am descoperit nota de subsol la un alt articol) pentru toată perioada, așa cum ați menționat și dumneavoastră că ar fi corect. O consider o sursă foarte utilă pentru articolele de acest fel.
- Încă ceva: cum ați găsit rolurile de la distribuție? Dintre toate sursele parcurse la momentul scrierii nu reușisem să găsesc ceva mulțumitor (în genul celor adăugate de Strainubot), ci doar cele de pe Cinemagia/IMDb.--Kun Kipcsak (discuție) 13 mai 2023 19:59 (EEST)
- Am completat rolurile din distribuție prin urmărirea cu atenție a filmului și recunoașterea vizuală a actorilor. Știu că nu e o metodă ideală, dar cum nu avem acces la arhivele cinematografice și cum sursele cinematografice românești sunt foarte proaste (cu mult inferioare celor poloneze, de exemplu), nu prea sunt soluții. Nu le ștergeți, e mai bine să existe aceste informații decât să nu existe deloc. În plus, nu știu dacă știți, dar IMDb/Cinemagia/Aarc sunt pline de greșeli și nu m-aș baza prea mult pe ele ca surse. P.S. Cele adăugate de Strainubot sunt luate din Aarc și a trebuit de mai multe ori să le corectez din pricina erorilor. P.P.S. Calitatea informațiilor se îmbunătățește în timp. Am constatat asta pe măsura apariției mai multor lucrări, care pot servi ulterior ca surse. Până atunci consider că identificarea vizuală (chiar dacă nu o fi perfectă) poate oferi un minim de informații celor interesați. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 20:20 (EEST)
- Pe recunoaștere vizuală s-a recurs masiv la articolele despre localități și identificarea acestora pe hărți rutiere sau satelit, împreună cu șosele și alte obiective. Deci nu aș considera o problemă identificarea vizuală a actorilor și crearea unui sumar pentru a-i localiza în film. Am observat și eu lacunele din sursele noastre. La Post restant cred că se poate vorbi de „noroc chior”, sunt filme (ca Amintiri din copilărie sau Gioconda fără surîs) unde nu am găsit nicio informație prin scanările de la Arcanum. La amândouă aveam în vedere să le îmbunătățesc articolele, dar am renunțat din cauza lipsei surselor.--Kun Kipcsak (discuție) 13 mai 2023 20:45 (EEST)
- Am completat rolurile din distribuție prin urmărirea cu atenție a filmului și recunoașterea vizuală a actorilor. Știu că nu e o metodă ideală, dar cum nu avem acces la arhivele cinematografice și cum sursele cinematografice românești sunt foarte proaste (cu mult inferioare celor poloneze, de exemplu), nu prea sunt soluții. Nu le ștergeți, e mai bine să existe aceste informații decât să nu existe deloc. În plus, nu știu dacă știți, dar IMDb/Cinemagia/Aarc sunt pline de greșeli și nu m-aș baza prea mult pe ele ca surse. P.S. Cele adăugate de Strainubot sunt luate din Aarc și a trebuit de mai multe ori să le corectez din pricina erorilor. P.P.S. Calitatea informațiilor se îmbunătățește în timp. Am constatat asta pe măsura apariției mai multor lucrări, care pot servi ulterior ca surse. Până atunci consider că identificarea vizuală (chiar dacă nu o fi perfectă) poate oferi un minim de informații celor interesați. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 20:20 (EEST)
- V-am trimis PDF-ul pe adresa de email pe care am corespondat mai demult. Aveți acum și sursa informației. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 19:52 (EEST)
- Am reușit mai demult să salvez PDF-ul și îl am așa cum este denumit de CNC. Vi-l pot trimite într-un email dacă vreți să aveți o dovadă că informația e corectă. CNC-ul a tot modificat adresa paginii (ca și Ministerul Culturii cu LMI) și până la urmă a introdus alte liste (cu separare la 31.12.1989, de parcă atunci s-ar fi terminat cu vizionarea filmelor în cinematografe). Sunt filme românești vechi care au fost vizionate în cinematografe și în primii ani după 1990 și chiar mai târziu, dacă au fost remasterizate. Eu nu aș înlocui acea referință, eventual aș șterge URL-ul (ca să nu apară ca legătură moartă) și aș adăuga o sursă nouă care să o completeze/susțină pe cea veche. --Donarius (discuție) 13 mai 2023 19:40 (EEST)
Serhiivca
[modificare sursă]Bună dimineața. Mutați, vă rog, Serhiivca la Serghiești, așa cum a fost înainte de o serie de mutări eronate a unor utilizatori insuficient documentați. Donarius (discuție) 20 mai 2023 08:49 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 20 mai 2023 10:01 (EEST)
- Mulțumesc. --Donarius (discuție) 20 mai 2023 10:12 (EEST)
Enciclopedia Sovietica Moldovenească la Enciclopedia Sovietică Moldovenească. Mulțumesc. --Donarius (discuție) 29 mai 2023 13:28 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 29 mai 2023 13:31 (EEST)
Cuvinte inventate
[modificare sursă]Vă rog să vă abțineți să editați articole introducînd cuvinte inexistente. Mă refer la https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C4%83r%C4%83_Zah%C4%83r&diff=15697173&oldid=15697038 . 46.33.152.203 (discuție) 29 mai 2023 01:27 (EEST)
- @46.33.152.203: Există „sketch” la DEX online. Pe Wikipedia ce spun sursele primează față de impresiile utilizatorilor. --Turbojet 29 mai 2023 10:08 (EEST)
- Mulțumesc, Turbojet. În plus, anonimul ar trebui să știe că în limba română „schiță” este o specie a genului epic. Practic se luptă cu neologismele prin folosirea de false friends(en)[traduceți].--Kun Kipcsak (discuție) 29 mai 2023 12:46 (EEST)
- De fapt există și „scheci” la DEX online. Cu pluralul scheciuri, care este menționat deja în DLRLC (1957). :) --Turbojet 29 mai 2023 18:19 (EEST)
- Acela m-am ferit să-l aduc în discuție având în vedere activitatea Fără Zahăr. :)--Kun Kipcsak (discuție) 29 mai 2023 19:29 (EEST)
- @Turbojet: Există „sketch” în Dexonline, dar cu o semnificație diferită: cuvântul se găsește într-un singur dicționar, specializat (este un dicționar de termeni muzicali) și destul de recent. Iar acolo se referă la o piesă de muzică. Aici, ne referăm la o scurtă scenetă cu caracter umoristic. Iar pentru asta, singurul cuvânt care se găsește zeci de dicționare este „scheci”. Nu-mi pasă de folosirea unor cuvinte englezești în limba română, dar îmi place faptul că limba se scrie cum se aude.
- Eu aș paria că 46.33.152.203 este un român care trăiește în străinătate și a fost indus în eroare de faptul că, în majoritatea cazelor, sketch (en) = schiță (ro) și skit (en) = scheci (ro). Dar nu cred că a fost răuvoitor. M-am uitat la toate contribuțiile acestui utilizator, și chiar dacă majoritatea dintre ele nu sunt super utile, n-am găsit un singur exemplu de vandalism intențional. În plus, n-a avut decât 2 avertizări înainte de a fi blocat pentru o perioadă de un an — fără explicații detaliate despre edit warring (pentru că de asta este vorba aici, nu de vandalism răuvoitor).
- În concluzie, blocarea acestui utilizator mi se pare abuzivă. Ce se întâmplă în cazul ăsta: îmi exprim părerea pe Cafenea, sau există o procedură standard pentru a raporta blocările abuzive?
- Malparti (discuție) 31 mai 2023 14:18 (EEST)
- @Malparti: Bună ziua,
- Deoarece m-ați solicitat expres, vă răspund.
- Din dicționarul englez-român al Irinei Panovf din '78 (deci nu este ceva nou): sketch I. s. 1. schiță. 2. scheci. II. vt. (2) a schița; a desena.
- Dacă se potrivește mai bune „scenetă [umoristică]”, mă rog. Însă ca persoană care trăiește în România și aude cum se vorbește, vă spun că (virgulă pentru cei pe care exprimarea naturală le zgârie urechile) cauza puriștilor este pierdută. O recunoaște Academia prin succesiunea DOOM2, DOOM3.
- Cu blocarea, pe vremea când eram admin nu-mi plăcea tonul cu care unii utilizatori își clamau dreptatea. Titlul acestei secțiuni, pus de utilizatorul căruia îi luați apărarea, este „cuvinte inventate”, clar de atac. El știa foarte bine că este ofensiv deoarece pentru atac a folosit un proxy deschis. Aceste proxy sunt blocate automat la prima vedere (dacă nu vă place încetățenitul deja „on sight”), inclusiv la en.wp, indiferent că făceau ceva rău sau nu. Doar că nu toate IP-urile erau verificate, ci doar cele care atrăgeau atenția. Știind asta, puteți face orice reclamație doriți, e dreptul dvs., dar asta nu face decât să frâneze activitatea de redactare a articolelor prin deturnarea atenției utilizatorilor. Și, cine vrea să discute în contradictoriu, sunt destule rețele de socializare pe care se poate etala.
- Am văzut această mdificare. Vă spun verde că nu sunt de acord. Poate ieșenii spun „Iaș”, dar eu, ca transilvănean (nu „Mitic”), acum aflu prima dată că ei spun așa, deoarece în toată literatura citită de mine scria „Iași”. Sunt de acord să se scrie „Iaș” într-un citat, dar nu ca formă generalizată, bazată pe dorința d-lui prof. Stelian Dumistrăcel. Mă mir de argumentația lui, din moment ce etimologic numele se trage de la o populație, nu de la un singur reprezentant al acesteia. Însă degeaba discutăm, Wikipedia trebuie să reflecte limba literară, nu exprimările locale.
- Nu vreți să lăsăm aceste lucruri și să ne ocupăm de matematică? Păreați matematician. --Turbojet 31 mai 2023 16:03 (EEST)
- Anonimul cred că este ceva „prieten” vechi judecând după această editare (vandalii apăruți în jurul lui Blocau sau chiar el).
- În privința utilizării cuvântului cred că trebuie văzut contextul, care în articol nu este deloc lămuritor: este vorba de o scenetă muzicală sau una vizuală? Sau cel puțin așa interpretez după sensurile din DEX.--Kun Kipcsak (discuție) 31 mai 2023 16:13 (EEST)
- @Turbojet: și @Kun Kipcsak: Mersi pentru răspuns.
- 1/ Legat de sensul cuvântului: în articol se vorbește de o trupă de umor și de un material umoristic cu ironii la adresa profesorilor. Deci, deci după mine vorbim de scheciuri în sensul a cuvântului de "skits" — iar chiar dacă vorbim scheciuri care includ muzică (à la Flight of the Concord), cred că cuvântul scheci/sketch este potrivit.
- Cuvintele scheci și scheci sunt, de fapt, același cuvânt care vine din engleză. După cum ziceam, nu prea am o opinie despre folosirea cuvintelor englezești în română, așa că nu voi milita pentru folosirea cuvântului scenetă. Însă, prefer scrierea scheci pentru că e fonetică. Fiind că părea să fie mai comună decât scrierea sketch — cel puțin în ziua de azi și în dicționare listate la Dexonline — mi se pare cea mai potrivită.
- 2/ Legat de blocarea, nu știam că utilizator a utilizat un proxy, și nu știu în ce măsură asta influențează procedura de blocarea. Motivul din care m-am interesat la asta este că am văzut războiul de din care m-am uitat la contribuțiile utilizatorului blocat este că am văzut război de editare live și n-am avut impresia că utilizator este răuvoitor — doar prost informat și un pic încăpățânat. Așa că a fost surprins să văd că a fost blocat fără prea multe explicații, în special pentru o perioadă de un an. Dacă compar cu alți utilizatori care sunt, foarte clar, vandalii răuvoitori, mi s-a părut excesiv și de asta m-am uitat la alte contribuții. Cu informațiile pe care le am văzut, blocarea încă mi se pare abuzivă, dar poate că n-am acces la toate informații și nu știu dacă persoana respectivă a încălcat în mod repetat niște reguli.
- 3/ Legat de "Iașul" vs "Iașiul" — chiar dacă probabil ar fi bine să discutăm de asta pe pagina de discuție a articolului: eu n-am absolut nicio părere despre asta și, foarte sincer, nu mi pasă. Însă, am văzut că sursa este de încredere (și, în părerea mea, de calitate) și zice exact inversul de ce este scris în articol. Deci am corectat în articol. Atât.
- Acuma că acest articol m-a convins că "Iașul" ar trebui să fie varianta "corectă" (chiar dacă nu știu ce ar însemna "corect" în acest context), nu pot să las doar varianta "Iașiul" în articol fără explicație (și cu siguranță nu cu o sursă care zice exact inversul de ce este scris!). Ce mai bine ar fi o frază care explică că ambele variante se folosesc, și că varianta "Iașul" este cea mai folosită în regiunea. Sursa din articol este foarte completă și obiectivă, deci n-avem nevoie să cautam un articol scris de cineva care insistă că "Iașiul" (sau "Iașul") este singura varianta corectă. E suficient să explicăm că există două variante.
- O zi faină, Malparti (discuție) 31 mai 2023 16:46 (EEST)
- @Malparti: & @Turbojet: „Iașul” a fost exportat, iar eu l-am întâlnit la Atena în varianta cu apocopă. :( --Pafsanias (discuție) 7 iunie 2023 15:57 (EEST)
- Îmi imaginez că cei din Atena sunt mult mai belicoși față de cei din București în privința utilizării „Iașului”, nu vreau să știu ce conflict etnic s-a iscat în urma acelei reclame...--Kun Kipcsak (discuție) 7 iunie 2023 16:10 (EEST)
- Nu sunt decât două restaurante cu specific românesc (celălalt e „Dorna”), așa că cei din diaspora trebuie să fie toleranți dacă vor să mănânce „ca la mama acasă”... --Pafsanias (discuție) 7 iunie 2023 16:20 (EEST)
- Chestiunile comerciale nu sunt de încredere. Odată un elev și-a exprimat mirarea că într-o caricatură tehnică apărea „AC/DC”, căci aia e o formație muzicală, nu noțiuni din fizică! IMHO n-ar fi corect ca oricine să folosească orice cuvinte pentru orice și să inducă în eroare lumea. --Turbojet 7 iunie 2023 21:01 (EEST)
- Nu sunt decât două restaurante cu specific românesc (celălalt e „Dorna”), așa că cei din diaspora trebuie să fie toleranți dacă vor să mănânce „ca la mama acasă”... --Pafsanias (discuție) 7 iunie 2023 16:20 (EEST)
- Îmi imaginez că cei din Atena sunt mult mai belicoși față de cei din București în privința utilizării „Iașului”, nu vreau să știu ce conflict etnic s-a iscat în urma acelei reclame...--Kun Kipcsak (discuție) 7 iunie 2023 16:10 (EEST)
- @Malparti: & @Turbojet: „Iașul” a fost exportat, iar eu l-am întâlnit la Atena în varianta cu apocopă. :( --Pafsanias (discuție) 7 iunie 2023 15:57 (EEST)
- Acela m-am ferit să-l aduc în discuție având în vedere activitatea Fără Zahăr. :)--Kun Kipcsak (discuție) 29 mai 2023 19:29 (EEST)
- De fapt există și „scheci” la DEX online. Cu pluralul scheciuri, care este menționat deja în DLRLC (1957). :) --Turbojet 29 mai 2023 18:19 (EEST)
- Mulțumesc, Turbojet. În plus, anonimul ar trebui să știe că în limba română „schiță” este o specie a genului epic. Practic se luptă cu neologismele prin folosirea de false friends(en)[traduceți].--Kun Kipcsak (discuție) 29 mai 2023 12:46 (EEST)
Vandalizare continuă
[modificare sursă]Vă rog să verificați secțiunea de reclamații. Iurcadarius (discuție) 2 iunie 2023 13:53 (EEST)
- @Iurcadarius:
Realizat.--Kun Kipcsak (discuție) 2 iunie 2023 14:19 (EEST)
- Mulțumesc foarte mult! Să aveți o zi frumoasă! Iurcadarius (discuție) 2 iunie 2023 17:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Trotinel Iftode a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 8 iunie 2023 18:40 (EEST)
Mizerie de bot
[modificare sursă]Ce e porcaria asta si de ce da automat revert la modificari fara interactiune umana? 109.98.175.162 (discuție) 26 iunie 2023 16:44 (EEST)
Din Elazığ
[modificare sursă]Salut! Văzând reclamația tembelă legată de brodnici de pe pagina administratorilor, m-am dus să recitesc articolul despre subiect, ceea ce a fost refreshing, din punct de vedere mental. Cu forțe proaspete și cu mintea limpede :)), am realizat că, nu ar strica în asemenea articole precum cel despre brodnici un format, care, să strângă la un loc toate grupurile populaționale de acest gen, care grupuri, au locuit în regiunile istorice românești într-o epocă sau alta.
Cum sunt într-o perioadă în care nu am timp nici să mă cert cu cineva :)) și perioada asta are șanse foarte mari să se prelungească mult timp de aici înainte, e puțin probabil în următorul an să mă ocup eu de așa ceva, altfel decât în calitate de chibiț.
Mă gândesc că poate veți considera ideea utilă, drept care v-am plasat-o aici, mai înainte de a uita eu de ea. Accipiter Gentilis Q.(D) 1 iulie 2023 10:42 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.: Mulțumesc pentru propunere, sunt de acord.--Kun Kipcsak (discuție) 2 iulie 2023 16:05 (EEST)
Aș dori o reconstituire
[modificare sursă]Bună ziua, eu sunt un locatar al comunei cașin si am observat că pagina comunei nu a mai fost updatată de ani si am modificat ulele detali care nu mai există de exemplu câte magazine mai există in comună, pe parcursul a aproape 10 ani de când nu a mai fost modificată pagina sa-u desființat multe magazine și s-au înființat altele noi. Eu nu poat adăuga nici o sursă fiindcă nu am la ce să dau sursa nu există nici un website sau vre-un blog care să scrie despre comuna mea. Deci nu am ce sursă să dau. Ar trebui să mă duc să fac poze la toate magazinele? De exemplu două magazine din această comună au fost demolate cu buldozerul si se renovează căminul cultural. Ionutul (discuție) 2 iulie 2023 01:53 (EEST)
- @Kun Kipcsak: Scuze că intervin în discuție.
- @Ionutul: Citiți primul paragraf din pagina mea de utilizator. Wikipedia se bazează pe surse, nu pe ce știu utilizatorii. Pur și simplu, dacă nu sunt surse, informația nu se pune pe Wikipedia, eventual se șterge.
- Dacă informațiile bazate pe surse între timp s-au schimbat, se precizează temporal: atunci era așa. Doar cum știe un utilizator că este acum nu poate fi pus pe Wikipedia, căci așa oricine ar putea pune orice, afirmând că el așa știe. --Turbojet 2 iulie 2023 09:35 (EEST)
- Turbojet, mulțumesc pentru intervenție!
- @Ionutul: Nici informațiile actuale din articolul Comuna Cașin, Bacău în majoritate nu sunt însoțite de surse, acestea au fost adăugate de utilizatorul Ditu Bogdan în 2012. Recomand în acest caz de șters informațiile despre magazinele din sat, care par a fi Wikipedia:Cercetare originală, iar dacă doriți, să adăugați informații din monografia satului a lui Neculai Pâslaru din 1938 (sau reeditarea din 2000 a Mariei I. Ghioc), Marele Dicționar Geografic al României/Dicționarul geografic al județului Bacău și alte lucrări.--Kun Kipcsak (discuție) 2 iulie 2023 16:13 (EEST)
Mutare
[modificare sursă]Mutați, vă rog, Vladimirovăț la Vladimirovăț, Banatul de Sud, Coștei la Coștei, Banatul de Sud și Voivodinț la Voivodinț, Banatul de Sud. Mulțumesc. Donarius (discuție) 7 iulie 2023 11:03 (EEST)
- @Donarius:
Realizat.--Kun Kipcsak (discuție) 7 iulie 2023 13:33 (EEST)
T'ks!
[modificare sursă]Senchiu..! Accipiter Gentilis Q.(D) 8 iulie 2023 13:13 (EEST)
Blocare IP 64.71.91.6 pentru un an
[modificare sursă]Kun Kipcsak: Te rog amabil sa deblochezi 64.71.91.6 Este adresa mea de la serviciu, iar acum iti scriu de pe un computer public.
Te mai rog sa remarci faptul ca am adaugat continut relevant la articolul Greva minerilor din Valea Jiului din 1977, si am corectat o gresala: Clement Negruț (asa cum este actualmente linkul la Clement Negruț), avea doar 13 ani cand a avut loc greva.
Am mai activat un link la Constantin Băbălău, iarasi contributie relevanta.
Am lucrat de acasa (2603:8080:5101:6A00:C8B7:A1D8:E7FC:5AD6) si de la serviciu (IP 64.71.91.6).
Sunt curios de un lucru: Contributii facute de la utilizatori neinregistrati sunt considerate a priori nevalabile?
Numai bine, si astept comentariile tale. ← Acest comentariu nesemnat a fost adăugat de 64.71.91.17 (discuție • contribuții).
- @64.71.91.17 Bună seara, am blocat adresa întrucât mi-a apărut că este proxy deschis, adrese neacceptate pe Wikipedia pentru că sunt asociate cu abuzul. La dumneavoastră am observat că ați pus descrieri în engleză la fotografii sau legături către articole inexistente. Am observat în schimb că unele adrese provin de la en:Texas A&M University și că ar putea exista bună credință. Vă recomand să introduceți informații redactate doar în limba română și să nu mai modificați articolul Negruț până nu există un articol separat pentru acel politician comunist.--Kun Kipcsak (discuție) 14 iulie 2023 22:51 (EEST)
Kun Kipcsak: Gresala semnalata acum cateva luni ramene in continuare: Clement Negruț nu este fostul prim secretar PCR al municipiului Petrosani din articol. Eu nu pot incepe articole noi, dar dumneata ai putea sa o faci: Cateva informatii din articolul "Tovarăși care au băut apă din Jiu și au ajuns în Comitetul Central al Partidului Comunist Român" si "In memoriam / A murit Clement Negrut, primarul Petrosaniului de la Cupa României 1974"
NEGRUȚ CLEMENT (n. 26 ian. 1926, com. Ciugud, jud. Alba, d. 24 in. 2016, Petrosani, jud. Hunedoara). Membru supleant al C.C. al P.C.R. (28 nov.1974–23 nov. 1979). Studii: Școala Superioară de Partid „Ștefan Gheorghiu“ (1966); Facultatea de Economia Industriei Socialiste, Academia de Științe Social-Politice „Ștefan Gheorghiu“. Profesia de bază: strungar. Activitate și funcții: membru de partid din 1954; secretar al Comitetului orășenesc de partid Petroșani (la 28 iul. 1966); prim-secretar al Comitetului municipal de partid Petroșani și membru al biroului Comitetului județean de partid Hunedoara (la 27 aug. 1976).
Gheorghe A. Cuza
[modificare sursă]„am reintrodus precizarea „fasciste”, care fusese eliminată dintr-o scăpare. Putea fi reintrodusă fără a da revert la întreaga modificare”. Această explicație se adresează lui AlexF, nu dvs. Donarius (discuție) 21 iulie 2023 19:32 (EEST)
Satul Pietros
[modificare sursă]Am adus o completare la articolul Comuna Răducăneni, Iași, am pus și sursă, dar am văzut că a fost anulată. Puteți să mă ajutați și să-mi spuneți ce ar trebui să mai adaug sau să fac pentru a menționa și acest fapt? --86.120.249.147 (discuție) 27 iulie 2023 16:19 (EEST)
- @86.120.249.147: Bună ziua, am anulat editarea făcută de adresa 86.120.249.46 întrucât nu mi s-a părut de încredere, în special din cauza unei ștergeri din articol, și am uitat să revin cu modificări noi. Am reintrodus informația.--Kun Kipcsak (discuție) 27 iulie 2023 19:02 (EEST)
dilit
[modificare sursă]aici ...Asybarisaport 14 august 2023 22:50 (EEST)
- @Asybaris01: Mashallah, mulțumesc. Cel mai probabil le voi muta local, la Letea e a doua oară când se propune ștergerea.--Kun Kipcsak (discuție) 14 august 2023 23:01 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Mandrianos1 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 22 august 2023 20:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Thai-khmer learn a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 29 august 2023 23:40 (EEST)
Blocare IP pentru un an?
