Campionatul Mondial de Atletism în sală din 1991

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Pix.gif Campionatul Mondial de Atletism în sală din 1991 Athletics pictogram.svg
Sport atletism  Modificați la Wikidata
Nr. de ediții 3
Gazda Spania Spania
Data începerii   Modificați la Wikidata
Data sfârșitului   Modificați la Wikidata
Participanți 521[1]  Modificați la Wikidata
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Campionatul Mondial de Atletism în sală din 1993
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Campionatul Mondial de Atletism în sală din 1989

A 3-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism în sală s-a desfășurat între 8 și 10 martie 1991 la Sevilla, Spania. Au participat 521 de sportivi din 81 de țări.[2]

Sală[modificare | modificare sursă]

Probele au avut loc la Palacio De Los Deportes din Sevilla. Acesta a fost inaugurat în anul 1989.[3]

Rezultate[modificare | modificare sursă]

RM - record mondial; RC - record al competiției; AM - record nord-american; AS - record asiatic; RE - record european; OC - record oceanic; SA - record sud-american; RA - record african; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei

Masculin[modificare | modificare sursă]

Event Aur Argint Bronz
60 m  Andre Cason (USA) 6,54  Linford Christie (GBR) 6,55  Chidi Imoh (NGR) 6,60
200 m  Nikolai Antonov (BUL) 20,67  Linford Christie (GBR) 20,72  Ade Mafe (GBR) 20,92
400 m  Devon Morris (JAM) 46,17  Samson Kitur (KEN) 46,21  Cayetano Cornet (ESP) 46,52
800 m  Paul Ereng (KEN) 1:47,08  Tomás de Teresa (ESP) 1:47,82  Simon Hoogewerf (CAN) 1:47,88
1500 m  Noureddine Morceli (ALG) 3:41,57  Fermín Cacho (ESP) 3:42,68  Mário Silva (POR) 3:43,85
3000 m  Frank O'Mara (IRL) 7:41,14 RC  Hammou Boutayeb (MAR) 7:43,64  Robert Denmark (GBR) 7:43,90
60 m garduri  Greg Foster (USA) 7,45  Igors Kazanovs (URS) 7,47  Mark McKoy (CAN) 7,49
5000 m marș  Mihail Șcennikov (URS) 18:23,55 RC  Giovanni De Benedictis (ITA) 18:23,60  Franț Kostiukevici (URS) 18:47,05
Ștafetă 4×400 m Germania Germania
Rico Lieder
Jens Carlowitz
Karsten Just
Thomas Schönlebe
3:03,05 RM Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii
Raymond Pierre
Charles Jenkins
Andrew Valmon
Antonio McKay
Clifton Campbell*
Willie Smith*
3:03,24 AM Italia Italia
Marco Vaccari
Vito Petrella
Alessandro Aimar
Andrea Nuti
3:05,51 RN
Săritura în înălțime  Hollis Conway (USA) 2,40  Artur Partyka (POL) 2,37  Javier Sotomayor (CUB)
 Aleksei Emelin (URS)
2,31
Săritura cu prăjina  Serhii Bubka (URS) 6,00  Viktor Râjenkov (URS) 5,80  Ferenc Salbert (FRA) 5,70
Săritura în lungime  Dietmar Haaf (GER) 8,15  Jaime Jefferson (CUB) 8,04  Giovanni Evangelisti (ITA) 7,93
Triplusalt  Igor Lapșin (URS) 17,31  Leonid Voloșin (URS) 17,04  Tord Henriksson (SWE) 16,80
Aruncarea greutății  Werner Günthör (SUI) 21,17  Klaus Bodenmüller (AUT) 20,42  Ron Backes (USA) 20,06

* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.

