Sari la conținut

Cantonul Saint-Valery-en-Caux

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Cantonul Saint-Valery-en-Caux
—  Canton  —
Map
Cantonul Saint-Valery-en-Caux (Franța)
Poziția geografică în Franța
Coordonate: 49°50′04″N 0°44′14″E ({{PAGENAME}}) / 49.8344572143°N 0.737199928571°E49.8344572143; 0.737199928571

Țară Franța
Diviziune administrativă a FranțeiFranța metropolitană
Regiune a Franței Normandia
Departament al Franței Seine-Maritime
ArondismentDieppe
Comune14

Cod Insee76 50
Atestare Modificați la Wikidata

ReședințăSaint-Valery-en-Caux

Suprafață
 - Total82,56 km²

Populație (2012)
 - Total8.951 locuitori

Prezență online
OpenStreetMap relation ID Modificați la Wikidata

Cantonul Saint-Valery-en-Caux în cadrul arondismentului
Cantonul Saint-Valery-en-Caux în cadrul arondismentului
Cantonul Saint-Valery-en-Caux în cadrul arondismentului

Cantonul Saint-Valery-en-Caux este un canton din arondismentul Dieppe, departamentul Seine-Maritime, regiunea Haute-Normandie, Franța.

Comune Populație
(1999)
Cod
poștal
Cod
INSEE
Blosseville2757646076104
Cailleville2317646076151
Drosay1867646076221
Gueutteville-les-Grès3027646076336
Ingouville2617646076375
Manneville-ès-Plains2587646076407
Le Mesnil-Durdent277646076428
Néville1.0907646076467
Pleine-Sève1087646076504
Sainte-Colombe1947646076569
Saint-Riquier-ès-Plains5787646076646
Saint-Sylvain2127646076651
Saint-Valery-en-Caux4.7827646076655
Veules-les-Roses6767698076735