[modificare sursă]Bună Kun Kipcsak! Sper să aveți o seară minunată, sau o dimineață minunată (depinde când veți vedea acest mesaj).
Puteți vă rog frumos să deblocați IP-ul 5.14.203.12 ? Mi-ați transmis faptul că am utilizat conturi multiple, ceea ce este fals, deoarece, vă asigur, acesta este singurul meu cont de pe Wikipedia. Iar al doilea punct a fost cum am făcut un "vandalism insistent", răspunsul meu este nu. Nu am făcut niciun fel de vandalism pe acest site în toată viața mea de pe pământ.. Puteți verifica câte modificări am făcut pe pagina asta, încercând să scap EU de persoane care vandalizau locul. Iar înainte să treceți la concluzii, puteam confirma că am o sursă, nu era nicio grabă. Poate asta e și greșeala mea că n-am menționat în niciun citat faptul că am o sursă.. Dar nici ban direct pentru un an fără măcar să mă justific.
Mulțumesc! Alexmarch728 (discuție) 1 septembrie 2023 22:16 (EEST)
- @Alexmarch728: Bună seara, am căutat adresa 5.14.203.12 și nu apare cu nicio blocare activă sau trecută. Poate ați scris greșit?--Kun Kipcsak (discuție) 1 septembrie 2023 22:32 (EEST)
- Ciudată situație.. am încercat să-mi schimb IP-ul din IPv4 în IPv6 și îmi apare IP-ul acesta: 2a02:2f0d::/32 . Dar când mă uit la contribuții nu sunt ale mele. Cum puteți rezolva? Alexmarch728 (discuție) 2 septembrie 2023 00:31 (EEST)
- Într-adevăr ciudat, multe dintre acele adrese aparțin unui vandal din Constanța. :) V-am adăugat la excepție blocare IP.--Kun Kipcsak (discuție) 2 septembrie 2023 00:34 (EEST)
- Mulțumesc mult! :)) Alexmarch728 (discuție) 2 septembrie 2023 00:37 (EEST)
- Într-adevăr ciudat, multe dintre acele adrese aparțin unui vandal din Constanța. :) V-am adăugat la excepție blocare IP.--Kun Kipcsak (discuție) 2 septembrie 2023 00:34 (EEST)
- Ciudată situație.. am încercat să-mi schimb IP-ul din IPv4 în IPv6 și îmi apare IP-ul acesta: 2a02:2f0d::/32 . Dar când mă uit la contribuții nu sunt ale mele. Cum puteți rezolva? Alexmarch728 (discuție) 2 septembrie 2023 00:31 (EEST)
Anonim Constanța
[modificare sursă]Scuze, nu am urmărit foarte atent în ultima vreme la diversele vandalisme susținute. Care e istoricul cu anonimul din Constanța care e acum blocat pe unde apare? —Andreidiscuție 4 septembrie 2023 15:59 (EEST)
- @Andrei Stroe: O descriere cuprinzătoare a făcut-o Sîmbotin la Discuție Utilizator:Kun Kipcsak#Cazaci. Și unde anonimul este aparent de bună-credință tot face modificări problematice pe undeva, pentru a le trece nevăzute.--Kun Kipcsak (discuție) 4 septembrie 2023 16:04 (EEST)
- Aha, am observat și eu în treacăt asta cu Imperiul otoman și parcă am și făcut ceva reveniri. Din ce am văzut pornind de la mesajul lui de la en.wp, are un mix de contribuții corecte cu contribuții care strică, și am impresia că știe bine ce face: din mesajul de la en.wp a selectat doar din primele, nu și din cele din urmă.
- Asta în general nu se încadrează la vandalism, mai degrabă la contribuții perturbante; dar tratarea e similară. —Andreidiscuție 4 septembrie 2023 16:46 (EEST)
- @Andrei Stroe: Puteți da un link către ce a scris pe en.wiki? Nu prea sunt activ acolo.--Kun Kipcsak (discuție) 4 septembrie 2023 17:28 (EEST)
- Știind ce atitudine a avut cu Sîmbotin, Accipiter și cu mine și ce manieră de lucru are, nu cred că se încadrează la contribuții perturbante: el, alături de vandalii de la filme, emisiuni și posturi TV fac uneori modificări ce par a fi de bună-credință și de multe ori trec neobservate cu zilele sau și mai mult (pot fi corecturi de diacritice, adăugări/eliminări de pauze în text, creări de articole redactate relativ bine). Asta cred că este o „sondare” a terenului, dacă sunt blocați incipient vor încerca altădată, dacă nu sunt observați, atunci încearcă de pe același IP sau altele cu vandalisme, iar asta se petrece de regulă noaptea și dimineața.--Kun Kipcsak (discuție) 5 septembrie 2023 20:17 (EEST)
Blocare cel mai probabil accidentală
[modificare sursă]Salut! Am fost blocat azi la patru pentru "abuz utilizare conturi multiple (Sock puppetry): Vandal insistent cu echipele de fotbal si articole de localitati". Eu nu am făcut nimic ce ar putea fi numit vandalism, mai ales legat de fotbal sau localitati. Vă rog să mă deblocați. Menționez că scriu de pe telefon, pe laptop sunt blocat. Toatesluate (discuție) 4 septembrie 2023 19:35 (EEST)
- @Toatesluate: Bună seara, v-am inclus la exceptare blocare IP, ar trebui să nu aveți probleme acum.--Kun Kipcsak (discuție) 4 septembrie 2023 19:38 (EEST)
Teatrul de Comedie, București
[modificare sursă]Bună dimineața. Mutați, vă rog, Teatrul de Comedie, București la Teatrul de Comedie din București. Mulțumesc. Donarius (discuție) 13 septembrie 2023 08:40 (EEST)
- @Donarius:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2023 08:53 (EEST)
Onoare maximă
[modificare sursă]Azi am picat cu onor, călare pe IP 109.166.137.194. Poate că poate fi deblocat, dat fiind că Blocău Darius s-ar putea să fie, eventual, jignit că am îndrăznit să utilizez un asemenea IP rezervat. :) Just saying... Accipiter Gentilis Q.(D) 2 octombrie 2023 19:33 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.:
Rezolvat, cu stimă și respect pentru Blocau care trebuie să suporte mirosurile pestilențiale...--Kun Kipcsak (discuție) 2 octombrie 2023 19:42 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul 2A04:2415:2500:5780:39C7:9A46:8405:F548 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 11 octombrie 2023 20:40 (EEST)
Pagina de utilizator
[modificare sursă]Bună ziua ![]()
Ați putea șterge pagina mea de utilizator? Aș vrea să o "refac" fără să apară istoricul vechi al paginii.
Mulțumesc și să aveți o zi frumoasă! (jabz) 31 octombrie 2023 14:19 (EET)
- @(G)jabz: Bună ziua, am șters (cu întârziere). :-)--Kun Kipcsak (discuție) 1 noiembrie 2023 15:57 (EET)
- Nici o problemă. Vă mulțumesc foarte mult :) (jabz) 1 noiembrie 2023 16:15 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Tudoral Alexandrescu a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 19 noiembrie 2023 19:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Luca37596 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 9 decembrie 2023 00:40 (EET)
Sărbători fericite!
[modificare sursă]Pentru că am văzut că intrați mai rar în ultima vreme, profit de ocazie să vă urez sărbători fericite și un an nou plin de editări! Strainu (دسستي) 22 decembrie 2023 12:30 (EET)
- @Strainu: Vă mulțumesc, asemenea! S-au ivit mai multe probleme personale, care toate la un loc mă extenuează. Încerc să mă adaptez, pe altele le rezolv, și revin cu frecvența de editări anterioară.--Kun Kipcsak (discuție) 22 decembrie 2023 13:18 (EET)
- Personal isiuz logiali teic prioriti. Gud lac solving zem efectivli și un gând bun din tot cordul inimii!--Accipiter Gentilis Q.(D) 24 decembrie 2023 22:22 (EET)
- Un sfat skibidi foarte bun, dar fără rizz și puțin gyat. Mulțumesc.--Kun Kipcsak (discuție) 26 decembrie 2023 17:51 (EET)
- Personal isiuz logiali teic prioriti. Gud lac solving zem efectivli și un gând bun din tot cordul inimii!--Accipiter Gentilis Q.(D) 24 decembrie 2023 22:22 (EET)
Mesaj avertizare
[modificare sursă]- Daca tot ascundeti atacul la persoana, poate puneti si mesajul de avertizare acolo unde trebuie. Pe mine nu m-a deranjat, chiar v-as ruga sa restaurati textul, ca dansul a facut referire la ceva ce am spus eu despre mine, el nu a facut decat sa citeze afirmatia mea. Multumesc....Asybarisaport 4 ianuarie 2024 15:53 (EET)
- Nu a citat, ci "a adaptat" (e vorba de diferența dintre faptul că eu îți spun cu grație că "tu știi că eu sunt un tip finuț" și faptul că tu îmi confirmi că sunt tip finuț, prin adaptare în sensul deturnării politicilor și îndrumărilor).--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 ianuarie 2024 16:05 (EET) P.S. Pe de altă parte insistați să vă provocați reciproc, ori ce poate face omul dată fiind plăcerea voastră, decât să aibă grijă să nu se stropească alții în jur...?
- Nu voiam să răspund și nici să mai intervin între cei doi, pentru mine este clar că nu vreau să-mi înrăutățesc relația cu ei. Unde pot, detensionez conflictul (chiar dacă risc să mă „murdăresc”, ca pe aceeași pagină de discuție, în 2021). Dar sper să ajungă la concluzia că „telenovela” lor nu ajută pe nimeni iar a bate în retragere într-o asemenea discuție nu trebuie socotit automat ca o slăbiciune sau lipsă a masculinității.--Kun Kipcsak (discuție) 4 ianuarie 2024 16:44 (EET)
- Rezon!--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 ianuarie 2024 16:55 (EET) P.S. Când m-am referit la insistențe, am înfierat proletar pe preopinenții aflați în litigiu artistic.
- Aș intra și eu într-un litigiu artistic, dar nu am nici șevalet, nici orgă.--Kun Kipcsak (discuție) 4 ianuarie 2024 17:07 (EET)
- Mă și imaginez cântând la tobe, pentru a demonstra că pot face o cântare mai dihai ca vecinul din blocul opus... :) --Accipiter Gentilis Q.(D) 4 ianuarie 2024 17:16 (EET)
- Aș intra și eu într-un litigiu artistic, dar nu am nici șevalet, nici orgă.--Kun Kipcsak (discuție) 4 ianuarie 2024 17:07 (EET)
- Nu a citat, ci "a adaptat" (e vorba de diferența dintre faptul că eu îți spun cu grație că "tu știi că eu sunt un tip finuț" și faptul că tu îmi confirmi că sunt tip finuț, prin adaptare în sensul deturnării politicilor și îndrumărilor).--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 ianuarie 2024 16:05 (EET) P.S. Pe de altă parte insistați să vă provocați reciproc, ori ce poate face omul dată fiind plăcerea voastră, decât să aibă grijă să nu se stropească alții în jur...?
- Daca tot ascundeti atacul la persoana, poate puneti si mesajul de avertizare acolo unde trebuie. Pe mine nu m-a deranjat, chiar v-as ruga sa restaurati textul, ca dansul a facut referire la ceva ce am spus eu despre mine, el nu a facut decat sa citeze afirmatia mea. Multumesc....Asybarisaport 4 ianuarie 2024 15:53 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Teo Meșină a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 23 ianuarie 2024 23:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul IanisMD a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 15 februarie 2024 19:40 (EET)
Căi ferate luate separat
[modificare sursă]@Accipiter Gentilis Q.:, @Nenea hartia: Știu că v-ați implicat pe subiecte ce țin de căi ferate, cum credeți că ar trebui făcut cu căile ferate care au fost mărite în timp și care nu mai corespund cu magistralele actuale ale CFR? De exemplu Calea ferată Sfântu Gheorghe–Siculeni–Adjud cuprinde două sisteme (CFR și MÁV), unde la rândul lor au fost construite pe segmente. Mă interesa să scriu despre căile ferate Adjud–Târgu Ocna și Târgu Ocna–Moinești, însă dacă ar fi cuprinse ca secțiuni, ar ocupa disproporționat articolul despre întreaga cale ferată. Pe de altă parte articole făcute separat nu cred că ar fi în regulă, dar nu sunt sigur.--Kun Kipcsak (discuție) 16 februarie 2024 21:43 (EET)
- Bună seara. Pentru atât de mulți vorbitori de limba română în Europa și în lume, ro.wiki este disproporționat de săracă în articole. Dacă găsiți suficiente lucruri de spus în articole separate (și sunt convins că găsiți), nu văd de ce nu ați face-o, dacă preferați această variantă. S-a mai făcut, spre exemplu aici, unde există articol separat pentru varianta de ocolire Arad. Sau chiar la căi ferate, unde există articole separate pentru unele lucrări de artă de pe traseu (tuneluri sau poduri). --Nenea hartia (discuție) 16 februarie 2024 22:29 (EET)
- Mulțumesc! Nu m-am gândit la cazul autostrăzilor...--Kun Kipcsak (discuție) 16 februarie 2024 22:49 (EET)
Salut! Exceptând treaba cu CF forestiere sunt novice în domeniu, așa că opinia mea poate nu este cea mai bună... Totuși, aș prefera criteriul funcțional, astfel că în mod practic pornesc de la principiul că, linia actuală de la Adjud la Ciceu e una singură (BTW, linia până la Moinești pornește actual din Comănești). Unde cred eu că identific poate sursa întrebării este istoricul căii ferate respective, care istoric are în vedere împărțirea pe segmente. De aceea, pentru a echilibra un pic treaba, sugerez articole separate pentru istoria CF respective, la care se pot face capitolele de rigoare fără a exista teama de dezechilibru și la care se pot aborda linișit segmente diverse în funcție de epocă, în ordinea edificării.
Altfel spus, aș face un articol separat pentru CF Adjud-Ciceu scris ca pentru situația actuală și unul pentru CF Comănești-Moinești. Dacă există suficient material, aș face unul (sau chiar 2 eventual, dacă este cazul) pentru istoria CF Adjud-Ghimeș/Palanca și unul pentru istoria părții corespunzătoare de la MAV, astfel cum a fost ea integrată funcțional la vremea respectivă (de la Sf. Gheorghe la Ghimeș/Palanca).--Accipiter Gentilis Q.(D) 16 februarie 2024 23:36 (EET)
- Mulțumesc! Ideea de articol separat și trimitere + rezumat în articol principal cred că este cea mai bună.--Kun Kipcsak (discuție) 17 februarie 2024 18:14 (EET)
- Cam așa e... Istoria părții de este e diferită de a celei de vest, cu atât mai mult cu cât a fost și sincopa dată de Dictatul de la Viena. Probabil putem vorbi de o integrare completă doar după 1968, așa că putem vorbi de 2 sau chiar poate 3 statusuri funcționale, ale părții de vest. Acum însă, e clar că e una singură.
- În logica de mai sus, Calea ferată Sfântu Gheorghe–Siculeni–Adjud ar trebui probabil redenumită și redusă la un articol istoric despre porțiunea MAV, ceva de genul Calea ferată ....–Ghimeș (MAV). Pentru luarea în considerație a statusului funcțional (de unde și până unde era considerată o CF proprie), sugerez ca bază statusul și organizarea existentă în 1918, înainte de destrămarea Imperiului.--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 februarie 2024 19:58 (EET)
- Cred că redenumirile ar trebui să includă și codul de magistrală CFR, liniile de cale ferată fiind cunoscute în prezent în acest fel. Astfel putem avea articolele actuale și cele separate în segmente sau între state.--Kun Kipcsak (discuție) 17 februarie 2024 20:15 (EET)
- Există deja Calea ferată Siculeni–Gheorgheni și Calea ferată Târgu Mureș–Deda–Gheorgheni, segmentarea fiind făcută pe criterii istorice deja, văd, deci art. va fi de forma Calea ferată Sfâtu Gheorghe–Siculeni–Ghimeș (MAV/alt cod..). Ce aș sugera: ar trebui avut în vedere un sistem unitar de denumire pentru toate căile ferate MAV din Transilvania/Banat, mai înainte de a adăuga o terminație anume. Cel mai simplu ar fi să se mențină sistemul actual de denumiri (fără terminații), dacă el corespunde (deși aș fi înclinat să zic că nu și că treaba cu codurile actuale ar fi de dorit).--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 februarie 2024 20:24 (EET)
- M-am uitat un pic și la art. despre CF din Vechiul Regat. Marea majoritate sunt create pe criteriul istoric și numele de tipul Calea ferată NrCale sunt în general redirecturi spre CF istorice.--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 februarie 2024 20:31 (EET)
- Cred că redenumirile ar trebui să includă și codul de magistrală CFR, liniile de cale ferată fiind cunoscute în prezent în acest fel. Astfel putem avea articolele actuale și cele separate în segmente sau între state.--Kun Kipcsak (discuție) 17 februarie 2024 20:15 (EET)
Proxy anonim
[modificare sursă]Și 109.166.138.135 este tot un proxy anonim? Mie îmi amintește de un alt anonim prolific, blocat acum, care făcea nenumărate observații pe paginile de discuții la adresa metodelor didactice din trecutul său școlar. --Pafsanias (discuție) 20 februarie 2024 19:17 (EET)
- Apare proxy, despre vandal nu știu.--Kun Kipcsak (discuție) 20 februarie 2024 19:35 (EET)
- @Pafsanias: Nu apucasem aseară să mă uit, adresa a mai fost folosită pentru vandalism acum 2 ani de către școlarii cu probleme de inimă...--Kun Kipcsak (discuție) 21 februarie 2024 10:03 (EET)
- Mulțumesc pentru precizări și măsura luată. Poate am devenit eu prea suspicios. Oricum, acest tip de adrese IP s-au înmulțit simțitor în ultima perioadă și nu știu ce trebuie făcut în cazul lor. --Pafsanias (discuție) 21 februarie 2024 11:44 (EET)
- În cazul adreselor IP cu 109.166... de Orange România le-am întâlnit des și înainte, în cele mai multe cazuri la vandali, dar funcția locală a Wikipediei Informații despre IP nu afișa atunci mai multe detalii. De ceva vreme îmi apar la unele adrese că sunt proxy și comportamentul observat. Presupun că au fost aduse îmbunătățiri software-ului. În orice caz, în trecut blocam o astfel de adresă fie incremental, fie pentru utilizare de clone. Acum blocarea de un an sper să fie suficientă, deși cel mai probabil va trebui reluat procesul de blocare după expirare.--Kun Kipcsak (discuție) 21 februarie 2024 12:31 (EET)
- La aceste îmbunătățiri din software mă refer și eu. Cum trebuie interpretată informația de la „Users on this IP”, care adesea sunt mai mulți decât unul (în medie pe 24 de ore)? --Pafsanias (discuție) 21 februarie 2024 12:51 (EET)
- Asta nu o înțeleg nici eu prea bine. La IPv4 se vorbea că adresele se schimbă la câteva săptămâni de către ISP (unde cine știe când mai era alocată cuiva adresa folosită de cineva anterior), dar nu știu cum se face la proxy. Poate @Strainu: știe mai bine.--Kun Kipcsak (discuție) 21 februarie 2024 13:08 (EET)
- Nu înțeleg întrebarea, puteți să o reformulați vă rog? Strainu (دسستي) 22 februarie 2024 14:30 (EET)
- @Strainu: Ce înseamnă „Users on this IP” din Informațiile despre IP furnizate de software în cazul utilizatorilor neînregistrați? Azi am blocat o adresă pentru care acest parametru avea valoare 41! La explicații scrie că reprezintă „The average number of clients that have been observed on this IP address by Spur. It takes into account all activity from this IP address. This is calculated over a 24 hour period.” --Pafsanias (discuție) 22 februarie 2024 15:10 (EET)
- Din păcate nu exista mai multe informații nici în documentația spur. Pur și simplu serviciul respectiv crede că a văzut atâtea conexiuni diferite de pe acest IP. Nu știu în ce măsură poate fi păcălit de browsere sau device-uri diferite. Strainu (دسستي) 22 februarie 2024 21:52 (EET)
- Am mai citit un pic și pare că informația trebuie coroborata cu celelalte informații (e.g. Connection types, risks). O să caut și în documentația MediaWiki, poate sunt mai clare niște use caseuri. Strainu (دسستي) 22 februarie 2024 22:02 (EET)
- Din păcate nu exista mai multe informații nici în documentația spur. Pur și simplu serviciul respectiv crede că a văzut atâtea conexiuni diferite de pe acest IP. Nu știu în ce măsură poate fi păcălit de browsere sau device-uri diferite. Strainu (دسستي) 22 februarie 2024 21:52 (EET)
- @Strainu: Ce înseamnă „Users on this IP” din Informațiile despre IP furnizate de software în cazul utilizatorilor neînregistrați? Azi am blocat o adresă pentru care acest parametru avea valoare 41! La explicații scrie că reprezintă „The average number of clients that have been observed on this IP address by Spur. It takes into account all activity from this IP address. This is calculated over a 24 hour period.” --Pafsanias (discuție) 22 februarie 2024 15:10 (EET)
- Nu înțeleg întrebarea, puteți să o reformulați vă rog? Strainu (دسستي) 22 februarie 2024 14:30 (EET)
- Asta nu o înțeleg nici eu prea bine. La IPv4 se vorbea că adresele se schimbă la câteva săptămâni de către ISP (unde cine știe când mai era alocată cuiva adresa folosită de cineva anterior), dar nu știu cum se face la proxy. Poate @Strainu: știe mai bine.--Kun Kipcsak (discuție) 21 februarie 2024 13:08 (EET)
- La aceste îmbunătățiri din software mă refer și eu. Cum trebuie interpretată informația de la „Users on this IP”, care adesea sunt mai mulți decât unul (în medie pe 24 de ore)? --Pafsanias (discuție) 21 februarie 2024 12:51 (EET)
- În cazul adreselor IP cu 109.166... de Orange România le-am întâlnit des și înainte, în cele mai multe cazuri la vandali, dar funcția locală a Wikipediei Informații despre IP nu afișa atunci mai multe detalii. De ceva vreme îmi apar la unele adrese că sunt proxy și comportamentul observat. Presupun că au fost aduse îmbunătățiri software-ului. În orice caz, în trecut blocam o astfel de adresă fie incremental, fie pentru utilizare de clone. Acum blocarea de un an sper să fie suficientă, deși cel mai probabil va trebui reluat procesul de blocare după expirare.--Kun Kipcsak (discuție) 21 februarie 2024 12:31 (EET)
- Mulțumesc pentru precizări și măsura luată. Poate am devenit eu prea suspicios. Oricum, acest tip de adrese IP s-au înmulțit simțitor în ultima perioadă și nu știu ce trebuie făcut în cazul lor. --Pafsanias (discuție) 21 februarie 2024 11:44 (EET)
- Atenție cu informațiile respective, se pare că am blocat cel puțin un utilizator de încredere pe baza lor. Nu am neapărat o sursă mai bună, dar poate ar trebui verificate cu o căutare pe Google înainte de a bloca pe termen lung. Strainu (دسستي) 3 martie 2024 00:10 (EET)
- Mulțumesc, același lucru l-am pățit acum aproximativ o lună cu cineva care a făcut o corectură într-un articol. Atunci oscilam între ideea că este un vandal prolific sau un rezultat fals-pozitiv.--Kun Kipcsak (discuție) 3 martie 2024 07:23 (EET)
Cum identificați un proxy anonim sau deschis? --Donarius (discuție) 7 iulie 2024 19:06 (EEST)
- @Donarius: Aveți activată unealta de care a spus Strainu la secțiunea Întrebare importantă (pentru mine...) de pe pagina aceasta? Cea cu informații despre IP, de la beta.--Kun Kipcsak (discuție) 7 iulie 2024 19:12 (EEST)
- Da, este activată. Donarius (discuție) 7 iulie 2024 19:21 (EEST)
- Practic ar trebui să confruntați rezultatul de acolo cu cel de la Proxy API Checker și poate . Dacă luăm ca exemplu Special:Contribuții/176.67.84.19, veți primi că este proxy atât la API Checker cât și Informații despre IP. Dar am motivele mele, pe care le-am menționat la discuția cu Sîmbotin, că asemenea instrumente nu sunt întotdeauna corecte, în cazurile observate de mine fiind vorba de IP-uri din diferite țări și continente de pe care se vandalizau niște articole obscure.--Kun Kipcsak (discuție) 7 iulie 2024 19:35 (EEST)
- Da, este activată. Donarius (discuție) 7 iulie 2024 19:21 (EEST)
Întrebare
[modificare sursă]Salut! Nu ați mai avea nimic de completat la prima sondă cu foraj mecanic din România? Undeva între 5000 și 10000 de octeți. Până la 31 martie, of course.... Accipiter Gentilis Q.(D) 10 martie 2024 21:04 (EET)
- @Accipiter Gentilis Q.: Bună seara, literalmente am „stresat” Google Books până când mi-a cerut verificare CAPTCHA. Pe Web Archive nu m-am lăsat până nu am găsit o schiță cu o sondă de acel tip. Am mai găsit un studiu geologic în limba germană din 1898 (când se construia calea ferată) care ar putea avea informații noi și acum câteva săptămâni am captat niște petrol, de la machetă și de la o fostă groapă la marginea pădurii și am pus mostrele în sticlă Berzelius. Le-am fotografiat, dar nu sunt mulțumit din cauza fundalului cu un carton ondulat în loc de coală albă. Presupun că ar ieși ceva material, dar nu știu de câți octeți.--Kun Kipcsak (discuție) 10 martie 2024 21:24 (EET)
- Nu conteză, șo pe el! Mai caut și eu...--Accipiter Gentilis Q.(D) 10 martie 2024 21:28 (EET) P.S. Am să mă uit un pic la structura capitolelor, Intuitiv, așa... din avion parcă aș zice că lipsește ceva.