Feminin[modificare | modificare sursă]

Event Aur Argint Bronz
60 m  Irina Sergheeva (URS) 7,02 RC  Merlene Ottey (JAM) 7,08  Liliana Allen (CUB) 7,12 RN
200 m  Merlene Ottey (JAM) 22,24 RC  Irina Sergheeva (URS) 22,41  Grit Breuer (GER) 22,58
400 m  Diane Dixon (USA) 50,64 RC  Sandra Myers (ESP) 50,99  Anita Protti (SUI) 51,41 RN
800 m  Christine Wachtel (GER) 2:01,51  Violeta Beclea (ROU) 2:01,75  Ella Kovacs (ROU) 2:01,79
1500 m  Liudmila Rogaciova (URS) 4:05,09  Ivana Kubešová (TCH) 4:06,22  Tudorița Chidu (ROU) 4:06,27
3000 m  Marie-Pierre Duros (FRA) 8:50,69  Margareta Keszeg (ROU) 8:51,51  Liubov Kremliova (URS) 8:51,90
60 m garduri  Liudmila Narojilenko (URS) 7,88  Monique Ewanjé-Épée (FRA) 7,90  Aliuska López (CUB) 8,03
3000 m marș  Beate Anders (GER) 11:50,90 RC  Kerry Saxby (AUS) 12:03,21  Ileana Salvador (ITA) 12:07,67
Ștafetă 4×400 m Germania Germania
Sandra Seuser
Katrin Schreiter
Annett Hesselbarth
Grit Breuer
3:27,22 RM Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică
Marina Șmonina
Liudmila Djigalova
Margarita Ponomariova
Aelita Iurcenko
3:27,95 RN Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii
Terri Dendy
Lillie Leatherwood
Jearl Miles
Diane Dixon
3:29,00 AM
Săritura în înălțime  Heike Henkel (GER) 2,00  Tamara Bâkova (URS) 1,97  Heike Balck (GER) 1,94
Săritura în lungime  Larisa Berejnaia (URS) 6,84  Heike Drechsler (GER) 6,82  Marieta Ilcu (ROU) 6,74
Aruncarea greutății  Sui Xinmei (CHN) 20,54 RC  Huang Zhihong (CHN) 20,33  Natalia Lisovskaia (URS) 20,00

* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.

Sporturi demonstrative[modificare | modificare sursă]

Event Aur Argint Bronz
Triplusalt  Inessa Kraveț (URS) 14,44 RC  Li Huirong (CHN) 13,98  Sofia Bojanova (BUL) 13,62

Clasament pe medalii[modificare | modificare sursă]

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1 Uniunea Sovietică Uniunea Sovietică 7 6 4 17
2 Germania Germania 6 1 2 9
3 Statele Unite ale Americii Statele Unite ale Americii 4 1 2 7
4 Jamaica Jamaica 2 1 3
5 Franţa Franța 1 1 1 3
6 uChina China 1 1 2
Kenya Kenya 1 1 2
8 Elveţia Elveția 1 1 2
9 Algeria Algeria 1 1
Bulgaria Bulgaria 1 1
Irlanda Irlanda 1 1
12 Spania Spania 3 1 4
13  România 2 3 5
14 Regatul Unit Regatul Unit 2 2 4
15 Italia Italia 1 3 4
Cuba Cuba 1 3 4
17 Australia Australia 1 1
Maroc Maroc 1 1
Austria Austria 1 1
Polonia Polonia 1 1
Cehoslovacia Cehoslovacia 1 1
22 Canada Canada 2 3
23 Nigeria Nigeria 1 1
Portugalia Portugalia 1 1
Suedia Suedia 1 1
Total 26 26 27 79

Participarea României la campionat[modificare | modificare sursă]

18 atleți au reprezentat România.

Note[modificare | modificare sursă]

  1. ^ IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (PDF) (în engleză) 
  2. ^ IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (în engleză), IAAF, 2018, p. 14
  3. ^ El Palacio Municipal de Deportes será inaugurado sin que las obras esten todavía terminadas (în spaniolă), ABC de Sevilla, 14 mai 1987

Legături externe[modificare | modificare sursă]