- Am trecut pragul de 5000 de octeți.--Kun Kipcsak (discuție) 13 martie 2024 11:26 (EET)
- Nu conteză, șo pe el! Mai caut și eu...--Accipiter Gentilis Q.(D) 10 martie 2024 21:28 (EET) P.S. Am să mă uit un pic la structura capitolelor, Intuitiv, așa... din avion parcă aș zice că lipsește ceva.
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Biblioteca Liviu Rebreanu a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 14 martie 2024 17:40 (EET)
in legătură cu pagina mea pe Wikipedia: sunt scriitorul italienist Geo Vasile din București, Romănia, vă rog frumos să eliminați dvs frazele din biografia mea ce nu sunt compatibile cu spiritul enciclopedic al Wikipediei și să anulați mențiunea privitoare la eventuala ștergere a articolului: toate cărțile menționate au apărut, tot ceea ce este menționat corespunde adevărului. Mulțumesc!!! u
[modificare sursă]rugăminte pe adresa dlui Kun KIpcsaaaaak 2A02:2F0F:9005:5000:48F7:D5CB:FA9:6A1F (discuție) 23 martie 2024 11:19 (EET)
Blocat temporar
[modificare sursă]Bună ziua, voiam să vă spun că pentru în jur de o săptămână am fost blocat pe Wikipedia. Motivația a fost sockpuppetry, iar mesajul de notificare pe care l-am primit arăta că dumneavoastră sunteți cel care mă blocase până la 4 mai, dacă nu mă înșel.
Dat fiind că acum pot din nou să vă scriu, înseamncă că blocarea mea a fost îndepărtată. Nu vreau să par agasant sau agresiv, doresc doar să știu despre ce a fost vorba. Eu nu am avut niciodată un cont dublu aici pe Wikipedia, și nu am mai fost acuzat de vandalism de mulți ani. De asemenea, nu primisem niciun semn că aș fi făcut ceva ce contravenea regulilor, așa cum am primit în trecut dacă o făceam. VladG03 (discuție) 13 aprilie 2024 12:57 (EEST)
- @VladG03: Bună ziua! Este posibil să fiți o victimă colaterală a blocării unor range-uri de adrese IP iar între timp ISP-ul dvs. v-a alocat o altă adresă, care nu se află printre cele blocate. În orice caz îmi (vă) cer scuze pentru inconvenient, împreună cu alți colegi am încercat să stabilim anumite limite pentru a nu avea (prea) mulți afectați de blocări fără motiv, dar mai apar cazuri...--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2024 15:03 (EEST)
- Este în regulă, eram mai mult doar confuz. Sper că veți reuși să rezolvați definitiv problema. VladG03 (discuție) 13 aprilie 2024 15:09 (EEST)
- Cazurile când trebuie apelat la astfel de blocări extinse sunt relativ rare, la vandali cunoscuți. Poate dacă ar folosi adrese proxy (adesea plătite separat) nu am mai avea probleme cu adresele obișnuite. :)--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2024 15:13 (EEST)
- Revin cu un update. Motivul pentru care am fost deblocat este locația. În unele locuri adresa mea IP nu este blocată, însă în altele încă este blocată până pe 4 mai. Există vreo modalitate de a repara asta, sau trebuie să aștept până expiră blocarea? 21 aprilie 2024 13:05 (EEST) VladG03 (discuție) 21 aprilie 2024 13:05 (EEST)
- @VladG03: V-am inclus la excepție blocare IP. Sper să nu mai aveți probleme.-Kun Kipcsak (discuție) 21 aprilie 2024 13:21 (EEST)
- Revin cu un update. Motivul pentru care am fost deblocat este locația. În unele locuri adresa mea IP nu este blocată, însă în altele încă este blocată până pe 4 mai. Există vreo modalitate de a repara asta, sau trebuie să aștept până expiră blocarea? 21 aprilie 2024 13:05 (EEST) VladG03 (discuție) 21 aprilie 2024 13:05 (EEST)
- Cazurile când trebuie apelat la astfel de blocări extinse sunt relativ rare, la vandali cunoscuți. Poate dacă ar folosi adrese proxy (adesea plătite separat) nu am mai avea probleme cu adresele obișnuite. :)--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2024 15:13 (EEST)
- Este în regulă, eram mai mult doar confuz. Sper că veți reuși să rezolvați definitiv problema. VladG03 (discuție) 13 aprilie 2024 15:09 (EEST)
Posibil interesant
[modificare sursă]N-am citit, că nu merge site-ul momentan, dar poate vă interesează asta. Strainu (دسستي) 16 aprilie 2024 19:52 (EEST)
- Mulțumesc! Urmează să mă uit. Urmăresc constant pagina lor și în ultima perioadă au început să scaneze iar cărți cu tematică istorică. :)--Kun Kipcsak (discuție) 16 aprilie 2024 19:54 (EEST)
:) Rrro...
[modificare sursă]Amuzant...: https://en.wikipedia.org/wiki/Romanians#Genetics_and_ethnogenesis P.S. File:World Map of Y-DNA Haplogroups.png Accipiter Gentilis Q.(D) 16 aprilie 2024 21:11 (EEST)
- Mă depășește atât de mult subiectul + oboseala, că nu știu unde să mă uit. :) E o întreagă obsesie genetică în zilele noastre și se pare că nu am exagerat cu lipsa încrederii în bazele de date.--Kun Kipcsak (discuție) 16 aprilie 2024 21:24 (EEST)
E și mâine o zi. Idea e că populația din Bulgaria, Macedonia și România constituie un subgrup relativ distinct. Cel mai distractiv este că extrem de mulți fac confuzia între originea fizică (ce poate fi urmărită genetic) și cea etnică, ce are trasabilitate culturală și lingvistică.
În rest, cele 5 riscuri expuse sunt doar o parte dintr-o serie de riscuri mult mai complexe.--Accipiter Gentilis Q.(D) 16 aprilie 2024 22:45 (EEST)
- Da, acum m-am uitat. Este interesant. Știam doar de alte studii care nu găseau diferențe notabile între populațiile din zona sud-estului Europei.--Kun Kipcsak (discuție) 17 aprilie 2024 06:15 (EEST)
Haplogrupul I2a2 oricum e din mezolitic, deci curat neaoș românesc sau de altă natură etnică .... :).--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 aprilie 2024 14:01 (EEST) P.S. Mai rămâne să găsim nesthe megaliți, câteva amfore ș.a.m.d. și gata treaba...
- Holy cow! Cu mult înainte să vină tipii ăștia, rude cu Colea Răutu.--Kun Kipcsak (discuție) 17 aprilie 2024 14:16 (EEST)
- Ca și remarcă, prima eroare care se face este confuzia de sensuri între "populații" în sens biologic/genetic/etc. și "populații" în sens sociologic, etnic, spațial, ș.a.m.d. De aici se ajunge la o întreagă tevatură care nu are nici o bază.--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 aprilie 2024 15:34 (EEST)
- Corect, din cauza asta mi se pare puțin deficitar ca istoria migrațiilor să funcționeze împreună cu asemenea studii. Se pleacă de la o realitate, că nu se pot exclude reciproc, dar nici nu pot aduce răspunsuri întotdeauna.--Kun Kipcsak (discuție) 17 aprilie 2024 15:38 (EEST)
- Ca și remarcă, prima eroare care se face este confuzia de sensuri între "populații" în sens biologic/genetic/etc. și "populații" în sens sociologic, etnic, spațial, ș.a.m.d. De aici se ajunge la o întreagă tevatură care nu are nici o bază.--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 aprilie 2024 15:34 (EEST)
Păi în general nu prea este ceva de înțeles din asemenea hărți precum File:World Map of Y-DNA Haplogroups.png, ele fiind absurde, deoarece fac să pară că regiunile au un haplogrup omogen. Treaba asta e o aiureală, pentru că toți suntem extrem de puternic amestecați. BTW, există și hapolgrupuri mitocondriale și oricum ai da-o, practic caști gura doar la jumătate din antecesori. Harta mai e o aiureală și pentru că unele zone sunt figurate cu haplogrupurile originale, în timp ce altele sunt figurate cu subclase, inducând falsa senzație că, unele regiuni sunt de diversitate mai crescută în raport cu luarea în considerare a haplogrupurilor de același nivel. Pe de altă parte, culoarea identică în interiorul unei arii sugerează că toată lumea are același haplogrup, ceea ce e o altă bâzdâganie [pentru că așa ceva ar fi posibil numai în comunități mici și (relativ) izolate]. Poți totuși urmări migrațiile spațiale ale "populațiilor" în sensul evoluției genetice/biologice, în timp, dar nu poți să construiești raționamente etnice pe așa ceva.--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 aprilie 2024 15:54 (EEST P.S. Apropo de "distanța" genetică între populații (care de fapt este o „distanță” relativă....
- Aferim... Eu totuși sper că intenția era să arate niște direcții, de la formare la destinație/alt amestec.--Kun Kipcsak (discuție) 17 aprilie 2024 16:08 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.: Un apropiat de la sud de Bacău și-a găsit J-M304(en)[traduceți] J-M172(en)[traduceți], mai precis J-M47. Ce e interesant e că se bănuiește că specificul e întâlnit la arabi în urma contactului cu niște „pre-proto-” etc. indo-europeni din zona Caucazului care s-au extins spre Levant.
- Având în vedere ce obsesii genetice sunt în prezent, niște articole de început pe aceste subiecte n-ar strica... Dar în măsura în care cei care le redactează se și pricep cât de cât.--Kun Kipcsak (discuție) 8 iunie 2024 23:43 (EEST)
- Dap, mie mi-a ieșit I2, despre care știam că e la origine italo-albanez. tgeorgescu (discuție) 8 iunie 2024 23:49 (EEST)
- Ah, păi o să dați apă la moară unor domni care caută origini pe acolo și altora care le contracarează. :)--Kun Kipcsak (discuție) 9 iunie 2024 07:16 (EEST)
- Dap, geografic, că istoric era probabil cu mult înainte să apară Imperiul Roman. tgeorgescu (discuție) 9 iunie 2024 07:37 (EEST)
- Ah, păi o să dați apă la moară unor domni care caută origini pe acolo și altora care le contracarează. :)--Kun Kipcsak (discuție) 9 iunie 2024 07:16 (EEST)
- Dap, mie mi-a ieșit I2, despre care știam că e la origine italo-albanez. tgeorgescu (discuție) 8 iunie 2024 23:49 (EEST)
Mă plictisește ideea de a traduce și apoi de a începe să corectez, aruncând o bună parte din ceea ce am tradus și de a mă afunda în căutări, pentru a încropi un text coerent din care cineva să înțeleagă totuși ceva. Pe de altă parte, personal mi se par mai interesante deriva continentelor și orogenezele, sincer....
Părerea mea e că ar fi un gen de muncă ce nu ar face decât să hrănească niște obsesii fără prea mare relevanță. Aceste obsesii ar evolua oricum de la sine independent de contextul dezvoltării științifice, ele fiind condiționate în principal de evoluțiile socio-politice. Mult mai util societății ar fi să existe, de exemplu, articole despre prezența unor modificări care condiționeză modul cum se metabolizează și se elimină medicamentele, sau care determină apariția unor maladii în anumite condiții favorizante de mediu (de genul dacă ți s-a detectat modificare respectivă, poți ști că dacă fumezi și te îngrași ai șanse mari să mori mai degrabă de un cancer de vezică urinară, decât unul care moare cinstit de infarct, din cauza osânzei și a țigărilor). Alea ar avea cu adevărat utilitate.
Idem, ar avea utilitate articole care să explice ce așteptări poți avea de la testările gentice, astfel încât să nu-ți faci speranțe false și să știi să abordezi cu maximă responsabilitate astfel de testări, la care, riscul de a uploada de bunăvoie și în completă necunoștință de cauză cele mai personale informații din câte există, pe un server din China este absolut înspăimântător (ca să nu mai vorbim de faptul că, de exemplu, genomul tău poate servi și la studierea generării unor secvențe virale targetate pe un anumit profil populațional, sau, că poți astfel nenoroci peste ani vreun nepot care s-a angajat să servească anumite cauze mai sensibile ale societății și care tușește în aeroport, când alții caută să-l identifice ca să facă o bucurie lui și instituției în care lucrează ....).--Accipiter Gentilis Q.(D) 9 iunie 2024 08:04 (EEST)
- Ce știm despre viruși? Că au loc mutații. De aceea a folosi arme biologice este extrem de riscant: pentru că pot în cele din urmă afecta o mare parte din populația lumii, chiar pe cea din țara care le-a fabricat. tgeorgescu (discuție) 9 iunie 2024 08:35 (EEST)
- În plus: teama față de arme biologice perfecționate trebuie avută față de orice stat dezvoltat și cu industrie de acest fel. Cu chinezii avem ce avem de împărțit pentru că sunt înrudiți cu noi :) și îi știm autosuficienți și pe față cu ce fac. SUA (și respectiv NATO) îi vede exotici, comuniști și cu alte clișee din războiul rece. O glumă.--Kun Kipcsak (discuție) 9 iunie 2024 08:47 (EEST)
Întrebare importantă (pentru mine...)
[modificare sursă]Bună seara.
Demult doream să vă întreb, dar am tot amânat: cum poate fi depistat un IP dacă este proxy anonim sau deschis?
Pentru proxy anonim știu o metodă: din pagina de contribuții a utilizatorului respectiv dau click pe butonul Geolocalizare și în pagina care se deschide, pe coloana din dreapta, la Proxy Data, mă uit dacă Anonymous Proxy este Yes sau No.
Dar cum poate fi verificat un proxy dacă este „proxy deschis”?
--Bătrânul (discuție) 21 aprilie 2024 21:05 (EEST)
- @Sîmbotin încercați informațiile despre IP. Se activează din uneltele Beta, iar documentația e aici. E mai sus o discuție despre informația de la tipurile de proxy, nu e foarte mult, dar poate vă ajută. Strainu (دسستي) 21 aprilie 2024 21:29 (EEST)
- Mulțumesc, Strainu! --Bătrânul (discuție) 21 aprilie 2024 21:31 (EEST)
- @Sîmbotin: Bună seara, pe lângă unealta indicată de Strainu am început să folosesc destul de mult Proxy API Checker, care își ia informațiile de la niște baze de date indicate acolo. Însă chiar și așa cred că am găsit limitele unor astfel de instrumente când am descris acest caz.--Kun Kipcsak (discuție) 21 aprilie 2024 21:40 (EEST)
- Mulțumesc. Am încercat deja IPCheck, dar nu mi-a confirmat.
- Concret, ca să nu o fac pe misteriosul: e vorba despre 2402:7500:5E3:1F75:9696:96A1:DB45:D603, care îmi apare a fi din Taiwan (cu geolocalizare), dar același utilizator, care face aceleași modificări, la Wikidata îmi apare ca fiind geolocalizat în Voluntari, Ilfov! L-am avertizat, și acolo și aici, sper să se potolească, deși cred că e același cu 2402:7500:5e3:1f75:6f71:b305:836a:762b, 2402:7500:5e3:1f75:3d18:33d1:41bf:c8d7 și Chunghwa1010.
- Nu e o reclamație, mai urmăresc să văd ce se mai întâmplă. O seară bună. --Bătrânul (discuție) 21 aprilie 2024 22:01 (EEST)
- @Sîmbotin: Bună seara, pe lângă unealta indicată de Strainu am început să folosesc destul de mult Proxy API Checker, care își ia informațiile de la niște baze de date indicate acolo. Însă chiar și așa cred că am găsit limitele unor astfel de instrumente când am descris acest caz.--Kun Kipcsak (discuție) 21 aprilie 2024 21:40 (EEST)
- Mulțumesc, Strainu! --Bătrânul (discuție) 21 aprilie 2024 21:31 (EEST)
Premiu
[modificare sursă]Felicitări pentru rezultatul de la concursul de scriere.
Vă rog să alegeți o poziție din lista asta și să mă contactați prin „E-mail către utilizator” să-mi spuneți unde să vi-l trimit prin poștă. --Turbojet 23 aprilie 2024 08:09 (EEST)
- @Turbojet:, am trimis e-mail-ul.--Kun Kipcsak (discuție) 23 aprilie 2024 10:47 (EEST)
- Am citit și am răspuns. :) --Turbojet 23 aprilie 2024 11:22 (EEST)
- Felicitări! V-aţi clasat pe locul I la Secțiunea III: Societate a concursului de scriere. Premiul v-a fost acordat pentru scrierea articolului
Prima sondă cu foraj mecanic din România
--Accipiter Gentilis Q.(D) 23 aprilie 2024 20:11 (EEST)
- Mulțumesc!--Kun Kipcsak (discuție) 23 aprilie 2024 20:21 (EEST)
- 喜んで!--Accipiter Gentilis Q.(D) 23 aprilie 2024 20:40 (EEST) P.S. La liste ar fi trebuit săpat după un concurent, dar din păcate eu nu am găsit ceva care să poată fi nominalizat. După cum e regulamentul, la un singur articol participant nu are cum să se dea vreun premiu.
- Mi-am dat seama...--Kun Kipcsak (discuție) 23 aprilie 2024 20:48 (EEST)
- 喜んで!--Accipiter Gentilis Q.(D) 23 aprilie 2024 20:40 (EEST) P.S. La liste ar fi trebuit săpat după un concurent, dar din păcate eu nu am găsit ceva care să poată fi nominalizat. După cum e regulamentul, la un singur articol participant nu are cum să se dea vreun premiu.
Solicitare de reconsiderare a anularii paginii lui Samir Buzatu
[modificare sursă]Bună ziua,
Aș dori să discut amabil anularea paginii lui Samir Buzatu. Înțeleg și respect politicile Wikipedia, dar cred că există o lipsă de înțelegere în ceea ce privește importanța subiectului paginii.
Samir Buzatu este un talentat designer de producție care a contribuit semnificativ la filmul "Venom: The Last Dance" (2024). Munca sa în acest important film al Marvel/Sony merită recunoaștere, având în vedere amploarea influenței și urmărirea pe care filmele din franciza "Venom" le-au obținut.
Consider că pagina lui Samir Buzatu este relevantă pentru comunitatea Wikipedia, deoarece furnizează informații despre o figură cheie din industria cinematografică, în special pentru un film de mare rezonanță ca "Venom: The Last Dance".
Prin urmare, vă rog să luați în considerare restaurarea paginii și să permiteți o discuție mai profundă despre importanța și relevanța subiectului.
Vă mulțumesc pentru atenție și înțelegere. RangoSangoA (discuție) 1 mai 2024 17:50 (EEST)
- ,@RangoSangoA: Bună ziua, ștergerea a fost realizată urmând îndrumarea Wikipedia:Articole biografice; de asemenea intervine și lipsa surselor independente și de încredere.--Kun Kipcsak (discuție) 1 mai 2024 18:05 (EEST)
Bună! După ce ați blocat IPv6 nu uitați să verificați toate contribuțile acestei persoane – Special:Contribuții/2A02:2F0E:C018:1000:8D17:7A50:CCB1:C8F3/64 și în mod ideal să blocați tot diapazonul /64. Numai bine! // Gikü vorbe fapte 24 mai 2024 09:54 (EEST)
- @Gikü: Salut! Procedez așa când sunt la calculator și nepresat de timp, acum eram pe telefon și e mai dificil de umblat în browser la caseta de căutare. :) Mulțumesc pentru reamintire, probabil aș fi uitat până ajungeam acasă să verific. Numai bine,--Kun Kipcsak (discuție) 24 mai 2024 15:39 (EEST)
- Eram și eu pe telefon, că altfel îmi încărcam pușca de vânătoare și... // Gikü vorbe fapte 25 mai 2024 16:39 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Claudiu C-tin a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 5 iunie 2024 16:40 (EEST)
Mulțumesc
[modificare sursă]Mulțumesc pentru ajutor. MSClaudiu. MSClaudiu2 (discuție) 5 iunie 2024 16:48 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Ali Mentar a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 8 iunie 2024 23:40 (EEST)
Despre repetenți
[modificare sursă]Răspunsul a fost generat de postările respectivului (cu majuscule). De acum încolo vă las exclusivitatea pe toată zona Neamț-Bacău. Prost am fost că m-am băgat, ca deobicei nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită.--Țetcu Mircea Rareș 2 iulie 2024 16:36 (EEST)
- @Țetcu Mircea Rareș: Îmi pare rău că nu v-am scris dinainte, este bine să nu dăm ocazia unor astfel de indivizi să reacționeze prin reclamații, unde rezultatele le vor da câștig de cauză. Și eu mă mai apuc să le scriu câte ceva vandalilor la descrierile modificărilor sau atenționări, dar mă cenzurez imediat când îmi vine în minte când m-am fript mai demult (cu un FAP) cu un vandal din Ilfov... Iar problema cu localitățile sau comunele care se află în alte regiuni istorice față de județele de baștină se poate corecta ușor cu a face mențiunea după descriere ca aici. Comentariile inutile s-au redus simțitor, deja utilizatorii care iar modifică fie nu au citit toată introducerea, fie sunt vandali.--Kun Kipcsak (discuție) 2 iulie 2024 17:05 (EEST)
@Țetcu Mircea Rareș: nu e fezabilă treaba cu Neamț-Bacău. V-o zic io... :) Keep going! --Accipiter Gentilis Q.(D) 17 iulie 2024 10:00 (EEST)
Film
[modificare sursă]E fundamental e lungă reclamă, dar poate vi se va părea interesant: . Strainu (دسستي) 16 iulie 2024 14:23 (EEST)
- @Strainu: Mulțumesc! Ce-i drept, provenind și având cunoștințe petroliști de uscat, mă uit la forajul după gaz și platformele marine ca vițelul la poartă nouă. :)--Kun Kipcsak (discuție) 17 iulie 2024 08:24 (EEST)
Gafencu
[modificare sursă]Salut! Pot să condensez un pic introducerea? Aș zice că e un pic cam prea lungă în prezent. Bate la 12 % din textul propriu-zis. P.S. Acum sunt într-un mic concediu și pot înfiera cu critica, în mod absolut proletar. :) Nu va dura atât de mult, cred, încât să risc să fiu linșat cu pietre ... Accipiter Gentilis Q.(D) 17 iulie 2024 09:59 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.: Be my guest. Și eu am stat suficient de mult fără să mai intervin la el pentru a-mi reorganiza ideile. Între timp am găsit și niște surse și urmează să le pun. În orice caz, e pe drumul cel bun și nu va mai fi afectat de lipsa PDVN precum credeam în 2020 (remember trasul de mânecă...). :)--Kun Kipcsak (discuție) 17 iulie 2024 10:13 (EEST)
A...ok. Dacă aluatul este pe cale să mai fie frământat, atunci este ineficient să intervin acum în procesul de producție al cozonacului final. Vedem în perioada următorului conced....--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 iulie 2024 10:16 (EEST)
- După cum am spus, sunteți bine-venit în cort. Numai să lăsați calul afară, Uliu Ochi-Ager Porumbar.--Kun Kipcsak (discuție) 17 iulie 2024 10:20 (EEST)
S-a notat... Până și 23AndMe mi-a amintit ceva de-un cal și de-un cort ... :) --Accipiter Gentilis Q.(D) 17 iulie 2024 10:23 (EEST) P.S. Suspectează chiar că e vorba de 2 rase de cai și de 2 corturi de tip diferit.
- https://media1.tenor.com/m/b5BW4_Z-dwoAAAAC/bak-mei-wise.gif
- În principiu sunt date care deja se cunoșteau, dar proveneau din surse nesigure (pagini web) și evitasem să le pun. Nu vor afecta prea mult forma actuală.--Kun Kipcsak (discuție) 17 iulie 2024 10:32 (EEST)
Yap...!--Accipiter Gentilis Q.(D) 17 iulie 2024 11:18 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.: Dacă vă interesează acea secțiune din carte pot să v-o dau pe e-mail. Eventual depuneți cererea online, la etajul 2, biroul din capătul holului pentru a sparge gheața. :)--Kun Kipcsak (discuție) 5 august 2024 19:02 (EEST)
- Rezolvat cu gheața....--Accipiter Gentilis Q.(D) 5 august 2024 19:46 (EEST)
Research about the tools on Wikimedia projects by the CEE Hub
[modificare sursă]Hi everyone,
We would like to invite you to submit your responses to the survey dedicated to the tools that are used currently across the Wikimedia projects and the tools that you want to have.
This survey was made by the working group of the CEE Hub, and your responses will be reviewed afterwards, as we want to continue supporting the communities. That support can be documentation for certain most used tools by other communities across the region per specific topics, finding solutions for new tools to be created in the future, creating most needed tools in the region (so called "regional wishlist list"), and many other options.
Deadline to fill in the survey is 20th of August, 2024.
Submit your answers here
Thank you in advance for your time that you will dedicate in filling in this survey --MediaWiki message delivery (discuție) 26 iulie 2024 16:07 (EEST)
Lucrurile se duc prea departe
[modificare sursă]Kun Kipsack v-ati dus puțin prea departe dece ați sters un mesaj la Simbotin de la un utilizator îl protejați? Mai ales ca aveți subiecte despre cererile de deblocare mi se pare ca nu arata bine aceste lucruri. EditorulAndreiRomânia (discuție) 28 iulie 2024 01:01 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul RougeLitchi a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 30 iulie 2024 18:39 (EEST)
Articol nou
[modificare sursă]Ceangăii ghimeșeni Donarius (discuție) 13 august 2024 21:48 (EEST)
- @Donarius: Dubios, dar l-am șters că nu am chef să scriu iarăși despre subiect. :) Și părea oricum ceva provocator și de prost-gust.--Kun Kipcsak (discuție) 13 august 2024 21:53 (EEST)
Propunere de introducere a stemelor introduse de mine pe paginile localităților unde le-am pus stemele
[modificare sursă]Salut!
Cam din majoritatea contribuțiilor mele sunt axate pe steme. De a lungul carierei wikipedice am realizat contribuții pentru steme din județul Vrancea, Argeș, Prahova, Brăila, Galați, Giurgiu etc.
Este corect ca aceste localități să primească stemele pe paginile localităților unde le-am introdus ca toate stemele introduse de alți utilizatori Wikipedia.
Puteam să le introduc personal însă nu prea mă pricep așa că am decis ca în loc să fac o greșeală de vandalizare care mi-ar costa o blocare mai bine să apelez la un profesionist administrator.
Analizează contribuțiile mele și la ce localități am pus eu stema sa intri cand ai timp manual pe fiecare pagină la fiecare localitate românească unde am pus stema
Este important să colaboram toți membrii Wikipedia pentru o comunitate frumoasă și unita. Am apelat la ajutorul tău
Mulțumesc!
Cu drag, Omul cu Stemele
AlessioRO (discuție) 14 august 2024 18:11 (EEST)
- @AlessioRO: Mă bucur mult că vă implicați în proiectul stemelor. Însă urmărindu-vă ultimele contribuții în temă am observat că doar ați încărcat versiuni raster (.jpg, .png,) pe Wikipedia română. Stemele pot fi încărcate utilizând aceeași licență la Wikimedia Commons, proiectul Wikimedia dedicat imaginilor libere. De asemenea este ideal ca acestea să fie fișiere vectoriale, nu raster. Dar deocamdată ar trebui să vă familiarizați cu Commons.--Kun Kipcsak (discuție) 14 august 2024 18:21 (EEST)
- Am înțeles! Mulțumesc de sfat. Acest sfat m-ar putea ajuta să mă perfecționez în aducerea mai multor steme românești și corectarea greșelilor ortografice pe Wikipedia română.
- Sper să poți adăuga acele steme când ai timp
- Mulțumesc! AlessioRO (discuție) 14 august 2024 18:24 (EEST)
- @AlessioRO: De unde luați aceste imagini? Trebuie să indicați acest lucru când încărcați fișierele. //
Gikü vorbe fapte 14 august 2024 22:18 (EEST)
- Aceste fișiere eu le iau de pe internet și de pe site-uri specializate din punct de vedere legislativ care arată legile din România spre exemplu: lege5.ro sau altele AlessioRO (discuție) 15 august 2024 06:17 (EEST)
- @AlessioRO chiar dacă le luați de acolo, ele sunt în domeniul public. Folosiți {{DP-Ro}} (și {{tlc}} dacă nu le exportați la Commons) pentru aceste imagini. Strainu (دسستي) 15 august 2024 11:05 (EEST)
- Am întrebat pentru a mă a asigura că stemele sunt veridice și nu sunt fantezii ale unor heraldiști depășiți – or am avut câțiva pe-aici, iar internetul sunt sigur că e plin de ei. Nu pun la îndoială că sunt în domeniul public. Cu această ocazie @AlessioRO vă rog să manifestați prudență și să descărcați doar de pe site-uri de încredere precum lege5.ro. Spor! //
Gikü vorbe fapte 15 august 2024 13:56 (EEST)
- Revin si eu cu un răspuns!
- Manifest prudență. Sunt veridice luate din orice sursă găsesc eu.
- Acestea nu sunt fantezii, ci veridice. Într-adevăr fac și steme fantezii însă nu le public pe Wikipedia ci le fac ca un hobby în timpul liber AlessioRO (discuție) 15 august 2024 19:09 (EEST)
- Am întrebat pentru a mă a asigura că stemele sunt veridice și nu sunt fantezii ale unor heraldiști depășiți – or am avut câțiva pe-aici, iar internetul sunt sigur că e plin de ei. Nu pun la îndoială că sunt în domeniul public. Cu această ocazie @AlessioRO vă rog să manifestați prudență și să descărcați doar de pe site-uri de încredere precum lege5.ro. Spor! //
- @AlessioRO chiar dacă le luați de acolo, ele sunt în domeniul public. Folosiți {{DP-Ro}} (și {{tlc}} dacă nu le exportați la Commons) pentru aceste imagini. Strainu (دسستي) 15 august 2024 11:05 (EEST)
- Aceste fișiere eu le iau de pe internet și de pe site-uri specializate din punct de vedere legislativ care arată legile din România spre exemplu: lege5.ro sau altele AlessioRO (discuție) 15 august 2024 06:17 (EEST)
- @AlessioRO: De unde luați aceste imagini? Trebuie să indicați acest lucru când încărcați fișierele. //
Wikipedia:Wikipediști dați dispăruți
[modificare sursă]La Wikipedia:Wikipediști dați dispăruți trebuie precizat că au revenit între timp Nerissa-Marie, Romihaitza și BlueMonday. Ar putea fi trecut și Radufan. Donarius (discuție) 17 august 2024 20:15 (EEST)
- @Donarius: Mulțumesc, însă acum sunt pe telefon și îmi este mai greu să modific. Dacă aveți timp și dispoziție vă rămân recunoscător. Intenția mea cu acea listă este să le reamintesc utilizatorilor că nu sunt tocmai uitați. :)--Kun Kipcsak (discuție) 17 august 2024 20:20 (EEST)
- Nu ar fi o problemă, dar articolul la care lucrez cred că de vreo lună (și încă nu am terminat) m-a stors de energie și mă simt obosit în ultimul hal. Noroc că degetele mele cunosc singure tastele, fără să fiu nevoit să mă uit unde sunt pe tastatură. Poate voi avea timp mâine, dacă mă simt mai bine, în caz că nu o faceți dvs. până atunci. Donarius (discuție) 17 august 2024 20:27 (EEST)
- Dacă ne vom mai întâlni într-o viață viitoare, să-mi atrageți atenția să nu mă fac wikipedist. :) --Donarius (discuție) 17 august 2024 20:28 (EEST)
- Voi modifica eu, articolele au prioritate... Am luat aminte de sfat, dar dacă ne reîncarnăm ca animale nu mai este nevoie. :)--Kun Kipcsak (discuție) 17 august 2024 20:37 (EEST)
- Dacă ne vom mai întâlni într-o viață viitoare, să-mi atrageți atenția să nu mă fac wikipedist. :) --Donarius (discuție) 17 august 2024 20:28 (EEST)
- Nu ar fi o problemă, dar articolul la care lucrez cred că de vreo lună (și încă nu am terminat) m-a stors de energie și mă simt obosit în ultimul hal. Noroc că degetele mele cunosc singure tastele, fără să fiu nevoit să mă uit unde sunt pe tastatură. Poate voi avea timp mâine, dacă mă simt mai bine, în caz că nu o faceți dvs. până atunci. Donarius (discuție) 17 august 2024 20:27 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Ionnelli a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 22 august 2024 23:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Çrigat a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 26 august 2024 12:40 (EEST)
Mențiune
[modificare sursă]https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Cafenea&diff=next&oldid=16459817 Donarius (discuție) 27 august 2024 16:23 (EEST)
- Mulțumesc, am încercat să caut prin arhive și Google de când votasem dar nu dau de acel text de la en.wiki. Dacă nu reușesc să dau cred că îmi retrag justificarea de acolo.--Kun Kipcsak (discuție) 27 august 2024 16:32 (EEST)
Contribuții
[modificare sursă]Poate vă interesează aceste contribuții. Donarius (discuție) 28 august 2024 13:56 (EEST)
- Nu intenționam să vă dau de lucru, dar dacă toți ați început faceți, vă rog, ceva cu toate imaginile alea care stau aiurea. Vă mulțumesc mult. Donarius (discuție) 28 august 2024 20:07 (EEST)
- Nu nu, e în regulă. :) Imaginile aeriene sunt utile în articole, trebuia să mă bag.--Kun Kipcsak (discuție) 28 august 2024 20:12 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Ku0syn a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 6 septembrie 2024 08:40 (EEST)
...
[modificare sursă]Fain! Mersi! Pila Numărul(2) 13 septembrie 2024 21:14 (EEST)
- @Accipiter Gentilis Q.: Cu plăcinte. Vedeți că se vorbește de mai multe poduri peste Prut în sursă, dar nu prea mult. Ce se spune la pagina 234 mi se pare util de băgat în toate articolele despre podurile respective: „Astfel, înainte de 1916, singurul pod dintre România și Rusia era podul de cale ferată dela Ungheni. [...]”.--Tablierul (ruginit) 13 septembrie 2024 21:17 (EEST)
- Am văzut că erau informații scrise despre mai multe dintre podurile de peste Prut, dar am avut deocamdată timp doar să pescuiesc 2 foto de epocă pentru Albița și Giurgiulești. Văd eu, în funcție de timp.--Grinda cu(Zăbrele) 13 septembrie 2024 21:19 (EEST) P.S. Auzii că se pot lua fonduri europene, pentru podurile cu tabliere din aste mai ruginite. :) BTW, se pot lua fonduri și pe mobilitate militară... :)) Totul o să fie fie ca nou!
- O pensulă de ulei PECO și ține (până la următoarea ploaie).--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2024 21:29 (EEST)
- Că mi-am amintit, oare și conductele de petrol și produse finite care legau România de URSS de la Reni și Ungheni treceau în dreptul unor asemenea poduri?--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2024 22:17 (EEST)
- Am văzut că erau informații scrise despre mai multe dintre podurile de peste Prut, dar am avut deocamdată timp doar să pescuiesc 2 foto de epocă pentru Albița și Giurgiulești. Văd eu, în funcție de timp.--Grinda cu(Zăbrele) 13 septembrie 2024 21:19 (EEST) P.S. Auzii că se pot lua fonduri europene, pentru podurile cu tabliere din aste mai ruginite. :) BTW, se pot lua fonduri și pe mobilitate militară... :)) Totul o să fie fie ca nou!
Habar nu am și nici nu știu pe unde ar trebui să caut. Poate în cărțile lui Petre Opriș?--Accipiter Gentilis Q.(D) 13 septembrie 2024 22:51 (EEST)
- Nici eu nu știu, acum citeam la Constantin Jordan în „The Romanian oil industry”, 1955, dar e pe scurt și doar menționează localitățile (care întâmplător au și poduri).--Kun Kipcsak (discuție) 13 septembrie 2024 23:02 (EEST)
- Are Buzatu o "O istorie a petrolului românesc."...--Accipiter Gentilis Q.(D) 13 septembrie 2024 23:27 (EEST)
- Nu zice...--Accipiter Gentilis Q.(D) 13 septembrie 2024 23:34 (EEST)
- Are Buzatu o "O istorie a petrolului românesc."...--Accipiter Gentilis Q.(D) 13 septembrie 2024 23:27 (EEST)
Celuloid
[modificare sursă]Bună seara. V-ar interesa un astfel de articol? Donarius (discuție) 14 septembrie 2024 20:37 (EEST)
- P.S. Nu arhivați 2022 și 2023? Pagina rulează greu din cauza mărimii. :) Donarius (discuție) 14 septembrie 2024 20:41 (EEST)
- @Donarius: Bună seara, m-ar interesa în măsura în care ține de industria materialelor fotosensibile, dar nu știu prea multe despre celuloid. Trebuie să încep documentarea. :)--Kun Kipcsak (discuție) 14 septembrie 2024 20:45 (EEST)P.S. Inițial o lăsasem în glumă așa după ce văzusem mastodontul lui Dan Mihai Pitea de 358 802 octeți. :) Dar m-am săturat și eu să tot derulez.
- Vă recomand butoanele [home] și [end] de pe tastatură. :) --Mihai (discuție) 15 septembrie 2024 04:00 (EEST)
- Ăsta e un nivel de tehnicitate mult prea mare pentru mine, mă mulțumesc cu faptul că pot deschide și închide calculatorul. Thank you very much.--Kun Kipcsak (discuție) 15 septembrie 2024 07:52 (EEST)
- Vă recomand butoanele [home] și [end] de pe tastatură. :) --Mihai (discuție) 15 septembrie 2024 04:00 (EEST)
- @Donarius: Bună seara, m-ar interesa în măsura în care ține de industria materialelor fotosensibile, dar nu știu prea multe despre celuloid. Trebuie să încep documentarea. :)--Kun Kipcsak (discuție) 14 septembrie 2024 20:45 (EEST)P.S. Inițial o lăsasem în glumă așa după ce văzusem mastodontul lui Dan Mihai Pitea de 358 802 octeți. :) Dar m-am săturat și eu să tot derulez.
Măcăne ceva
[modificare sursă]2A02:2F0D:D0C:B100:B847:569:2F4C:2DB3 Donarius (discuție) 18 septembrie 2024 22:13 (EEST)
- @Donarius: Mulțumesc pentru înștiințare. Pare a fi el, dar de data asta mai și pune descrieri ale modificărilor și explică situațiile. Nu sunt sigur nici eu.--Kun Kipcsak (discuție) 18 septembrie 2024 22:30 (EEST)
Rugăminte
[modificare sursă]Salut!
- Aici {{sursă mai bună}} nu aș zice că e potrivit ca format, pentru că totuși Muzeul Național de Istorie este o sursă ok. Mai degrabă aș insera un text de genul "(opinie controversată)" cu ref label în coadă care, ar trimite spre o notă care ar explica referențiat și pe scurt de ce poate fi considerată eronată afirmația. Așa cu {{sursă mai bună}} rămâne și neexplicată treaba și singurul efect e că cineva va căuta o altă sursă care să confirme același lucru eronat.
- De aici aș băga totuși pe undeva informațile despre valoarea redevenței de 14% și despre taxa A.I.P.D.A.N. Fiind vorba despre sistemul de taxare a industriei, informațiile respective mi se par relevante pentru context și pentru zonă. Pe de altă parte, poate aș scrie și 1-2 rânduri ca exemplu despre ce s-a întâmplat cu "trecerea în patrimoniul URSS", după război, alăturat de {{vezi articolul|Sovrom}}, bla-bla. Chestia e foarte relevantă pentru regiune și perioadă. Păcat că nu mi-a trăznit prin cap să scanez fotografiile cu blocurile și vilele construite pentru personalul sovietic (din care unele, recondiționate, mai există și acum), când le-am avut în mână acum câțiva ani. -- Accipiter Gentilis Q.(D) 21 septembrie 2024 09:31 (EEST)
- Știu pe cineva care a stat într-un asemenea bloc... :) --Accipiter Gentilis Q.(D) 21 septembrie 2024 10:02 (EEST)
- Zdravstvuite și salutations,
- Am reținut, oricum nu am de gând să abandonez subiectul. :) Deși nu am nicio calificare în istorie, totuși nu pot să nu observ că cei mai mulți care scriu despre industria petrolului o fac să se afle în treabă. Cei care aduceau amănunte din arhive sau declarații verbale (de la angajați, ingineri etc.) au fost și au dispărut, iar în urma lor vin cei îi citează și răscitează.
- Idem, am șters până găsesc undeva o sursă mai bună. Articolul din revista locală citează puține surse, spre deosebire de revista din Argeș din care am luat pentru Moldonaphta. Acum sunt curios cu privire la pozele cu colonia. :)-Kun Kipcsak (discuție) 21 septembrie 2024 10:43 (EEST)
- M-am uitat mai bine la galeriaportretelor.ro și are genul de descrieri făcute cu surse la îndemână (inclusiv online), pe modelul culturalia.ro. Ele nu citează surse și nu sunt asumate de cineva, sunt cu scopul simplu al identificării subiectului.--Kun Kipcsak (discuție) 26 septembrie 2024 18:26 (EEST)
- Sursa respectivului text cu rafinăria era https://bibliografielocala.webnode.ro/products/alexe-marin/ --Kun Kipcsak (discuție) 26 septembrie 2024 18:59 (EEST)
- Știu pe cineva care a stat într-un asemenea bloc... :) --Accipiter Gentilis Q.(D) 21 septembrie 2024 10:02 (EEST)
Mda.... și totuși iată că siteul este asumat de MNIR.Te-ai aștepta ca ceea ce scriu gagii ăștia acolo să corespundă, dar... uite că se poate să nu fie așa. În goana asta după minimalizare de costuri și de proiecte condiționate de un target (parcă țin minte că Galeria Portretelor a fost un proiect care a pornit urmând să fie suficient de dezvoltat până la momentul Centenarului din 2018), se bagă la grămadă de toate. Asta e....
Blocări
[modificare sursă]Ați blocat doar o adresă IPv6. Blocați tot /64, altfel în 2 ore e la loc.
Referitor la genul ăsta de editări pe trasee, eu am renunțat să-i mai corectez. Dacă chiar merita, puteam face un robot să ia datele direct de la STB, dar nu merită... Mi se pare destul de evident că sunt ori angajați STB, ori pasionați de subiect. Strainu (دسستي) 29 septembrie 2024 15:05 (EEST)
- @Strainu: Eu, unul, nu prea înțeleg ce relevanță enciclopedică au aceste informații. Nu suntem un ghid al transportului în comun. --Pafsanias (discuție) 29 septembrie 2024 15:19 (EEST)
- Sunt mai multe situații:
- informațiile din STB: acolo pentru mine numărul de linii, actualizat anual, ar fi suficient
- informațiile din articolul despre rețea (tramvai/troleibuz/autobuz): aici să zicem că ar avea un oarecare sens. Dacă am putea ordona liniile după importanță ar fi și mai bine, am putea discuta despre cum se leagă liniile principale (1, 10, 32, 41) de celelalte, dar nu există surse de genul, ci cel mult informații despre traficul zilnic, așa că e un fel de totul sau nimic: ori le enumeri, ori nu. Eu aș înclina spre enumerare, dar, ca mai sus, nu e critic dacă informația nu e actualizată la zi.
- articole despre linii: foarte puține linii merită articol dedicat. Cred că cei bine intenționați și-au dat seama, că niciunul n-a terminat treaba :) Pentru cele care totuși merită, are sens și evidențierea legăturilor.
- referințe la linii în alte articole (de ex în articolele despre stațiile de metrou): absolut degeaba, cu excepția puținelor noduri intermodale (Crângași, Eroii Revoluției, Piața Unirii, la limită GdN, Basarab, Eroilor, Piața Sudului)
- Strainu (دسستي) 29 septembrie 2024 15:35 (EEST)
- Sunt mai multe situații:
- @Strainu: Mă gândesc serios la semiprotejarea articolelor (principal + trasee). Cine vrea să contribuie o face asumat, cu cont, și nu cu previziuni Baba Vanga sau alte texte ciudate. Pe de altă parte sunt de acord cu colegul Pafsanias, unde informațiile introduse se aseamănă cu cele de la infocasetele TV cu poziția canalului în grilă...--Kun Kipcsak (discuție) 29 septembrie 2024 15:35 (EEST)
Fabrica de recorduri
[modificare sursă]Mulțumesc pentru curățenia după „fabrica de recorduri”. Aș fi folosit funcția automată de mulțumire pentru modificări, dar sunt prea multe cazuri! :) --Pafsanias (discuție) 1 octombrie 2024 09:06 (EEST)
--Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 09:09 (EEST)
- Puteați să lăsați cărțile, unii dintre noi (printre care și eu) le mai citim, și nu sunt chiar proaste. :( Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 12:58 (EEST)
- Sunt prea obosit să mai știu ce am făcut, îmi puteți explica la ce vă referiți? :)--Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:00 (EEST)
- Altele, pe care le-am citit, te fac să adormi, dar stilul alert și pe alocuri umoristic al lui Ilie Dobre te face să fii atent și chiar reții câte ceva din cărți. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:00 (EEST)
- Era vorba de https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Ilie_Dobre&diff=prev&oldid=16505541, mai precis de ștergerea cărților. Ilie Dobre e destul de talentat, iar cărțile pot fi folosite ca material bibliografic pentru articole. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:03 (EEST)
- Am repus lista. Mereu când văd liste mari de cărți îmi dau impresia de umplutură inaccesibilă (bine, nu în stilul Lucian Bode la BibNat). :) Articolul lui Dobre în mod clar trebuie îmbunătățit, în forma actuală lăsată de fan nu arată deloc bine... --Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:09 (EEST)
- Vă mulțumesc. Dacă aș fi iarăși tânăr m-aș ocupa de articol, pentru că Dobre este în sine un personaj fascinant, dar din păcate sunt nevoit să fac doar ce pot. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:11 (EEST)
- P.S. Observ că a scris o carte despre Crucea Eroilor Neamului. Nu pot să garantez că tot ce a scris e valoros, dar unele biografii sportive sunt interesante și pot fi citate. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:14 (EEST)
- 🤙 --Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:21 (EEST)
- Câteva exemplu de jurnalism radiofonic sportiv în caz că nu sunteți microbist: https://www.youtube.com/watch?v=17PSB7zCWU4 (urmăriți, spre exemplu, min. 19 și 27), https://www.youtube.com/watch?v=nd27BKKkNrU, https://www.youtube.com/watch?v=EoP2Sk3MRuQ. :) Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:49 (EEST)
- Am urmărit. :)--Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 17:02 (EEST)
- Câteva exemplu de jurnalism radiofonic sportiv în caz că nu sunteți microbist: https://www.youtube.com/watch?v=17PSB7zCWU4 (urmăriți, spre exemplu, min. 19 și 27), https://www.youtube.com/watch?v=nd27BKKkNrU, https://www.youtube.com/watch?v=EoP2Sk3MRuQ. :) Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:49 (EEST)
- 🤙 --Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:21 (EEST)
- P.S. Observ că a scris o carte despre Crucea Eroilor Neamului. Nu pot să garantez că tot ce a scris e valoros, dar unele biografii sportive sunt interesante și pot fi citate. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:14 (EEST)
- Vă mulțumesc. Dacă aș fi iarăși tânăr m-aș ocupa de articol, pentru că Dobre este în sine un personaj fascinant, dar din păcate sunt nevoit să fac doar ce pot. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:11 (EEST)
- Am repus lista. Mereu când văd liste mari de cărți îmi dau impresia de umplutură inaccesibilă (bine, nu în stilul Lucian Bode la BibNat). :) Articolul lui Dobre în mod clar trebuie îmbunătățit, în forma actuală lăsată de fan nu arată deloc bine... --Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:09 (EEST)
- Era vorba de https://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Ilie_Dobre&diff=prev&oldid=16505541, mai precis de ștergerea cărților. Ilie Dobre e destul de talentat, iar cărțile pot fi folosite ca material bibliografic pentru articole. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:03 (EEST)
- Altele, pe care le-am citit, te fac să adormi, dar stilul alert și pe alocuri umoristic al lui Ilie Dobre te face să fii atent și chiar reții câte ceva din cărți. --Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 13:00 (EEST)
- Sunt prea obosit să mai știu ce am făcut, îmi puteți explica la ce vă referiți? :)--Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 13:00 (EEST)
- Puteați să lăsați cărțile, unii dintre noi (printre care și eu) le mai citim, și nu sunt chiar proaste. :( Donarius (discuție) 1 octombrie 2024 12:58 (EEST)
Lista neagră spam
[modificare sursă]Noua listă se află la MediaWiki:BlockedExternalDomains.json și se editează ușor via Special:BlockedExternalDomains. --Paloi Sciurala (discuție|contribuții) 1 octombrie 2024 16:17 (EEST)
- Mulțumesc, știam că parcă anunțase cineva la Cafenea treaba asta dar nu găseam în arhivă.--Kun Kipcsak (discuție) 1 octombrie 2024 17:04 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul 178.138.96.115 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 1 octombrie 2024 22:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Mă enervatz..., că nu poci să pui EU însumi asta pe pagina de utilizator!
- Stimă mare pentru meșterul Kunok Kipcsak care, a făcut el însuși istorie pe Wikipedia în limba română din istoria industriei din România!--Respectuos preaplecatul --Accipiter Gentilis Q.(D) 04 octombrie 2024 21:12 (EEST)
- Glumă, glumă... Dar serios vorbind, scriu mult prea puțin față de premiul primit de la Strainu mai demult și acesta de acum, în ideea că scriu despre istoria industriei. Dacă aveam sporul lui Ark când făcea articole de firme notabile în vremurile bune, sau când introducea LE la sfârșitul articolelor în vremurile rele... Mulțumesc! :)--Kun Kipcsak (discuție) 4 octombrie 2024 22:03 (EEST)
- Serios vorbind, nu e glumă de loc! De câteva săptămâni mă gândesc să vă zic că ați ajuns la artă, cu ceea ce faceți, dar nu am găsit o formulă prin care să v-o spun.--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 octombrie 2024 22:17 (EEST)
- Pentru mine este o onoare să citesc acest lucru, și cu atât mai mult când provine de la un titan al Wikipediei. Regula pe care mi-o fixez totuși în aceste cazuri este să „nu mă culc pe ureche” (drept vorbind, ar fi avut un efect convingător în acest caz chiar niște înjurături în loc de laude, pentru a dovedi totuși prin contribuții din ce în ce mai bune că se poate și altfel). :)--Kun Kipcsak (discuție) 5 octombrie 2024 21:46 (EEST)
- Serios vorbind, nu e glumă de loc! De câteva săptămâni mă gândesc să vă zic că ați ajuns la artă, cu ceea ce faceți, dar nu am găsit o formulă prin care să v-o spun.--Accipiter Gentilis Q.(D) 4 octombrie 2024 22:17 (EEST)
Ca de la titan la titan...: ideea e valabilă, drept care nu mi-am făcut seppuku atunci când mi-a recomandat Asybaris01 și după o perioadă de depresie cuviincioasă, am pus mâna pe sapă și hârleț.--Accipiter Gentilis Q.(D) 5 octombrie 2024 22:14 (EEST)
- Seppuk-ul pe preșulețul de la intrare în casă?--Kun Kipcsak (discuție) 5 octombrie 2024 22:21 (EEST)
În lumina serii, ca să fim preciși... :)--Accipiter Gentilis Q.(D) 5 octombrie 2024 22:28 (EEST)
Results from the survey about the tools on Wikimedia projects by the CEE Hub
[modificare sursă]Hi everyone,
During August 2024, we sent you a survey about the tools, so now we would like to bring to your attention the conclusions and results from the survey, which you can explore on this Meta page.
I hope you will enjoy exploring the mentioned tools on the page, along with other conclusions from the survey. Thanks for your time, and we will continue working on this important topic. --MediaWiki message delivery (discuție) 7 octombrie 2024 15:10 (EEST)
De neamul moldovenilor...
[modificare sursă]Salut! Mersi de încrederea acordată, dar Drumul Moldovenesc este deocamdată un articol "ușurel", scris doar ca să ofere o idee în mare, despre problemă. Nu intenționez dezvoltarea lui dincolo de acest stadiu. Astfel cum este acum proiectat să fie eu unul nu l-aș băga în concurs, pentru că nu este unul cine știe ce elaborat și nici nu am intenția de a-l face să fie astfel, cel puțin deocamdată. L-am retras pentru că din punctul meu de vedere este unul de nivel inferior, raportându-mă la complexitatea problemei.
De exemplu cea mai mare parte a lui tratează "secolul său eroic", ori perioada asta reprezintă doar un sfert din întreaga existență a drumului care, a fost de aproape 4 secole. E un articol (delicat spus...) slăbuț și practic doar creionează cadrul general al temei, până și acesta trunchiat. Perspectiva pe care o creionează în acest moment este una a politicii regionale, pe când în realitate este una de geopolitică globală (în fapt este doar o etapă în migrația în trei pași dinspre Mediterana spre nord a căilor comerciale, urmată ulterior de saltul lor din nou spre spre sud, odată cu devenirea Mării Negre "lac turcesc" și cu marile descoperiri geografice..). De asemenea, nu pomenește de loc de războiul strâmtorilor care, a gâtuit de fapt comerțul, nici de Bizanț, nici de relațiile complexe cu politica Imperiului Mongol și a statelor sale succesoare, nici de concurența dintre statele polonez și maghiar de a controla debușeul la mare, nici de faptul că de fapt era controlat de statul polonez prin intermediul subordonării Moldovei geopoliticii poloneze (la fel cum "Drumul Brăilei" a depins de maghiari), etc... Sunt foarte multe aspecte esențiale pe care nu le tratează, de aceea nu m-aș simți confortabil să fie în concurs. Accipiter Gentilis Q.(D) 22 noiembrie 2024 11:17 (EET)
- Salutare, vă înțeleg prefect spiritul perfecționist și este de apreciat în general cât de mult a crescut simțul de răspundere (transpus în calitatea articolelor participante) de-a lungul anilor, de unde s-a plecat de la articole (cu adevărat) slăbuțe cu paragrafe întregi fără citări la niște B-uri și AB-uri (și poate chiar AC-uri).
- Cu acest prilej voiam să vă mulțumesc și eu pentru încrederea acordată la Distilerie de petrol, însă într-un mod asemănător, încă nu este finalizat. Acoperă istoria propriu-zisă a epocii când au funcționat, dar mai puțin tranziția către rafinării, unde mai am de completat niște procese și de adăugat niște diagrame greoaie de făcut. Sau poate va fi un conținut de transferat la articolul Rafinărie de petrol. Dar per total este un articol care nu zic că nu poate participa la un concurs de acest fel, dar nu l-aș putea în niciun caz să-l nominalizez ca AB din cauza surselor precare.--Kun Kipcsak (discuție) 22 noiembrie 2024 11:32 (EET)
- Ei, Distilerie de petrol măcar nu este doar un cadru mai mult sau mai puțin general... Ăsta al meu deocamdată e proiectat să fie doar decent scris...--Accipiter Gentilis Q.(D) 22 noiembrie 2024 14:19 (EET) P.S. Să sperăm că astrele se vor potrivi de așa natură ca drumul să fie redeschis în formula lui completă din punct de vedere geopolitic, adică între Baltica și Mediterana. Vom vedea....
Apropo de....
[modificare sursă]...discuția legată de toponime de la Cineritele de Nutasca - Ruseni: https://www.researchgate.net/publication/347572980_Despre_nomadismul_toponimic_in_cartografia_sec_XVIII-XX_Studiu_de_caz_Papi_Popin_si_Turegyhaza_Marian_Marjan_Servus_Dei_Satul_Batran_Dumbravita-Cernateaz_sic_Cerneteaz
În concluzie, atitudinea realistă este să corelezi sursele ca să poți afla unde e un adevăr, destul de relativ și acela.... Accipiter Gentilis Q.(D) 24 noiembrie 2024 01:27 (EET)
- Well... m-am lămurit în timp că sursele despre toponimie se bazează pe o sursă originală, informatorii din teren, intervievați de topografi, sociologi etc., iar apoi pe copierea constantă a lucrărilor muncite inițial și sfârșind prin copierea una pe alta. Iar cu informatorii depinde de perioada istorică când au fost întrebați, ce origine aveau, de către cine au fost întrebați etc. etc... În timp se pot observa diferențe mari, unde o anumită populație, cu o anumită educație, cu o anumită meserie..., va da un tip de denumire specific. De la denumirile care fac referiri la tipuri de copaci și plante, caracteristici de relief, zone preferate pentru pășunat etc. am ajuns la denumiri care fac referire la redescoperirea tradițiilor (pe fondul plictiselii la bloc) și retrospecția către o epocă a eroilor ca aici (bulz, făcându-și loc într-o vale părăsită unde a existat un sat unde nu cred că se mânca așa ceva la ceaun de aluminiu... :) ), sau când se dă de populații de neserioși (aka miștocari) ca finlandezii săraci care au informat topografii de o stare socială mult mai bună că locurile lor conțin denumiri cu paska (vezi paska – ce-i drept, turanicul din mine ar fi făcut la fel, chiar am simțit un moment de familiaritate când am auzit de situație...).--Kun Kipcsak (discuție) 24 noiembrie 2024 19:51 (EET)
Grandilocvență
[modificare sursă]Cu respect vă „aduc la cunoștință” că „am luat la cunoștință” propunerile pe care le-ați făcut în pagina mea de discuții. Sunt interesante dar, m-am gândit eu, nu se încadrează pe de-a întregul în noțiunea de grandilocvență ci, oarecum, mai curând, în cea de limbă de lemn. Sunt convins că aceste propuneri rămân valabile pentru un eventual articol cu alt titlu, pe care însă nu mă simt în măsură să-l concep eu. Sper că nu v-am ofuscat prin lipsa unei reacții chiar la data publicării propunerii dumneavoastră, dar mi-am lăsat timp de chibzuire. Cu stimă,--Miehs (discuție) 25 noiembrie 2024 12:50 (EET)
- @Miehs: Am verificat și eu între timp cu resursele limitate pe care le am și categoria propusă pare mai specifică. De-a lungul timpului am întâlnit „limba de lemn” sau „limba de lemn comunistă” a desemna de regulă discursurile plictisitoare la începuturi de an școlar, învestiri de primari și consilieri, declarații politice, discursuri de purtători de cuvânt IPJ/IGSU etc, deci cu un înțeles de limbaj plin de clișee, și pe locul doi obscurantist.--Kun Kipcsak (discuție) 27 noiembrie 2024 11:07 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Sorin Balanel (Victoriabank) a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 28 noiembrie 2024 16:40 (EET)
Crăciun 2024
[modificare sursă]Audiție:
Sărbătoarea Crăciunului să vă aducă bucurie, încredere și multă sănătate! | ||||
|---|---|---|---|---|
- „Fie ca Moș Crăciun cu suflet bun, să v-aducă în Ajun, carduri VISA Diamant. La mulți ani. Familia Kipcsak. [Clipart]. Sender + 40 ...”
- Acum, lăsând gluma la o parte, Sărbători fericite!--Kun Kipcsak (discuție) 25 decembrie 2024 18:34 (EET)
- Aha, deci după ce că am colindat, plec cu cardu' gol! Bineeeee...--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 decembrie 2024 18:47 (EET)
- Tocmai ce l-am clonat.--Kun Kipcsak (discuție) 25 decembrie 2024 18:55 (EET)
- Aha, deci după ce că am colindat, plec cu cardu' gol! Bineeeee...--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 decembrie 2024 18:47 (EET)
Premiu
[modificare sursă]Felicitări pentru rezultatul de la concursul de scriere.
Vă rog să alegeți o poziție din lista asta și să mă contactați prin „E-mail către utilizator” să-mi spuneți unde să vi-l trimit prin poștă. Turbojet 25 decembrie 2024 21:01 (EET)
- @Turbojet: Am trimis. :)--Kun Kipcsak (discuție) 25 decembrie 2024 21:47 (EET)
- Felicitări! V-ați clasat pe locul I la Secțiunea I: Stiințe a concursului de scriere. Premiul v-a fost acordat pentru scrierea articolului
Distilerie de petrol --Accipiter Gentilis Q.(D) 27 decembrie 2024 13:56 (EET) - Felicitări pentru efortul depus la scrierea articolului PECO nominalizat la ediția din noiembrie 2024 a concursul de scriere! --Accipiter Gentilis Q.(D) 28 decembrie 2024 09:17 (EEST)
- Mulțumesc!--Kun Kipcsak (discuție) 27 decembrie 2024 14:09 (EET)
- Plăcerea a fost de partea mea!--Accipiter Gentilis Q.(D) 28 decembrie 2024 09:18 (EET)
Stații de emisie
[modificare sursă]Buna seara! Mi-ați făcut o surpriză plăcută cu stațiile de emisie și m-aș bucura să ajungeți cu un articol și în zona în care locuiesc actualmente. Sunt și aici două antene (una cu o înălțime de 200 m sau cam pe acolo) și aș vrea să aflu mai multe despre ele. P.S. Nu vă spun unde locuiesc, dar vă las să intuiți. :) Vă mulțumesc pentru colaborarea și ajutorul cu care m-ați onorat de când ne cunoaștem wikipedistic și vă urez să aveți parte de un An Nou cu sănătate și multe satisfacții. Donarius (discuție) 28 decembrie 2024 20:26 (EET)
- @Donarius: Bună seara! Vă mulțumesc pentru cuvintele frumoase și vă urez și eu un An nou cu sănătate, satisfacții, mai bun decât acesta (care nici pentru mine nu a fost prea strălucit). Referitor la stațiile de emisie la care vă referiți, după mărimea lor cel mai probabil sunt pentru unde medii (UM) în modulație de amplitudine (MA), pentru posturi ca Radio România Actualități, Radio Antena Satelor, posturi regionale ale SRR etc. Notabilitatea unor asemenea stații răsfirate pe întreg teritoriul țării, după cunoștințele mele actuale, este incertă. Cu excepția celor care deservesc posturi mari, regionale și vechi ca Radio Iași sau Radio Cluj, cele pentru retransmisii în zone accidentate (munte) sau îndepărtate (la distanțe mai mari de cele mari sau aproape de granițe) sunt destul de „anonime”. La începuturi, când ajunsesem aici, mă gândeam la un moment dat să creez articolele pentru stațiile montane, mai puține ca număr și cu o oarecare notorietate în surse de-a lungul timpului (pe fondul complexității construcțiilor, puterilor, ca repere vizuale pentru montaniarzi, poate obiective conexe ca bornele și piramidele geodezice din rețeaua de triangulare a țării etc.), dar m-am lăsat păgubaș din cauza lipsei surselor și a notabilității în sens wikipedic. Un articol pentru o stație ca cea de pe Măgura Odobeștiului nu va supraviețui față de articolul pe care l-am îmbunătățit cât de mult am putut mai demult, Releul de radio-televiziune Lapoș. Acesta la rândul lui se află într-o notabilitate incertă, chiar cu gândul să-l propun spre ștergere, față de un articol potențial pentru cel de pe Coștila, poate cel mai cunoscut din România. De aceea, acum pe moment în lipsa unei documentări, tind să spun că antenele la care vă referiți :) sunt nenotabile. Dar asta nu exclude un articol, chiar listă, despre asemenea stații. Dar cum este un domeniu strategic și chiar ocult, sursele sunt puține.--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2024 21:00 (EET)
- Va mulțumesc mult pentru răspuns. Dvs. știți, desigur, care sunt notabile și care nu și am încredere totală că veți alege soluția cea mai bună. Arcanum poate fi un ajutor neprețuit în acest context. Donarius (discuție) 28 decembrie 2024 21:35 (EET)
Salut! Nu pricep de ce ar trebui șters articolul despre releul de pe Obcina Lapoșului, de loc... Ar fi foarte util ca redirect spre Obcina Lapoșului care, poate servi cu siguranță ca și agregator notabil și în articolul căreia capitolul despre releu poate sta foarte bine (redirectul conducând spre capitol). Așa se poate face și la câteva din celelalte relee, bazându-le pe includerea într-o structură de articol destinată formei de relief pe care se află, de la bun început.
Bine... știu că sună hai să faceți, dar na...., încă nu am ajuns cine știe ce departe de cascada Șupanu și vreau să am un articol unde să pun și eu o poză de pe Obcina Lapoșului, anul care vine sau în 2026... --Accipiter Gentilis Q.(D) 28 decembrie 2024 21:50 (EET) P.S. Cu urs sau fără... :)
- Ca redirect e mai bun. :)--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2024 21:54 (EET)
- Korekt! Așa am zis și eu în ziua aia, să mă redirectez spre Obcina Lapoșului, dar era destul de târziu atunci și am rămas la un articol de etapă...--Accipiter Gentilis Q.(D) 28 decembrie 2024 21:59 (EET) P.S. Dar va fi și un avantaj, în timp ce ursul va fi ocupat cu citirea articolului despre obcină, eu voi avea timp să fac poze mai înainte de a o ușchi de acolo.
Nedumerire
[modificare sursă]Puterea stației de la Tâncăbești se cuantifică în șoșoci sau în kW? Promit că după ce îmi răspundeți mă liniștesc și mă întorc să continui articolul despre educație politică. Accipiter Gentilis Q.(D) 28 decembrie 2024 22:26 (EET)
- Codreni-Brauner per kilociclu x Simabauzi.--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2024 22:33 (EET)
De Anul Nou 2025
[modificare sursă]Un an fain în 2025, vă doresc ! |
- Un 1404 frumos, fără pocnitori și lovituri de Shahed.--Kun Kipcsak (discuție) 31 decembrie 2024 13:24 (EET)
- 1404 cică a fost anul în care cei mai mulți îl dau drept conceput pe Barbă Albastră...--Accipiter Gentilis Q.(D) 31 decembrie 2024 13:33 (EET)
De ce ștergi politic modificări?
[modificare sursă]Ai șters politic modificări aduse paginii lui Nicu Ștefănuță deși au fost aduse surse factuale din presă legate de familia lui. ~2025-1612 (talk) 1 ianuarie 2025 14:10 (EET)
- @~2025-1612: Învățați ce este politica Wikipedia:Biografiile persoanelor în viață și apoi acuzați pe alții de partizanat politic.--Kun Kipcsak (discuție) 1 ianuarie 2025 14:13 (EET)
- Mi se pare corect ca să știm și backgroundul unui personaj politic, mai ales când a fost subiect de presa. Informațiile sunt neutre (nu hiperbole sau whataboutisme gen SENS) și verificabile. Din moment ce de exemplu pe pagina lui Călin Georgescu se spune cine sunt părinții lui și CE au facut, pe pagina lui Nicu ce e, dublu standard? Lamureste ma. Dar mă rog, partizanat politic cum chiar tu ai spus. ~2025-1612 (talk) 1 ianuarie 2025 14:18 (EET)
- Pe Wikipedia nu se preiau informațiile pline de exprimări partinice din presă și mai ales prin metoda copy-paste, textul se filtrează de balast și se limitează la informația de bază, expusă într-un mod cât mai neutru. De asemenea, Wikipedia nu este o tribună.--Kun Kipcsak (discuție) 1 ianuarie 2025 14:24 (EET)
- S-a scris in modul cel mai neutru. Ăștia sunt părinții lui. Mi se pare normal să știe lumea că nici el, nici părinții lui nu au fost orișicine cum fals se zice în unele părți de pe internet (asta înseamna informarea pentru care militeaza Wikipedia). Poate motivul că s-a scris mai cu copy paste este faptul că Valentin Lazureanu (care apropo a fost din ce știu in echipa lui NS) și alți moderatori au zis că nu există acele surse? Daca s-au luat cu copy-paste, atunci erau mai ușor de găsit. ~2025-1612 (talk) 1 ianuarie 2025 14:35 (EET)
- Pe Wikipedia nu se preiau informațiile pline de exprimări partinice din presă și mai ales prin metoda copy-paste, textul se filtrează de balast și se limitează la informația de bază, expusă într-un mod cât mai neutru. De asemenea, Wikipedia nu este o tribună.--Kun Kipcsak (discuție) 1 ianuarie 2025 14:24 (EET)
- @~2025-1612:, este evident că nu ați citit Wikipedia:Biografiile persoanelor în viață. Citiți cu atenție politica oficială respectivă și procedați în spiritul ei, vă rog.--Accipiter Gentilis Q.(D) 1 ianuarie 2025 14:26 (EET)
- nu vi se pare faptul că presa zice "Wikipedia îl prezintă destul de frumos" este o problema? Și nu vorbim de RTV, Realitatea, ci de Cotidianul și G4Media. Că se pun sub preș niște informații despre el? Că cei care au șters informații despre el în trecut au legătură cu campania lui (Valentin Lazureanu) ~2025-1612 (talk) 1 ianuarie 2025 14:38 (EET)
- Mi se pare corect ca să știm și backgroundul unui personaj politic, mai ales când a fost subiect de presa. Informațiile sunt neutre (nu hiperbole sau whataboutisme gen SENS) și verificabile. Din moment ce de exemplu pe pagina lui Călin Georgescu se spune cine sunt părinții lui și CE au facut, pe pagina lui Nicu ce e, dublu standard? Lamureste ma. Dar mă rog, partizanat politic cum chiar tu ai spus. ~2025-1612 (talk) 1 ianuarie 2025 14:18 (EET)
Discuție:Călin Georgescu
[modificare sursă]Sunt de părere că susținătorii săi trebuie lăsați să își spună părerea. Este un personaj foarte puternic și foarte periculos. Voi avea eu grijă să răspund nemulțumirilor acestora. Cred că am demonstrat suficient în acea pagină de discuție că știu să dau replica fără să le fac concesii prea mari. Gdaniel111 (discuție) 7 ianuarie 2025 13:00 (EET)
- @Gdaniel111: WP:NU#FORUM. Anonimul nu a venit cu o propunere de îmbunătățire, ci cu o jalbă în manieră post-adevăr împotriva ideilor variate expuse care nu corespund cu discursul sforăitor suveranist. Dacă vrea discuții, atunci să o facă cu cei care produc sursele, nu cu cei care expun opiniile. Don't shoot the messenger.--Kun Kipcsak (discuție) 7 ianuarie 2025 13:08 (EET)
- Tot trebuie spus acest lucru fiecărui anonim în parte în cazul lui CG. Altfel, se va adresa altora mai departe cu nemulțumirile sale legate de pagină. Gdaniel111 (discuție) 7 ianuarie 2025 13:13 (EET)
- De acord cu Gdaniel, nu trebuia să modificați mesajul. Strainu (دسستي) 7 ianuarie 2025 13:15 (EET)
- Tot trebuie spus acest lucru fiecărui anonim în parte în cazul lui CG. Altfel, se va adresa altora mai departe cu nemulțumirile sale legate de pagină. Gdaniel111 (discuție) 7 ianuarie 2025 13:13 (EET)
Părerea....
[modificare sursă]...mea e că anonimii au auzit doar de Anonymus, pentru că nu par să mai știe și altceva. :) Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 16:54 (EET) P.S. Dacă răspund la Cofi Șop se cheamă că hrănesc [...]lul.
- Sunt oricum într-o perioadă "cratonică(en)[traduceți]", în care pot fi stimulat, eventual, doar de vreo catastrofă tectonică gen inversarea sensului de mișcare al Platformei Modovenești... --Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 17:04 (EET)
- Mulțumesc domnule Șoimar, chiar mă gândeam ce preocupări mai au arcașii bolohoviți luni dimineața, fix ziua cea mai urâtă de Garfield. Am zis să las graffiti-ul pentru că mă viza.
- Referitor la catastrofele tectonice, ce previziuni mai face Gheorghe Mărmureanu pentru Antropocen?--Kun Kipcsak (discuție) 20 ianuarie 2025 19:27 (EET)
- Sunt oricum într-o perioadă "cratonică(en)[traduceți]", în care pot fi stimulat, eventual, doar de vreo catastrofă tectonică gen inversarea sensului de mișcare al Platformei Modovenești... --Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 17:04 (EET)
Mă rog, problema în esență este că dacă chiar reapare vreun rift pe aici, astfel cum bolborosește în ultima perioadă, din ciclul compresiv se trece din nou într-un ciclu distensiv și Platformă Moldovenescă se îndreaptă din nou spre est..., caz în care toată lumea ia apă oceanică la pantaloni...Tectogeneza riscă deci, să reorienteze planul de subducție direct spre budă.
Riftul dacidelor externe se poate eventual reactiva, orientând domeniul moldavic în alt sens decât cel pe care îl cunoaștem.--Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 22:17 (EET) P.S. Anonimii sunt un fel de emanații de vapori de sulf care, indică în profunzime că magma nu doarme, ci pândește ...
- Legat de predicțiile domnului Mărmureanu, Scutul Ucrainean încă se interpune prin zona de rift Doneț-Nipru în raport cu Masivul Voronej, dar vom mai vedea, inclusiv cum rămâne cu Zona de Sutură Trans-Europeană. --Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 22:36 (EET)
- Pe Teisseyre l-ați întrebat (cu o tablă Ouija)?--Kun Kipcsak (discuție) 21 ianuarie 2025 08:05 (EET)
- Legat de predicțiile domnului Mărmureanu, Scutul Ucrainean încă se interpune prin zona de rift Doneț-Nipru în raport cu Masivul Voronej, dar vom mai vedea, inclusiv cum rămâne cu Zona de Sutură Trans-Europeană. --Accipiter Gentilis Q.(D) 20 ianuarie 2025 22:36 (EET)
E treaba anonimilor care pândesc din camerele magmatice să consulte tablele...:), eventual cele de pe umeri, habar nu am... --Accipiter Gentilis Q.(D) 21 ianuarie 2025 11:35 (EET)
- Dacă se trezește vreun anonim să citeze articolul acela ne trezim iar cu un caz de referință circulară...--Kun Kipcsak (discuție) 22 ianuarie 2025 18:35 (EET)
- Tabellaculară... :)--Accipiter Gentilis Q.(D) 22 ianuarie 2025 19:51 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul GoldRoger487 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 22 ianuarie 2025 01:40 (EET)
De pus undeva în raft
[modificare sursă]- Hidronime de origine maghiară în Moldova istorică.--Accipiter Gentilis Q.(D) 1 februarie 2025 12:26 (EET) P.S. Poate a fost deja folosit articolul pe aici, habar nu am...
- Mulțumesc, l-am salvat. Știam de Tezaurul toponimic al României. Moldova (TTRM, coordonator Dragoș Moldovanu, Iași, 1991, 2014), care este și citat în document. Mai știu de o completare pentru lucrarea lui Moldovanu, seria de articole a lui Sántha Attila(hu)[traduceți] „Toponime personale din Moldova” în mai multe numere ale ziarului Moldvai Magyarság. Ar mai fi Alexandru Philippide, dar e mai vechi și incomplet.--Kun Kipcsak (discuție) 2 februarie 2025 10:04 (EET)
Echipa Încredere și Siguranță a Produsului ar dori să audă despre experiențele dvs. cu Conturile Temporare
[modificare sursă]

Răspunsul complet la acest sondaj nu ar trebui să dureze mai mult de 5 minute.
Echipa de Încredere și Siguranță a Produsului a creat recent Conturi Temporare disponibile pe 12 wiki. Există planuri de a extinde acest lucru pe un set mai mare de wiki-uri în următoarele săptămâni și luni și apoi de a continua mai târziu în acest an cu o implementare completă. Participarea dumneavoastră la acest sondaj ar fi extrem de valoroasă pentru a ne ajuta să înțelegem cât de bine funcționează conturile temporare și ce putem îmbunătăți în continuare.
Politica de confidențialitate pentru acest sondaj poate fi văzută la această legătură. Prin completarea acestui sondaj sunteți de acord cu termenii prevăzuți în politica de confidențialitate.
Vă mulțumim!
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul AlessioRO a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 1 martie 2025 12:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul FabioZAZ a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 6 martie 2025 14:40 (EET)
Invitație de a participa la cercetare
[modificare sursă]Bună ziua,
Fundația Wikimedia efectuează un sondaj pe un grup de wikipedieni pentru a înțelege mai bine experiențele lor! De asemenea, dorim să intervievăm mai detaliat unii respondenți la sondaj veți fi eligibil pentru a primi un cadou de mulțumire pentru finalizarea unui interviu. Rezultatele acestei cercetări vor contura viitoarele lucrări menite să îmbunătățească experiențele pe wiki. V-am identificat ca fiind un candidat bun pentru această cercetare și am aprecia foarte mult participarea dumneavoastră la acest sondaj, care nu ar trebui să dureze mai mult de 2-3 minute.
Puteți vizualiza privacy statement a acestuia aici (traducere). Vă rog să mă contactați dacă aveți întrebări sau nelămuriri. Cu stimă, Sam Walton (talk) 11 martie 2025 14:02 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul AlessioRO/Arhiva 1 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 18 martie 2025 14:40 (EET)
Vandalism?
[modificare sursă]Ce considerati Vandalism la modificarea mea? Leopold de Micomi (discuție) 18 martie 2025 19:48 (EET)
- @Leopold de Micomi: Vă rog să studiați mai bine Wikipedia:Manual de stil și alte articole redactate din domeniu. Acel text era nu doar inutil, dar și amatoricesc redactat.--Kun Kipcsak (discuție) 19 martie 2025 01:41 (EET)
- Situația internationala sa schimbat critic de la investirea lui Trump. Să menționezi asta în articolul despre WW3 nu este inutil după părerea mea. Leopold de Micomi (discuție) 19 martie 2025 16:45 (EET)
- Asta nu contest, modul cum este redată informația (propoziții coerente, virgule...) alături de lipsa surselor este problema.--Kun Kipcsak (discuție) 19 martie 2025 16:51 (EET)
- Situația internationala sa schimbat critic de la investirea lui Trump. Să menționezi asta în articolul despre WW3 nu este inutil după părerea mea. Leopold de Micomi (discuție) 19 martie 2025 16:45 (EET)
Agelodit
[modificare sursă]Are numeroși „predecesori” anonimi în istoricul articolului Austro-Ungaria. S-a amestecat și la domnitori? --Pafsanias (discuție) 19 martie 2025 01:29 (EET)
- @Pafsanias: Dacă îmi amintesc bine, era vorba de fapt de regi, la un Jagiello.--Kun Kipcsak (discuție) 19 martie 2025 01:36 (EET)
- Confirm diagnoza. Mulțumesc. --Pafsanias (discuție) 19 martie 2025 01:46 (EET)
Autentificare
[modificare sursă]Am numele de utilizator Daniel Burcin (Fostul Leopold de Micomi) am mai discutat cu dvs la subiectul Vandalism din 18 Martie. Acum doua zile, mi-am schimbat numele de utilizator. Dar mi sa cerut sa ma autentific si mi-am dat seama că nu imi mai stiu parola. Asa ca nu am mai putut sa ma autentific. Vă rog ajutati-mă, am rugat doi administratori cu care avusesem conversați în trecut dar nu mi-au răspuns.
Ce trebuie sa fac ca sa imi recuperez parola? ~2025-34524 (talk) 22 martie 2025 17:21 (EET)
- Administratorii nu vă pot recupera parola. Nu au acces la aceste date. tgeorgescu (discuție) 22 martie 2025 17:32 (EET)
- Am rugat administratorii să mă ajute cu asta pentru ca au experienta în politicile Wikiepdia, stiam ca nu îmi pot recupera ei parola.
- Și deci, pron ce metoda pot sa o recuperez? ~2025-34524 (talk) 23 martie 2025 10:53 (EET)
- Probabil nu vi s-a răspuns pentru că aveți un cont mult prea nou pentru a merita efortul recuperării. Mai simplu este să creați un alt cont.--Kun Kipcsak (discuție) 23 martie 2025 14:00 (EET)
- Singura posibilitate de recuperare a parolei este prin intermediul e-mailului declarat la înregistrare. Nu există altă posibilitate. De ce? Pentru că Wikimedia Foundation nu recunoaște utilizatorilor nicio metodă de identificare personală, deci nu există nicio posibilitate de dovedire că un anumit cont aparține unui anumit utilizator. Este probabil să se poată recupera conturi ale colaboratorilor WMF (la angajare sau la acordarea granturilor au trebuit să fie identificați), dar la utilizatorii obișnuiți, care nu au trebuit să prezinte un act de identitate, nu este cazul, fie ei administratori, checkuseri, voluntari VRT etc. --Turbojet 23 martie 2025 15:05 (EET)
- Probabil nu vi s-a răspuns pentru că aveți un cont mult prea nou pentru a merita efortul recuperării. Mai simplu este să creați un alt cont.--Kun Kipcsak (discuție) 23 martie 2025 14:00 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Fagura Marketplace a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 28 martie 2025 17:40 (EET)
En passant
[modificare sursă]Știu că la un moment dat am dat de o discuție despre ceva stație radio de pe lângă București, discuție în care vă puneați niște întrebări. Poate ajută ...: en:Albert Praun, German Radio Intelligence; aici probabil originalul... Accipiter Gentilis Q.(D) 13 aprilie 2025 00:31 (EEST) P.S. Tipul ăsta s-a ocupat cu războiul radioelectronic și a avut la un moment dat, un articol despre stațiile radio germane care aveau legătură cu istoria României, în epocă. Nu am dat din păcate, de textul respectiv.
Orientativ...--Accipiter Gentilis Q.(D) 13 aprilie 2025 00:58 (EEST) P.S. Pentru distracție... P.P.S. File:Freya (right) and Würzburg (left) radars in Romania.jpg, File:Würzburg radar installation near Bucharest, Romania.jpg
- @Accipiter Gentilis Q.: Mulțumesc! Acum pe fugă am căutat cu OCR la informații despre România, care sunt interesante și utile în contextul WWII, dar pentru care trebuie parcursă aproape întreaga carte pentru a fi înțelese. Eu am scris acel articol din poziția de simplu radioamator, și încă unul foarte de jos, fără echipamente sofisticate, licență... Doar ca ascultător ocazional de frecvențe de posturi comerciale și/sau de radio public, uneori și de WebSDR, dar și pasionat de electronică. :) Cu ce a scris Praun este posibil să se găsească în legătură cu fosta stație de la Tâncăbești, pe care am menționat-o pe scurt la Stația de emisie Tâncăbești.--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2025 01:00 (EEST)
- Frumos și subiectul radarelor, mulțumesc din nou! Aducându-le în zilele noastre, vorbim printre altele și de cele Doppler, așezate pe niște șei de dealuri, unele public menționate ca deservind ANM, dar nu se știe niciodată ce capabilități ascund... :)--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2025 01:10 (EEST)
Yep!. --Accipiter Gentilis Q.(D) 13 aprilie 2025 01:27 (EEST)
- Genul acesta se stații îi sperie până și pe hoții de antene convenționale de telefonie mobilă și date mobile, care de regulă ochesc bateriile de backup și elemente de inox de la împământări. Deci știu și ei ceva... :)--Kun Kipcsak (discuție) 13 aprilie 2025 01:35 (EEST)
Rugăminte
[modificare sursă]Bună ziua. Cunoașteți, desigur, respectul pe care vi-l port pentru articolele documentate și foarte interesante pe care le-ați realizat. Îmi puteți permite o rugăminte personală? Aș dori să avem un articol dedicat companiei de tricotaje Trinaco (Trichter, Naftalisohn & C-ie) din Cernăuți, unde a lucrat bunicul meu în perioada interbelică. Ați putea cândva (nu acum, ci când veți aveți un pic de timp) să creați un articol? Mi-ar alina un pic suferința față de plecarea lui de pe această lume. Donarius (discuție) 21 mai 2025 14:31 (EEST)
- Când a ieșit la pensie nici nu i-au mai luat în calcul perioada contributivă, deși se rețineau contribuții pentru asigurările sociale și în perioada interbelică. E posibil fie să nu fi existat documente (ca urmare a distrugerii arhivelor în timpul războiului sau lipsei de acces la arhive din cauza faptului că fabrica se afla pe teritoriul cedat), fie, mai puțin probabil, să nu se fi luat în calcul perioada muncită pe teritoriul actual al altui stat. Pensia i-a fost calculată exclusiv doar pentru perioada muncită pe teritoriul de atunci al României, ceea ce a reprezentat o nedreptate pentru că a diminuat nivelul de trai al unei familii. Donarius (discuție) 21 mai 2025 15:39 (EEST)
- @Donarius: Bună ziua, am început articolul Trinaco. Deocamdată am găsit informații puține, deși din ce am văzut este un subiect notabil. În general am în vedere să îmbunătățesc sau creez articole despre fabrici de textile (naturale și sintetice), dar nu știu de unde să plec, nu am „săpat” suficient de mult să văd niște indexări ale unor astfel de întreprinderi și niște informații de natură istorică. Dacă cunoașteți surse sau orice fel de detalii sunteți binevenit, acum mă uit cu Yandex pe rezultate din cealaltă sferă politică :) Acolo am găsit asta, cu clădirea și un comentariu cu amplasamentul. Încă nu am aflat ce s-a întâmplat cu întreprinderea după pierderea teritoriului la URSS.
- De asemenea, doresc să vă spun că respectul este reciproc.--Kun Kipcsak (discuție) 21 mai 2025 17:28 (EEST)
- Vă mulțumesc. Informații cu privire la companie nu am, doar ceea ce furnizează Arcanum, la care dvs. aveți deja acces. Încerc, pe măsură ce anii trec, să înțeleg istoria familiei mele, iar informațiile suplimentare îmi sunt de un mare folos. E o rugăminte personală ceea ce am scris mai sus, nu intenționez să vă deranjez cu altele. Profit de interesul pe care-l aveți pentru acest subiect, vă rog să mă scuzați. Donarius (discuție) 21 mai 2025 17:32 (EEST)
- Ceea ce am în plus sunt unele anecdote, dar nu au sub nicio o formă caracter enciclopedic. :) Donarius (discuție) 21 mai 2025 17:33 (EEST)
- Nu mă deranjați deloc, pentru mine este o plăcere să scriu despre așa ceva când mai prind timp liber și mă bucur că vă pot ajuta și într-un alt sens. Numai că genul acesta de articole mă „fură” de la muncile administrative. :)--Kun Kipcsak (discuție) 21 mai 2025 17:38 (EEST)
- Mi-am mai amintit câte ceva din ce-mi spunea bunicul meu. Fabrica avea o tehnologie modernă pentru acea vreme, comparabilă cu cea a fabricilor concurente din vestul Europei, iar patronii (sau, mă rog, unii dintre ei) locuiau la Londra, unde i-a prins începerea Războiului. Patronii se deplasau deseori la fabrică, veneau cu automobilele (care erau rare în acea vreme) și când treceau prin secții îi interesa doar ca utilajele să lucreze. Dacă patronul observa că un utilaj era defect și angajații (în majoritate femei) stăteau degeaba, mecanicul de întreținere (bunicul meu, care fusese angajat după satisfacerea stagiului militar și promovarea sa drept calfă, era atunci ajutor de mecanic; mecanicul de întreținere era neamț) era concediat pe loc, iar șeful de secție era destituit. Respectarea programului de lucru era lege; șeful de secție stătea la poartă cu ceasul în mână la momentul începerii turei și atunci când cineva întârzia, fie și un minut, se uita la angajat, se uita la ceas și nu spunea nimic, dar era o atenționare fără cuvinte că a doua întârziere înseamnă concedierea. Salariile erau destul de mari, nu știu cât câștigau femeile, dar mecanicii de întreținere aveau un salariu comparabil cu cel al unui ministru, iar ajutoarele câștigau cam 30-40% din salariul mecanicului. Directorul stătea în birou și avea lângă el un contabil, vreo 2-3 funcționari și câțiva agenți de vânzări; birocrația era minimă.
- Limba de comunicare era limba germană, cu toate că angajații aparțineau mai multor etnii, iar respectul reciproc era maxim. Nu erau tolerate conflictele (nici măcar cele verbale), iar abordarea necuviincioasă a unei femei de către un bărbat ducea la concedierea bărbatului.
- Bunicul mi-a povestit mai multe anecdote, unele au un caracter mai personal și nu le reproduc. Spre exemplu, într-o zi șeful de secție i-a anunțat pe angajați că a venit patronul și toată lumea să-și vadă de treabă cu maximă atenție. Unii l-au întrebat: „Care patron? Trichter?”, „Nu”, „Naftalisohn?”, „Nu”, „Dar cine?”, „& Co.”. Era vorba de un acționar minor, care avea probabil 5-10% (îmi dau eu cu părerea), dar conducerea trebuia să dea dovadă de respect față de un investitor al companiei, fie el și unul minor. Donarius (discuție) 22 mai 2025 19:03 (EEST)
- Nu știu ce s-a întâmplat ulterior cu compania, deoarece bunicul meu a demisionat în martie 1940, când angajații începuseră să fie mobilizați în Armată și se simțea apropierea războiului. Cu ajutorul străbunicului, bunicul a fost angajat la CFR, ai cărui angajați nu erau mobilizați, așa că a abandonat un salariu mare pentru a lucra într-un loc mai sigur, cu toate că era mai prost plătit. Străbunicul și bunicul nu au prins intrarea trupelor sovietice: bunicul a fost trimis ca mecanic de întreținere la un depou de pe un teritoriu care nu a fost cedat, iar străbunicul a intrat în conflict cu unele persoane din conducerea depoului Cernăuți (era apolitic și i s-a cerut să intre într-un partid, dar a refuzat pe motiv că nu a citit statutul partidului, iar acei șefi au interpretat acest refuz ca o ofensă) și a fost detașat disciplinar la Timișoara. Bunicul a fost trimis apoi de CFR în diferite locuri ale țării și a lucrat în 1944 la refacerea căilor ferate distruse de bombardamente, trăind uneori pe viu momentul bombardamentelor. --Donarius (discuție) 22 mai 2025 19:33 (EEST)
- Vă mulțumesc pentru informațiile de mai sus. Pentru noi cei din prezent pot părea puțin ciudate, dar le găsesc mai ales utile în înțelegerea acelor vremuri când drepturile angajaților erau lipsă sau pe nicăieri, fenomen ce a creat revendicările socialiștilor și sindicaliștior, care au avut de pătimit cu autoritățile de atunci (cum a fost în România, Franța, UK, SUA etc.) și apoi în Europa de Est unde iarăși au intrat într-un alt colimator, al comuniștilor. Peisajul de care ne bucurăm în prezent li se datorează destul de mult. Chestiunea salariilor mi-o explic cu regula generală unde o industrie nouă este uneori încurajată de patronaj și stat, iar în acea epocă, mai ales în contextul creării unei industrii naționale cu un efect benefic direct asupra veniturilor statului, cu atât mai mult se leagă. În cazul acesta Trinaco pare că a avut un management bun, dar nu același lucru se poate spune la o altă întreprindere tot strategică, Letea, care trecuse printr-un faliment și parazitări de tot felul.
- La povestea cu CFR-ul mi-ați amintit de străbunici și rudele pe linie paternă, care au fost mai multe generații mineri la ocnă și la venirea comuniștilor urmașii au trebuit să se angajeze mai mulți dintre ei în altă parte, găsind loc ca mecanici de locomotivă dar și alte ocupații prin CFR.--Kun Kipcsak (discuție) 22 mai 2025 21:58 (EEST)
- Referitor la chestia cu industria nouă, nu cunosc efectiv situația, deoarece nu am studiat-o, dar vă dau dreptate. Industria era destul de puțin dezvoltată la Cernăuți (cred că o industrie adevărată exista atunci doar la București), iar o fabrică precum Trinaco era un angajator important atât din punct de vedere al stabilității serviciului, cât și al câștigului salarial. Mulți doreau să lucreze acolo, dar puțini reușeau cu adevărat. Să ne amintim că au fost anii Marii Crize, cu curbele de sacrificiu, iar numărul șomerilor era destul de mare. Bunicul lucrase la începutul anilor 1930 la Uzinele Lemaitre din București, unde au fost făcute concedieri masive și au avut loc greve numeroase. Era perioada în care România trecea prin starea de asediu, iar intervenția armatei împotriva muncitorilor (sindicaliști, dar nu neapărat comuniști) era frecventă. Șomajul era masiv la București în acei ani, iar cei veniți din alte localități au fost nevoiți să se întoarcă în locurile de origine, unde au lucrat fiecare pe unde au găsit. Pentru bunicul mei a urmat doi ani de stagiu militar satisfăcut parțial în trupele de geniu de pe șantierul de la Calea ferată Ilva Mică–Floreni, unde, din câte mi s-a spus, au murit mai mulți militari. Angajarea bunicului meu la Trinaco a reprezentat apoi o gură de oxigen pentru familie. Războiul a făcut însă praf toată agoniseala familiei, care a trebuit să o ia de la zero ulterior. Unii membri au părăsit România cu speranța unei vieți mai bune pe alte meleaguri, în timp ce bunicul meu a fost trimis de CFR după război la o școală de calificare, devenind ulterior șef de secție. Donarius (discuție) 22 mai 2025 22:50 (EEST)
- Nu mă deranjați deloc, pentru mine este o plăcere să scriu despre așa ceva când mai prind timp liber și mă bucur că vă pot ajuta și într-un alt sens. Numai că genul acesta de articole mă „fură” de la muncile administrative. :)--Kun Kipcsak (discuție) 21 mai 2025 17:38 (EEST)
- Ceea ce am în plus sunt unele anecdote, dar nu au sub nicio o formă caracter enciclopedic. :) Donarius (discuție) 21 mai 2025 17:33 (EEST)
- Vă mulțumesc. Informații cu privire la companie nu am, doar ceea ce furnizează Arcanum, la care dvs. aveți deja acces. Încerc, pe măsură ce anii trec, să înțeleg istoria familiei mele, iar informațiile suplimentare îmi sunt de un mare folos. E o rugăminte personală ceea ce am scris mai sus, nu intenționez să vă deranjez cu altele. Profit de interesul pe care-l aveți pentru acest subiect, vă rog să mă scuzați. Donarius (discuție) 21 mai 2025 17:32 (EEST)
@Donarius: Știți cumva sursa acestei scanări? Uitându-mă pe acel blog îmi vine greu să înțeleg.--Kun Kipcsak (discuție) 23 mai 2025 12:35 (EEST)
- Cred că am găsit, este Anuarul General al Municipiului Cernăuți (1936).--Kun Kipcsak (discuție) 23 mai 2025 12:39 (EEST)
Cine muncește cu spor, ajunge ca [...]ușor
[modificare sursă]- Felicitări! Ați primit premiul pentru Articolul cel mai ... la secțiunea Original a ediției aprilie 2025 a concursul de scriere. Premiul v-a fost acordat pentru scrierea articolului Originea greco-evreiască a lui Vasile Alecsandri--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 mai 2025 10:44 (EEST)
- Felicitări! Ați primit premiul pentru Articolul cel mai ... la secțiunea Interesant a ediției aprilie 2025 a concursul de scriere. Premiul v-a fost acordat pentru scrierea articolului Originea greco-evreiască a lui Vasile Alecsandri--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 mai 2025 10:44 (EEST)
- Felicitări! V-ați clasat pe locul I la Secțiunea III: Societate a ediției aprilie 2025 a concursul de scriere. Premiul v-a fost acordat pentru scrierea articolului Hălăucești, Iași--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 mai 2025 10:46 (EEST)
- Mulțumesc.--Kun Kipcsak (discuție) 25 mai 2025 18:55 (EEST)
Join us at the Next CEE Catch up! Learn about Temporary accounts!
[modificare sursă]Hi everyone,
We want to announce the tenth CEE Catch Up session, which will be dedicated to the Temporary accounts, as this important change is going to affect every Wikipedia soon, so it is important for patrollers and functionaries like you to understand this change. On wikis where temporary accounts are enabled, IP addresses of unregistered editors are not visible publicly. Only those who fight spam, vandalism, harassment and disinformation have access to IP addresses there.
The session will take place on 10th of June 2025, 18:00-19:00 CEST (check your local time).
If you are interested in this topic, then sign-up for the session here.
IP leak
[modificare sursă]Bună ziua, am observat că ați făcut o revenire acum câteva minute la un utilizator, și în descrierea revenirii, apare adresa IP a utilizatorului. Nu știu dacă e vreo greșeală, dar știu că IP-ul este o dată sensibilă care poate identifica utilizatorul, deci am zis să vă zic, în caz că nu este dorit acel IP leak. FluturelA (discuție) 5 iunie 2025 10:40 (EEST)
- @FluturelA: Bună ziua, este adresa IP a utilizatorului a cărui versiune era cea bună, de pe vremea când anonimii figurau public cu adresele IP.--Kun Kipcsak (discuție) 5 iunie 2025 10:56 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Laur2508 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 8 iunie 2025 20:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Deva1995 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 9 iunie 2025 00:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Wonderlandcluj a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 13 iunie 2025 17:40 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul DoctorAcum a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 22 iunie 2025 02:39 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Lucas Gabriele Murariu a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 13 iulie 2025 03:39 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Alexmov a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 14 iulie 2025 20:39 (EEST)
Growth features - Mentorship and Community updates
[modificare sursă]Hi everyone,
Wikimedia Foundation worked on evolving some of the growth features, primarily dedicated to the newcomers in our movement and communities. If you do not know, everyone can access them, activating them from Preferences (in the below of the page).
You can learn about these features here.
CEE Hub is contacting you (patrollers/admins) directly as we would like to bring to your attention two of these features that we think can be useful for your community: Mentorship and Community Updates.
We noticed that the majority of the CEE language editions of Wikipedia does not have active one of these features, so we are encouraging you to check whether your wiki has these features and if not to begin community discussion if you want to introduce them to your editors. If you want to check it, you need to go to the Special:CommunityConfiguration page on your wiki, where all of the growth features are listed.
If you need more support with this, please contact Growth team here.
Țetcu
[modificare sursă]Bună seara. Puteți să-i propuneți utilizatorului de mai sus să candideze la poziția de sysop? E foarte implicat în activitățile administrative și prezența sa ar fi de ajutor. Eu nu mă simt deloc bine din punct de vedere al sănătății și mă voi implica doar sporadic în perioada următoare. Nu vreau să fiu însultat din acest motiv, că aș fi leneș sau mai știu eu cum. Donarius (discuție) 18 iulie 2025 19:48 (EEST)
- @Donarius: Bună seara. Eu aveam în minte de mai multă vreme propunerea dumnealui, alături de @Sîmbotin: și @DiaCriticul: (până să se retragă). Evident, Sîmbotin ar fi fost preferatul pentru că nu cred că ar fi existat vreo obiecție, de când îl știu lucrează cu tact și nu a intrat în conflicte (nu mari, și cele mici existente le-a gestionat bine). Eu, probabil ca și dumneavoastră, nu aș dori să presez pe cineva în ceva ce provoacă disconfort și o datorie de a fi cât mai activ aici. Pe domnul @Țetcu Mircea Rareș: îl consider printre cei mai activi patrulatori ai ro.wiki de-a lungul timpului, însă cunoscând atitudinea dumnealui despre tagma administratorilor și de frustrarea căpătată din lipsa activității lor la orice oră din zi (de care am suferit și eu în vremurile când eram doar patrulator), mă face să cred că va refuza. De aceea evit să fac o propunere acum, deși am avea mare nevoie de experiența, precum și competența lor în anumite domenii. Dacă confirmă vreunul că nu există nicio problemă, atunci încep demersul.--Kun Kipcsak (discuție) 18 iulie 2025 20:04 (EEST)
- Mulțumesc pentru mesaj. Cu toții avem perioade mai bune sau mai proaste, în care putem să facem mai mult sau mai puțin. Nu e nevoie să fim presați, suntem voluntari care am dat câțiva ani din viața noastră (cu probleme de sănătate suplimentare) Wikipediei, iar acest efort se resimte. Numărul patrulatorilor implicați a scăzut și el, iar acest lucru pune o presiune prea mare pe administratorii activi. Donarius (discuție) 18 iulie 2025 20:13 (EEST)
- @Kun Kipcsak: Mă simt onorat că v-ați gândit la mine, dar așa cum scriam în urmă cu șapte ani „mi s-a propus de mai multe ori să devin un administrator al Wikipediei, de câteva ori fiind chiar nominalizat. Am refuzat de fiecare dată, motivul principal fiind acela că există unele politici oficiale ale Wikipediei cu care nu sunt de acord (dar pe care încerc să le respect...)”. Între timp, a mai apărut un motiv: deoarece în cadrul activităților de patrulare i-am deranjat pe unii utilizatori influenți, bănuiesc că va face ca discuția pentru aprobare/respingere drepturi de administrator să se transforme într-un prilej de răfuială. Nu mai am nici energia, nici răbdarea să trec prin așa ceva; acum sunt „Bătrânul” la propriu. Așa că le doresc succes actualilor și viitorilor administratori și îi asigur de tot sprijinul meu. --Bătrânul (discuție) 18 iulie 2025 20:51 (EEST)
- @Sîmbotin: La fel ca dvs. m-am gândit și eu când am candidat, dar cei pe care mi-i imaginam că se vor împotrivi au ales pentru binele Wikipediei, trecând peste conflictele mai vechi. Sunt convins că în cazul dvs. cei pe care credeți că i-ați deranjat vor vota în favoarea candidaturii dvs. tocmai pentru binele Wikipediei. --Donarius (discuție) 18 iulie 2025 20:55 (EEST)
- Confirm și eu cu niște observații proprii: pe Wikipedia de ceva vreme nu doar contribuțiile s-au redus, dar și scandalurile... :) Iar mediul de lucru mi se pare mult mai primitor față de perioada 2016–2020. Și dacă aveți nemulțumiri cu anumite politici, atunci aveți Wikipedia:Regulile sunt în favoarea ta (acum fiind și eu pus în situația de a recomanda).--Kun Kipcsak (discuție) 18 iulie 2025 21:51 (EEST)
- Domnule aici vorbiți de un om care lucrează intuitiv de 10 ani, datorită automatismelor, pentru că sunt aproape nevăzător. Vandalismele le intuiesc pentru că am lucrat cu elevi o viață din păcate. Ca și Sâmbotin nu doresc să fiu administrator, și în nici un caz nu am de gând să candidez pentru asta. Mi-a fost aruncată în cap o tonă de lături aici de-a lungul timpului, am mai spus-o cea mai mare prostie a vieții mele a fost când am intrat aici, și a doua că n-am plecat odată cu Baboș și Ilieș. De ce și-ar dori cineva să fie admin? Poate elevii de liceu. Decontează Wales măcar un abonament de internet sau o factură de curent? Am cheltuit de-a lungul anilor prin țară bani de un apartament. Voluntariat în lumea asta hâdă, de autiști? Cea mai mare prostie. Aici au rămas, cum inspirat spunea Gutza, doar cei ce au ceva de dăruit. Merită? Nu.@Donarius@Kun Kipcsak@Sîmbotin Țetcu Mircea Rareș 18 iulie 2025 22:23 (EEST)
- M-am alăturat pe la începutul lui 2019, așa că nu am trăit pe propria piele dramele wikipediste din vremuri „imemoriale”. Totuși, cotrobăind prin diverse arhive, și eu am ajuns la concluzia că mai demult atmosfera era mai tensionată și mai toxică. Dacă ar fi să aleg anul în care atmosfera a început să se „purifice” mai serios, aș zice că 2018. Bineînțeles, și perioada 2019–2025 a fost cu incidentele ei, însă mi se pare că acestea nu au fost la ordinea zilei și că nu au avut aceeași magnitudine.
- O părere asemănătoare am și despre acei „utilizatori influenți” menționați de Sîmbotin în comentariul său. Acum un deceniu, conceptul de „utilizator influent” poate că era mai ancorat în realitate, însă mi se pare că acum nu mai este relevant. Utilizatorii respectivi s-au lăsat de Wikipedia, s-au ales cu interdicție, și-au redus semnificativ activitatea sau și-au schimbat atitudinea în concordanță cu atmosfera mai detensionată. Acest lucru s-a reflectat și în candidatura lui Donarius și mă aștept să se reflecte și în eventualele candidaturi din viitorul apropiat.
- @Sîmbotin: Țin să vă spun că dacă ați decide să candidați, ați avea parte (și) de susținerea mea. --Paloi Sciurala (discuție|contribuții) 18 iulie 2025 23:17 (EEST)
- nu stiu de ce vi se pare ca nu sunt voluntari din care sa alegeti noi sysopi. "Echipa" este aceeasi ca acum 18 ani, prea putini au parasit barca, din motive naturale sau altele. Nu mai punem ca tinerii ce au venit sau vor veni sunt net mai adaptati la noile cerinte tehnologice decat am fost noi "batranii". Daca vor da drumul in 2035 la calculatorul cuantic, asa cum au promis, lupta cu vandalii wiki nu va mai exista. ...Asybarisaport 19 iulie 2025 09:37 (EEST)
- Domnule aici vorbiți de un om care lucrează intuitiv de 10 ani, datorită automatismelor, pentru că sunt aproape nevăzător. Vandalismele le intuiesc pentru că am lucrat cu elevi o viață din păcate. Ca și Sâmbotin nu doresc să fiu administrator, și în nici un caz nu am de gând să candidez pentru asta. Mi-a fost aruncată în cap o tonă de lături aici de-a lungul timpului, am mai spus-o cea mai mare prostie a vieții mele a fost când am intrat aici, și a doua că n-am plecat odată cu Baboș și Ilieș. De ce și-ar dori cineva să fie admin? Poate elevii de liceu. Decontează Wales măcar un abonament de internet sau o factură de curent? Am cheltuit de-a lungul anilor prin țară bani de un apartament. Voluntariat în lumea asta hâdă, de autiști? Cea mai mare prostie. Aici au rămas, cum inspirat spunea Gutza, doar cei ce au ceva de dăruit. Merită? Nu.@Donarius@Kun Kipcsak@Sîmbotin Țetcu Mircea Rareș 18 iulie 2025 22:23 (EEST)
- @Kun Kipcsak: Mă simt onorat că v-ați gândit la mine, dar așa cum scriam în urmă cu șapte ani „mi s-a propus de mai multe ori să devin un administrator al Wikipediei, de câteva ori fiind chiar nominalizat. Am refuzat de fiecare dată, motivul principal fiind acela că există unele politici oficiale ale Wikipediei cu care nu sunt de acord (dar pe care încerc să le respect...)”. Între timp, a mai apărut un motiv: deoarece în cadrul activităților de patrulare i-am deranjat pe unii utilizatori influenți, bănuiesc că va face ca discuția pentru aprobare/respingere drepturi de administrator să se transforme într-un prilej de răfuială. Nu mai am nici energia, nici răbdarea să trec prin așa ceva; acum sunt „Bătrânul” la propriu. Așa că le doresc succes actualilor și viitorilor administratori și îi asigur de tot sprijinul meu. --Bătrânul (discuție) 18 iulie 2025 20:51 (EEST)
Surpriză!
[modificare sursă]Cu gânduri bune de la sudul Republicii Moldova – c:File:MD.GE.Copceac - K❤️pçak - jul 2025 - 02.jpg //
Gikü vorbe fapte 31 iulie 2025 23:44 (EEST)
- @Gikü: Vă mulțumesc. Știam și de toponim și hidronim, e la fel precum Gypjak. :) Mă gândeam să candidez ca bașcan onorific, vicebașcan, bașcanul orașului sau ce se mai găsește prin primărie.--Kun Kipcsak (discuție) 1 august 2025 07:37 (EEST)
- De asemenea, e prima dată când văd un emoji într-un titlu, ori abia acum bag de seamă.--Kun Kipcsak (discuție) 1 august 2025 07:46 (EEST)
- Am pus acel emoji în glumă, convins că va fi invalidat la încărcare :) E și asta o surpriză, și pentru mine. //
Gikü vorbe fapte 1 august 2025 08:07 (EEST)
- Commons-ul viitorului: :)
- DSC5788 = 🚫
- 🤡😩🥸 = ✅
- --Kun Kipcsak (discuție) 1 august 2025 08:19 (EEST)
- Haha, bine punctat! //
Gikü vorbe fapte 19 august 2025 17:37 (EEST)
- Haha, bine punctat! //
- Am pus acel emoji în glumă, convins că va fi invalidat la încărcare :) E și asta o surpriză, și pentru mine. //
- De asemenea, e prima dată când văd un emoji într-un titlu, ori abia acum bag de seamă.--Kun Kipcsak (discuție) 1 august 2025 07:46 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Andrei Gup a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 9 august 2025 17:39 (EEST)
- Mi s-a șters și mie pagina și voiam să înțeleg ce am făcut greșit. @Kun Kipcsak mulțumesc nult DubLuV (discuție) 15 august 2025 08:54 (EEST)
Editura Cartea de Nisip și Editura Paideia, notabilitate
[modificare sursă]Bună ziua! Aceste articole pe care le-ați marcat cu {{notabilitate}} fuseseră păstrate în trecut după Wikipedia:Pagini de șters/Editura Cartea de Nisip și respectiv Wikipedia:Pagini de șters/Editura Paideia. Cred că o nouă discuție inițiată cu aceeași justificare echivalează cu bătătorirea aceluiași drum – ce-ar fi să deschideți Dvs. propuneri de ștergere în care să argumentați de ce nu sunteți de acord cu deciziile precedente? //
Gikü vorbe fapte 19 august 2025 17:37 (EEST)
- @Gikü: Mulțumesc pentru reamintire, am deschis acum propunerile de ștergere. Cu referire la ce ar fi putut spune AdiJapan în trecut despre dificultatea stabilirii notabilității, în zilele noastre avem mai multe instrumente după care ne putem raporta la ce impact are o editură în surse, cele două menționate sunt fix la coada clasamentului chiar și când e vorba de găsit niște informații de bază despre ele. Când am făcut curățenie la Listă de edituri din România aveam în minte o discuție la radio (nu mai știu dacă Jurnal FM Piatra Neamț sau Radio România Actualități) unde s-a menționat un număr destul de mare, de ordinul a câteva mii, nu îmi aduc aminte exact. În anii 2010 statistica de aici arată circa 4500 de edituri, din care la o mică parte s-a putut scrie despre ele.--Kun Kipcsak (discuție) 19 august 2025 18:28 (EEST)
- P.S. La Paideia se vede cum s-a încercat a se folosi surse care nu menționează direct aspectele menționate, precum cea cu directorul, ca și cum ar fi fost o intervenție de PR din interior.--Kun Kipcsak (discuție) 19 august 2025 18:32 (EEST)
- Corecție: e doar o aflare în treabă a lui Wars, cu clonele sale.--Kun Kipcsak (discuție) 20 august 2025 08:04 (EEST)
Ideologia PNȚCD
[modificare sursă]Bună Ziua! Scuzați-mă pentru deranj. Modificarea mea asupra paginii despre Partidul Național Creștin Democrat (PNȚCD) a fost ștearsă. Deși o parte din editare au fost subiectivă, o altă a fost obiectivă. Ar trebui să lămurim ideologia PNȚCD. Unii îl consideră partid de centru-dreapta, iar alții, partid de extrema dreaptă. Printr-o discuție civilizată, am putea pune capăt disputei și să găsim un punct de vedere acceptabil pentru toți. ~2025-42705-1 (talk) 2 septembrie 2025 16:14 (EEST)
- @~2025-42705-1: Bună ziua! Din păcate modificările dumneavoastră nu erau însoțite de surse. Orice informație introdusă trebuie să fie referențiată, ca contribuitori Wikipedia nu putem adăuga informații din cunoștințele proprii.--Kun Kipcsak (discuție) 2 septembrie 2025 16:38 (EEST)
- Bună Ziua! Pe site-ul oficial al PNȚCD apăreau câteva câteva articole în care Călin Georgescu, un politician romîn cu discurs fascist și neolegionar, era sprijinit, fiind comparat cu Alexandru Ioan Cuza de Ziua Micii Uniri (24 ianuarie). Puteți verifica singur singur. ~2025-42705-1 (talk) 3 septembrie 2025 11:21 (EEST)
- Site-ul PNȚCD este sursă primară. Noi trebuie să cităm surse secundare și terțiare, care au descris deja subiectul în cauză, de către cineva competent. Noi ca utilizatori nu suntem competenți, ci niște anonimi. Wikipedia din acest punct de vedere nu are nicio putere, iar faptul că nimeni competent nu a scris despre acest aspect cu CG ține ori de obscuritatea partidului în prezent, ori de complacere, poate chiar susținere.--Kun Kipcsak (discuție) 3 septembrie 2025 11:37 (EEST)
- Bună Ziua! Pe site-ul oficial al PNȚCD apăreau câteva câteva articole în care Călin Georgescu, un politician romîn cu discurs fascist și neolegionar, era sprijinit, fiind comparat cu Alexandru Ioan Cuza de Ziua Micii Uniri (24 ianuarie). Puteți verifica singur singur. ~2025-42705-1 (talk) 3 septembrie 2025 11:21 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Profesorul Blazat a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 7 septembrie 2025 20:40 (EEST)
En passant...
[modificare sursă]- Gazda László Codex (ediție bilingvă: ro de la pag. 251 încolo).--Accipiter Gentilis Q.(D) 16 septembrie 2025 10:44 (EEST) P.S. Poate o fi fost deja folosită ca sursă pe undeva, nu am stat să verific...
- @Accipiter Gentilis Q.: Mulțumesc, am toată colecția „Bibliotheca Moldaviensis” în format fizic, de pe vremea când am început să mă documentez. Este bună ca introducere pentru cei care știu ceva, ceva și vor să suplimenteze informațiile din autori consacrați (Bandinus, Ferenț, Jerney(hu)[traduceți], Năstase) și puțin publicați (L. Gazda(hu)[traduceți], Zöld, Petrás). Dar la cei consacrați sunt publicați incomplet, pentru că nu ar fi încăput (mai ales că formatul unei cărți este destul de mic). Deci tot lucrările originale trebuie căutate. Iar de regulă ce s-a publicat (și) în limba română, atât în colecția asta cât și ziarul Moldvai Magyarság este cu deficiențe și tot textele în maghiară trebuie citite ori comparate. Lucrarea lui Gazda m-a interesat în mod special pentru că menționează numele unei familii din care provin, Birti, la satul Cireșoaia, dar și numele original al unor Botezatu, dar cu care nu am nicio legătură. Cei pe care îi am erau din Târgu Ocna iar la Viișoara (Târgu Trotuș), Bacău ca Botez.--Kun Kipcsak (discuție) 16 septembrie 2025 21:58 (EEST)
Flamură în virtutea memoriei
[modificare sursă]Aveți vreo idee despre legitimitatea acestei invenții vexilologice: File:Orbic.png? Și-a proclamat cartierul din Buhuși independența sub stindard propriu?! @Accipiter Gentilis Q.: ? --Pafsanias (discuție) 25 septembrie 2025 09:28 (EEST)
- @Pafsanias: Nu am nicio idee, bănuiesc doar că este o încercare „evadată” de pe fandom-urile cu steaguri și logo-uri. Nu am auzit de localități componente sau cartiere (fără personalitate juridică) cu așa ceva. Ori dacă sunt, o fi prin Transilvania, printre localitățile vechi care între timp au fost asimilate la altele etc. Dar la Orbic este exclus. Poate fi și ceva de PR și reclamă din partea parohiei ortodoxe, că este stilul BOR de a se impune astfel (revizionism istoric și altele) sub pretextul valorificării sau redescoperirii „tradițiilor” etc.-Kun Kipcsak (discuție) 25 septembrie 2025 10:26 (EEST)
- Este clar că fișierul trebuie propus spre ștergere, dar acum nu îmi vine în minte cum ar trebui făcută justificarea (pentru a nu fi respinsă sub ideea că acolo la Commons se acceptă cercetarea originală). Am înțeles că vor să devină groapă de resturi menajere ale unor clone francofone, arcași bolohoviți & Co., dar o fac stresând pe cei de pe wiki-uri.--Kun Kipcsak (discuție) 25 septembrie 2025 10:34 (EEST)
- Se poate justifica în jurul lui commons:COM:EDUSE. Autorul spune că e "operă proprie", licențiată cu CC-zero, ceea ce înseamnă că e complet creația lui. Ca să se înscrie în sfera de interes de la Commons, trebuie să fie bazat și pe ceva realitate. —Andreidiscuție 25 septembrie 2025 10:58 (EEST)
- Mulțumesc. Până una alta, scot fișierul din articol, deoarece în cazul unei propuneri de ștergere se va invoca faptul că este in use. Am mai văzut argumentul pentru multe bazaconii. --Pafsanias (discuție) 25 septembrie 2025 11:09 (EEST)
- Se poate justifica în jurul lui commons:COM:EDUSE. Autorul spune că e "operă proprie", licențiată cu CC-zero, ceea ce înseamnă că e complet creația lui. Ca să se înscrie în sfera de interes de la Commons, trebuie să fie bazat și pe ceva realitate. —Andreidiscuție 25 septembrie 2025 10:58 (EEST)
Părere:
- berladnicii (un fel de pirați de baltă despre care umblă zvonul că utilizau ceva similar pirogilor) se găseau semnificativ mai la est, deci valurile unduitoare din așazisul steag nu prea au ce căuta, mai ales că Orbicul poate suporta cel mult bărcuțe de hârtie.
- pădure în zonă este, dar la distanță, așa că foiosul din steag nu are licență de import
- virtutea clamată de steag este destul de discutabilă, cu referire la proporția de personaje prezente în mediul respectiv și care sunt în mod uzual mai greu de distins de berladnicii bronzați
- din vagile mele amintiri din clasa a VIII-a cred că se scrie memoriae și nu memoria, deci nu sunt de loc convins că ne referim la memoriae locală și mai ales la una nenaivă de dinainte de objnouă...
- verdele poate o fi vrând să sugereze legături cu preferințele coloristice gen Har-Cov, dar acolo cred că e vorba de un verde ceva mai optimist.
- răposatul Tader Buhuș era cu iarmaroacele și târgurile iar evlavia lui era una solid motivată economic, astfel că atunci când a fost vorba să ridice flinta a considerat că e mai ieftin să se refugieze în Ardeal. Deci nu aș zice că sabia și sulița exprimă într-un mod potrivit acest lucru. Pe de altă parte Ciolpan sulițașul s-a călugărit, iar procesele care au urmat pentru a face și desface stăpânirea mănăstirească a Orbicului nu prea au avut de-a face cu sabia, ci mai mult cu hrisoavele și alte asemenea.
Consider deci că steagul e pură invenție.--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 septembrie 2025 15:49 (EEST)
- Aceasta este o analiză minuțioasă care doar anumiți vexilologi care încearcă să fie cât mai serioși o și practică. În realitate steagurile (și stemele) pot fi făcute alandala, dar nu mai pot fi și confirmate de lege. Dovada fiind stemele unor orașe importante ca Bacău (care bagă la un loc elemente laice și religioase) sau Cluj-Napoca, care nu trebuie să o mai descriu. După ele s-au produs și steagurile.--Kun Kipcsak (discuție) 25 septembrie 2025 15:59 (EEST)
- Adevărul este că, dacă ceri unui program AI să deseneze un steag al așezării pe baze informațiilor din primele patru-cinci paragrafe ale articolului nostru, cam așa va rezulta. --Pafsanias (discuție) 25 septembrie 2025 16:53 (EEST)
- Iete că asta nu mi-a trăznit prin cap....--Accipiter Gentilis Q.(D) 25 septembrie 2025 21:58 (EEST)
- Adevărul este că, dacă ceri unui program AI să deseneze un steag al așezării pe baze informațiilor din primele patru-cinci paragrafe ale articolului nostru, cam așa va rezulta. --Pafsanias (discuție) 25 septembrie 2025 16:53 (EEST)
Blocare
[modificare sursă]Blocați dacă puteți pe cel ce-mi vandalizează pagina de discuții. --Vulturul Contribuții • Discuție • Jurnale • Drepturi 28 septembrie 2025 14:59 (EEST)
- @Vellion Eagle: A fost blocat de Valentin.--Kun Kipcsak (discuție) 28 septembrie 2025 15:02 (EEST)
Blue - Dublaj românesc
[modificare sursă]Am observat că ai anulat editarea mea privind dublajul în limba română al Blue. De fapt, toate informațiile sunt correcte, deoarece au fost adăugate de pe Dublaj română Wiki și chiar am menționat asta în rezumatul editării mele, deoarece nu am putut adăuga o sursă. ~2025-28556-03 (talk) 12 octombrie 2025 10:51 (EEST)
- De asemenea, în caz că nu mă credeți, iată linkul căntre site:https://ro.wikipedia.org/wiki/Discuție_Utilizator:Kun_Kipcsak#c-~2025-28556-03-20251012075100-Blue_-_Dublaj_românesc ~2025-28556-03 (talk) 12 octombrie 2025 10:54 (EEST)
- De asemenea, în caz că nu mă credeți, iară linkul către site: https://dublaj-romana.fandom.com/ro/wiki/Blue ~2025-28556-03 (talk) 12 octombrie 2025 10:55 (EEST)
- ȘI scuzați-mă pentru linkul anterior, I-am adăugat din greșeala făra să-mi dau seama că era linkul către Wikipedia, nu către site-ul despre care vorbeam. ~2025-28556-03 (talk) 12 octombrie 2025 10:58 (EEST)
- Fandom-urile nu sunt surse de încredere, nu citează imperios surse la rândul lor precum Wikipedia.--Kun Kipcsak (discuție) 12 octombrie 2025 15:38 (EEST)
- ȘI scuzați-mă pentru linkul anterior, I-am adăugat din greșeala făra să-mi dau seama că era linkul către Wikipedia, nu către site-ul despre care vorbeam. ~2025-28556-03 (talk) 12 octombrie 2025 10:58 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Ortiz de Vilhegas a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 15 octombrie 2025 16:40 (EEST)
Restaurarea paginii Moinești FM
[modificare sursă]Bună ziua,
Vă rog frumos, dacă este posibil, să restaurați pagina Moinești FM în spațiul meu de utilizator, pentru a putea lucra la îmbunătățirea conținutului și la adăugarea de surse independente.
Vă mulțumesc anticipat pentru timpul și ajutorul acordat! StefCodes (discuție) 20 octombrie 2025 14:32 (EEST)
- @StefCodes:
Rezolvat prin mutare la Utilizator:StefCodes/teste.--Kun Kipcsak (discuție) 20 octombrie 2025 15:08 (EEST)
- Bună ziua,
- Vă mulțumesc pentru restaurarea paginii Moinești FM în spațiul meu de utilizator.
- Dacă aveți timp, aș aprecia foarte mult dacă ați putea să o revizuiți și să-mi oferiți feedback privind neutralitatea și notabilitatea ei, înainte de a încerca publicarea în spațiul principal.
- Orice sugestie sau recomandare va fi binevenită!
- Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor. StefCodes (discuție) 20 octombrie 2025 15:15 (EEST)
- Deja pot spune că este un subiect nenotabil. Un articol despre un post radio local apărut de ~ 1 an care depinde de surse dependente de subiect nu poate exista pe Wikipedia. Nici pe Wikipedia engleză nu o să fie acceptat.--Kun Kipcsak (discuție) 20 octombrie 2025 15:19 (EEST)
Redenumire pagină
[modificare sursă]Bună ziua! Aș dori să vă întreb dacă puteți redenumi pagina „Daewoo Motor” în „Daewoo Motors”, deoarece aceasta este denumirea întălnită mai des. Din păcate, nu pot efectua eu modificarea, întrucât a existat anterior o pagină cu acest nume, care acum redirecționează. Vă mulțumesc! (jabz) 23 octombrie 2025 07:35 (EEST)
- @(G)jabz:
Rezolvat, era o denumire veche a companiei.--Kun Kipcsak (discuție) 23 octombrie 2025 08:28 (EEST)
- Mă puteți ajuta și cu pagina Rocar TV 320 în TV 320? (jabz) 27 octombrie 2025 23:34 (EET)
- @(G)jabz:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 28 octombrie 2025 08:00 (EET)
- @(G)jabz:
- Mă puteți ajuta și cu pagina Rocar TV 320 în TV 320? (jabz) 27 octombrie 2025 23:34 (EET)
- Bună seara, se poate șterge pagina Mercedes-BenZ SLR McLaren? Este o denumire scrisă greșit, eronat, și care are deja o pagină pe Wikipedia. (jabz) 1 noiembrie 2025 02:09 (EET)
- @(G)jabz:
Rezolvat.--Kun Kipcsak (discuție) 1 noiembrie 2025 05:49 (EET)
- @(G)jabz:
- Bună seara,
- Ați putea, vă rog, să eliminați cratima din titlul articolului Crossover-SUV și să o înlocuiți cu un spațiu?
- Mulțumesc! (jabz) 19 noiembrie 2025 04:07 (EET)
- @(G)jabz:
Rezolvat--Kun Kipcsak (discuție) 19 noiembrie 2025 06:52 (EET)
- @(G)jabz:
Din nefericire, israelienii și arabii contnue să se ia de cap, este trist, da-i treaba lor. Deoarece, după 1/2 mileniu, retrăim un moment istoric de o nouă invazie musulmană a sudului și vestului Europei (recunosc că-s fericit că noi n-am călcat în mocirla asta), îmbrățișată cu entuziasm de partidele se stânga rămase minoritare (evident, inclusiv stanga israeliană), consider că necesităm multă, multă atenție la articolele cu tangențe pentru a ne pastra echidistanța, și nu-i ușor! Menționez intrevenția repetată (3R?) a noului - f.f. noului - nostru colaborator SfinxulRO care a decis finalmente, pe baza unei declarații de importanță total secundară a Ministrului Afacerilor Externe al Suediei, precum că nu le permite israelienilor să-și declare capitala unde vor ei...etc., etc. În concluzie, vă rog să limitați accesul noilor veniți la articolul Ierusalim. Cu mulțumiri, Alex F. (discuție) 4 noiembrie 2025 11:34 (EET)
- @Alex F.: Este regretabil ce se întâmplă într-adevăr, însă nu ar trebui să ne pripim. Am avertizat utilizatorul cu privire la utilizarea pe viitor a surselor și a nu mai modifica texte cu păstrarea referințelor vechi, fiind și primele de acest fel de pe pagina de utilizator. Referitor la subiectul capitalei nu pretind că aș cunoaște ceva, ce am găsit la o primă căutare pe Internet este: https://telaviv.mae.ro/node/484 , menționându-se capitala la Tel Aviv. Că oficial este într-un fel (Tel Aviv) iar întâlnirile cu omologi se mai țin în alt fel (Ierusalim) sunt niște concesii care necesită menționate ca atare, cu toate sursele avute la îndemână. Până acum modificările la articol au ținut de această neînțelegere, care sper că va putea fi rectificată ușor de acum încolo. Dacă persistă, utilizatorul poate fi avertizat în continuare, dar nu protejat articolul ca întreg încă. De aceea vă rog și pe dumneavoastră să mai găsiți surse și să redactați cu o exprimare cât mai neutră, pentru a nu mai da prilej apariției unor noi neînțelegeri de acest fel. Din păcate într-un fel se organizează statul și altfel e recunoscut internațional, dar asta nu înseamnă că nu se fac eforturi pentru a elimina acest dezacord.--Kun Kipcsak (discuție) 4 noiembrie 2025 14:10 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul ~2025-32112-80 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 9 noiembrie 2025 17:40 (EET)
Conversație dificilă între utilizatori
[modificare sursă]Bună seara,
Doresc să semnalez o situație legată de interacțiunile recente cu anumiți colegi de ai dumneavoastră pe Commons, care afectează în mod direct munca și buna desfășurare a discuțiilor. În ultimele zile, am fost ținta unor atacuri personale și acuzații nefondate, printre care: că hărțile mele despre Dacia ar reflecta protocronism sau naționalism, asociat cu ideologia Ceaușistă; că sunt un „dacopan” sau participant la „dacopatie”, un termen folosit ironic și depreciativ; comentarii sarcastice și batjocoritoare, care ridiculizează munca mea și interpretările cartografice, transformând discuția într-o caricatură („sport competițional”, „ieșirea noastră la Adriatica e un drept natural” etc.); mocking și ironii subtile care subminează efortul depus și cantitatea mare de muncă dedicată realizării hărților istorice.
Toate aceste atacuri au avut loc fără o conversație normală sau dialog constructiv, și nu au vizat conținutul într-un mod profesionist, ci pe persoana mea, etichetând munca mea într-un mod peiorativ. Am încercat să port o discuție civilizată, însă am fost în continuare luat în derâdere. Am decis că nu are rost să mai comunic cu acea persoană, deoarece va continua doar să mă atace. Portasa Cristian (discuție) 18 noiembrie 2025 18:48 (EET)
- @Portasa Cristian: Bună seara, de la ultima noastră discuție nu ați introdus sursele la Commons ci doar le-ați enumerat într-un răspuns către mine. Alți colegi care au văzut acele surse și cum sunt realizate hărțile au concluzionat că vă bateți joc de Wikipedia, iar reacțiile respective sunt ca răspuns la ce ați făcut. Faptul că „anumite fișiere, precum cele denumite «Imperiul Dacic» sau «federația dacilor», nu au fost concepute ca versiuni finale pentru articole, ci mai degrabă ca teste sau experimente” este cu atât mai nefericit, pentru că reiese că, aparent, sunteți de bună-credință, aveți spor în muncă și posibilități tehnice în a le realiza, dar aveți surse discutabile și o atitudine greșită în publicarea de asemenea fișiere experimentale în articole principale cu câteva zeci sau sute de accesări pe zi. Hărțile existente sunt pe linia de plutire, judecând după faptul că nu au fost contestate în acești ani sau considerate cercetare originală. Am și eu o nelămurire: ce legătură este între dumneavoastră și utilizatorul KreesyChris?--Kun Kipcsak (discuție) 18 noiembrie 2025 19:03 (EET)
- Vreau să clarific câteva aspecte privind hărțile mele de pe Commons: fișierele „Imperiul Dacic” și „Federația dacilor” au fost încărcate ca teste, evident nu erau istorice mai ales ca aveau o calitate foarte scăzută, și federație dacilor sau un presupus imperiu a lor evident ca nu a existat, fiind la început și având probleme tehnice la încărcare. Harta cu surse terțiare a fost inspirată în mare parte din ATLAS ISTORIC DIDACTIC, Prof. Pascu Vasile, Editura CLIO NOVA, București, 1998, (dar si din alte hărți academice) care conține două hărți diferite ale Daciei la pagina 9. Eu m-am inspirat de harta de jos, iar granițele mele sunt foarte similare, cu câteva ajustări.
- Din păcate, am fost ironizat și acuzat de „dacopatie”, „protocronism” sau propagandă, deși scopul meu a fost să învăț și să contribui cu hărți corecte. De asemenea, am avut interacțiuni cu utilizatorul KreesyChris, dar acestea au fost civilizate și constructive, fără legături nejustificate Portasa Cristian (discuție) 18 noiembrie 2025 19:29 (EET)
- vad ca tineti la pozitia dv si sunteti rapace la indicatiile si nemultumirile celor cu care discutati. In loc sa faceti ce vi se cere cu privire la verificabilitatea hartilor pe care le-ati facut, dv o tineti inainte pe aceeasi linie. Aici este o activitate colaborativa, daca cineva va spune ca nu e ok cu rezultatul muncii dv, dv vreti sa va impuneti modul de a vedea lucrurile. Totusi, faptul ca ati recunoscut in final ca ati facut niste teste cu Dacii Mari, inseamna ca mai exista o sansa....Asybarisaport 18 noiembrie 2025 19:39 (EET)
- Am avut ca obiectiv să învăț și să contribui cu materiale corecte. Am încercat să răspund la toate observațiile și întrebări, însă am întâmpinat dificultăți pentru că comentariile au fost însoțite de ironie și batjocură din păcate, ceea ce a îngreunat dialogul, nu am intenționat să par "impunător" sau necooperant Portasa Cristian (discuție) 18 noiembrie 2025 19:53 (EET)
- Inițial, am vrut să șterg fișierele cu ‘Dacii Mari’, însă fiind la început nu știam cum să procedez și nu aveam cunoștințele necesare despre request-uri de ștergere Portasa Cristian (discuție) 18 noiembrie 2025 19:55 (EET)
- vad ca tineti la pozitia dv si sunteti rapace la indicatiile si nemultumirile celor cu care discutati. In loc sa faceti ce vi se cere cu privire la verificabilitatea hartilor pe care le-ati facut, dv o tineti inainte pe aceeasi linie. Aici este o activitate colaborativa, daca cineva va spune ca nu e ok cu rezultatul muncii dv, dv vreti sa va impuneti modul de a vedea lucrurile. Totusi, faptul ca ati recunoscut in final ca ati facut niste teste cu Dacii Mari, inseamna ca mai exista o sansa....Asybarisaport 18 noiembrie 2025 19:39 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Selectsoft.ro a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 19 noiembrie 2025 08:40 (EET)
Invitation for a session "Tools and features for Users with Extended Rights"
[modificare sursă]Hi, you are receiving this invitation as you are either patroller and/or admin in your community and CEE Hub is preparing a session called Tools and features for Users with Extended Rights, which we think that it will be interesting for you.
The session is organised by the CEE Hub along with Wikimedia Foundation’s Movement Communications regional specialist Natalia Szafran-Kozakowska. Speakers in the session are Product Managers and Software Engineers from Wikimedia Foundation, so you will hear recent updates, new developments, and they will answer questions. So, please think what you want to ask them and come to the session.
The session will be held on Tuesday, December 2nd, 2025 at 17:00 CET. Please register yourself here.
If you have any questions, please contact me. --MediaWiki message delivery (discuție) 19 noiembrie 2025 15:45 (EET) (on behalf of the CEE Hub)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Gradina Botanica Iasi a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 2 decembrie 2025 07:40 (EET)
Vacanța inteligenței umane
[modificare sursă]Bună ziua. Vă invit să luați parte între 20 decembrie 2025 și 7 ianuarie 2026 la provocarea Vacanța Inteligenței Umane, un demers colaborativ în care ne punem spiritul critic la lucru prin corectarea unor articole Wikipedia redactate de modele LLM: va fi nevoie să verificați acuratețea faptelor (date, definiții, numere), să identificați și să corectați erori logice sau afirmații nefondate, să îmbunătățiți claritatea și neutralitatea stilului enciclopedic, să completați cu surse credibile acolo unde acestea lipsesc, să eliminați formulările vagi sau părtinitoare și să ajustați structura textelor pentru coerență și lizibilitate. Dacă rezultatul vă mulțumește, la sfârșit scoateți formatul {{Text generat de IA}}. Toate detaliile de participare sunt disponibile în pagina WP:VIU. Strainu (دسستي) 16 decembrie 2025 09:16 (EET)
- @Strainu: Bună ziua. Știu că este un mesaj adresat în masă iar eu răspund cam târziu, dar până acum toate interacțiunile mele ca novice în tot ceea ce ține de AI (ca persoană care nici nu intru pe ChatGPT, am văzut nivelul și nu mă ajută în ceea ce trebuie) s-au limitat la acestea mai notabile: Discuție Utilizator:~2025-36484-9 și posibil Special:Diff/17299503. Au mai fost și altele, dar nu îmi amintesc acum sau nu am reușit să identific atunci. Dar concluzia a fost că contribuțiile făcute cu LLM-uri sunt de calitate inferioară a ceea ce are nevoie enciclopedia și în conflict cu cerințele ei – surse de încredere mai ales. Până acum am observat halucinații, informații false, texte de umplutură și/sau informații care se repetă (în stilul videoclipurilor generate pe YouTube pe o durată de jumătate de oră, dar informația în sine ar fi durat explicată în 1–5 minute) puține informații utile și conform surselor etc. Adică genul de texte care și înainte de LLM-uri le anulam din start. Regretabil a fost cazul recent la Conflictul interetnic de la Târgu Mureș unde cel care adăugase informația falsă nici măcar nu citise sursa, l-am crezut de bună-credință și nu am verificat.--Kun Kipcsak (discuție) 28 decembrie 2025 10:04 (EET)
Nume problematic de utilizator
[modificare sursă]Vă rog să verificați dacă numele de [ascuns] este pasabil (a intervenit la Mari Români). Cu mulțumiri și urări de LA MULȚI ANI! Alex F. (discuție) 30 decembrie 2025 13:32 (EET)
- @Alex F.: Bună ziua și la mulți ani! L-am blocat nelimitat. Pot fi și cazuri de vorbitori de alte limbi care au sunete sau cuvinte asemănătoare, dar aici este un caz tipic în care a reușit să evite cât mai mult blocarea cu o deformare a unui cuvânt, sau două (dacă se referă și la „a jura”).--Kun Kipcsak (discuție) 30 decembrie 2025 13:45 (EET)
Paul Goma
[modificare sursă]...Și dacă tot ați fost amabil și eficient și doar, pentru amabilitate se plătește, vă prezint pe unul cu 3-4R, 2026-88146 x2, + 2026-7942 ++ 2026-31746 care susține fara surse că Goma n-a fost inițial comunist. Veți putea să-i limitați accesul la pagină? Cu mulțumiri anticipate, Alex F. (discuție) 5 ianuarie 2026 12:27 (EET)
- @Alex F.: Scuzați întârzierea, din păcate nu este cazul aplicării. Sunt două adrese în zile diferite, oricum a încetat.--Kun Kipcsak (discuție) 8 ianuarie 2026 16:36 (EET)
- 1.- Tks.
- 2.- Nu a încetat. Și-a schimbat adresa, dar nu și naravul. Alex F. (discuție) 8 ianuarie 2026 21:43 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul 1Opal a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 14 ianuarie 2026 22:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Dominik Sch a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 2 februarie 2026 02:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Constantin Petcu a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 10 februarie 2026 09:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Alex11199 r a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 24 februarie 2026 22:40 (EET)
About a sockpuppet
[modificare sursă]Hello Kun Kipcsak,
I'm an admin from fr-wp: check global account. I can write in French or in Italian if you're more comfortable with either of those languages.
There's a cross-wiki vandal & sockpuppet pestering a few people, including me. From the logs, they seem rather active on ro-wp, it-wp, en-wp and fr-wp. You may know them as :
They definitely know how to make friends in many wikis.:)
Is there a technical page where admins / check user / RC patrollers keep track his accounts over time? Would save me time to block them as soon as they pop on fr-wp. I could also update the page on ro-wp if the sockpuppets start on our side.
Best regards, Bédévore (discuție) 2 martie 2026 23:07 (EET)
- @Bédévore: Hello, thank you for your message and involvement. I know this vandal, I blocked many of his sockpuppets over time. In a over a period of time I was the single one here who identified him quickly over his favorite subjects: Ioan Albert al Poloniei, Pantofi stiletto, Penalti and other articles here. You can see that he has an activity, at least in this way, since the late 2022, see the edit history of the articles. The Meta Checkuser also identified many more clones. Unfortunately we don't have a technical page of such kind, but when we find an aggressive vandal we can put an interdiction based on community decision and make a list of his registered and anonymous sockpuppets, as well a short description of the behavior like here. Your proposal would be very helpful, but for now just in creating the page of the old account Ameronit. Best regards,--Kun Kipcsak (discuție) 3 martie 2026 08:03 (EET)
- Thanks Kun Kipcsak, for information, these investigations (and discussions) on frwiki:
- Best regards. --Ciseleur (discuție) 3 martie 2026 13:03 (EET)
- Merci beaucoup. Très utile.--Kun Kipcsak (discuție) 4 martie 2026 07:19 (EET)
- Hello, and there goes the tracking: fr:Wikipédia:Faux-nez/Gavelost. Feel free to improve it. Best regards, Bédévore (discuție) 5 martie 2026 08:31 (EET)
- Merci beaucoup. Très utile.--Kun Kipcsak (discuție) 4 martie 2026 07:19 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Brmmarkro a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 12 martie 2026 20:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Klehus a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 22 martie 2026 15:40 (EET)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul 31.5.13.137 a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 12 aprilie 2026 16:40 (EEST)
You may be an eligible candidate for the U4C election
[modificare sursă]Greetings,
The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the Universal Code of Conduct. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years.
This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the call for candidates on Meta-wiki. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required.
The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will be a week in between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in SecurePoll, successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on the 2026 Elections page, including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run.
In partnership with the U4C -- Keegan (WMF) (talk) 28 aprilie 2026 23:11 (EEST)Modificare pagina wikipedia
[modificare sursă]Buna ziua, reprezentam PRM si dorim sa facem cateva modificari ale paginii noastre. Conform Sentintei civile nr 13/DEC/P din 13.02.2023 dosar nr 32358/3/2022 a fost modificata orientarea politica a partidului catre centru, de orientare patriotica. Va putem trimite hotararea si eventual daca ne puteti ajuta cu modificari ale paginii intr-o varianta care reprezinta noua directie a partidului. Cu multumiri! PS: Ne-ar fi mai usor daca va putem trimite materialul pe care il dorim sa il afisam si eventual o adresa de mail pentru comunicare eficienta. Alex prm (discuție) 15 mai 2026 12:20 (EEST)
- @Alex prm: Bună ziua, vă mulțumesc pentru mesaj și cooperare. Însă după Wikipedia:Surse de încredere, Wikipedia nu se poate raporta la surse primare (în acest caz, acte ale instanțelor) ci la ce spun sursele secundare și terțiare, adică specialiști care au analizat orientarea politică a membrilor și conducerii partidului și au publicat datele. Avem multe cazuri în care partide politice se declară oficial într-un fel și acționază în alt fel, două exemple evidente în ultimii ani fiind Uniunea Salvați România sau Alianța pentru Unirea Românilor. Asta însă ține doar de politici de PR, nu și de judecata obiectivă.--Kun Kipcsak (discuție) 15 mai 2026 12:27 (EEST)
- Multumim pentru raspuns, poate reusim totusi sa pastram textele pe care le-am adaugat noi recent, fara alte modificari importante. Vom trimite si un comunicat de presa oficial care sa reflecte schimbarea orientarii politice. Cu multumiri, pastram legatura! Alex prm (discuție) 15 mai 2026 14:27 (EEST)
Cereri de deblocare
[modificare sursă]Utilizatorul Tudor Geamăn a cerut deblocarea.
Notă: Ați primit acest mesaj automat deoarece sunteți înscris(ă) pe lista de la pagina Utilizator:Andrebot/Abonați newsletter sysop. Pentru a vă dezabona, ștergeți-vă numele din acea listă.Puteți șterge acest mesaj după rezolvarea cererilor. Dacă o faceți înainte de rezolvarea cererilor, veți primi notificarea din nou până când cererea va fi rezolvată. –Andrebot (discuție) 3 iunie 2026 18:40 (EEST)


